Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie PCB przed utlenianiem bardziej szczegółowo

bulion84 20 Apr 2016 10:29 3330 21
 • #1
  bulion84
  Level 11  
  Witam,

  w tym temacie chciałbym zebrać doświadczenie wszystkim którzy mieli do czynienia przy zabezpieczeniu PCB z:

  1. Flux SK10 Spray
  a) jakość zabezpieczenia przed utlenianiem?
  b) czym go później usunąć w przypadku zmiany na inny środek?
  c) lutowanie po upływie czasu?

  2. PLASTIK 70
  a) jakość zabezpieczenia przed utlenianiem?
  b) czy da się go potem czymś usunąć?
  c) lutowanie po upływie czasu? (o ile możliwe)

  3. Własnej roboty rozpuszczona kalafonia
  a) jakość zabezpieczenia przed utlenianiem?
  b) czym ją później usunąć w przypadku zmiany na inny środek?
  c) lutowanie po upływie czasu?

  Czy są inne metody gdzie nanosi się jakiś środek? Cynowanie nie wchodzi w grę.
 • #2
  strikexp
  Level 27  
  Lakier PVB producenta Termopasty. Z opisu wynika że można lutować po jego nałożeniu. Jest bardzo wydajny około 5ml na 1dm2. Izoluje też wysokie napięcia co ja wykorzystywałem.

  Kalafonia chyba sama powoduje korozję. Dlatego powinno się ją zmywać po lutowaniu.
 • #3
  kwazar
  Level 29  
  Kiedyś używałem lakier do paznokci. Zabezpieczał tak sobie, ale zasłaniał rysunek ścieżek, co mnie irytowało.
  Teraz od dłuższego czasu używam PLASTIK 70. Zabezpiecza świetnie, robiłem różne układy do samochodów i po latach trzymało dobrze. Co do usuwania to w całości nie usuwałem, ponieważ nie było po co. Miejscowo do wylutowania jakiegoś elementu przy serwisie można wydrapać, lub rozgrzać lutownicą. Jednak nie ma się co oszukiwać jest to produkt jednorazowy aby dobrze zabezpieczał i robi to dobrze.
 • #4
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !

  Wiele lat stosowałem FLUX SK10, jest to kalafonia.
  Łatwo ją można zmyć spirytusem.
  Płytka po dziesięciu latach jeśli nie dotyka się płytki palcami wygląda jak by była wykonana wczoraj.

  Pozdrawiam. Stefan
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  bulion84
  Level 11  
  strikexp wrote:
  Kalafonia chyba sama powoduje korozję. Dlatego powinno się ją zmywać po lutowaniu.


  No właśnie użyłem takiej pasty do lutowania, niby to tłuszcz plus jakieś dodatki i nie zmyłem bo będę za kilka dni dolutowywał... Utlenia się tak szybko, że przerażony jestem.
 • #7
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Wszelkie topniki mają to do siebie, że po podgrzaniu usuwają tlenki z miedzi, po to się je stosuje do lutowania. Płytkę przed lutowaniem możesz też pocynować chemicznie lub z użyciem dobrej pasty lutowniczej i piecyka. Do zabezpieczania stosuję UniPlast t7, jest na bazie uretanu. Wszelkie plastiki, uretany i tym podobne to zabezpieczenia zasadniczo jednorazowe. W razie naprawy i tak trzeba je usuwać mechanicznie lub chemicznie. Dlatego zwykła kalafonia w spirytusie może być lepszym rozwiązaniem na Twoje potrzeby...
 • #8
  strikexp
  Level 27  
  Najlepiej to cynować chemicznie. Można kupić odpowiedni środek do tego. Może i tanio nie wychodzi ale jak masz dużo wolnego miejsca to i małe zużycie będzie.
 • #10
  r03c10
  Level 11  
  Kalafonia rozpuszczona w alkoholu ma tą wadę, że trzeba całość porządnie wysuszyć po pokryciu. W przeciwnym razie przez bardzo długi czas będzie się kleić. Natomiast taki roztwór zabezpiecza płytkę bardzo dobrze. No i można oczywiście bez problemu lutować po upływie nawet bardzo długiego czasu

  Po pokryciu Plastik70 nie da się chyba lutować ponownie PCB. Jeszcze z niego nie korzystałem, ale właśnie zamierzam kupić i przetestować.

  Natomiast często korzystam z innego lakieru, a mianowicie z PVB60. Muszę przyznać, że kryje ładnie, ale po jakimś czasie zaczyna się trochę odbarwiać przez co płytka traci na estetyczności.
 • #12
  r03c10
  Level 11  
  I dlatego ciągle z niego korzystam bo płytki faktycznie nie korodują. Mówię tylko, że dobrze byłoby gdyby zachowywał przejrzystość i połysk z biegiem czasu.
 • Helpful post
  #13
  anders11
  Level 30  
  Kalafonia rozpuszczona w spirytusie klei się ,lepiej rozpuszczac ją w nitro
  Ostatnio wpadłem na pomysł niezabezpieczania ścieżek
  Może nie tak dosłownie ale wykonuję płytki metodą fotochemiczną i wychodzę z założenia
  że jeśli lakier fotoczuły odporny jest na wytrawiacz to i z czynnikami powodującymi
  utlenianie ścieżek sobie poradzi
  Płytki po wytrawieniu nie zmywam w rozpuszczalnikach tylko w wodzie
  Zaraz po wierceniu poprawiam otwory specjalnie zrobionym wiertłem które wydrapuje lakier
  z miejsca gdzie mają być luty , reszta scieżek pozostaje pokryta lakierem
 • #14
  pivo1
  Level 11  
  Plastik 70 można lutować (nie jest konieczne jego usunięcie w miejscu lutowania). Tak deklaruje producent, tak też robię i ja - gdy konieczne. Po lutowaniu Plastiku 70 nie pozostaje tzw. "syf" (no, może jakieś śladowe ilości), przemywam to miejsce ethanolem (Kontrakt IPA Plus i... domalowuję Plastikiem). Nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu na własności elektryczne układów a psikałem tym V640, który jest wrednie czuły na wszelkiego rodzaju upływności. Jakby co - Plastik 70 można zmyć acetonem. Przed malowaniem oczywiście przemywam obficie płytkę w ethanolu, co by nie zakonserwować "syfu". Do konserwacji i odrestaurowania, napraw bieżących - szczególnie starego sprzętu - tylko kalafonia + spirytus. Metoda konserwacji PCB powinna, moim skromnym zdaniem, być adekwatna do potrzeby i sytuacji.
 • #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  anders11 wrote:
  Kalafonia rozpuszczona w spirytusie klei się ,lepiej rozpuszczac ją w nitro
  Każda kalafonia będzie się lepić, jeśli nie zostanie odpowiednio wysuszona. Wystarczy kilkanaście minut w dość gorącym piekarniku lub kilka na żelazku (kładziesz płytę kalafonią do góry na płytę żelazka - kilka minut i jest suchusieńka i nie lepi się).
  Urethan zabezpiecza miedź i daje się z nim od biedy polutować w razie konieczności, ale pali się od lutownicy, więc i tak trzeba go usunąć, żeby nie robił zwarć.
  W zasadzie każdy lakier (plastik też) zachowuje się tak samo.
  Płytki pokrywam kalafonią rozpuszczoną w denaturacie, IPA od ponad 30 lat i jakoś do tej pory nic mi się ani nie klei, ani nie koroduje.
  Proste i sprawdzone pomysły są najlepsze. A co do lakierów (Urethan, czy Plastik)_ służą one do DODATKOWEGO zabezpieczenia (przede wszystkim punktów lutowniczych) przed PRZYPADKOWYM zwarciem, lub w razie konieczności zabezpieczenia przed ewentualnym przebiciem pomiędzy ścieżkami.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kłopot polegać może na tym, że nakładając dużą warstwę kalafonii (co by było "lepiej" ;) ) najpierw wysycha zewnętrzna warstwa, a ta utrudnia migrację resztek rozpuszczalnika (IPA czy denaturatu ) i w efekcie płytka się klei baaaardzo długo. Jak nałożysz cienką warstwę dobrze rozcieńczonego roztworu kalafonii nic takiego nie występuje - nawet przy suszeniu na słońcu. W takim wypadku lepiej użyć patentu z wygrzewaniem - ja stosuję żelazko, bo mam pod ręką (służy mi do transferu, więc nie ma problemu z dostępnością i ewentualnym zmywaniem stopy żelazka jak coś się przypali). Sposób o tyle dobry, że wystarczy kilka minut i płytka nadaje się do dalszych działań (wiercenie, lutowanie) - suszenie na słońcu czy kaloryferze trwa dłużej jednak i MOŻE (w wypadku zbyt gęstego roztworu i zbyt dużej jego grubości) nie być tak sprawne i pewne.
 • #19
  bulion84
  Level 11  
  Czytając to skusze się na tą kalafonie, mam zamiar wysuszyć na kuchence elektrycznej :) Najpierw folia aluminiowa, w razie gdyby coś pociekło i na to płytka. Kilka minut przy 200 stopniach zrobi swoje. Myślałem o piekarniku też ale mało oszczędne to :)
 • #20
  perch
  Level 27  
  Z temperaturą nie należy przesadzać, kalafonia zamiast wyschnąć będzie się topić.
 • #21
  strikexp
  Level 27  
  bulion84 wrote:
  Czytając to skusze się na tą kalafonie, mam zamiar wysuszyć na kuchence elektrycznej :) Najpierw folia aluminiowa, w razie gdyby coś pociekło i na to płytka. Kilka minut przy 200 stopniach zrobi swoje. Myślałem o piekarniku też ale mało oszczędne to :)


  Błąd, nie ma potrzeby tak przegrzewać. Wsadź ją do piekarnika na 50 stopni, możesz go nawet otworzyć i włączyć nawiew.
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  perch wrote:
  Z temperaturą nie należy przesadzać, kalafonia zamiast wyschnąć będzie się topić.

  Lub (co gorsza) palić...