Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System alarmowy do domku 1-rodzinnego

fan_r 20 Apr 2016 12:00 1095 10
Optex
 • #1
  fan_r
  Level 10  
  Przeglądałem już wpisy na forum, ale te które mnie interesują pochodzą sprzed kilku lat, a wiadomo - postem technologiczny w tej branży jest znaczny.

  Szukam systemu do małego domu 1-rodzinnego o powierzchni 90 m kw. Jest to domek parterowy na planie kwadratu. Wstępie wyliczyłem, że potrzebnych będzie 6 czujek ruchu, 1 czujka czadu i gazu, 1 manipulator oraz syrena alarmowa. Chciałbym również wynająć firmę ochroniarską. Jaki system mi polecicie - najlepiej jakiś niedrogi.

  Dodam, że dom jest już na etapie stanu surowego zamkniętego. Montowane są instalacje hydrauliczne, elektryczne, ciepłownicze. Można powiedzieć, ze ostatni etap budowy.

  Poniżej przesyłam wymagania względem systemu:

  - budżet - tyle ile trzeba, nie mam sprecyzowanej kwoty.
  - przeznaczenie obiektu (dom, sklep, magazyn, hala, inne) - jak sama nazwa wskazuje jest to dom 1-rodzinny.
  - typ systemu (wewnętrzny oparty o czujniki ruchu, obwodowy, zewnętrzny, inny) - wewnętrzny oparty o czujniki ruchu.
  - rzut pomieszczeń z naniesionymi chociażby orientacyjnymi wymiarami - rzut pomieszczeń zamieściłem w jednym z postów niżej;
  - proponowane rozmieszczenie czujników - nie znam się na tym, więc trudno mi się do tego odnieść. Prosze o propozycję.
  - wymagania stawiane systemowi /podział na strefy, poziom bezpieczeństwa, sterowania urządzeniami zewnętrznymi, powiadomienie do firmy ochroniarskiej/ - telefon komórkowy, integracja z innymi systemami zainstalowanymi na budynku, " odporność na zwierzęta" - ma to być zwykły alarm, z ewentualnym powiadomieniem do firmy ochroniarskiej.
  -
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  krzysztofh
  Level 29  
  Jeżeli dom ma jedno wejście (bez garażu) to może wystarczy jeden manipulator, ale wygodniej byłoby dwa. Drugi do uzbrajania systemu na noc w trybie domowym.
  Nic nie piszesz o kontaktronach, a w systemie alarmowym to podstawa. Czujki PIR to dodatek do całości a nie podstawa ochrony.
  W pomieszczeniach takich jak nieużytkowe poddasze (brak ogrzewania), w kotłowni, w pomieszczeniu gdzie jest kominek powinny być czujki dualne.
 • #3
  xbajt
  Level 16  
  Jeżeli chodzi o minimalne wymagania o których piszesz, to postaw na Satel Versa. Stabilny system alarmowy który fajnie Ci to obsłuży. Jeżeli planujesz w przyszłości dodatkowo go rozbudować o elementy automatyki domowej (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami antywłamaniowymi, bramą wjazdową czy garażową), to postaw na Satel Integra. Taka minimalna automatyka domowa - ale bardzo wygodna. Sercem alarmu jest centrala alarmowa a manipulator służy do komunikacji z nią. Jeżeli zdecydujesz się na tą ostatnią opcję, to polecam manipulatory dotykowe z serii: INT-TSG-SSW lub INT-TSH-SSW. Do wyboru masz też kolory tych manipulatorów: czarny, stalowy i biały.
 • Optex
 • #5
  glider33
  Level 23  
  fan_r wrote:
  Jaki system mi polecicie - najlepiej jakiś niedrogi.

  Niedrogo dla jednego to jest 500 zł, a dla drugiego 5000 zł, także warto założyć jakiś budżet chociaż dla centrali alarmowej.

  Ja polecam centrale firmy Ropam Neo GSM lub Optima GSM, ponieważ mają wbudowany moduł GSM, posiadają duże możliwości rozbudowy, a dzięki funkcjom logicznym można pobawić się w automatykę budynkową.
 • #6
  pawelwolanczuk
  Level 13  
  Dobrze by było, gdybyś mógł chociaż naszkicować rozkład pomieszczeń oraz okien/drzwi. Jest garaż?

  Czujka gazu i czadu spowodowana ogrzewaniem?
 • #7
  fan_r
  Level 10  
  Rozkład pomieszczeń jest zbliżony do tego (załącznik), tyle tylko, że to parterówka. Garażu brak. Czujak spowodowana ogrzewaniem gazowym.


  Myślałem o elementach automatyki w przyszłości. Tylko to za jakieś 2 lata, jak uzyskam stabilizację finansową. Budowa i remonty nie należą do najtańszych rzeczy. A jak to wygląda pod względem cenowym? W sensie taki Satel Versa vs. Satel Integra.
 • #8
  glider33
  Level 23  
  fan_r wrote:
  Rozkład pomieszczeń jest zbliżony do tego (załącznik), tyle tylko, że to parterówka. Garażu brak. Czujak spowodowana ogrzewaniem gazowym.

  A na jakim etapie jest budowa domu ? Jeżeli nie ma jeszcze okablowania to pomyśl koniecznie o kontaktronach w oknach i drzwiach jak pisał kolega @krzysztofh


  Quote:
  A jak to wygląda pod względem cenowym? W sensie taki Satel Versa vs. Satel Integra.
  Ceny sprawdzisz na www.google.pl :)

  Centrala Ropam Neo to koszt około 450-500 zł, ale masz już w tej cenie moduł GSM, czego nie dostaniesz w Versie i Integrze, no chyba że Integra 128-WRL.
 • #9
  xbajt
  Level 16  
  Jeżeli chodzi o wycenę, to tutaj na oko nikt Ci nie zrobi takowej. Poproś jakiegoś technika ze swojej okolicy który mógłby podjechać i Ci to ogarnąć.

  Jeżeli chodzi o koszta poszczególnych systemów, to Satel Versa jest naturalnie tańsza od Satel Integra. Wynika to z tego, że Integra ma większe możliwości. To tak jakby porównywać auto średniej klasy, do auta premium.

  Jeżeli chodzi o manipulatory, to tutaj masz ciekawy artykuł: https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/1...ym-czyli-krotki-przewodnik-po-manipulatorach/
  Masz tam wyjaśnione czym poszczególne z nich się różnią od siebie.

  Np
  Manipulatro sensoryczny INT-KSG. Posiada duży wyświetlacz oraz dodatkowe klawisze funkcyjne.

  Manipulatory INT-TSG i INT-TSH podobne są trochę do tabletów. Też mają kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Oczywiście posiada więcej funkcjonalności. Wynika to z interaktywnego charateru urządzenia.
 • #10
  pawelwolanczuk
  Level 13  
  Nie sprecyzowałeś wymogów, także proponuję tak:
  1. kontaktrony w oknach
  2. po jednej czujce w każdym z pomieszczeń + korytarz (zwykle cyfrowe PIRe wystarczą, jeżeli masz w jakimś pomieszczeniu elementy zmieniające temperaturę - klimatyzacja, kominek - to można by wsadzić czujkę dualną)
  3. jeden sygnalizator zewnętrzny (akustyczno-optyczny) + ewentualnie wewnętrzny optyczny
  4. Jeden manipulator pewnie wystarczy, proponuję gdzieś w korytarzy/ganku
  5. do tego centrala w obudowie z transformatorem i akumulatorem (schowana)

  Proponuję nie skupiać się na Integrze, ponieważ nie będziesz potrzebował tyle wejść w domku jednorodzinnym, parterowym.

  Jeżeli chcesz przewodówkę, to możesz pójść w Versa Plus, całkiem przyjemna (wbudowany ethm, gsm, możliwość sterowania aplikacją), ostatecznie mała centrala Texecoma, Premier 816 z wbudowanym dialerem PSTN.

  W Versie pewnie trzeba będzie dokupić ekspander, ponieważ ma tylko 4 wejścia na płycie. Jak nie będziesz chciał kontaktronów, to 8 wejść Texecoma może wystarczyć (sabotaż + po jednym wejście na każdo wejście).

  Jak bezprzewodówka to może mały Elmes CB32G (wersja bez g nie ma modułu GSM)?
 • #11
  suworow
  Admin of Property security
  Szanowny kolego.
  tak po kolei.
  fan_r wrote:
  Przeglądałem już wpisy na forum, ale te które mnie interesują pochodzą sprzed kilku lat, a wiadomo - postem technologiczny w tej branży jest znaczny.

  Owszem, ale są i nowsze, a poza tym w zakresie który raczył kolega podać nie zmieniło się w zasadzie nic
  fan_r wrote:
  ma to być zwykły alarm, z ewentualnym powiadomieniem do firmy ochroniarskiej.

  Druga kwestia to stopień zaangażowania:
  1. Nie wstawił nam kolega nawet swojego rzutu pomieszczeń.
  fan_r wrote:
  Rozkład pomieszczeń jest zbliżony do tego (załącznik), tyle tylko, że to parterówka

  2.
  fan_r wrote:
  - proponowane rozmieszczenie czujników - nie znam się na tym, więc trudno mi się do tego odnieść. Prosze o propozycję.

  Prosiłem kolegę o uzupełnienie danych poleceniem moderatora, prosili koledzy próbujący podpowiedzieć. Skoro jednak kolega nie jest zainteresowany , to trudno.

  Nie pozostaje mi nic innego jak temat uznać za wyczerpany.
  Podstawa decyzji.
  regulamin forum:
  3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś .
  3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
  Zasady działu zabezpieczeń:
  2. Od użytkowników wymagamy minimum wiedzy, jeżeli już nie z zakresu techniki zabezpieczeń, to przynajmniej z elektroniki. Czasami ten brak wiedzy można nadrobić zaangażowaniem w temat i właściwym jego przygotowaniem. Na taryfę ulgową mogą przede wszystkim liczyć:
  -amatorzy wykonujący instalację na własne potrzeby
  -użytkownicy, którzy pokazali że potrafią tez pomagać innym