Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Re: Re: Antena FM do wieży - jaką zastosować aby mieć poprawny odbiór.

20 Kwi 2016 14:02 10947 26
  • Poziom 8  
    Witam, tak jak w temacie najlepsza i do tego najtańsza antena jako polecacie? I czy warto zakładać taką antenę. Chodzi mi o radio VOX FM, częstotliwość 104.4 Warszawa, mam od nadajnika ok 100km. Znalazłem jedną co ściąga do 80, chodziło by w jakimś stopniu te radio VOX FM?
    Czy wgl to się nie opłaca instalować takiej anteny ?
  • Poziom 30  
    Z doświadczenia wiem ,że antena zewnętrzna pomaga. Instalowałem u matki - około 85-90km od Warszawy. Poprawa kolosalna. Kupiłem najzwyklejszą antenę 1/4 f za około 29pln. Nie mniej jednak VOX uległ tylko małemu polepszeniu, ale to chyba dlatego, że VOX nadaje w polaryzacji pionowej V a antenę jaką kupiłem służy do odbioru w polaryzacji poziomej H.
    Są mixy anten do V i H, ale ja nie testowałem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    Antena o większej skuteczności to antena kierunkowa: odbierzesz stacje w jej główym kierunku, ale stracisz te, które od tego kierunku są "w bok", jeśli inne stacje też Cie interesują, to musisz anteną obracać ...
    Coś za coś!
    Ja preferuję antenę "okienną", ew. uzupełnioną o wzmacniacz.
    Konstrukcja anteny:
    - wybierasz okno najbliżej odbiornika;
    - w 3 rogach ramy okiennej wbijasz po 1 gwoździku, a w rogu najbliższym radia wbijasz 2 gwoździki;
    - na tych gwoździkach wieszasz "ramę" z cienkiego drutu (np. 0,3mm), zaczynając i kończąc w rogu, gdzie są 2 gwoździki;
    - początek i koniec drutu "ramy" łączysz do kabla idącego do gniazda UKF odbiornika.
    Zamiast bezpośredniego połączenia kabla z "ramą" możesz tu zastosować wzmacniacz (np. taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm ) .
    kamykulana22 napisał:
    ... najtańsza antena jako polecacie ...
    Antenę "okienną" masz za darmo, wzmacniacz to koszt kilkanaście złotych.

A na wszelki wypadek, to poszukaj radia VOX FM w internecie: czysto gra, bez zakłóceń ...
  • Poziom 8  
    Nie mam auxa w radiu, bo właśnie bym słuchał przez neta.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No to nie wbijaj gwoździ, przyklej drut plastrem lub klejem. Drut (jakikolwiek!) może być wewnatrz mieszkania, lub za oknem - różnica o 10cm nie odgrywa roli, ale powinien być umieszczony w obrysie okna.
    kamykulana22 napisał:
    ... zamontować jakoś na domie i skierować w stronę warszawy ...
    Masz dom obrotowy? Jeszcze raz: antenę "okienną" montujesz na oknie najbliższym radioodbiornika. Ponieważ koszt jest zerowy, a robota nie skomplikowana, więc ZANIM zdecydujesz się na jakieś większe inwestycje - zrób prowizorkę - może wystarczy!
    Wyprowadzenie z narożnika jest ważne: antena bdzie odbierać obie polaryzacje (V i H).
  • Poziom 8  
    Znaczy jak, bo nie kumam, mam drut miedziany z kabla elektrycznego, ciągnę go od radia odlutowany oczywiście, i mocuje go do ramy w oknie ? Do tych blaszek ? Jest na to jakiś schemat ? Bo nie wiem, czy dobrze rozumiem.
  • Poziom 43  
    Weź CIENKI drut nawojowy (np. średnicy 0,3mm).
    Okno w ścianie jest prostokątne, ma 4 narożniki: 2 u góry, 2 na dole.
    Wybierasz narożnik na dole, najbliżej radia.
    Tu mocujesz początek drutu anteny.
    Teraz ciągniesz drut pionowo w górę, do drugiego narożnika. Tu znów mocujesz drut.
    Teraz drut ciągniesz poziomo do trzeciego narożnika. Mocujesz drut.
    Zmieniasz kierunek drutu: puszczasz go pionowo w dół, aż sięgnie do czwartego narożnika. Tu drut mocujesz.
    Ostatni odcinek jest poziomo, od narożnika nr. 4 do narożnika nr.1
    W ten sposób w narożniku nr. 1 masz 2 końce drutu, który będzie Twoją anteną.
    Te 2 końce łączysz do 2 przewodów kabla symetrycznego (lub środka i oplotu kabla koncentrycznego), który dochodzi do gniazda antenowego UKF odbiornika (wieży).
    To wszystko.
    Jeśli w tej "konstrukcji" będziesz chciał zamontować wzmacniacz, to miejscem montażu będzie narożnik nr. 1.
  • Poziom 8  
    Dziękuję, za odpowiedź.
  • Poziom 43  
    kamykulana22 napisał:
    jak ja mam to zamontować jak się okno nie bd zamykać ???
    Zamontuj na powierzchni RAMY STAŁEJ okna, a nie w szczelinie.
    kamykulana22 napisał:
    czy to może być na plastiku ?
    MOŻE!
  • Poziom 8  
    Możesz mi to narysować? Do wieży podłączam 2 kable naraz ? mogę je złączyć ze sobą? bo ja nie mam dipola w wieży, tylko kabelek taki idzie, więc jak to podłączyć?
  • Poziom 43  
    Abyś mógł korzystać z jakiejkolwiek anteny zewnętrznej, Twoja wieża musi mieć odpowiednie gniazdo do dołączenia kabla antenowego.
    Ty masz tam tylko luźny drut w izolacji, który spełnia funkcję anteny, ale nie masz gniazda antenowego, zatem podłączenie anteny zewnetrzne NIE JEST PRZEWIDZIANE dla Twojego radia.
  • Poziom 8  
    Możesz mi to narysować? Do wieży podłączam 2 kable naraz ? mogę je złączyć ze sobą? bo ja nie mam dipola w wieży, tylko kabelek taki idzie, więc jak to podłączyć?
  • Poziom 43  
    Od "pętli" na oknie prowadzisz kabel "symetryczny" do wejścia "2 piny": jeden drut do jednej dziurki, drugi - do drugiej.
  • Poziom 8  
    oto zdjęcie.
  • Poziom 43  
    Rysunek "anteny okiennej" masz OK, al połączenie do radia jest złe!
    Kabel symetryczny: https://www.fts-hennig.de/mobilfunk-blog/wp-content/uploads/2014/03/Symmetrisches-Kabel.jpg .
    Gniazdo wejściowe dla anteny UKF: https://obrazki.elektroda.pl/5_1271669421.jpg : masz albo "symetryczne" - po lewej stronie, albo "koncentryczne" - to okrągłe, po prawej.
    "Drucika antenowego" nie wykorzystuje się, jest zamiast tego antena zewnętrzna.
  • Poziom 8  
    Można użyć normalnego kabla?
  • Poziom 30  
    Kolego od radia powinieneś mieć kabel koncentryczny. Kabel taki zbudowany jest z żyły "gorącej" czyli tej w środku i oplotu z siatki czy z włókien drucianych. Tam podłączasz wszystko. Pisząc tam mam na myśli przewód. Co do braku miejsca na podłączenie zewnętrznej anteny to nic straconego. Można wykonać samemu. Gdzieś miałem prosty schemat. Potrzebne, ale nie wymagane były kondensatory ceramiczne chyba 500v, ale pojemności nie pamiętam. Montowało się je na masie i żyle głównej
  • Poziom 8  
    Dzięki za podpowiedź.
  • Poziom 30  
    Jak dla mnie to od wieży do okna ciągniesz koncentryk i tam dolutowujesz resztę.
  • Poziom 8  
    Może Rzuuf sie niech wypowie bo to on pomaga a nie...
  • Poziom 30  
    Każdy chce Ci pomóc, ale opór materii czasem jest nie do przejścia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1. Odmierz odległość od narożnika okna do radia.
    2 Idź do sklepu z rzeczami elektrycznymi i poproś o kabel SYMETRYCZNY "telewizyjny").
    3. Do 2 przewodów tego kabla dołącz końce drutu anteny "okiennej".
    4. Przygotuj przeciwległy koniec kabla tak, aby każdy przewód wszedł do swojej "dzurki" w gniazdku - jeśli jest "symetryczne", lub dołącz do wtyczki (trzeba kupić?) "koncentrycznej".
    Tu masz obrazek gniazd:

Od anteny "okiennej" idzie kabel , który ma 2 przewody. Te przewody mają być dołączone do odpowiedniegio gniazda, tak jak zaznaczono strzałką.
    Wykorzystujesz TYLKO JEDNO gniazdo: albo symetryczne, albo koncentryczne.
    Do gniazda "symetrycznego" można łatwo dołączyć kabel bez dodatkowych elementów, a do gniazda "koncentrycznego" lepiej użyć wtyczki.
    Tu obrazek wtyczki: http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB1YmPQIpXXXXaEXX...nt-Male-to-Female-font-b-FM-b-font-font-b.jpg .
    Pamietaj, że przewody z tego kabla nie powinny się zwierać!
  • Poziom 8  
    Ok dzięki zobaczę jutro.
  • Poziom 43  
    Możesz zrobić konstrukcję "na drągu", ale wtedy kabel (antenowy!) też musisz dać.
    Oczywiście taka "sztywna" antena kosztuje, w przeciwieństwie do cienkiego druciku ...
    Tu masz wybór anten: http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-anteny-radiowe,4346.htm .
    Antena nie "ściąga", a tylko odbiera to, co do niej dotarło.
    A czy dotrze tyle, ile trzeba dla dobrego odbioru? Nie wiadomo, bo przeszkody terenowe (las, pagórki, domy) mogą dość mocno przeszkadzać.
  • Poziom 8  
    Nie mam auxa w radiu, bo właśnie bym słuchał przez neta.

Czy możesz mi to w paincie narysować ? Da się jakoś bez wbijania i robienia dziur w oknach ? mam plastiki, i nie chce żeby coś tam nie grało. np drut miedziany, wyprowadzić za okno, zamontować jakoś na budynku, i skierować w stronę Warszawy?
  • Poziom 43  
    kamykulana22 napisał:
    znaczy ja mam wieście i mam tako antene na luźnym drucie

Czy Kolega Autor byłby uprzejmy pisać w taki sposób, żeby można było zrozumieć o co chodzi? Nie po to powstały zasady poprawnej pisowni, by ich unikać, a waśnie po to, żeby nie trzeba było spędzać godzin na zastanawianiu się "co też poeta chciał przez to powiedzieć".
  • Poziom 43  
    kamykulana22 napisał:
    ... ale kabel antenowy jest gruby ...
    Nooo, nie bardzo!
    Ten kabel jest płaski i wygląda tak, jak plastikowa tasiemka:

kamykulana22 napisał:
    ... wejście jest na 2 piny ...
    - to znaczy, że powinieneś użyć kabla SYMETRYCZNEGO, a nie koncentrycznego!
    Kabel symetryczny kosztował ok. 50 groszy za metr, ale dla odległości parę metrów możesz użyć kabla YDYP 2x1,5mm2 ...