Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny Jabel

bernardmaster 20 Kwi 2016 17:12 1209 8
  • #1 20 Kwi 2016 17:12
    bernardmaster
    Poziom 9  

Moim zadaniem jest zaprojektowanie PCB do zasilacza który można znaleźć pod następującym linkiem: Link
    Jednak mam następujący problem: na schemacie logicznym mamy zaznaczone podłączenie wzmacniacza operacyjnego w dość dziwny sposób mianowicie, pin 4 który powinien być podpięty pod dodatnie napięcie jest podciągnięty do masy, zaś 11 który w dokumentacji opisany jest jako pin do podłączenia ewentualnego ujemnego zasilania jest połączony z dodatnim zasilaniem.
    Moje pytanie brzmi, czy jest to celowy zabieg, a może błąd w schemacie?
    Zamieszczam także fragment dokumentacji układu LM324
    Zasilacz laboratoryjny Jabel

0 8
  • #3 20 Kwi 2016 17:24
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Na schemacie pod linkiem jest błąd, ale jest tam również rys. PCB, gdzie nogi 4 i 11 podłączono poprawnie, t.j. 4 do + i 11 do -.
    Należałoby sprawdzić ten schemat czy nie ma tam innych błędów.

0
  • #4 02 Cze 2016 23:18
    bernardmaster
    Poziom 9  

Niestety znów muszę zająć czas forumowiczom. Płytka została wykonana oraz zmontowana, jednakże zasilacz nie działa. Nie bardzo potrafię przyczynę tego, iż nie działa. Aktualnie rozważam, czy zastosowanie nieznacznie innych elementów może być przyczyną złego działania zasilacza. Poniżej wymienię listę podmienionych elementów:
    - dioda zenera zamiast 5,6V przebija się przy 7V
    -diody zamiast 1n4148 otrzymałem niezidentyfikowane przeze mnie diody oznaczone: ST VU GD4 GP427
    -tranzystor BD 135-10 zamiast BD243/BD285/BD911
    Mogę jeszcze dodać, iż urządzenie aktualnie działa następująco: istnieje regulacja napięcia wyjściowego aczkolwiek przy napięciu zasilania przewyższającym 12V zmniejszając napięcie wyjściowe do oporu na wyjściu nadal otrzymujemy dodatnie napięcie, zwiększanie napięcia zasilania jedynie pogarsza efekt. Jeżeli chodzi o regulację prądu to sytuacja tutaj wygląda znacznie gorzej zdaje się iż nie działa ona kompletnie, przy obciążeniu na poziomie 20 ohm regulowanie potencjometrem nie wpływało w żaden sposób na prąd płynący przez obciążenie.

0
  • #5 07 Cze 2016 13:34
    szelus
    Specjalista - Mikrokontrolery

bernardmaster napisał:
    Poniżej wymienię listę podmienionych elementów:
    - dioda zenera zamiast 5,6V przebija się przy 7V

Zenerka na 7V? Ma to jakieś oznaczenia?
    Zwiększenie napięcia diody spowoduje podniesienie napięcia odniesienia i odpowiednio napięcia wyjściowego dla skrajnego ustawienia potencjometru. Można to skorygować modyfikując dzielnik R1/R2 lub R6/R7, np. zwiększając R7 do 56k dla 7V.
    Cytat:

-diody zamiast 1n4148 otrzymałem niezidentyfikowane przeze mnie diody oznaczone: ST VU GD4 GP427

SMD? Jeżeli tak, to to są (chyba) szybkie diody Schottky'ego - jako D7 się trochę słabo nadaje.
    Cytat:

-tranzystor BD 135-10 zamiast BD243/BD285/BD911

Ponad 5x mniejsza moc, nie podoła, chyba, że będziesz obciążał zasilacz tylko w niewielkim stopniu.

Jeżeli chodzi o działanie, to wrzuć zdjęcie płytki, bez tego nie da się wróżyć. :)

0
  • #6 07 Cze 2016 14:54
    bernardmaster
    Poziom 9  

Zasilacz laboratoryjny Jabel Zasilacz laboratoryjny Jabel

Zasilacz laboratoryjny Jabel Zasilacz laboratoryjny Jabel

Cytat:
    Zenerka na 7V? Ma to jakieś oznaczenia?

Niestety dioda jest przewlekana i nie posiada żadnych oznaczeń
    Cytat:
    SMD? Jeżeli tak, to to są (chyba) szybkie diody Schottky'ego - jako D7 się trochę słabo nadaje.

Prawdopodobnie tak, ponieważ wskazują dość niski spadek napięcia gdy sprawdza się je multimetrem rzędu 0,22 V.

0
  • #7 07 Cze 2016 16:02
    szelus

Jestes pewien, że nie masz zamienionego kolektora z emiterem w T1?

Rozumien, że nie zamierzasz pobierać z tego zasilacza więcej, jak 100-200mA?

0
  • #8 07 Cze 2016 16:19
    bernardmaster
    Poziom 9  

Faktycznie, wychodzi na to że pomyliłem wyprowadzenia tego tranzystora już w procesie projektowania, jutro spróbuję obrócić ten tranzystor i zobaczę czy cokolwiek działa.

Zaś jeżeli chodzi o wydajność prądową zasilacza to aktualnie moim celem jest uruchomienie projektu, ewentualnie później jeżeli będę potrzebował to kupię większy tranzystor i podmienię aktualny.

0
  • #9 07 Cze 2016 18:29
    szelus

Tranzystor, to jedno. Ale na większe prądy to masz za cienkie i za długie ścieżki (generalnie, zły układ ścieżek). Radiator też malutki. zwróć uwagę, że przy dużym prądzie i niskim napięciu wyjściowym (w stosunku do wejściowego) większość mocy jest wytracana na tym tranzystorze.

W załączniku masz opis działania układu (z książki "Układy elektroniki profesjonalnej" z 1985 roku, ale sam układ jest znacznie starszy, wychodzi, że co najmniej z 1974 roku).

1
  Szukaj w 5mln produktów