Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Monitor Samsung LS27A350HS/EN - uszkodzona płyta główna (driver board)

korn3854 20 Apr 2016 22:00 4515 14
    korn3854
    Level 6  
    Witam,
    w monitorze Samsung LS27A350HS/EN mam uszkodzoną płytę główną (driver board), która ma następujący nr seryjny: BN63-07709B #4 B9JY i nie umiem nigdzie takiej znaleźć. Znalazłem natomiast prawie identyczną ukrytą pod tym adresem:
    pl.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Original-100-Tested-Working-S22A350H-LS22A350-driver-board-mainboard-BN63-07709B/32215117630.html
    i nie wiem czy po wsadzeniu do mojego monitora zadziałała?
    Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat będę wdzięczny za pomoc, gdyż kompletnie się na tym nie znam.
    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Elektrycznie powinno być to to samo, jednak oprogramowanie i tak będzie się różnić, tu masz inne rozdzielczości i rozmiary, ta która pokazujesz jest do 22 calowego i może niepoprawnie wyświetlać. Swoją drogą płyta jest dość droga, czy nie lepiej podjąć próbę naprawy obecnej? Jakie są objawy uszkodzenia?
    korn3854
    Level 6  
    O naprawie obecnej można zapomnieć, gdyż jest przepalona ( duży czarny nalot z obydwu stron laminatu).
    Czyli rozumiem, że mam czekać aż się pojawi coś typu:
    pl.aliexpress.com/item/driver-board-for-samsung-S24A350H-S27A350H-S24A350T-BN63-07709B/32262101331.html,
    i to powinno działać dobrze? Bo nie ma możliwości, żeby tamta która jest wcześniej pokazana działała prawidłowo (sprawdzałem, że monitory do który jest dedykowana rozdzielczość mają taką samą)?
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Jak widzisz na aukcji płyta jest jedna do wszystkich tych monitorów i różni się tylko oprogramowaniem, dlatego sprzedawca prosi o podanie typu matrycy. Jeżeli z Twojej płyty oprogramowanie przetrwało to problem jest niewielki, jeżeli pamięci są uszkodzone większy, bo wtedy trzeba szukać po sieci i liczyć na szczęście albo mieć dostęp do innego egzemplarza takiego samego monitora i skopiować.
    korn3854
    Level 6  
    Jak można sprawdzić czy oprogramowanie nie zostało uszkodzone i jak się je w takim razie wgrywa?
    Jest szansa znalezienia odpowiedniej płyty głównej która po zakupie nada się od razu do wsadzenia, podłączenia i będzie działać?
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Zapewne jakaś szansa jest, szczególnie na znanym portalu aukcyjnym wraz z rozbitym monitorem. Pamięci można odczytać jak i zaprogramować programatorem. Jednak w takiej sytuacji warto znać historię monitora, bo najczęściej pada właśnie oprogramowanie. Często naprawa płyt głównych tego typu polega na wymianie oprogramowania na sprawne, stąd moje pytanie o objawy uszkodzenia. W sieci można często znaleźć coś takiego. Wpisz w wyszukiwarkę LS27A350HS/EN flash dump lub Прошивки, po jakimś czasie coś znajdziesz. Może też ktoś z tego forum będzie miał, samsungi są dość popularne.
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Taki sposób programowania raczej nie pozwoli Ci na wymianę oprogramowania na całkiem inne, system wykryje konkretny model monitora i co najwyżej wgra aktualizacje, nie praktykowałem tego. Generalnie robi się to po na kilka sposobów np: poprzez wylutowanie pamięci i umieszczeniu jej w programatorze a następnie programowanie plikiem *.bin. Plik czasami można wyłuskać z plików podanych przez producenta na stronie. Występuje on często z rozszerzeniem *.ROM, albo można go znaleźć w podglądzie HEX pliku zbiorczego, w takiej sytuacji niezbędny jest plik chociaż z uszkodzonego monitora do porównań, ale i tak najlepsze pliki są zgrane bezpośrednio ze sprawnych urządzeń. W monitorach na płytach głównych zwykle są 3 pamięci, jedna z programem głównym, jedna z jakimiś podręcznymi ustawieniami, i jedna zwykle z nazwą i jakimiś innymi danymi zapewne po to by komputer mógł go zidentyfikować.
    korn3854
    Level 6  
    A wiesz w jaki sposób się je identyfikuje? Jesteś może w stanie określić która to pamięć jest tą od oprogramowania po tym zdjęciu z aukcji na aliexpres?
  • Helpful post
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Z tego co pamiętam to tuż przy procesorze z prawej strony. Najłatwiej rozpoznać po symbolu. Tak z ciekawości możesz wrzucić zdjęcie tej płytki z dziurą?
  • Helpful post
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Zaciekawiła mnie ta płytka, więc poprosiłem autora tematu o przesłanie i się jej przyjrzałem. Usunąłem to co spłonęło i resztę drobnicy z oryginalnego zasilacza, dorobiłem przetwornicę 5V na ST1S10, uzupełniłem porozrywane ścieżki, odpaliłem. Okazało się że uszkodzone są U100 i U101, które są pamięciami służącymi do identyfikacji monitora odpowiednio po HDMI i po VGA. Wejście analogowe poszło bez problemu bez żadnej pamięci (nie wykrywa nazwy monitora), ale nad HDMI trzeba było pokombinować. Ostatecznie wejście to uruchomiło się przy użyciu wsadu identyfikatora wejścia DVI innego monitora. Płytkę odesłałem zobaczymy czy nie będzie jakichś problemów na oryginalnej matrycy, gdyż u siebie mam tylko 22 calową z niekompatybilnym podświetlaniem z monitorem z tematu.
    korn3854
    Level 6  
    Sprawa póki co staneła w martwym punkcie. Monitor okazał się być bardziej uszkodzony niż na początku wydawać by się mogło. Wszelkie próby jego reanimacji na razie się nie udały.
  • Helpful post
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Tak, płytka ma dodatkowo uszkodzony driver LED, a na matrycy stabilizator (zwarty) główny układ wymieniony i nadal bez efektu. Potłuczonych matryc dla reszty elementów na znanym portalu aukcyjnym brak, a nowych elementów nie kupowałem bo podejrzewam że rejestry przesuwne w taśmach matrycy są w takim samym stanie jak reszta.
    korn3854
    Level 6  
    Monitora niestety nie udało się zreanimować, nie udało się znaleźć płyty sterującej.