Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair VS550 model: 75-001836 - uszkodzenie strony pierwotnej

20 Kwi 2016 22:56 3456 6
  • Poziom 27  
    Corsair VS550 model: 75-001836 - uszkodzenie strony pierwotnej
    Uszkodzona pierwotna strona. Po wymianie bezpiecznika i mostku Graetza GBU606 nadal miał zwarcie. Uszkodzona jeszcze jest dioda zwykła oraz tranzystor o oznaczeniu GPT18N50DG. Tu właśnie jest z nim problem. Nie ma w goglach ani PDF ani jakichś info o zamiennikach. Forum ostatnią deską ratunku, więc pomóżcie co z tym fantem zrobić.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Jaka obudowa? Jeśli TO220F, to możesz użyć FQPF18N50V2 w tej samej obudowie. Można go dostać na allegro. No i koniecznie do sprawdzenia jeszcze największy kondensator elektrolityczny po stronie pierwotnej.
  • Pomocny post
    Moderator
    phantom48 napisał:
    Po wymianie bezpiecznika i mostku Graetza GBU606 nadal miał zwarcie. Uszkodzona jeszcze jest dioda zwykła oraz tranzystor o oznaczeniu GPT18N50DG.

Jednak o ile mi wiadomo to producent zastosował też układ scalony przetwornicy Power Integrations TNY177PN, który odpowiada za zabezpieczenia OVP i OTP. Układ scalony współpracuje bodaj z dwoma tranzystorami GPT18N50DG i wydaje mi się, że również on uległ uszkodzeniu.

Zresztą podejrzewam iż zasilacz Chieftec A-90 GDP-550C jest podobnej budowy, ale kolega phantom48 skąpi wiadomości o budowie strony pierwotnej zasilacza (aczkolwiek tematy podwieszone w tym dziale go do tego obligują) i na dodatek zdjęć przybliżających nam temat tego modelu brak :D
  • Poziom 27  
    Jak tylko usunąłem zwarcie, to podpiąłem diodę pod wyjście standby 5V fioletowy kabel i napięcie jest, dioda świeci, więc uważam iż jest sens z tym się trochę pobawić.

W zasilaczu nie było widocznych śladów tak jak to jest często w przypadku uszkodzenia strony pierwotnej, często to jest eksplozja i nie ma wtedy sensu już to naprawiać. Na lokalnym rynku w firmie Wekton znalazłem mosfet FDP18N50, parametrami chyba pasuje natomiast obudowa TO220 oryginał jest TO220F, ale po zastosowaniu podkładki chyba nie będzie to miało znaczenia, jeżeli było by inaczej to proszę skomentować.
  • Pomocny post
    Moderator
    phantom48 napisał:
    ale po zastosowaniu podkładki chyba nie będzie to miało znaczenia

Bez wnikania z mej strony co do poprawności ich danych jako zamiennika, ale tylko do ich obudowy (plastik - metalowa). Sama podkładka to za mało ma być pasta poprawiająca odprowadzenie ciepła oraz co równie ważne to kołek plastikowy izolujący dla śrubki mocującej go do radiatora. Przy spełnieniu tych warunków nie ma przeciwskazań, a wielokrotnie tak postępowałem sam osobiście :D
  • Poziom 27  
    Zasilacza do użytku nie przywróciłem, a to z powodu braku jednego z uszkodzonych elementów chodzi o CM6805BC. Ten mój zasilacz to chyba jakaś podróbka oryginalnego Corsaira lub nowsza wersja gdyż już wspomniany CM...... tu jest w innej obudowie i dostępny jedynie na ebay więc z przyczyn ekonomicznych nie warto importować.

Z uwagi iż posiadałem jeszcze jeden taki sam zasilacz podstawiłem układ scalony i zaczął działać prawidłowo, ale rozdwoić to tego się nie da wiec jeden zasilacz na części.

Pozostaje mi podziękować kolegom za cenne informacje może komuś się jeszcze przydadzą.