Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie płyty indukcyjnej -

clameur 20 Kwi 2016 23:18 1638 19
  • #1 20 Kwi 2016 23:18
    clameur
    Poziom 8  

Witam, wymieniam kuchnie gazową na nową płytę indukcyjną. Pomysł padł szybko po wykonaniu remontu już dlatego od razu powiem, że wymiana kabli nie wchodzi w grę. Planuje zakup płyty AMICA PI6540TU która ma możliwość podłączenia pod 230V i tutaj zaczyna się temat mojego problemu. W kuchni mam dwie linie jednofazowe z bezpiecznikami B16 - kabel to niestety 3x2,5mm2. Główne zabezpieczenie to 25A. Poczytałem już naprawdę wiele for i opinii i wiem, że na 1 fazie ta płyta będzie działać na 2-3 pola - 4 pola z max mocą nie uciągną i może korki wywalać. Kolega mi podpowiedział, że niektóre płyty można podłączyć właśnie nie pod 3 fazy (siła) a np. pod 2 fazy. Rozumiem, że dwie fazy to dwa osobne gniazdka (osobne podłączenia do bezpieczników - czyli tak jak ja mam obecnie). Na stronie plyta(myślnik)indukcyjna(kropka)pl w dziale porady jest świetny artykuł jak podłączyć płytę według schematu, je jednak mam pewne obiekcje i wole się upewnić od fachowców od elektryki. Zależy mi na tym, aby 3 pola ze średnia mocą działały bez zarzutu (4 na raz raczej nigdy nie użyje), dlatego proszę o poradę jak najlepiej to połączyć.
    Z płyty indukcyjnej zapewne będzie 5 przewodów, myślę aby:
    L1 podłączyć pod brązowy(z fazą) w pierwszym gniazdku,
    L2 podłączyć pod brązowy (z fazą) w drugim gniazdku
    N zmostkować razem i podłączyć do niebieskiego w pierwszym i drugim gniazdku oraz tak samo zmostkować uziemienie ...
    Płyty jeszcze nie mam zakupionej ale na 99% będzie to ta, gdyż odpowiada mi cenowo i jakościowo. Proszę o poradę, ponieważ nie chce być naciągnięty przez elektryka gdy się nie znam i też sam chce mieć pojęcie co do czego...

Z góry dziękuję za pomoc.

0 19
  • Relpol
  • #2 20 Kwi 2016 23:40
    Mariopi
    Poziom 34  

Dobrze kolega myśli. Nowej płyty indukcyjnej w takiej sytuacji żaden elektryk nie powinien podłączyć i tym bardziej poświadczyć czegoś takiego na karcie gwarancyjnej. Nawet za dodatkową przysłowiową "flaszkę" - absolutnie nie ma takiej możliwości.

0
  • #3 20 Kwi 2016 23:41
    nares
    Specjalista AGD

clameur napisał:
    Rozumiem, że dwie fazy to dwa osobne gniazdka

Źle rozumiesz, wręcz palnąłeś głupotę, więc radzę zaufać elektrykowi.

0
  • #4 20 Kwi 2016 23:42
    ToJestNick
    Poziom 29  

Ciekawe rozumowanie, fazy są 3 więc w mieszkaniu masz tylko 3 gniazdka? :D

0
  • #5 21 Kwi 2016 07:34
    clameur
    Poziom 8  

Nie chodzi o gniazdka tylko linie. W kuchni mam 4 gniazdka, ktore są podzielone na dwie osobne linie, każda na osobnym bezpieczniku b16, czyli de facto w kuchni są dwie fazy prawda ? Skoro producent na płycie na 400v pozwala podłączyć pod jedną fazę to dwie też powinny dać radę? Proszę o wyjaśnienie dlaczego błędnie myślę?

1
  • Relpol
  • #6 21 Kwi 2016 09:30
    beam_beer
    Poziom 17  

Możesz zasilić to z dwóch faz, ale JEDNYM przewodem. To, co sobie wymyśliłeś, to partyzantka najwyższej kategorii.

0
  • #7 21 Kwi 2016 09:41
    freebsd
    Poziom 34  

@clameur W domu masz zasilanie jedno fazowe czy trzy fazowe?

0
  • #8 21 Kwi 2016 12:55
    clameur
    Poziom 8  

Jednofazowe, w takim wypadku czy mogę jakoś zwiększyć szansę na to, aby ta płyta działała w mojej instalacji bez podłączonej siły ?

Cytat:
    Możesz zasilić to z dwóch faz, ale JEDNYM przewodem. To, co sobie wymyśliłeś, to partyzantka najwyższej kategorii.

@beam_beer - mógłbyś mi opisać w jaki sposób to wykonać i czy to da lepszy efekt niż standardowe podłączenie pod jedno gniazdko?

0
  • #9 21 Kwi 2016 13:42
    freebsd
    Poziom 34  

clameur napisał:
    Jednofazowe, w takim wypadku czy mogę jakoś zwiększyć szansę na to, aby ta płyta działała w mojej instalacji bez podłączonej siły ?
    Nie, nie ma takiej możliwości.
    Dodam tylko, że gwarancja na płytę musi zostać podbita przez elektryka, inaczej producent może jej nie uznać - najczęściej taka informacja jest wpisana w karcie gwarancyjnej.

0
  • #11 21 Kwi 2016 16:35
    clameur
    Poziom 8  

Prawdę powiedziawszy nie mam odpowiedniej instalacji do żadnej 4 palnikowej płyty w tych przedziałach mocy, jednak na tej stronie 13 instrukcji jest informacja:

"Dla sieci 230/400V podłączenie dwufazowe z przewodem neutralnym, przewód neutralny do N, przewód ochronny do uziemienia". Więc ja to widzę tak:
    L1 do jednej fazy, L2 do drugiej fazy, N zmostkowany do neutralnego i uziemienie do uziemienia."

Zanim mnie ukrzyżujecie za ciągnięcie tematu proszę tylko o wyjaśnienie, dlatego powyższe połączenie nie zadziała.

Poza tym jeśli ktoś się orientuje, gdybym podłączył tą płytę standardowo pod 1 fazę według pierwszego przykładu z tej instrukcji, to tak z praktyki 2-3 pola na raz powinny działać jednocześnie bez wywalania bezpieczników? Jak moc całej płyty jest rozkładana na pola w trakcie ich używania?

Naprawdę szukam najlepszego rozwiązania w mojej sytuacji stąd moje dociekliwe pytania o wyjaśnienie tego.

Dziękuję za pomoc.

0
  • #12 21 Kwi 2016 16:55
    freebsd
    Poziom 34  

clameur napisał:
    Zanim mnie ukrzyżujecie za ciągnięcie tematu proszę tylko o wyjaśnienie, dlatego powyższe połączenie nie zadziała.
    Generalnie to dobrze myślisz - ale gwarancji na to, że "krzywdy" płycie nie zrobisz, bez znajomości jej budowy, to przez internet Ci ciężko dać.
    Proponowane przez ciebie rozwiązanie jest de facto podłączeniem jednofazowym, tylko chcesz wykorzystać istniejące okablowanie 2,5 mm2.

Głównym problemem jest to, że twoje zabezpieczenie główne oraz instalacja elektryczne (nie tylko przytoczone kable w ścianach) nie są przeznaczone do poboru minimum 32 A (prawdopodobnie). Zaproś na konsultacje dobrego elektryka, niech obejrzy rozdzielnicę i on określi jaki zakres ewentualnych prac jest potrzebny i czy w ogóle jest taka możliwość - wiązało by to się ze zwiększeniem przydziału mocy i możliwe, że wymianą Kabli pomiędzy Twoją rozdzielnicą, a zabezpieczeniem głównym. Bez tego ruchu, nieważne jakim "patentem" podłączysz masz za mało mocy w mieszkaniu i to na samą płytę indukcyjną.

0
  • #13 21 Kwi 2016 17:24
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Kwi 2016 22:08
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

...do czasu, aż przyjdą święta, będzie pośpiech i żona/teściowa/jeszcze ktoś inny świadomie, lub nie włączy wszystko, co popadnie (+czajnik i mikrofalę)

0
  • #15 22 Kwi 2016 22:20
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 23 Kwi 2016 06:44
    mawerix123
    Poziom 36  

clameur napisał:
    Jednofazowe

clameur napisał:
    Więc ja to widzę tak:
    L1 do jednej fazy, L2 do drugiej fazy, N zmostkowany do neutralnego i uziemienie do uziemienia."

Skąd weźmiesz L2 :?: skoro zasilanie Twojego mieszkania ma tylko L1, moim zdaniem jak na ta chwilę to indukcja nie ma prawa bytu, nie znamy instalacji, jej stanu, przydziału mocy itd... podejrzewam że przydział mocy jest mniejszy niż zapotrzebowanie płyty a o reszcie odbiorników w domu już nie wspomnę.

clameur napisał:
    Naprawdę szukam najlepszego rozwiązania w mojej sytuacji stąd moje dociekliwe pytania o wyjaśnienie tego.

Kup płytę gazową.

0
  • #17 23 Kwi 2016 11:54
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 23 Kwi 2016 12:01
    mawerix123
    Poziom 36  

Małolepszy napisał:
    mawerix123 napisał:
    Skąd weźmiesz L2 :?: skoro zasilanie Twojego mieszkania ma tylko L1
    L2 weźmie z L1 instalacji domowej. Kuchnia nie potrzebuje przesunięcia fazowego. Jego instalacja jest opisana w pierwszym poście.

Nie weźmie L2 bo go fizycznie niema w swojej instalacji nie opowiadaj bajek... idąc tym tokiem myślenia ja mam w domu 15 faz czyli od L1-L15 :?:

Może sobie tą kuchnię łączyć ale podstawowa sprawą jest dalej nieznana czyli przydział mocy i przekroje instlacji.

1
  • #19 23 Kwi 2016 12:06
    CYRUS2
    Poziom 35  

clameur napisał:
    Poza tym jeśli ktoś się orientuje, gdybym podłączył tą płytę standardowo pod 1 fazę według pierwszego przykładu z tej instrukcji, to tak z praktyki 2-3 pola na raz powinny działać jednocześnie bez wywalania bezpieczników? Jak moc całej płyty jest rozkładana na pola w trakcie ich używania?
    Będzie działać. .
    Mankamentem będzie bieganie do rozdzielnicy, lub na klatkę schodową jak bezpieczniki wyłączą.
    Zauważ, przegrzanego bezpiecznika natychmiastowo nie załączysz - -musi wystygnąć.
    Przegrzanie ≠ zwarciu.
    Cytat:
    Nie znajdziesz rozwiązania. Jedynym to jest bardzo skąpe gotowanie.

2
  • #20 23 Kwi 2016 20:33
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

clameur napisał:
    Witam, wymieniam kuchnie gazową na nową płytę indukcyjną. Pomysł padł szybko po wykonaniu remontu już dlatego od razu powiem, że wymiana kabli nie wchodzi w grę.

Zatem jej normalna instalacja też nie wchodzi w grę. Zamykam.

0