Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Calex CHZ-1-100 potrzebny zamiennik przełącznika (cewki?)

21 Kwi 2016 00:20 858 3
 • Poziom 9  
  Czym można zastąpić w antycznej (1962) lodówce przełącznik RKZA-14 220V ?
  Link

  Lodówka idealnie działała przez 54 lata, niestety dziś zasmrodziło palonym bakelitem i wyłączyła się - po otwarciu puszki elektrycznej widać, że przełącznik (cewka?) ma od spodu zupełnie zwęgloną obudowę (w miejscu styków elektrycznych pod cewką) Z niego już nic nie będzie.

  Niby w jakimś archiwum aukcji w Czechach ta część była wystawiona (patrz link wyżej), ale tego chyba nie da się kupić z Polski.

  Tu maje pytanie, czy taki przełącznik można czymś innym zastąpić?


  Jeśli jest tylko szansa, chciałbym żeby ta lodówka jeszcze trochę podziałała - ma kilka atutów w stosunku do tego co dziś sprzedają : emaliowane wnętrze - ciągle wygląda jak nowe, nie chłonie zapachów jak plastik. Utrzymuje temperaturę ok. 0C w całej komorze - produkty dłużej pozostają świeże niż w obecnych lodówkach, które nie schodzą poniżej 4C. No i działała nieprzerwanie przez ponad pół wieku (kupiona w 1962 roku).

  Proszę, poratujcie.
 • Poziom 15  
  Witam

  To się nazywa "przekaźnik rozruchowy agregatu ". Można kupić w sklepach z częściami agd. Jeśli wiesz jak to zamienić to zrobisz to - jeśli nie to nie pytaj tylko wezwij fachowca . Zabawa w elektryka czasami kończy się stypą .

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Dzięki elektro16. Myślę, że jeśli będę miał analogiczną cześć, to jakoś sobie poradzę, a jeśli nie będę pewny to będę wzywał fachowca. Jest taki problem, że ta lodówka stoi w domu na totalnym zadupiu i każdy fachowiec będzie musiał przejechać sporo kilometrów żeby tutaj dotrzeć. Zastanawia mnie tylko czy te przekaźniki rozruchowe mają różne parametry (np zależne od ilości zwojów cewki/grubości drutu) ?

  I jeszcze schemat jak to wygląda : Lodówka Calex CHZ-1-100 potrzebny zamiennik przełącznika (cewki?)
 • Poziom 15  
  Ich jedyne zadanie to : w momencie włączenia przez termostat agregatu podać na uzwojenie rozruchowe na chwilę prąd co spowoduje start agregatu ,w przypadku niepowodzenia uniemożliwić przez jakiś czas uruchomienie agregatu (czas na schłodzenie pozystora / bimetalu ) . Nie przejmowałbym się typem ponieważ lodówki miały / mają podobną moc agregatów i j.w. działanie . Na elce jest dużoo tym przekaźniku " szukaj"