Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilans energii w układzie generator - akumulator - odbiornik

21 Kwi 2016 11:51 462 3
  • Poziom 10  
    Witam,
    szukam pomysłu / podpowiedzi na rozwiązanie problemu dotyczącego bilansu energii na żaglówce:
    - żaglówka wyposażona w instalację 12V DC z akumulatorem
    - podstawowe źródło ładowania akumulatora to alternator silnika dieslowego
    - alternatywne źródło doładowania akumulatora to generator wiatrowy 12V DC (max 3A)
    - odbiorniki w zależności od potrzeby pobierają od kilkunastu mA do kilku A

Myślę nad układem, który umożliwi wskazanie bilansu energetycznego tj. mocy oddawanej przez turbinę i mocy pobieranej przez odbiorniki. Najlepszym rozwiązaniem byłby wskaźnik analogowy obrazujący różnicę mocy - ale ja osobiście się z czymś takim nie spotkałem? Ze względu na warunki pracy układu (duża wilgotność, duże różnice temperatur) wskazane byłoby zastosowanie urządzeń innych niż DIY.

Czy ktoś z Kolegów spotkał się z podobnym tematem lub ma jakiś pomysł co do jego realizacji?

Z góry dziękuję za pomoc!
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    W starszych samochodach, były takie analogowe wskaźniki.
    Wskazówka wychylała się w lewo gdy akumulator był źródłem energii a w prawo gdy akumulator był ładowany.
    Wpisz frazę "wskaźnik ładowania" w dziale motoryzacja na Allegro.
  • Poziom 32  
    pawelskot napisał:
    Witam,
    szukam pomysłu / podpowiedzi na rozwiązanie problemu dotyczącego bilansu energii na żaglówce:
    Bilans energii pewnie jej brakuje? Zwiększyć ładowanie z alternatywnych źródeł energii.
    pawelskot napisał:
    Myślę nad układem, który umożliwi wskazanie bilansu energetycznego tj. mocy oddawanej przez turbinę i mocy pobieranej przez odbiorniki.
    Nori2 napisał:
    Wpisz frazę "wskaźnik ładowania" w dziale motoryzacja na Allegro.
    Będzie wiedział czy akumulator się ładuje czy odwrotnie ale dalej nie będzie wiedział ile energii jest w akumulatorze.
  • Poziom 10  
    Witam,
    myślę że ten wskaźnik ładowania rozwiąże mój problem - dzięki za podsunięcie pomysłu!