Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika, falownik jednofazowy 3kW.

21 Apr 2016 13:26 2610 3
  • Level 9  
    Witam,
    Dzisiaj przychodzę z pytaniem, a mianowicie mam instalacje fotowoltaiczną o mocy 3kW w zestawie jest 12paneli słoneczych. Mam możliwość sprzedawania prądu do sieci, a moje pytanie wygląda następująco. Jeżeli mam 3fazy w domu zamontowane i licznik 3 fazowy, a falownik jest prawdopodobnie jednofazowy, czy ten falownik rozdziela mi ten prąd uzyskany z paneli na 3 fazy czy muszę szukać sobie fazy na którą falownik przekazuje prąd i w danych gniazdkach mam prąd z paneli. I nie mam pojęcia czy mam szukać fazy, na którą falownik przekazuje prąd i w tych gniazdkach włączać sprzęt typu pralka, piekarnik czy chociażby spawarkę, czy rozchodzi się to na wszystkie fazy.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 34  
    Skoro falownik jest jednofazowy to nie może rozdzielacz prądu na poszczególne fazy.

Jeśli instalacja jest równomiernie rozłożona na poszczególne fazy to prąd z falownika będzie tylko w niektórych gniazdkach.
  • LegrandLegrand
  • Level 12  
    Jeśli będziesz miał zgłoszoną instalacje do elektrowni to wymienią licznik na nowy który robi bilans między fazowy i w tedy nie ma problemu na którą fazę idzie prąd z fotowoltaiki . Niedobór pobiera z innej fazy a jeśli jest nadwyżka z paneli to wysyła np.do sąsiada . Czyli jeśli pobór w domu w danej chwili na wszystkich trzech fazach jest 1000 wat. a produkujesz 800 wat to 200 wat pobiera z elektrowni , natomiast jeśli produkujesz 1000 wat a pobór masz 800 wat to 200 wat idzie do elektrowni. Na tym polega bilansowanie międzyfazowe . Chyba że masz stary licznik to sprawa wygląda inaczej . Był ten temat już omawiany chyba w dziale elektrownia fotowoltaiczna on grid.
  • Level 40  
    habr29 wrote:
    ... Na tym polega bilansowanie międzyfazowe...

Czyli traci 20% bo musi bilansować (oddać do sieci i odebrać) zamiast zużyć na własne potrzeby.

[edyta]

Po chwilowym namyśle: specyfika produkcji prądu z PV powoduje, że Prosument i tak musi produkować więcej wtedy gdy może (np. w słoneczny dzień) by móc później (wieczorem, w nocy, w pochmurne dni) odebrać to co wcześniej wyprodukował. Zatem z powodu samej technologii jest zmuszony tracić te 20%.

Falownik 3-fazowy pozwoliłby zaoszczędzić 20% ale nie z całego zużycia / produkcji a jedynie z tej części zużycia, która odbywa się na nie podłączonych fazach w trakcie nadprodukcji energii na falowniku 1-fazowym.