Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 0-9 dwa guziki + i -

26 Mar 2003 22:38 2250 6
 • Poziom 43  
  Potrzebuje. Licznik na przerzutnikach T, D lub JK (jakieś scalaki TTL) mający dwa guziki do góry i do dołu... liczą od 0 do 9 przy >9 przechodza na o a przy <0 przechodzą na 9...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Taki licznik można zrobić na ukłdzie TTL 74193.
  Pozdrawiam
  tolo
 • Poziom 14  
  Cześć!
  Tolo po co utrudniać sobie życie!
  74193 jest 16-stkowy, dekada to jest 74192 !!!
  74192 jest to dekadowy licznik z możliwością ładowania zawartości, zliczający w górę i w dół, wyjścia pożyczki i przeniesienia (ideał do łączenia w łańcuchy). Wyjście w BCD.
 • Poziom 28  
  Bardziej uniwersalny jest układ CMOS 4029 - licznik do 10 lub 16 z możliwością wpisania wartości początkowej i oczywiście działający UP/DOWN. Czego więcej trzeba?
 • Poziom 17  
  Czesiek napisał:
  Bardziej uniwersalny jest układ CMOS 4029 - licznik do 10 lub 16 z możliwością wpisania wartości początkowej i oczywiście działający UP/DOWN. Czego więcej trzeba?  Dokladnie. Robilem kiedys uklad wybierania sygnalow audio (selektor). 4029 sterowalem ukladem formujacym z bramek 4093. Bramki sluzyly za uklad formujacy/antyodbiciowy impulsy z przyciskow +/- oraz sterowaly kierunkiem zliczania, jednoczesnie uklad byl skonstruowany w taki sposob, by przy dluzszym przycisnieciu + lub - automatycznie zaczelo sie generowanie przebiegu i "nabijanie" nastepowalo automatycznie. W sumie prosty uklad wymyslony w kilkanascie minut.

  Joachim
 • Poziom 43  
  Potrzebuje TTL - to do pracy dyplomowej nauczyciele wolą stare TTL bo mają tego pełno w szafie a po za tym nasze dzieci sa bardzo destruktywne :) - znalazłem coś takiego mniej więcej. Jakgdyby zwykły licznik z tym że posiada między kolejnymi wejściami zadajniki sygnałów odpowiednio przełaczające nastepne przerzutniki. Nie ma xle powinno działać dzięki za pomoc (!!)
 • Poziom 17  
  Tremolo napisał:
  Potrzebuje TTL - to do pracy dyplomowej nauczyciele wolą stare TTL[...]


  7490 - licznik dekadowy
  i np. 74132 - bramki NAND Shmidta - na nich zrob uklad "antyodbiciowy" +/-

  Joachim