Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką zmywarkę kupić 2009?

galezow 15 Aug 2009 16:35 18765 695
SterControl
    asiaw
    Level 2  
    Witam serdecznie
    Musze wybrać zmywarkę i miotam sie co do jej wyboru.
    Zdecydowałam sie na marke Siemens.
    ni eukrywam ze ze wzgledu na zakup wszystkich sprzetow do kuchni naraz szukam zmywarki dobrej jakosci ale w dobrej cenie. Sa niekiedy dosc duze rozbieznosci i nie bardzo wiem czym sie kierowac. Np niektore zmywarki maja program eco ale nie maja polowy załadunku, albo maja polowe zaladunku ale najkrtoszy program trwa 45 min - i to jest ten niby szybki.
    Do wyboru pozostawiłam sobie : (chcialam tez kupic elektroluxa ale na forum u Was przeczytalam ze nie warto, wiec został Siemens, Bosha sie troche boje, slyszalam niepochlebne opinie, kiedys byl dobry, ale cos sie z nim stalo podobno , chociaz widze ze wiekszosc z was wybiera bosha jednak) no ale... oto co mam do wyboru :
    1. SIEMENS SE64M364EU http://www.euro.com.pl/zmywarki-do-zabudowy/dane-techniczne-siemens-se64m364eu.bhtml#opis
    2. SIEMENS SE65E330EU http://www.euro.com.pl/zmywarki-do-zabudowy/d...chniczne-siemens-se-65e330eu.bhtml#content_3c
    3. SIEMENS SN66M030EU http://www.euro.com.pl/zmywarki-do-zabudowy/d...echniczne-siemens-sn64m001eu.bhtml#content_3c

Nie bardzo wiem czym sie kierowac poza cena rzecz jasna, i czy np potrzebne mi sa takie programy jak : delikatny, garnki, czy wystarczy standard typu eco, automatyczny, intensywny i szybki.
    czy zwracac uwage na temp mycia ?
    czy lepiej polowe zaladunku czy variospeed?
    czy np jest jakas ogromna roznica w uzytkowaniu zmywarki z 4 programami a z 6 ? Niektore rzeczy to sa bajery tak jak mi sie wydaje, ktorych moge na codzien nie uzywac, a roznica w cenie to czasami okolo 1000 zl , dla mnie to duzo wiec musze byc pewna wyboru.
    Pisaliscie panstwo takze o plastikowym dnie w ktorejs ze zmywarek Siemensa, czy to az tak wielka wada czy tez przeszkoda w uzytkowaniu ?

Prosze o pomoc.
  • SterControl
    johana75
    Level 12  
    Może napisze ci z czego ja korzystam.
    programy:
    eco
    krótki
    i czasami intensywny

czy lepiej polowe zaladunku czy variospeed? ---------zdecydownie varioseed, połowy załadunku nigdy nie potrzebowałam

Pisaliscie panstwo takze o plastikowym dnie w ktorejs ze zmywarek Siemensa, czy to az tak wielka wada czy tez przeszkoda w uzytkowaniu ?
    ------------w uzytkowanie napewno nie przeszkadza, jak kto woli. ja jednak z plastikiem bym nie kupiła. Miałam zawsze metalowe dno w zmywarkach i przy takim pozostane, a plastikowe dna maja te najtansze modele. Poprostu nie dam się przekonać, ale zrób jak uważasz.

Najlepsze ze w sklepie pan mi powiedział ze plastik lepszy od metalowego bo szybciej naczynia schną...;DDD
    Foka0111
    Level 12  
    johana75 wrote:

(ciach)
    Potem blachy i ruszta,metalowy filtr z okapu zalepiony tłuszczem i metalowe podpory z kuchni gazowej , tym razem na 90 stopni. i znowu 4 z plusem

------90 st C. ????
    ona nie ma takiej temp. przynajmniej w opisi programów.

Jasne,że nie.
    Mój błąd.Oczywiście chodziło mi o 70 stopni.
    Pisałem o zmywarce a myślałem o pralce :D
    asiaw
    Level 2  
    w opisach nie widze zadnej informacji odnośnie tego dna... Te zmywarki kosztuja od 1799 do 2600 plus pare stów w zależności od modelu za 5 letnią gwarancję. Nie sa to jakies wypasy, ale na wypasione mnie nie stac biorac pod uwage ze mam kupic sprzet do calej kuchni :(
    Chcialabym jednak poznac opinie nt wyzsosci dna metalowego nad plastikowym :) czym to sie "je" i jaka jest roznica ?
    johana75 a moge zapytac jaka ty masz zmyware?
  • SterControl
    popey111
    Level 21  
    kup coś takiego SMV50E10EU- prawie to samo co przy siemensie sn64m001 a sporo w kieszeni zostanie:)
    johana75
    Level 12  
    Pierwsza moja zmywarka to był Siemens Lady ( coś tam nie pamiętam symbolu) dostepnych programów 2 plus płukanie. Całoś z blachy i śmigła również. Chodziła mi kilkanaście lat i padła niedawno.

Teraz mam AEG wolnostojącą dno z metalu , ale śmigła już nie no i uszkodziłam to dolne smigło wystającą lekko łżeczką z rurką, ale nie ma to wpływu na mycie na szczęście. Jednak nie jestem zadowolona z jej wnętrza. Mąż ją kupił no i tak to jest... ;D

Do mojego mieszkania w Pl. szukam teraz nowej zmywarki i wybrałam
    Boscha SMV50E10EU ma metalowe dno, kilka funkcji zbędnych ale jest dośc cicha, a ja nie chce wydawać więcej pieniędzy. Jedynie co bym chciała to 3 szuflade na sztućce. Kolezanka ma Miele z ta szufladą i ona naprawde jest super, ale za nią trzeba słono zapłacić :(

Chcialabym jednak poznac opinie nt wyzsosci dna metalowego nad plastikowym czym to sie "je" i jaka jest roznica ?
    johana75 a moge zapytac jaka ty masz zmyware-----------------------

Moje znanie co do plastikowego dna:
    Ono jest wprowadzone niedawno więc moim zdaniem nie przetestowane jeszcze. Jak długo jest w stanie działać bezproblemowo? Miele nie ma żadnego modelu z takim dnem a oni robią najlepsze zmywarki które w testach Stiftung Warentest zajmują czołowe pozycje i jako jedyny producent testują ponad 10 tys godzin( jak się nie myle) nowe modele. tego nie robi zaden inny producent!
    Tutaj mozna zobzczyć:
    http://www.miele.de/de/haushalt/unternehmen/4370_5319.htm#p5294

Ja chciałam kupić zmywarkę z dnem plastikowym, ale pochodziłam po sklepach w niemczech i popytałam doświadczonych sprzedawców. Oto wady które moga wystapić, po pewnym czasie plasik robi się chropowaty i resztki jedzenia sie na nim zatrzymują, przez co trzeba dno częściej czyścic niż w metalowych.Nie oszukujmy się plastik jest tańszy i mniej wystrzymały od metalu. Nie wiem jak się zachowa jak ci cos ostrego lub cięzkiego spadnie? A jak będzie wyglądac po 5 latach uzytkowania?

Ja potrzebuje zmywarkę do zmywania a nie do ciaćkania sie nią.

w opisach nie widze zadnej informacji odnośnie tego dna... -----------------------
    Wybrałam Boscha SMV50E10EU, napisałam do nich i ona ma dno metalowe. Nie ma tego w opisach, trzeba zapytac u producenta lub empirycznie w sklepie sprawdzić :)

Mam nadzieje ze mój wybor się nie zmieni chociaz ciągnie mnie do tej
    http://www.ceneo.pl/1788227
    bo ma dodatkową szuflade na sztućce i jest b. cicha ...no i wiele bajerów które nie sa mi potrzebne.
    zarowka
    Level 13  
    popey111 wrote:
    kup coś takiego SMV50E10EU- prawie to samo co przy siemensie sn64m001 a sporo w kieszeni zostanie:)

Niby to samo ale siemens ma variospeed i lepiej ustawne kosze.

Teraz mnie wybiliście z planowanego zakupu tym plastikowym dnem - myślałem o SE 64M364EU. Wygląda więc na to że tego siemensa robią u nas także jak część bosch'ów. Teraz jeszcze pytanie co warto - ten plastikowy siemens kosztuje 1500 zł - metalowy bosch lub siemens z variospeed to koszt 600 zł wyższy istotnie warto aż tyle dopłacać? Czytalem ze po jakimś czasie dno zrobi się chropowate i zacznie zatrzymywać resztki oraz, że przesiąka zapachami a jeśli to prawda to poważna wada niestety i pewnie przyjdzie wywalić kase a konto.
    popey111
    Level 21  
    A kto każe kupować boscha czy siemensa? Są jeszcze inne firmy:)
    asiaw
    Level 2  
    Ja nie mam zaufania do Boscha, tak jak mowie kiedys to byl dobry sprzet ale slyszalam ze wypuscil ostatnia jakas tania linie i ze grubo to odbiega od poprzednich standardów tej firmy.
    Siemens- no coz ,s ama nie wiem czy kupowac Siemensa za 1700 zł czy juz lepiej Amice za 2300... Nie wiem czy te tansze produkty firmy Siemens i Bosch to nie jest przypadkiem szmelc.
    Cholera jedna zmywarka a tyle zastanawiania sie. Na dobra sprawe teraz mieszkam jeszcze w mieszkaniu gdzie 7 lat temu kupowałam sprzet i mialam rownie ograniczone srodki co teraz. Kupiłam lodówke Candy, płyte elektryczna z piekarnikiem Mastercook i okap tejże firmy. Zmywarki nie mam. ALE... nie sa to wypasione sprzety i nadal działają bez zarzutu. Płyta ma tylko jeden minus - zarcie ktore spada na kuchenke podczas gotowania - czy np jak cos wykipi cięzko usunąc. Lodówka marnej firmy Candy - nadal b. dobrze działa. A ja sie dwa tyg zastanawiam jaka zmywarke kupic.....
    Moja mama ma ponad 10 lat zmywarke Whirpoola, jest b zadowolona, ale wtedy Whirpool robiłlepsze sprzety niz teraz.
    A co sadzicie o firmie HOTPOINT ARISTON ?
    zarowka
    Level 13  
    popey111 wrote:
    A kto każe kupować boscha czy siemensa? Są jeszcze inne firmy:)

No niby masz rację ale akurat to jedno jest pewno, że zmywarka będzie którejś z tych 2 firm ponieważ wokół znajomi mają właściwie tylko te sprzęty i nikt nie nie ma uwag więc "jadę" tak trochę na tej opini. Kwestia tylko swojego rodzaju amortyzacji bo można kupić nową za 1500 i zmienić na nową podobna cenowo po 5-7 latach lub kupić za 2500 i liczyć ze wytrzyma te 10 lat. Wracając po pierwszym hurraa obecnie skłaniam się jednak na dopłatę do tego metalu na dnie.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Powtarzam się, ale...
    W testach zmywarki Boscha górują nawet nad Miele jakością.
    Dlatego najlepiej kupić Bosch lub Siemens, bo to to samo.
    Kupić najtansza bez bajerów, bo to nie samochód i bajery używa się tylko raz przez pierwszy tydzień.
    zarowka
    Level 13  
    Nie chodzi o bajery tylko o plastikowe lub metalowe dno - ten metalowy "bajer" właśnie to jakieś 600 zł różnicy.
    johana75
    Level 12  
    Powtarzam się, ale...
    Kupić najtansza bez bajerów, bo to nie samochód i bajery używa się tylko raz przez pierwszy tydzień. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ciekawa jestem w jakich testech góruje Bosch i Siemens nad Miele jakością?

Możesz podać źródło?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    zarowka wrote:
    Nie chodzi o bajery tylko o plastikowe lub metalowe dno - ten metalowy "bajer" właśnie to jakieś 600 zł różnicy.

To jest właśnie bajer. Metalowe dno jest tak samo niezbędne, jak niegdyś dwa agregaty w lodówko zamrażarkach. Moda minęła i ludzie się dziwią jak można było się tak ogłupić.

Dodano po 17 [sekundy]:

johana75 wrote:
    Powtarzam się, ale...
    Kupić najtansza bez bajerów, bo to nie samochód i bajery używa się tylko raz przez pierwszy tydzień. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ciekawa jestem w jakich testech góruje Bosch i Siemens nad Miele jakością?

Możesz podać źródło?

http://www.testberichte.de/
    pawelira
    Level 16  
    Jedyny bajer za który warto dopłacić to trzecia szuflada na sztućce.
    johana75
    Level 12  
    Einbau-Geschirrspüler Bosch SMV65T20EU mit Zeolith-Trocknungssystem. Preis: 1550 Euro. ---------------------------------------------------------------------
    tam jest kilka testów, ale nie zauwazyłam testu jakościowego. Większośc testów mówi o zredukowaniu poboru wody i prądu, jak ta zmywarka ktora jest u gory. Jednak nie mozna porównać zmywaki za 1500 zł. ze zmywarka za 1500euro tego samego producenta.

jeśli chodzi o porównanie jakości zmywania i jej długości wygrywa Miele
    http://www.testberichte.de/preisvergleich/level4_test_stiftung_warentest__107430.html

Na tej stronie w większości sa stare testy Stiftung Wrentest, wiadomo za nowe trzeba zapłacić

Nie wiem czy dno plastikowe jest bajerem... dla mnie jest to standard.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    johana75 wrote:
    Einbau-Geschirrspüler Bosch SMV65T20EU mit Zeolith-Trocknungssystem. Preis: 1550 Euro. ---------------------------------------------------------------------
    tam jest kilka testów, ale nie zauwazyłam testu jakościowego. Większośc testów mówi o zredukowaniu poboru wody i prądu, jak ta zmywarka ktora jest u gory. Jednak nie mozna porównać zmywaki za 1500 zł. ze

Mijasz się z prawdą mówiąc, że wygrywa Miele
    http://www.testberichte.de/f/0/2620/1.html
    Wygrał Bosch. Trzeba odpowiednio posortować.

Po co sortujesz wg popularności???
    johana75
    Level 12  
    to sa oceny według klientów, a nie w testach.

Ja kliknęłam na testy nie na popularność.

Zawsze w testech wygrywa Miele, a tej zmywarki która jest najlepiej oceniana przez klientow nie ma na Pl. rynku.

Dodano po 6 [minuty]:

Testergebnisse aus test (Stiftung Warentest) 7/2006

Teraz doczytałam wtedy wygrał Bosch w 2006r. stare wydnie testu podajesz.

Mit leichtem Vorsprung bestes Gerät im Test --------jakos nie przemawia do mnie to zdanie ;)

Dodano po 6 [minuty]:

Im Test: 10 Geschirrspülmaschinen. Teilintegrierbar. Rastermaß 60 cm. Preise: 715 bis 1200 Euro.

A tutaj mamy zakres cenowy 10 zmywarek jakie były testowane.

Więc nadal nie mówimy o boschu za ok 1500zł z plastikowym dnem.

Ta zmywarka najlepiej domywa, jak test wykazał, a ja mówiąc o Miele mówie o wytrzymałości danego sprzętu który napewno nie ustepuje Boschowi w czystości naczyń, czy energooszczędności.
    Cibeles
    Level 10  
    W wątku http://forum.muratordom.pl/zmywarka-do-zabudowy-bosch-sgi55e75eu-vs-smi53m05eu,t162236.htm znalazłam następującą informację o głośności zmywarek:

"Co do głośności.
    Porównując ten parametr sprawdźcie w jakim standardzie był mierzony. 51 dB (re1pW) nie równa się 51 dB (A). Aby uzyskać porównywalny wynik trzeba do jednostek dB (A) dodać 12 wówczas uzyskujemy wynik w jednostkach dB (re1pW).
    Dlaczego podaję tą informację? Np. Amica, Indesit, Ariston i LG podają głośność w dB (A), podczas gdy Bosch, Siemens, Miele i AEG w dB (re1pW).
    W efekcie mamy małe zamieszanie ale wiedząc o tym fakcie łatwiej możemy porównać sprzęt w uczciwy sposób. Co więcej, okazuje się, że nawet najgłośniejszy Bosch czy Siemens będzie porównywalny z najcichszym Aristonem - 43 dB (A) + 12 = 55 dB (re1pW)."

oraz

"Co do różnic w sposobie pomiaru - dB (re1pW) pomiar uwzględnia ciśnienie powietrza, w efekcie jest sposobem dużo dokładniejszym, gdyż dużą wagę przykłada do wykluczenia czynników zewnętrznych (ciśnienia, wilgotności itp.)
    dB (A) to standardowy pomiar akustyczny w wolnym powietrzu.
    Wyjaśnienia trochę uprościłem... ale kupującym polecam pamiętać o tej różnicy i sprawdzać na paskach znamionowych głośność. Jeżeli na pasku nie podano sposobu pomiaru należy założyć, że jest to dB (A)."

Dodano po 36 [minuty]:

Czy ktoś użytkuje/zna opinie o następujących zmywarkach Bosch?
    - SGI55E75EU (ok. 1800 zł)
    - SMI53M05EU (ok. 2200 zł)

Podobno pierwsza ma plastikowe dno a druga metalowe + jest made in Germany.

Nie ukrywa, że cenowo SGI55E75EU ma przewagę :)

Którą byście doradzili?
    Mi_chelka
    Level 2  
    Od półtora roku mam zmywarkę Siemens z plastikowym dnem. Nie widzę problemu. Od czasu do czasu trzeba włożyć specjalny płyn do czyszczenia zmywarek i puścić na najdłuższe zmywanie. Fakt, że nie wstawiam naczyń z resztkami jedzenia, po prostu nie lubię tego specyficznego zapaszku...
    Przy zakupie mikrofali zwróciłam uwagę, aby wnętrze było ze stali, ze względu na higienę i łatwość czyszczenia. W zmywarce to raczej wszystko jedno.
    Pozdrawiam
    Robert99
    Level 10  
    Witajcie,
    Przeczytałem wiele stron, z tego bardzo długiego wątku, i do Was, jako użytkowników zmywarek, mam kilka pytań. Zastanawiam się nad zakupem jednej z dwóch zmywarek:
    A: Siemens SN64M001EU http://www.siemens-home.pl/produkty/zmywarki/...-cm/w-pe%C5%82ni-zintegrowane/SN64M001EU.html
    B: Siemens SN66T050EU http://www.siemens-home.pl/produkty/zmywarki/...-cm/w-pe%C5%82ni-zintegrowane/SN66T050EU.html
    Co je różni, to przede wszystkim cena: A - 2140 zł; B- 2780 zł. Pozostałe:

1. Zakres temperatur
    A: Garnki 70 °C, Auto 45 lub 65 °C, Eco 50 °C, Szybki 45 °C
    B: Auto 65 lub 75 °C, Auto 45 lub 65 °C, Auto 35 lub 45 °C, Eco 50 °C, Szybki 45 °C, Mycie wstępne

pytanie: czy zakres dla zmywarki B jest wart rozważenie jej zakupu? Obawiam się jednego, że jeśli włożę do zmywarki naczynia wcześniej opłukane, i potrzymam je 2 dni, to przyschnięte drobinki nie umyją się na auto 45 lub 65 °C, bo zmywarka sama decyduje, jaka będzie temeratura. Rozstrzyga to na podstawie zabrudzenia wody. A więc, jeśli opłuczę wcześnie, to prawdopodobnie wybierze 45°C. Więc jeśli będę miał zmywarkę B, to zadając Auto 65 lub 75 °C nie będzie problemu. Z drugiej strony, w zmywarce A mogę dać Garnki 70 °C.
    Jakie są wasze doświadczenia odnośnie temperatur.

2. Poziom hałasu:
    A: 46 dB (re 1 pW)
    B: 42 dB (re 1 pW)

pytanie: czy będzie duża różnica?

3. Składane półki w dolnym i górnym koszu:
    A: 2 razy
    B: 6 razy

4. Przepływowy podgrzewacz wody:
    A: nie ma
    B: ma

pytanie: to chyba bez znaczenia, gdyż podgrzana woda nie będzie ciepła za dwa dni, kiedy uruchomię zmywarkę.

5. 3-częściowy system filtrów
    A: tam nie podają
    B: jakieś PiezoTouchControl

pytanie: co to jest?

5. Zmywarka B ma: Strefy Intensywnej w dolnym koszu,
    z podwyższonym o 20% ciśnieniem wody. Uaktywnienie Strefy Intensywnej w dolnym koszu
    nie ma żadnego wpływu na działanie programu
    w górnym. W ten sposób z naczyń umieszczonych
    na dole zostaną bez problemu usunięte silniejsze
    zabrudzenia, a delikatne naczynia u góry zostaną
    umyte z caΠà ostrożnością.

pytanie: to chyba marketingowy wymysł i nie warto się nad tym zastanawiać.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie użytkowników.
    johana75
    Level 12  
    Brałabym zmywarke B pod uwagę , gdyby miała 3 poziom załadunku( szuflada na sztućce), jeśli jest ci to obojętne to wszystkie inne różnice nie maja dużego znaczenia.

Chyba ze chcesz miec bardzo cichutką wtedy B jest własciwa zmywarką.
    zarowka
    Level 13  
    Robert99 wrote:
    Witajcie,

4. Przepływowy podgrzewacz wody:
    A: nie ma
    B: ma

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie użytkowników.

Pierwsza (tańsza) także ma przepływowy :)

A teraz meritum - tej cenie ( mowa o drugiej zmywarce) a nawet sporo taniej możesz kupić zmywarkę BOSCH SMV 58M00EU która nie ma strefy intensywnej i jest glośniejsza ale za to ma to za co warto dopłacić a mianowicie szufladę na sztućce Vario 3 - ja niestety z racji sporych wydatków na kuchnie bede musiał zjechać z wymaganiami w dół jesli chodzi o zmywarkę ale ten model z porównaniu z Twoimim propozycjami wydaje się być wart zastanowienia

SMV 58M00EU
    iwonagos
    Level 2  
    Nie wyobrażałam sobie, że będę całe dnie i noce spędzała na poszukiwaniu zmywarki, o Matko Boska mam dość:(
    Już przeróżniaste fora przeszłam, kupa pytań zadałam i kapkę doświadczenia zdobyłam.... tzn. wiedzy baaardzo teoretycznej, bo zmywarki nigdy nie miałam, więc praktyki zero. Kochani, doradźcie jaką zmywarkę do 2500 zł kupić. Na pewno z:
    -metalowym spodem
    -ze składananymi koszami, bo ponoć to jest bardzo ważne
    -jakaś cicha żeby była w miarę
    -z panelem z przodu widocznym
    -żeby przyzwoita była i trochę posłużyła.
    -myślałam o dobrym elektroluxie, boschu lub siemensie, ale inne też mogą być:)

Dodano po 36 [minuty]:

http://www.euro.com.pl/search.bhtml?keyword=SMI53M05EU

myślę o tej. ponoć spód plastikowy, ale co z koszami? składane?
    pawelira
    Level 16  
    Zamiast tej co proponujesz lepiej wybierz
    tego bosch lub siemens
    o wiele lepszy wybór za podobną kasę.
    Cibeles
    Level 10  
    Czy kosz vario a vario3 to jest to samo?
    I czy to ma znaczenie czy kosz na sztućce jest umieszczony w górnym czy dolnym koszu?

Interesuje mnie model Bosch'a SMI53M05EU i on ma kosz Vario na sztućce w dolnym koszu.
    http://www.bosch-home.pl/SMI53M05EU.html
    Robert99
    Level 10  
    Cibeles wrote:
    Czy kosz vario a vario3 to jest to samo?
    I czy to ma znaczenie czy kosz na sztućce jest umieszczony w górnym czy dolnym koszu?

Interesuje mnie model Bosch'a SMI53M05EU i on ma kosz Vario na sztućce w dolnym koszu.
    http://www.bosch-home.pl/SMI53M05EU.html

Kosz vario3 to szuflada, która znajduje się na samej górze. Zobacz tutaj, jak to wyglada: http://www.bosch-home.pl/produkty/zmywarki/zm...-cm-w-pe%C5%82ni-zintegrowane/SMV58M00EU.html
    Z tego co piszą użytkownicy, to jedna z niewielu "bajerów", za które warto dopłacić. Jeśli vari3 nie ma, to jest taki koszyczek, który umieszczasz w dolnej szufladzie.
    Vario to nazwa systemu koszy - chodzi o te dwa główne. Mają ją bosch i semens. Ulepszona wersja to VarioFlex - więcj składanych elemntów.
    popey111
    Level 21  
    Cibeles wrote:
    W wątku http://forum.muratordom.pl/zmywarka-do-zabudowy-bosch-sgi55e75eu-vs-smi53m05eu,t162236.htm znalazłam następującą informację o głośności zmywarek:

"Co do głośności.
    Porównując ten parametr sprawdźcie w jakim standardzie był mierzony. 51 dB (re1pW) nie równa się 51 dB (A). Aby uzyskać porównywalny wynik trzeba do jednostek dB (A) dodać 12 wówczas uzyskujemy wynik w jednostkach dB (re1pW).
    Dlaczego podaję tą informację? Np. Amica, Indesit, Ariston i LG podają głośność w dB (A), podczas gdy Bosch, Siemens, Miele i AEG w dB (re1pW).
    W efekcie mamy małe zamieszanie ale wiedząc o tym fakcie łatwiej możemy porównać sprzęt w uczciwy sposób. Co więcej, okazuje się, że nawet najgłośniejszy Bosch czy Siemens będzie porównywalny z najcichszym Aristonem - 43 dB (A) + 12 = 55 dB (re1pW)."

oraz

"Co do różnic w sposobie pomiaru - dB (re1pW) pomiar uwzględnia ciśnienie powietrza, w efekcie jest sposobem dużo dokładniejszym, gdyż dużą wagę przykłada do wykluczenia czynników zewnętrznych (ciśnienia, wilgotności itp.)
    dB (A) to standardowy pomiar akustyczny w wolnym powietrzu.
    Wyjaśnienia trochę uprościłem... ale kupującym polecam pamiętać o tej różnicy i sprawdzać na paskach znamionowych głośność. Jeżeli na pasku nie podano sposobu pomiaru należy założyć, że jest to dB (A)."

Dodano po 36 [minuty]:

Czy ktoś użytkuje/zna opinie o następujących zmywarkach Bosch?
    - SGI55E75EU (ok. 1800 zł)
    - SMI53M05EU (ok. 2200 zł)

Podobno pierwsza ma plastikowe dno a druga metalowe + jest made in Germany.

Nie ukrywa, że cenowo SGI55E75EU ma przewagę :)

Którą byście doradzili?

Głośnośc wszystkich urządzeń agd musi być podawana w db(A) re1pW(normy UE) Parametrem opisującym hałas generowany przez urządzenia domowe jest poziom mocy akustycznej wyrażony w decybelach [db]z uwzględnieniem korekcji A w uwzględnieniu do pikowata czyli dB (A) re 1 pW. Cokolwiek to znaczy to wzrost o 3 decybele powoduje że moc akustyczna źródła wzrasta dwukrotnie. Więc jak w katalogu indesita napiszą że ma 44 decybele to jest tak samo głośna jak siemens co ma 44 decybele:). Co innego że testy są w warunkach laboratoryjnych nie biorą pod uwagę wibracji otoczenia, odbić dźwięku itp. , dodatkowo jeszcze każdy człowiek odczuwa hałas inaczej czyli jeden dźwięk jest uciążliwy a inny nie itd.
    zarowka
    Level 13  
    Przeglądnąłem trochę stron i wygląda jednak na to że zwykłe dB a dB rep1W to nie to samo i kolega Cibeles miał rację. Nie znalazłem co prawda wyjaśnienia czarnego na białym ale kilka opisów sprzętu jakie znalazłem ma zaznaczone oba poziomy i różnią się faktycznie 12 stopniami. Jeśli jest 52 dB re1pW to tych "zwykłych decybeli jest tylko 40.
    Poniżej dwa znalezione przykłady - ten 3 link to link do wersji PDF przykładu drugiego.

PIERWSZY

DRUGI PRZYKŁAD

Link