Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zakupić odkurzacz i jakiej firmy 2009?

parafka 28 Oct 2009 22:16 10905 442
Tespol
    eslodowy
    Level 31  
    Cobra II jest odkurzaczem o mocy 1700W i ta wystarczająca moc jak na sam parkiet. Model SP jest wyposażony w gumowe kółeczka oraz na wyposażeniu ma szczotkę do parkietu, także sprawdzi się na parkiecie czy panelach i nie zniszczy ich. To jeden z cichszych odkurzaczy Zelmer, nie równa się z Electroluxem Silentcerem, ale cena i wyposażenie przemawiają na korzyść Zelmera. Minusem mogą być gabaryty, nie mniej komora na worek i sam worek są duże. Można korzystać z worków papierowych jak i fizelinowych. Z tym, że do 300zł to tylko w sklepie internetowym go znajdziesz.
  • Tespol
    azatunia
    Level 12  
    Jeżeli ma odpowiednie szczotki do sprzątania kafelek i paneli to pewnie, że sie nadaje. Sa takie odkurzacze, które w zestawie mają specjalne końcówki do mycia okien, przydatny sprzęt!
    ~wac
    Level 20  
    A co sądzicie o odkurzaczu Zelmer Aquawelt??
    Jakie są wasze opinie??
    Mam nadzieje ,że jest lepszy niż Wodnik
  • Tespol
    piokrza
    Level 27  
    Na wstępie zapytam czy może mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa elektroniczny wskaźnik zapełnienia worka a na jakiej zanieczyszczenia filtra w odkurzaczu Syrius ? To tak z ciekawości :P
    Pan w sklepie agd powiedział że w Syriusie pokrywa worka może nie być szczelna i się nie domykać. Polecał raczej taniego Meteora. Jeśli chodzi o odkurzacze Zelmera to podobno Syrius i Cobra Silence są uważane za ciche. Natomiast sprzedawca wyśmiał Electroluxa Ultrasilencera. Powiedział że to kpina z tą głośnością 8-O Wcześniej sprowadzałpodobno do sklepu na specjalne zamówienie i jak przywieźli i włączyli to był po prostu "śmiech na sali" jak to sam określił 8-O Jestem w szoku gdyż wcześniej uważałem że to jeden z najcichszych odkurzaczy naświecie a tu masz.
    Zdecydowałbym się na Meteora ale nie wiem jak z tą pokrywą. Bardziej podoba mi się "tradycyjne otwieranie" jak w Elfie 8-O ale z drugiej stronie pasował by mi filtr HEPA 9duszę się przy odkurzaniu :( ) więc wymyśliłem że może kupię Odysseya, nawet tego tańszego z mikrofiltrem, a później dokupię HEPA (według instrukcji tak można, gdyż ten model ma takie gniazdo do montowania filtra HEPA). Jednak sprzedawca odradza mi dodatkowy wydatek związany z filtrem HEPA gdyż uważa że "jest zbędny bo trzeba go wymieniać co pół roku a do prania tak naprawdę się nie nadaje bo po upraniu traci swoje właściwości". Już mam mętlik w głowie :? Dla mnie najważniejsza jest cena: do 200zł, musi być w miarę cichy i mieć worek (nie chcę znać bezworkowców!), mile widziany filtr HEPA lub możliwość dokupienia i stosowania. Moc od 1500W w górę a i regulacja mocy obowiązkowa. Co poradzicie?

Dodano po 6 [minuty]:

~wac wrote:
    A co sądzicie o odkurzaczu Zelmer Aquawelt??
    Jakie są wasze opinie??
    Mam nadzieje ,że jest lepszy niż Wodnik

Widziałem reklamę - bardzo zabawna :D :P ale nie pokazują z bliska jak działa to pranie :? Chyba końcówki do prania są innych kolorów (popiel) i tyle. Lepsze ma VAX. Z tego co się dowiedziałem to jest on lżejszy od starego Wodnika, ma mniejszą ilość części do mycia po użyciu (praniu, odkurzaniu z filtrem wodnym), ma elektroniczną regulację siły ssania (wyższy cenowo model), diody LED, i jest bardziej kompaktowych wymiarów (jednak po obejrzeniu w sklepie Wodnika i Aquawelta stwierdzam że nie ma zatrważającej różnicy w wymiarach :?). Szkoda że nie ma jeszcze opcji czyszczenia parą jak w Wodniku Quattro to byłby full wypas :P :)
    akukua
    Level 1  
    Zdecydowanie nie polecam Aquawelt Zelmera. Może się nadaje do odkurzania, jak ktoś lubi duże gabaryty, ale wyprać to potrafi co najwyżej kieszeń a nie dywan. Potocznie sprzęt kiepskiej jakości nazywa się chińszczyzną, ale Aquawelt nawet chyba nie ma szans załapać się w tej kategorii bo rozlatuje się po kilku minutach użytkowania! Na dzień dobry odpadło kółko od szczotki. Po chwili zaczęła wypadać z węża ssącego rura teleskopowa. Przy próbie "prania" należałoby chyba skleić te dwa elementy super glue , aby się nie rozłączały. Aby prać instrukcja podaje: (...) zatkaj zatyczką otwór zbiornika płynu czyszczącego - pytanie jak, skoro umieszczono tam coś co przypomina bardziej luźny element z kinder jaja a nie zatyczkę. To jednak mały pikuś, bo pranie to dopiero wyższa szkoła jazdy. Ssawka rozpylająca duża (ładna nazwa) rozpyla, no może nie do końca rozpyla a raczej rozlewa wodę po całej chałupie zamiast po dywanie.Przyczyną tego chyba jest coś co miało pełnić rolę dyszki spryskującej, ale znowu Zelmer wziął to z kinder niespodzianki. Tak więc o przydatności do prania nic nie mogę powiedzieć bo nie udało mi się tego dokonać. Przydała by się może bardziej szczegółowa instrukcja. Próba odkurzania z filtrem wodnym się nie odbyła - zawiódł układ nerwowy użytkownika. Reklamacja skończyła się zwrotem sprzętu z adnotacją serwisu : poprawiono instalację elektryczną. Włączyć? Strach! Jutro ponowna reklamacja. A teraz najlepsze. Gwarancja 4-letnia bo przecież sprzęt "niezawodny" z zaznaczeniem w warunkach: gwarancnxsgggggzją nie są objęte (...) węże, rury, ssawko-szczotki, nasadki... Widziały gały co brały.
    piokrza
    Level 27  
    akukua wrote:
    Zdecydowanie nie polecam Aquawelt Zelmera. Może się nadaje do odkurzania, jak ktoś lubi duże gabaryty, ale wyprać to potrafi co najwyżej kieszeń a nie dywan. Potocznie sprzęt kiepskiej jakości nazywa się chińszczyzną, ale Aquawelt nawet chyba nie ma szans załapać się w tej kategorii bo rozlatuje się po kilku minutach użytkowania! Na dzień dobry odpadło kółko od szczotki. Po chwili zaczęła wypadać z węża ssącego rura teleskopowa. Przy próbie "prania" należałoby chyba skleić te dwa elementy super glue , aby się nie rozłączały. Aby prać instrukcja podaje: (...) zatkaj zatyczką otwór zbiornika płynu czyszczącego - pytanie jak, skoro umieszczono tam coś co przypomina bardziej luźny element z kinder jaja a nie zatyczkę. To jednak mały pikuś, bo pranie to dopiero wyższa szkoła jazdy. Ssawka rozpylająca duża (ładna nazwa) rozpyla, no może nie do końca rozpyla a raczej rozlewa wodę po całej chałupie zamiast po dywanie.Przyczyną tego chyba jest coś co miało pełnić rolę dyszki spryskującej, ale znowu Zelmer wziął to z kinder niespodzianki. Tak więc o przydatności do prania nic nie mogę powiedzieć bo nie udało mi się tego dokonać. Przydała by się może bardziej szczegółowa instrukcja. Próba odkurzania z filtrem wodnym się nie odbyła - zawiódł układ nerwowy użytkownika. Reklamacja skończyła się zwrotem sprzętu z adnotacją serwisu : poprawiono instalację elektryczną. Włączyć? Strach! Jutro ponowna reklamacja. A teraz najlepsze. Gwarancja 4-letnia bo przecież sprzęt "niezawodny" z zaznaczeniem w warunkach: gwarancnxsgggggzją nie są objęte (...) węże, rury, ssawko-szczotki, nasadki... Widziały gały co brały.

Dzięki za przestrogę. A już tak się oczarowałem tym sprzętem że zastanawiałem się nad zakupem.
    Gosiaka
    Level 10  
    co do odkurzacza, to wg mnie istotny jest filtr. Obecnie jedyny dobry filtr to Hepa13. Ja gdybym miała kupować odkurzacz, to zapewne byłby to odkurzacz właśnie z filtrem hepa 13 i z funkcją kompresji kurzu. Odkurzacz z możliwością prania myślę, że jest przydatny jak mamy w domu alergika. a czy bezworkowy? sama nie wiem.
    Bodzio72
    Level 10  
    Pomarancza wrote:
    Witam,
    Własnie szukam jakiegoś dobrego, w miarę cichego odkurzacza i chciałabym pozostać przy firmie Elektrolux, czy możecie coś polecić?

Nie kupuj oxy3 z elektroszczotka porażka.
    Gosiaka
    Level 10  
    ja słyszałam ostatnio dobre opinie o LG. w mediamarkt rozmawiałam ze sprzedawcą. LG ma odkurzacze workowe i bezworkowe w jednym. Chodzi mi dokładnie o model V-CR503STQC. ktoś może coś napisać?
    rafkorn
    Level 10  
    Może jakieś opinie o najnowszej linii odkurzaczy z filtrem wodnym Zelmer -
    ZELMER AQUOS ?

To chyba następca Aquario ?
    Bodzio72
    Level 10  
    Gosiaka wrote:
    co do odkurzacza, to wg mnie istotny jest filtr. Obecnie jedyny dobry filtr to Hepa13. Ja gdybym miała kupować odkurzacz, to zapewne byłby to odkurzacz właśnie z filtrem hepa 13 i z funkcją kompresji kurzu. Odkurzacz z możliwością prania myślę, że jest przydatny jak mamy w domu alergika. a czy bezworkowy? sama nie wiem.

A ja myślę że ten cały Hepa 13 to mearketing. Zamiast tego kup dobry odkurzacz z siłą ssania 500W i odkurzaj mieskzniaq raz DZIENNIE.

Pozdrawiam
    friend
    Level 10  
    Mam wiele lat WODNIKA (podobny do 819.5), wersja tylko na wodę.
    Moc ssąca 320W i do tego się odniosę.
    50/50 to powierzchnie PCV i dywany.
    Nie wyobrażam sobie dobrego odkurzania poniżej tej mocy.
    A można dostać wersje 280W w innym modelu.

Miałem problemy z samoczynnym obniżaniem mocy (regulacja 4 stopniowa) i zanikaniem obrotów.
    To rozwiązała rewizja sterowania na uchwycie, skrócenie lutowanych nóżek pod płytką i dodatkowa izolacja. Przy okazji naciągnąłem zwijacz kabla o dwa obroty.

Aby odkurzacz był przydatny i pokazał moc ma swoje wymagania:
    - czyste i suche filtry w pojemniku wodnym (nie szarpać odkurzaczem w czasie pracy bo się zmoczy), to jest krytyczny punkt dla jego mocy, warto mieć dwa komplety tych filtrów
    - czyste filtry silnika i HEPA
    - wymiana zebranego syfu na wodę przed zagęszczeniem w konsystencję śmietany!
    - moc 320W powinna utrudniać przesuwanie dużej szczotki po gładkim dywanie

Aktualnie odczuwam potrzebę częstszego prania dywanów (jasne kolory i pies z cieczką).
    Dlatego będę zmieniał za jakiś czas na model piorący 919 także Zelmera z mocą 380W.

Powtórzę, krytyczne jest "NIE SZARPAĆ" odkurzaczem w czasie pracy.
    Z dobrych funkcji chwalę sobie odwrócenie ciągu aby skutecznie przedmuchać szpary albo komputer (dla bezpieczeństwa bez wody!).
    bagiet-ka
    Level 10  
    Witam

Chciałbym się poradzić szanownych użytkowników odnośnie pytania jak w temacie. Otóż zastanawiam się wraz z moją lubą nad zakupem odpowiedniego odkurzacza do 500 zł. Po wielu poszukiwaniach, opiniach i porównywarkach cen wybór stanął na odkurzaczach:
    - Electrolux UltraSilencer ZUS 3385
    - ZELMER Jupiter 4000 (któraś z wersji do 500)
    Jednocześnie jesteśmy zdecydowani by zakupu dokonać przez Internet (np. jeden z takich, znanych chyba, marektów ma opcje zakupu przez stronę i odbiór w sklepie) ponieważ cena w sklepach stacjonarnych potrafi się różnić nawet o ponad 100zł.
    Czy mógłbym prosić o opinię na temat w/w wymienionych, zalety i wady?

Nasz wybór oparliśmy na takich kwestiach jak:
    - odkurzacz workowy
    - posiadanie filtru HEPA
    - dostępność worków
    - moc silnika od 1800W
    - wytrzymałość obudowy, ssawek, węża i połączeń, "zderzaki" nie niszczące zbytnio mebli
    - możliwość schowania końcówek
    - zużycie prądu

Też podczas zbierania informacji na temat odkurzaczy i czytania przeróżnego rodzaju poradników i for, pojawiają się wątpliwości i pytania m.in.:
    - Jak to jest z tym filtrem, czy zmywalny czy nie, przed wlotem silnika czy za - które rozwiązanie jest lepsze?
    - czy lepsza turbo-szczotka czy elektro-szczotka?
    - jak to jest z workami, płócienne s-bag ponoć mogą uszkodzić silnik?
    - tutaj na forum przeczytałem, że odkurzacze jupiter są robione w Polsce i Chinach, no i te z kraju wiśni ponoć ulegają większym awariom?
    - czy ktoś zamawiał taki sprzęt z internetu i czy obyło się bez strat podczas transportu odkurzacza?

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
    shizy
    Level 22  
    Quote:
    - Jak to jest z tym filtrem, czy zmywalny czy nie,

Nie zmywalny
    Quote:
    - czy lepsza turbo-szczotka czy elektro-szczotka?

turbo tez daje rade
    Moze Zelmer Cobra II Silent, jak masz co sprzatac-duzy worek ?
    Quote:
    - tutaj na forum przeczytałem, że odkurzacze jupiter są robione w Polsce i Chinach,

Chinczyki bym omijal szerokim lukiem
    Quote:
    - czy ktoś zamawiał taki sprzęt z internetu i czy obyło się bez strat podczas transportu odkurzacza?
    ...Jednocześnie jesteśmy zdecydowani by zakupu dokonać przez Internet (np. jeden z takich, znanych chyba, marektów ma opcje zakupu przez stronę i odbiór w sklepie) ponieważ cena w sklepach stacjonarnych potrafi się różnić nawet o ponad 100zł.

Powoli staje sie to standardem, doszlo wszystko ok.Treba dopilnowac by sklep przed wyslaniem podbil gwarancje.O jakim sklepie piszesz?
    bagiet-ka
    Level 10  
    Quote:
    O jakim sklepie piszesz?
    Electroworld, jest możliwość odebrania w sklepie. Co ciekawe sieć tych sklepów została przejęta przez MixElectronics i wygląd stron jest taki sam jak i sposób zamówienia, jednak Electrolux ZUS 3385 jest tańszy jak zamawiany jest ze strony mixelectronics ale ma opłatę logistyczną ok. 18 zł gdy wybieramy odbiór w salonie (takiej opłaty nie ma w electroworld). Dodatkowo znalazłem 3 sklepy internetowe, które mają możliwość odbioru osobistego w okolicy gdzie mieszkam. A odkurzacz potrzebny jest i będzie do powierzchni 30-45m2, głównie parkiet, ewentualnie jakieś dywany (krótki włos), chodniki.

Quote:
    Nie zmywalny
    Na stronie z częściami do odkurzaczy widziałem filtr do ZUS niezmywalny za 45zł i zmywalny za 70zł. Też jeden worek s-bag long performance kosztuje 19zł podczas gdy do zelmera 4 szt. za 18 i to nie jakieś zwykłe tekturowe: http://czesciagd.pl/zelmer-worki-safbag-494220-p-205631.html

Wybór staje się coraz trudniejszy...
    shizy
    Level 22  
    Ja kupilem zelmer odyssey, moze byc choc moglby byc cichszy i lepiej ssac.Ma filtr hepa, nic nadzwyczajnego, ale dziala bo nie czuc kurzu jak sie wlaczy.
    Chodzilo mi o cobre zolta, ale moze byc za duzy na twoje potrzeby..
    Zmywanie ponoc zapycha pory w filtrze, a sa to mikrony.
    User removed account
    User removed account  
    ChomikWacek
    Level 2  
    Mam do Was jedna prośbę bo też zastanawiam się nad kupnem odkurzacza. Dotyczy ona posiadaczy odkurzaczy z filtrem HEPA. Chodzi mi o to żeby włączyć odkurzacz zatkać wlot powietrza ręką i nie wyłączając odkurzacza gwałtownie odsłonić wlot obserwując jednocześnie czy z wylotu powietrza coś wylatuje (kurz, pyl). Proszę o szybką odpowiedź.
    User removed account
    User removed account  
    Gogdan Kniaź
    Level 9  
    Witam,

może ktoś pomóc, jak dołożyć gniazdo elektroszczotki do odkurzacza zelmer meteor 2.

w obudowie jest miejsce na gniazdko, ale zaślepione.

Chciałbym dokupić do mojego sprzetu elektroszczotkę, obecna turboszczotka zapycha się po 3 minutach odkurzania sierści psa.

pozdr.
    dogo_the_trickster
    Level 1  
    Polecam zerknąć na interesującego FAQa dotyczącego odkurzaczy i odkurzania:
    w formie prezentacji bądź też w formie artykułu.

Jest tam sporo ogólnych informacji o tym na co zwracać uwagę, czym się kierować przy wyborze odkurzacza, itp.
    KropkaW
    Level 1  
    Jestem szczęśliwym posiadaczem odkurzacza Miele (od trzech lat). Jestem zachwycony- trzyma parametry...chociaż przez rok musiał sobie radzić z niezłym brudem po remoncie budowlanym.Polecam. Fundnąłem sobie równiez pralkę- wcale nie najwyższy model. jako jedyna dopiera moje jeansy. Nie muszę przeprowadzać "prania wstępnego ze szczotą" w wannie.
    zdanek15
    Level 26  
    Własnie wywaliłem odkurzacz PHILIPSA 2000WATT nawet nie zapamietałem nazwy bo byl tak beznadziejny ze po roku dzialania nawet szczotek na silniku nie mozna wymienic poniewaz są zagniecione prowadnice.Totalna lipa i jednorazowka.Chociaz napisane made in holland.Natomiast z 15 lat urzywam aqua vac i to naprawde dziala tyle ze te odkurzacze mają wade ...wyją nieprawdopodobnie i zastosowanie w domu to porazka ,ale spelniaja wszystkie funkcje.Ktoś mi kiedys powiedział jak chcesz sprawdzic odkurzacz to wysyp mąke pod dywanem i jesli odkurzacz ją przeciągnie przez dywan to znaczy ze jest OK!Moulin aqa vac podnoci nawet dywan.ALE WADA JEST SUPER GLOSNY
    Roger7
    Level 10  
    Witam

Zastanawiam się nad porządnym odkurzaczem do mieszkania 80m2, 2 koty, gruby dywan. Wybór zawęziłem do modeli Zelmera z elektroszczotką i pilotem:
    Zelmer Solaris Twix 5500.3 HQ - 2200W, workowy/bezworkowy, 74db
    Zelmer Solaris 5000.3 HQ - 2200W, workowy, 74db
    Zelmer Syrius 1600.3 HQ - 1900W, workowy, 71db

Pytanie, czy warto dopłacać do Solarisa Twix?
    Czy te odkurzacze przy podobnej mocy hałasują tak samo ?
    Zaletą Syriusa są większe worki 4l vs 3.5l, niższa cena, mniejszy hałas.
    Który warto wybrać ?

pozdrawiam
    ruraododkurzacza
    Level 1  
    Drodzy forumowicze mam problem, pomóżcie mi wybrać odkurzacz waham się pomiędzy firmą Zelmer i firmą Miele , chciałabym aby był to odkurzacz lekki miał filtry hepa , chce wydać do 1500 dodaje ze mam psa .W domu mam parkiet na dole wykładziny na piętrze.
    bobis2000
    Level 10  
    Witam wszystkich

Tania alternatywa odkurzacza wodnego.

Oto moja propozycja na zrobienie odkurzacza wodnego minimalnym nakładem sil i środków a który spełnia oczekiwania.
    Pierwsze,należy kupić jakikolwiek odkurzacz z funkcją zbierania wody,jest to ważne gdyż jego konstrukcja uniemożliwia zalanie silnika napędowego wodą .Nie traktujcie tego jako reklamę ,że przedstawię Wam rozwiązania na konkretnym modelu, sądzę że nadawać się może każdy odkurzacz z opcją zbierania wody najwyżej trzeba zrobić drobne modyfikacje moich rozwiązań.
    Ja kupiłem odkurzacz w Lidlu taki jak reklamowali ostatnio w TV za 199zł,posiada on funkcję zbierania wody,duże nierdzewne naczynie na wodę.
    link do zdjęcia tego modelu;
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e94ef7474e480d90.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/083feb801d35d074.html
    Jak się zabierałem do roboty to nie byłem pewny rezultatu,w związku z tym wszelkie modyfikacje wprowadzałem tak aby nie popsuć jego oryginalnych części.
    Kupiłem w sklepie Wod-Kan 2 kolanka z PCV fi 50 oraz złączkę ,jedno z tych kolanek to białe to kupiłem kilka lat wcześniej ale myślę że obecnie też jest osiągalne.Brzeg kolanka szarego oszlifowałem tak aby pasownie wchodziło do oryginalnego wlotu powietrza do odkurzacza (wcześniej w odkurzaczu odkręciłem 4 śrubki i wymontowałem oryginalny platikowy zawirowywacz powietrza)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c41934fee5e18703.html
    Kolejną rzeczą do zrobienia to jest wycięcie z PCV spienionego(płyty takiego materiału do kupienia w sklepach z chemią budowlaną)pojemnika na brudną wodę ,która powstaje podczas odkurzania,perlatora oraz separatora.Tak to naukowo nazwałem ale na zdjęciach to wszystko widać i sądzę ,że dla każdego jest jasne co miałem na myśli.Wszystkie te kawałki dobrze klei się klejem do PCV.Wyoblenie górnej powierzchni zrobiłem przy pomocy opalarki.
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/283bd3d2b24ceb3c.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/553af690e7a98093.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e2c7d00c9e17392.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9f898abb88c52534.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/24542da55fc1e4fc.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9f898abb88c52534.html

Ostatnie zdjęcie przedstawia jak wygląda całość mojej modyfikacji poza odkurzaczem.W kolejnych zdjęciach przedstawiam całość po modernizacji.
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d4997afdbd9814d.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e94ef7474e480d90.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b836b3458c6b9da9.html
    A teraz opis jak to działa.

Nalewamy wodę w takiej ilości ,aby przykryła rurę leżącą przy dnie odkurzacza.

Brudne powietrze zasysane wchodzi do odkurzacz i jest kierowane przez rurę do dolnej części w ,której znajduję się woda.Tutaj następuje pierwszy kontakt kurzu z powietrza z wodą i pochłaniana jest większość zanieczyszczeń grubych jak i
    drobnych. Następnie woda porwana z powietrzem przechodzi przez otwory tworząc "deszczownie" pochłaniającą kolejne porcje kurzu z powietrza.Strumień wody i powietrza odbija się od górnej wyoblonej powierzchni ,zawirowuje i tym samym całkowicie wyłapuje najdrobniejsze zanieczyszczenia .Powietrze rozpręża się i unosząc wytraca cząstki wody ,następnie przechodzi przez separator fabryczny zrobiony z cienkiej pianki poliuretanowej naciągniętej na stelażu.Aby sprawdzić czystości wychodzącego powietrza, pod końcówkę wylotową odkurzacza, przed odkurzaniem włożyłem krążek z materiału filtracyjnego .Po odkurzeniu dwóch pokoi i 2 dywanów porównałem z nowym materiałem to mogę stwierdzić ,że skuteczność przerosła moje oczekiwania.Jeśli ktoś by sprawdził i uważał że to mało to zawsze na wylocie można założyć jakiś filterek np.HEPA ale wg.mnie to nie ma takiej potrzeby.
    Jak by ktoś chciał to tak zmodyfikowany odkurzacz można wykorzystać do nawilżania lub po dodaniu olejów aromatycznych nawaniania powietrza w mieszkaniu.
    aelektronik
    Level 12  
    Czy turbo szczotka zelmera jest zasilana z 230 czy w środku odkurzacza jest jakiś układ?
    Mam dobrego w miarę nowego elfa, a dorobić gniazdo to nie problem ;)