Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens TK 52002, woda wylewa się do pojemnika na skropliny

21 Kwi 2016 20:39 5469 33
  • Poziom 2  
    Witam!
    Dostałem używany ekspres SIEMENS, przeprowadziłem serwis odkamieniający i mam problem bo podczas parzenia kawy część wody wlewana jest do filiżanki, a część wlewana jest do zbiornika na skropliny (mniej). Czy jest to normalny proces np czyszczenia czy jednak jest to usterka?
    Z góry dziękuję za odpowiedź!
  • Poziom 21  
    Prawdopodobnie wycieka z uszczelnienia dolnego tłoka zaparzacza lub z zaworu drenującego.Wyjąć pionową ściankę miski ociekowej i obserwować w czasie pracy,będzie wiadomo.
  • Poziom 20  
    budzystan napisał:
    Witam!
    Dostałem używany ekspres SIEMENS, przeprowadziłem serwis odkamieniający i mam problem bo podczas parzenia kawy część wody wlewana jest do filiżanki, a część wlewana jest do zbiornika na skropliny (mniej). Czy jest to normalny proces np czyszczenia czy jednak jest to usterka?
    Z góry dziękuję za odpowiedź!

cześć,

nie, nie jest to normalne.

Albo blok zaparzacza (pęka dolne mocowanie) albo zawór.

Jeśli blok (po roz-/złożeniu go) jest ok, to j.w. sprawdź zawór.
    W tym celu mostkujesz mikrowyłącznik pojemnika na fusy kawy.
    Jeśli woda leci dołem bloku zaparzacza = zawór do wymiany, ew.
    hobbysta będzie próbował wymiany uszczelek. ALe czy warto przy
    takiej cenie zaworu?

Uszczelki
    ----------

Zawór - zmodyf.wersja
    --------------------------
  • Poziom 15  
    nie wiem czy koledzy się ze mną zgodzą, ale polecam wymianę czarnej części. Miałem przypadek, że część wody z płukania wylewała się do zbiornika na fusy.
  • Specjalista AGD
    krzysio007 napisał:
    nie wiem czy koledzy się ze mną zgodzą, ale polecam wymianę czarnej części. Miałem przypadek, że część wody z płukania wylewała się do zbiornika na fusy.

Najczęściej tak bywa, że zawór przepuszcza wodę, ale autor musi sprawdzić skąd leci.
  • Poziom 21  
    Żaden zestaw uszczelek nie pomoże jak jest pęknięty korpus zaworu drenażowego,zwykle tego nie idzie dostrzec,puszcza pod ciśnieniem.Najważniejsze to stwierdzić gdzie cieknie
    - zawór drenujący,leci czysta gorąca woda
    -dolny tłok w zaparzaczu ,woda z kawą
    -zawór nad górnym tłokiem,kawa
    to trzy możliwości wycieku.
  • Poziom 32  
    Witam
    Popieram odpowiedz kolegi BRum
  • Poziom 9  
    Odgrzeję trochę temat.
    Podpowie ktoś jak rozebrać ten ekspres ? Co prawda mam model 52001 ale różnią się chyba tylko kolorem. W moim przypadku nie leci kawa a woda do pojemniczka na skropliny. Jak włączę ekspres to leci normalnie jakby miała lecieć do filiżanki, ale jak zmieli kawę to leci do pojemniczka. Jutro chce go rozebrać i zamówić części. U góry na podgrzewaczu filiżanek 2 śrubki mam zardzewiałe i nie do ruszenia, tylko wiertło.
  • Poziom 21  
    Sprawdź zawór drenujący ,szczelność na tłoku w cylindrze.Wyjmij z miski ociekowej przegrodę czołową i obserwuj gdzie jest wyciek
  • Poziom 9  
    Jak się wyjmuję tą przegrodę czołową ?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Zdjąłem tą przegrodę i cieknie z zarówno ze Zbiornika kondensacyjnego zaworu spustowego przekładni jak i gdzieś nad nią. Czasami nawet z fusami potrafiło. Ciekło pod dużym ciśnieniem taką lekko zaparzoną kawą.
  • Poziom 9  
    Tylko nie bardzo wiem który zawór zmienić, czy mam rozbierać zaparzacz czy wymienić zawór spustowy przekładni.
    Sugeruję się tym co ktoś napisał wyżej: " Sprawdź zawór drenujący ,szczelność na tłoku w cylindrze ".

• Specjalista AGD
    lewkowicz17 napisał:
    Tylko nie bardzo wiem który zawór zmienić, czy mam rozbierać zaparzacz czy wymienić zawór spustowy przekładni.
    Sugeruję się tym co ktoś napisał wyżej: " Sprawdź zawór drenujący ,szczelność na tłoku w cylindrze ".

W takim wypadku tylko weryfikacja naoczna,
    Podpowiadamy ale nie trafiamy na 100% nie widząc sprzętu.
    Dużym ułatwieniem był by szczegółowy film.
  • Poziom 9  
    Też o tym pomyślałem. Jutro nagram.
  • Specjalista AGD
    Zawór drenażowy to raz. Po drugie, to też sam zaparzacz przepuszcza (najpierw wymienić uszczelki w zaparzaczu, chyba że zdobędziesz sprawny tanio).
  • Specjalista AGD
    Tak, zawór drenażowy ten tańszy (~71zł).
    Ten zamiennik też pasuje, oryginał 2x tyle kosztuje, ale budowa ta sama. Ten od MagMix jest.
  • Poziom 9  
    Za ekspres zapłaciłem 250zł i służył mi już 3 lata. Nie wiem czy mi się kalkuluje go naprawiać. Masz jakiś namiar na te oringi i sprawdzony zawór ? Postaram się najpierw wymienić oringi. Jak to pomoże, to wtedy zmienię zawór, albo zamówię drugi taki ekspres.

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Mówisz o wymianie tych uszczelek ?

Link

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Zestaw 6 uszczelek + smar

- 1 duża uszczelka na tłok do bloku zaparzającego, zalecana wymiana tej uszczelki po zrobionych 1000 kawach
    - 1 większa uszczelka (nieco grubsza) na króciec (palec) dolny, który wchodzi w zawór spustowy wodny znajdujący się za metalową ścianką
    - 1 większa uszczelka (chudsza) na biały element przy zaworku
    - 1 mniejsza uszczelka na króciec (palec) górny który wchodzi w gniazdo
    - 2 uszczelki na przewód teflonowy wodny o przekroju 4mm, które występują wewnątrz w ekspresie
    Oraz -
    - Uszczelka zaparzacza
    - Zawór drenażowy wodny

To koszt ok 160zł.
    Pytanie tylko jak to wszystko powymieniać. Zaparzacz już wiem jak rozebrać. Ale jak się dobrać do zaworu ?
  • Specjalista AGD
    Poszukaj w PL. Takie zestawy z wysyłką były po 45zł. + zawór drenażowy. Czyli ze 150zł będzie razem. Zawór wymieniasz od środka ekspresu.
    Czy się opłaca... Sam musisz sobie odpowiedzieć.
  • Poziom 9  
    A posiadacie jakiś manual jak rozbiera się ten ekspres ? Zaczyna mi doskwierać brak kawy z ekspresu ;)

• Specjalista Automatyk
    https://komtra.de/siemens-kaffeevollautomat-reparaturanleitung.html
    W prawdzie trochę po czasie. ale można znaleźć dużo ciekawych informacji. W tym instrukcje rozmontowywania sprzętu. TK52002 jest w dziale TK68E.

Ja jestem po dzisiejszej wymianie zaworu drenażowego, na podstawie diagnozy zarekomendowanej przez @BRum. Dodatkowo przeciekało kilka uszczelek na wodzie oraz rozpadł się zawór upustowy (pękła plastikowa główka i nie trzymał czerwonego kapturka wcale, wymieniłem na miedzianą wersję).
    lewkowicz17 napisał:
    1 duża uszczelka na tłok do bloku zaparzającego, zalecana wymiana tej uszczelki po zrobionych 1000 kawach

Mam pytanie dotyczące powyższego zalecenia. Czy ten 1000 jest obligatoryjny czy należy czekać na jakieś objawy nieszczelności? Mam w swoim TK69009/02 ok. 10000 kaw na liczniku i po wymianie zaworu drenażowego wszystko wygląda prawidłowo, w sensie znowu robi kawę i nie wygląda, jakby coś przeciekało.
    Czy jest ogólny test albo program, którym można przeprowadzić przegląd, pomierzyć parametry i ewentualnie przygotować się na jakieś naprawy?
  • Poziom 9  
    Witam, podepnę się pod temat, wprawdzie model TK58001 ale to pewnie to samo:
    kawa wylewała się przez zbiornik kondensacyjny jak na filmie - założyłem nowy zawór drenażowy i efekt jest dokładnie taki sam.. Uszczelki w zaparzaczu wymieniane koło roku temu, ekspres działa tylko w domu, nie jest używany jakoś szczególnie często. Dla pewności rozebrałem zaparzacz - nie widać w nim żadnych uszkodzeń. Co jeszcze może być przyczyną?

Edit: na zaparzaczu resztki kawy zatrzymują się zamiast w postaci krążka lecieć do pojemnika.

• Poziom 9  
    No właśnie też tak myślałem i (jak pisałem wyżej) założyłem nowy zawór - bez efektu.
  • Poziom 9  
    Zaparzwcz do uszczelnienia. Ewentualnie czegoś nie złożyłeś i też będzie leciała
  • Poziom 9  
    Żaden inny zawór nie wchodzi w grę? Uszczelki w zaparzaczu mają może z 500 kaw zrobionych. Rozkładałem i składałem go 2x, raczej wykluczam możliwość błędnego złożenia. Wszystko zgadza się z filmikiem powyżej. Żadne części mi nie zostały :)
  • Poziom 9  
    Dla mnie ewidentnie oring w zaparzaczu. A dokładniej w tłoku. Trzeba go rozebrać a potem kleić na klej.
  • Poziom 9  
    Masz na myśli ten?

Edit:
    Metodą prób i błędów doszedłem do tego, że za mocno skręcony byl zaparzacz w tym miejscu (jedna śrubka widoczna, druga obok)
    Jaki powinien być "fabryczny" luz tego brązowego elementu przy ręcznym naciśnięciu?