Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik mocy i SWR jak to wyliczyć.

mkpl 21 Kwi 2016 20:53 855 7
 • #1 21 Kwi 2016 20:53
  mkpl
  Poziom 37  

  Witam

  Konstruuję własny przyrząd na KF i już chyba nic z tego nie rozumiem.

  Sprzęgacz kierunkowy mam zrobiony w strukturze Tandem Match (na dwóch transformatorach). Przekładnie to 1:24 na rdzeniu T50-2 Amidon.

  Jako źródło sygnału wykorzystuję CB radio i sztuczne obciążenie 50R.

  SWR potrafię liczyć i wychodzi bardzo dokładnie natomiast mam spory kłopot z wyznaczeniem mocy.

  Liczę to tak:

  Uf i Ur mnożę przez przekładnię (24) następnie dzielę przez pierwiastek z 2 uzyskując napięcie skuteczne. Dalej obie wartości podnoszę do kwadratu dzielę przez 50R i odejmuję Puf - Pur co powinno dać wartość mocy.

  Tak jest ale przynajmniej tylko w teorii.

  Mierząc napięcie w.cz na sztucznym obciążeniu i na Uf spodziewałem się przełożenia 24 a uzyskuję około 30.

  Gdzie robię błąd?

  0 7
 • #2 21 Kwi 2016 21:16
  RitterX
  Poziom 36  

  Nie koniecznie musisz robić błąd w obliczeniach. Pierwsze co mi przyszło do głowy to problem dopasowania obciążenia do źródła. Sprzegacz to w sumie reflektometr. Za jego pomocą dopasowuje się antenę do nadajnika by energia była promieniowana przez nią a nie wydzielała się w torze nadawczym.
  SB radio to 27MHz. Jeżeli zastosowałeś 1-2W rezystory jako sztuczne obciążenie to nie zapominaj, że mają one indukcyjność a ta będzie miała wpływ proporcjonalnie do częstotliwości. To co przejdzie przy 2-3.5MHz nie koniecznie da taki sam efekt przy 27MHz.

  0
 • #3 21 Kwi 2016 21:21
  mkpl
  Poziom 37  

  Moje sztuczne obc jest na 18 rezystorach MŁT połączonych szeregowo/równolegle i przy 27MHz mam max 1,1 mierząc innymi przyrządami.

  0
 • #4 22 Kwi 2016 21:40
  RitterX
  Poziom 36  

  Przekładnia nie jest za duża? Ile ma uzwojenie pierwotne? Może ono wprowadzać dodatkowe tłumienie. Kalibrowałeś miernik potencjometrami?

  0
 • #5 22 Kwi 2016 22:15
  mkpl
  Poziom 37  

  Miernik robię od zera wiec chce poznać wszystkie mechanizmy.

  Przekładnia to 24 i po wyprowadzeniu wzorów wniosek jest oczywisty Vfrms = Vf * 24 / 1,41 i to samo odbitą a potem klasycznie moc czylu U^2/50.

  Drążę temat uporczywie cały czas i chyba mam problem z przekładnią transformatorów. W jednej sztuce wychodzi 22 przy 24 zwojach a w drugiej pasuje 24 na 24 zwoje i nie co może być przyczyną. Pomiary robię na oscyloskopie.


  Przekładnia taka a nie inna bo chcę obsłużyć zakres mocy od 1 do 250W.

  W zasadzie dla 1W powinienem uzyskać około 294mV i minimum co mogę zmierzyć odbitej to 5mV bo tyle przypada na 1 bit.

  Od góry czyli dla 250W mam 4.7V a przetwornik przyjmie do 5V więc też jest raczej ok.

  Z moich doświadczeń przez ostatnią godzinę udało mi się potwierdzić symetrię transformatorów. Musiałem je nawinąć raz jeszcze, podłączyć jako transformatory napięcia i ustawić rdzenie tak by jeden drut przechodzący przez ich środek stanowił zwój na którym odejmują się te napięcia. Jest w granicach błędu czyli 2%. Wynika to już z zakłóceń wchodzących inną drogą.

  Każda inna metoda czyli pomiar na 2 sondy oscyloskopowe lub pomiar napięcia na lini i za transformatorem to była tylko strata czasu bo każdy pomiar był inny z racji użycia sond. Testowałem sondę hamega 250MHz i oryginalne Rigolowe i to samo stąd chyba moje problemy.

  0
 • #6 24 Kwi 2016 11:50
  mkpl
  Poziom 37  

  Dziś kolejny dzień walki.
  Mój układ pomiarowy wygląda następująco:
  Źródło zasilania (cb radio), 25cm kabla zakonczonego UC1, badany układ, (tutaj ewentualnie fabryczny swr( sztuczne obciążenie 52R.

  Sprzęgacz terminowany bezpośrednio rezystorami 50R (2x 100R) i z niego pobieram przewodami RG58 sygnał wprost do oscyloskopu (sondy pomiarowe dawały niejasny odczyt).

  SWR wyliczam z teoretycznej "mocy" wypromieniowanej i odbitej. Odczytuję na oscyloskopie wartości Vpp następnie mnożę przez przekładnię transformatorów (24) dzielę przez 2 by uzyskać Vp a dalej dzielę przez pierwiastek z 2 by uzyskać wartość skuteczną.

  Wartość skuteczną podnoszę do kwadratu i dzielę przez 50R uzyskując moc skuteczną.

  Następnie z tych mocy wyliczam moc wyjściową czyli Pf - Pr = moc wypromieniowana i swr czyli klasycznie (Pf+Pr)/(Pf-Pr) = swr.

  Swr z tych obliczeń się zgadza ale tylko przy pracy z sztucznym obc. Bez sztucznego obciążenia swr wychodzi max 1.8 co jest dziwne bo spodziewałem się minimum 10.

  Myślałem też terminacji 50R bezpośrednio przy złączach oscyloskopu (jakieś odbicia w kablach pomiarowych) ale dołączenie prostowników szczytowych wprost na wyjścia sprzegacza i pomiar DC daje dokładnie takie same wyniki jak w metodzie opisanej wyżej.

  Co robię źle? Coś przeoczyłem? Układ prosty jak budowa cepa a daje taką szkołę życia że...

  0
 • #7 24 Kwi 2016 21:25
  RitterX
  Poziom 36  

  Gdzie uwzględniasz spadek napięcia na diodach detekcyjnych schottky?
  Dla ogranicznenia sprzężenia pojemnościowego uzwojenia pierwotne trafo nawinąłeś tuż przy zimnym końcu wtórnego? Uzwojenie trafo napięciowego ma tyle samo zwojów co pradowego czy zwiększyłeś liczbę pierwotnego i wtórnego by nadal było 1:24?

  0
 • #8 24 Kwi 2016 21:43
  mkpl
  Poziom 37  

  Zmieniłem nawet rdzenie na takie o większej przenikalności ale mniejsza.

  Odnosimy się teraz do układu na tych rdzeniach (efekty są takie same). Trafa są teraz 1:10.

  Nie uwzględniam spadu napięcia na diodach gdyż oba napięcia mierzę oscyloskopem i odczytuję napięcia Vp (to co widział by prostownik szczytowy idealny).

  Teraz tak. Jak rozłączę układ i masy. Sam tor prądowy obciążony rezystorem 50R to samo tor napięciowy.

  W takim układzie jak mierzę sam prąd to zgadza się z przekładnią. To samo tor napięciowy zgadza się z przekładnią.

  Jak podłączę do oscyloskopu naraz 2 kanały robią się cuda. To samo gdy mam kompletny mostek SWR przy obc 50R wynosi 1,7 (przy nieobciążonym wyjściu 250) jak odłączę masę jednego kanału swr jest 1.05 czyli super moc też się zgadza ale przy pracy z rozwartym wyjściem SWR jest max 1,6.

  Sam mostek wykonany jest zgodnie z sztuką.


  Chwilowo wszystkie obliczenia się zgadzają. Przekładnia SWR przy rozwartym wyjściu osiąga "nieskończoność" przy obciążeniu SWR 1.05 (co by się zgadzało).

  0