Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka prototypowa Attiny43U

olelek 21 Kwi 2016 22:39 6963 2
  • Płytka prototypowa Attiny43U
    Wstęp
    Układ Attiny43U wyróżnia się spośród innych mikrokontrolerów AVR posiadaniem wbudowanej w układ przetwornicy Step-Up. Umożliwia to zasilanie z jednego ogniwa 1,2/1,5V lub nawet mniej. Przetwornica dostarcza napięcia ok. 3V, a jej wydajność prądowa to ok. 30mA. Można więc zasilić z jej pomocą także pozostałą cześć konstruowanego urządzenia. Aby wykorzystać możliwości układu Attiny, zaprojektowałem prostą płytkę prototypową.
    (Widok od strony elementów)

Opis budowy
    Sercem układu jest mikroprocesor Attiny43U. Do wykorzystania wbudowanej przetwornicy podwyższającej wymaga kliku typowych w tym zastosowaniu elementów: cewki, diody Schottky'ego oraz kondensatorów. Tranzystor kluczujący jest wbudowany w kość. Schemat połączeń oraz wartości elementów zostały zaczerpnięte z noty katalogowej. Rezystor R1 podciąga pin Reset do dodatniej szyny zasilania. Pod jedno wyprowadzenie został podłączony rezystor oraz LED. W projekcie znalazło się także złącze programowania AVR ISP 6-pin oraz pole prototypowe z polami lutowniczymi. Do obszaru prototypowego zostało poprowadzone 6 sygnałów, oraz 2 dodatkowe trochę w większym oddaleniu. Uwzględniając także 3 piny ze złącza ISP, mamy do wykorzystania 11 pinów mikrokontrolera, a wśród nich moim zdaniem te najbardziej interesujące - z ADC, PWM, wejściem przerwania zewnętrznego oraz USI. Na brzegach płytki zostały poprowadzone linie GND oraz VCC. Dodatkowo na płytce znalazła się zworka SMD (wybierana odpowiednim zwarciem za pomocą kropelki cyny), która pozwala wykorzystać układ bez wykorzystania przetwornicy.
    Płytka została zaprojektowana w Eagle. Zależało mi na tym, aby jej konstrukcja dobrze komponowała się z największym elementem, jakim jest bateria AA. Tak więc forma przypomina trochę niewielką latarkę. Płytkę (wraz z innymi) zamówiłem do realizacji w Chinach. Jedynym błędem jaki do tej pory wychwyciłem jest brak opisu wyprowadzeń sygnałów do obszaru prototypowego.

Kod typu "Hello World!" napisany w języku C dla tej płytki:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dalszy rozwój
    Aktualnie poza prostymi programami testowymi typu miganie LED nie opracowałem jeszcze żadnego ciekawego kodu na tę płytkę. Pierwotnie miałem założenie, aby dodać obsługę tego układu w Arduino, jednak nie mam wiedzy jak to zrobić. Dodatkowo nie rozgryzłem jeszcze w pełni, jak można programowo kontrolować wbudowaną przetwornicę tak, aby zminimalizować zużycie energii, np. podczas czuwania. Jeżeli udałoby się osiągnąć te 2 cele, mam już plany jak można wykorzystać tę konstrukcję:
    -Czujnik pogodowy z transmisją radiową;
    -Mniejsza wersja TV-B-Gone;
    -Pilot IR nietypowych sygnałów (np. sterowania aparatem cyfrowym);

Wszystkie pliki projektu zostaną przeze mnie udostępnione na otwartej licencji. Byłoby świetnie, gdyby znalazły się osoby chętne rozwinąć ten projekt.
    (PS. Posiadam jeszcze kilka egzemplarzy PCB)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    olelek
    Poziom 24  
    Mój blog
    Wspomóż przez PayPal
    Dotacje Bitcoin: 1M8ok4XPqPUrds13H7nB7iqaNEH6aR2SD
    olelek napisał 565 postów o ocenie 136, pomógł 61 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    olelek
    Poziom 24  
    Lutowałem sam. Koszt musiałbym oszacować, ponieważ na jednej płytce robiłem kilka projektów, które potem zostały podzielone. Ale licząc wg powierzchni, to wychodzi niecałe 3zł/płytka. Z tym że nie da się zamówić jednej.