Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo Integra A-8850 / A-807 - Czyszczenie potencjometrów - jak zdjąć gałki z po

harry_1983 21 Kwi 2016 23:03 1692 3
  • #1 21 Kwi 2016 23:03
    harry_1983
    Poziom 2  

Witam.

Pytanie niby banalne, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi - może ktoś pomoże ?

Mój wzmacniacz Onkyo Integra A-8850 / A-807 ma typowy problem z przeskakującym selektorem źródła oraz zanikającym dźwiękiem w jednym kanale - lewy nie gra jakby pełnym pasmem. Zmiana wejść A / B nie pomaga, zmiana wejścia źródła również, po zamianie głośników miejscami jest to samo.
    Na słuchawkach wydaje się być normalnie.

Na podstawie objawów i lektury niezliczonej ilości wątków tu i na innych forach podejrzewam raz selektor, dwa potencjometr / przełącznik "Source" - i od tego zacznę.

Tematów jak to czyścić generalnie jest na forum sporo i chyba wszystkie już przeczytałem od dechy do dechy,
    co do selektora to chyba zgłębiłem wszystko co było online,
    łącznie z tym tematem ze zdjęciami co jak robić po kolei (może się komuś przyda, po niemiecku, ale zdjęcia są dosyć obrazowe)

(i tu bym wkleił link, ale niestety mam za mało postów i skrypt forum blokuje mi dosyć przydatny link - to spróbujemy okrężną drogą - wiadomo co trzeba uzupełnić:

old-fidelity.de/archive/index.php/thread-11866.html

ale nigdzie nie widzę w zasadzie najbardziej dla mnie teraz istotnej informacji:

Jak zdjąć gałki z potencjometrów:

- selektora źródła
    - source
    - głośności (zwłaszcza tutaj, bo to potencjometr z silniczkiem, nie chciałbym namieszać)
    - i wszystkich innych mniejszych - balance, bass, treble

?

Niby pytanie banalne, ale nie chcę sobie popsuć sprzętu - czy są to zwykłe nakładki i wystarczy je odpowiednio mocno pociągnąć (byle nie jak Pawlak jackpota na Batorym ;) ) i zejdą, czy są jeszcze w jakiś inny sposób blokowane np. od środka ?

Może ktoś, kto już to rozbierał udzieli jakiś wskazówek na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu ?

Pzdr.
    Harry

0 3
  • #2 22 Kwi 2016 03:52
    januszx3
    Poziom 30  

harry_1983 napisał:
    Jak zdjąć gałki z potencjometrów:

Gałki są nasadkami, tylko wciśniętymi i można ściągnąć, zobacz zał ilustr.: Onkyo Integra A-8850 / A-807 - Czyszczenie potencjometrów - jak zdjąć gałki z po
    harry_1983 napisał:
    Może ktoś, kto już to rozbierał udzieli jakiś wskazówek na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu ?

Praktyczne wskazówki dotyczące zabiegów konserwacyjnych, na przykładzie "Onkyo Integra A-8870", znajdziesz np. tu: Link

0
  • #3 14 Maj 2016 13:04
    harry_1983
    Poziom 2  

Dzięki za informację.

Przymierzam się do tej konserwacji już dłuższą chwilę, tylko ciągle czasu brak,
    a to robota na kilka godzin, żeby to zrobić na spokojnie i precyzyjnie, ale "source" mnie już do tego stopnia w...nerwia (potrafi wyłączyć jeden kanał w trakcie grania i trzeba pokręcić, żeby zaczęło działać) że się w końcu zbiorę i to zrobię - i opiszę wyniki, także proszę o nie zamykanie tematu.

A tak jeszcze przy okazji, żeby nie otwierać nowego tematu, zauważyłem też pewną dziwną przypadłość pokrętła "volume" - zakręcona na maksa w lewo powinna ściszyć na maksa i tak też robi, ale jak się ją da do oporu w lewo to dźwięk się włącza - po prostu punkt wyciszenia do zera jest jakby wcześniej, niż punkt oporowy.

Nie wiem, czy ktoś ją kiedyś źle założył przy czyszczeniu czy po prostu się wyrobiło już.

0
  • #4 14 Maj 2016 15:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

harry_1983 napisał:
    jak zdjąć gałki
    W wypadku gdy gałka jest częściowo schowana w panel i nie można jej podważyć bez ryzyka uszkodzenia panela, można spróbować użyć żyłki wędkarskiej. Musi być dość gruba, żeby można było pewnie ją złapać i wyciągnąć gałkę. Żyłkę należy ukształtować w "pętelkę", tak, żeby weszła w szczelinę pomiędzy gałką a panelem, ustawić ja możliwe blisko osi obrotu i wyciągnąć. Do odkręcenia nakrętek trzymających potencjometr z panelem należy użyć albo klucza nasadowego (o kształcie jak klucz do świec - w kształcie rurki), lub szczypiec o wydłużonych, wąskich szczękach. W obu wypadkach trzeba uważać i robić to ostrożnie, żeby niczego nie uszkodzić.

0