Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna do i3-6100

21 Kwi 2016 23:04 1614 28
  • Poziom 3  
    Witam, potrzebuję pomocy w wyborze karty graficznej do gier pokroju cs:go, battlefield 4. Gram głównie na ustawieniach najniższych w rozdzielczości 1280x1024.
    Sprzęt jaki posiadam to:
    Procesor: i3-6100
    Zasilacz: CoolerMaster RS-700-ASAA-A1
    Ram: 2133 DDR 4 Kingston HyperX
    Płyta: MSI H110

Jaką kartą do kwoty 250,00 zł można kupić ?
    Czy jest w ogóle sens kupować taką kartę i czy przyrost wydajności względem zintegrowanej będzie widoczny ?
    Obecnie na zintegrowanej karcie graficznej mam 60 fps.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    Mowa o używanej oczywiście? Za 250zł można kupić Radka HD7770 lub GTX 650Ti, obydwie będą wydajniejsze niż integra, więc będziesz mógł sobie pozwolić na detale wyższe niż Low.
  • Poziom 3  
    Co do Radeonów obawiam się ich wyższych temperatur, komputer jest zamknięty w małej obudowie CoolerMaster Elite 110, z jednym wentylatorem na froncie i stockowym chłodzeniem na procesorze.
    Zapomniałem dodać najistotniejszej rzeczy, a mianowicie maksymalna długość karty jaka wejdzie do obudowy, jest to 210mm w wersji dwu-slotowej.
    Czytałem, że przy wyborze karty graficznej do najnowszych procesorów i pamięci DDR4, należy szukać kart które obsługują pamięć GDDR5.
    Czy pamięć wirtualna ma wpływ na ilość klatek w grze oraz jakich konkretnie wersji szukać ?
    Jaką kwotą musiałbym dysponować, żeby kupić nową kartę graficzną i jaka byłaby różnica w wydajności względem zaproponowanych przez Ciebie kart ?
    Komputer pracuje na systemie Windows 10 Home w wersji box.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    tracer87 napisał:
    Co do Radeonów obawiam się ich wyższych temperatur,

HD7770 ma niższe TDP od 650Ti, więc mniej ciepła wydzieli. Karty same w sobie są krótkie bo na jednym wentylatorze, więc nie mają rozbudowanego PCB.
    tracer87 napisał:
    Czy pamięć wirtualna ma wpływ na ilość klatek w grze oraz jakich konkretnie wersji szukać ?

Nie ma.
    tracer87 napisał:
    Jaką kwotą musiałbym dysponować, żeby kupić nową kartę graficzną i jaka byłaby różnica w wydajności względem zaproponowanych przez Ciebie kart ?

500-600zł.
  • Poziom 3  
    Duża różnica jest w wydajności karty używanej HD7770 i GF 650Ti względem karty nowej za 500-600 zł ?
    Która z tych używanych lepiej wybrać ?
    Na portalu aukcyjnym znalazłem Radeon Hd7770 i GTX 650ti.
  • Poziom 43  
    tracer87 napisał:
    Duża różnica jest w wydajności karty używanej HD7770 i GF 650Ti względem karty nowej za 500-600 zł ?

Prawie 50%, za 600zł możesz kupić R7 360 lub GTX 750Ti.
  • Poziom 43  
    Oczywiście ostatnia będzie najlepszym wyborem.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź. Poczekam chyba jeszcze miesiąc i kupię sobie nową kartę, przynajmniej będę miał gwarancję i wyższą wydajność. W obudowie CoolerMaster Elite 110 nie powinno być problemu z temperaturami przy wyborze GTX 750ti ? Jak tutaj wygląda TDP w porównaniu do HD7770 i GTX 650ti ?
  • Poziom 43  
    tracer87 napisał:
    nie powinno być problemu z temperaturami przy wyborze GTX 750ti ? Jak tutaj wygląda TDP w porównaniu do HD7770 i GTX 650ti ?

Nie będzie, to chłodne karty, TDP niższe niż ww karty.
  • Poziom 3  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Poczekam jeszcze miesiąc i kupię, któregoś z GTXów 750 ti w wersji 2GB. Nie wiem czy będzie to wersja z chłodzeniem podwójnym i pojedynczym.
  • Poziom 3  
    Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy rozwiązanie w postaci karty typu low profile wpływa na wydajność, mimo tego, że jedna i druga ma 2GB pamięci RAM ?

MSI GTX 750ti 2GB
    MSI GTX 750ti 2GB low profile

Chciałbym uniknąć montowania dodatkowego przewodu w zasilaczu modularnym do zasilenia karty jak i chciałbym, aby karta pracowała w miarę cicho.
    Jeśli różnica wydajności między poszczególnymi kartami jest tylko kilku procentowo to z mojego punktu widzenia, nie ma sensu płacić więcej za taką kartę ?
    Kiedy wyszukałem sobie GTX 750ti to znalazło mi mnóstwo kart w przedziałach od 470,00 zł do 700,00 zł, dlaczego jest taka rozbieżność ?
  • Poziom 27  
    Karty różnią się od siebie systemami chłodzenia, dodatkami, jak backplate, ogólną jakością wykonania, taktowaniami. Te wyżej taktowane z cichszymi i wydajniejszymi systemami chłodzenia są zwykle droższe. Dodatkowo część portali ciągle ma ceny sprzed kilku miesięcy, bo upilnowanie wszystkich aukcji to duża robota i czasami nie dają rady(opowiedział mi o tym kumpel, który zajmował się czymś takim).

Wg. serwisu game-dabate karty wydajnościowo nie różnią się od siebie.
    http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=...low-profile-2gb-edition-vs-geforce-gtx-750-ti
  • Poziom 3  
    Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
    W przypadku kart używanych GTX 650ti czy Radeon HD7770, martwi mnie ich wiek i fakt, że mogą to być karty mocno wyeksploatowane i nigdy nie wiadomo ile taka karta podziała, a naprawa będzie pewnie nieopłacalna.
    Pozostaje mi się zastanowić czy potrzebuję wersję 1GB czy 2GB, gdyż tak jak kolega wariato napisał, nie ma to wpływu na liczbę klatek w grze.
    Zważywszy na to, że nie gram w dużych rozdzielczościach, a głównie w trybie multiplayer.
    Różnica między kartą z pamięcią 1GB, a 2GB jest około 50,00 zł.
    Wybór pewnie padnie na którąś kart z MSI lub Zotac, głównie zależy mi na tym, żeby nie była głośna i nie wymagała osobnego zasilania, gdyż i tak w małej obudowie mimo zastosowania dysku M.2 przewodów trochę jest.
  • Poziom 27  
    Karta graficzna z 1GB vRAM spowoduje, że w niektórych grach będziesz musiał ustawić tekstury na LOW, co bardzo boli, bo przypomina czasy pierwszego Quake'a. W takiej grze pięknie narysowane modele będą kontrastowały ze szkaradnymi pikselami ścian czy zbroi. Jak pomieszanie Crysisa z Minecraftem. Jeśli coś takiego wystąpi, zapewniam, że odechce Ci się w tę grę grać, tak będzie brzydka. Spotkałem się z tym w dwóch w dwóch nie tak nowych grach, grając jakiś czas temu na 7770 1GB. Mówię żebyś zdawał sobie sprawę, bo chociaż nie ma wpływu na liczbę klatek, ma wpływ na tekstury. 2GB vRAM zapewni tekstury przynajmniej na MEDIUM chyba w każdej grze. Z bólu tyłka kupilem później kartę z 4GB vRAM :| Za co krytykują mnie na elektrodzie przy każdej okazji, bo ponoc ta karta graficzna (r7 370) jest za słaba na taki vRAM (faktycznie to nie jest tak, teraz w każdej grze ustawiam tekstury na ULTRA bez wpływu na wydajność i wygląda to bardzo ładnie)

HD 7770 wymaga dodatkowego zasilania bez względu na markę, weź to pod uwagę. W ogóle wszystkie karty pobierające powyżej 75W będą wymagały dodatkowego zasilania
  • Poziom 3  
    Tak też myślałem, zmiana jakości tekstur na wyższe powoduje zapchanie pamięci w karcie do granic możliwości. Im więcej pamięci virtualnej tym lepszy obraz dla oka. Wybór padnie na którąś z dwóch kart:
    Zotac GeForce GTX 750 TI 2GB GDDR5 (128bit)
    MSI GTX 750 Ti OC 2GB GDDR5 (128bit)
    W żadnej z nich nie potrzeba dodatkowego podłączenia do zasilacza, z tego co również wyczytałem są ciche nawet pod obciążeniem.
  • Poziom 27  
    Zwróć uwage jakim rodzajem złącza dysponuje Twój monitor, bo karta marki ZONTAC ma dwa łącza DIV, a nie ma VGA
  • Poziom 3  
    Nie będzie problemu, korzystam z monitora HPLP1965, który posiada złącza 15-pin D-SUB VGA, DVI, DVD-D. Obecnie mam podłączony monitor do płyty głównej przez złącze DVI.
  • Poziom 3  
    Witam, niestety sytuacja finansowa się pokomplikowała i jestem zmuszony szukać innej karty na która mogę wydać 300,00 zł. Znalazłem w moim mieście nową, oryginalną z gwarancją kartę graficzną PNY GeForce GTX650 1GB DDR5 128-bit za 299,99 zł. Czy warto ją kupić i czy wydajność będzie znacząco lepsza od zintegrowanego układu IntelHD 530 ? Wiem, że jest to 1GB pamięci RAM, dlatego trzeba będzie iść na kompromis pomiędzy ładną grafiką, a grą.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Nie warto, wersja bez Ti jest mało wydajna. Karta nie warta 300zł.
  • Poziom 27  
    Moim zdaniem bez sensu, bo za 300zł na allegro dorwiesz kartę Radeon 7790 1GB, która jest ponad dwa razy mocniejsza od GTX 650 (bez "Ti" )

http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/geforce-gtx-650-vs-radeon-hd-7790

TDP 85W
    Wymiary wersji od MSI
    "Wymiary urządzenia (bez wystających części cokołu karty i gniazd DVI) są dość niewielkie: 190 x 11,8 x 39 milimetrów"

Jedyny plus tego GTXa o którym piszesz, to że jest z gwarancją
  • Poziom 3  
    No to niestety będę musiał poczekać, nie wiem czy jest sens wydać 300,00 zł na używaną kartę bo jednak jakby nie patrzeć "wiek" i stopień wyeksploatowania może być duży. Ewentualne naprawy to dodatkowe koszty co w konsekwencji przełoży się na cenę końcową.
    Dozbieram sobie tak jak początkowo mi pomogliście do GTX 750 TI 2GB w wersji bez dodatkowego złącza zasilania. Bo na spadek cen po wprowadzeniu nowych kart raczej nie będzie można liczyć bo zwyczajnie w świecie stare karty po prostu nie będą już produkowane. Pewnie nowa karta w połączeniu z i3-6100 i tak nie będzie w stanie rozwinąć skrzydeł na tym procesorze. Optymalnym wyborem z niskim poborem prądu i stosunkiem ceny/możliwości pozostaje GTX 750 TI.

Przeczytałem na pewnej stronie, że w momencie wprowadzenia obsługi Directx12 w systemie Windows 10 karty ze stajni AMD będą miały znaczną przewagę nad kartami od NVIDI, czy jest to prawda ?
    Może lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie karty graficzne od firmy AMD ?
    Z tego co się orientuję są trochę tańsze, ale wydzielają znacznie więcej ciepła ?
  • Poziom 27  
    Wiadomo tyle, ze AMD jest glownym autorem DX12, a ze ma caly rynek konsol (najnowszy PlayStation i XBox jada na proc i grafice AMD), moze dojsc do rewolicji na rynku. Wiec na rynku PC AMD leci slabo, ale mimo wszystko to znacznie lepiej stojaca firma niz NVidia, ktorej karty dostaja spadki na nowych grach z DX12, kiedy AMD dostaje znaczne przyrosty. AMD to, co wprowadza z nowym DX, chcialo juz dawno wprowadzic,stad wielordzeniowe, modulowe procesory i karty graficzne z jednostaki asynchronicznymi, ale zadna technologia nie wykorzystuje tych rozwiazan i to ma sie zmienic. Nvidia mowi ze wszystko jest ok, ale po pierwszych testach wcale to tak nie wyglada. Mozliwe ze trzesa portkami, pewnie pracuja ile sie da, zeby nadrobic straty. Tyle ze AMD sprzet wykorzystujacy nowe sterowniki produkuje juz od 4 lat, a Nvidia byc moze cos ruszy z premiera nowych kart w tym roku

Ale to troche jak wrozenie z fusow. Jak naprawde bedzie, nie wiemy. Ja w tej sytuacji kupilem karte AMD
  • Poziom 3  
    A gdyby zestawiając kartę, którą planuję kupić GTX 750 TI z jakąś kartą od firmy AMD którą byś polecił (oczywiście w podobnych pieniądzach). Przypomnę, że cały komputer zamknięty jest w obudowie miniITX Cooler Master Elite 110 z płytą od MSI z chipsetem H110 i 8 GB pamięci RAM w jednej kości, a to wszystko jest chłodzone stockowym coolerem na procesorze i stockowym wentylatorze na przodzie obudowy.
  • Poziom 25  
    @n.vision próbuje na siłę wciskać te odgrzewane kotlety od AMD nie tylko w tym temacie, karty AMD w ogóle się już praktycznie nie sprzedają, głównie kupują to mało zamożne kraję takie jak Rumunia, Węgry, Słowacja ale i tam NVIDIA to ponad 70% sprzedaży w porównaniu do 30% AMD.
  • Poziom 27  
    Nie wciskam, doucz sie. AMD to duzo wieksza firma niz Nvidia, ukladow graficznych tez duzo wiecej produkuja, mimo ze na PC maja ze 20%. Karty na DX 11 maja slabsze, to oczywiste, napisalem zreszta wyraznie wyraznie ze z DX 12 to wrozenie z fusow. Czytaj ze zrozumieniem
  • Moderator - Komputery Serwis
    tracer87 napisał:
    A gdyby zestawiając kartę, którą planuję kupić GTX 750 TI z jakąś kartą od firmy AMD którą byś polecił (oczywiście w podobnych pieniądzach).

Tutaj przykładowy test zestawiający GTX750Ti w różnych grach i innych aplikacjach na tle kart o mniej lub bardziej zbliżonej wydajności: http://pclab.pl/art67626.html

Biorąc pod uwagę, że ma Kolega dość ciasną obudowę ITX zostałbym przy GTX750Ti ze względu na jej energooszczędność (co przekłada się na niską emisję ciepła).

W zbliżonym budżecie można szukać kart starszych R7-260X (coraz już ciężej) lub nowszych R7-360. Wydajność na tle 750Ti można ocenić w teście wyżej. R7-360 ma TDP ~100W w przeciwieństwie do 750Ti mającego ~60W, więc będzie trzeba odprowadzić przy pełnym obciążeniu trochę więcej ciepła. Jeszcze nie będzie dramatu, ale w małej obudowie lepiej z generowaniem ciepła nie przesadzać.
  • Poziom 3  
    Teraz wszystko jasne. Doskładam środków do GTX 750 TI 2GB choćby z racji emisji ciepła wydzielanego przez karty. Jestem osobą, która więcej pracuje na komputerze niż gra, ale nie ma co ryzykować z kartami "grzałkami". Dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamykam.