Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

darlingtony mocy w mostku H

Marbitfh 05 Mar 2017 17:39 8115 85
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Do znawców tematu.
    Czy w spawarkach TIG w trybie AC jonizator powinien pracować razem z łukiem głównym???
  • IGE-XAO
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Widzę że brak zainteresowania forum...
    A może brak tutaj specjalistów z tej dziedziny...
    No no ... się porobiło.
    Podziękowania dla SQ5AZP za wytrwałość i pomoc
    plastus00
    Poziom 10  
    Witam też próbuje zrobić spawarkę tyle że dc tig/mma/przecinarka plazmowa.
    Do sterowania prądem użyłem darlingtonia 1000V 300A MITSUBISHI QM300HA-2H
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/MitsubishiElectricCorporation/mXuzrzy.pdf
    sterowanego pwm darlingtony mocy w mostku H
    elementy na schemacie nie są takie jak w rzeczywistości. Pytanie do czego służy wyjście tranzystora BX ? Proszę o pomoc w zrobieniu dobrego sterownika do tego tranzystora z optoizolacjom. Na razie układ działa dobrze przy częstotliwości pwm 1kHz ale łuk dosyć głośno gra nie chce nawijać większego dławika wiec trzeba by zwiększyć częstotliwość pwm. Darlington z reguły są dosyć wolne, do jakiej częstotliwości można by zwiększyć częstotliwość aby tranzystor nie grzał się zbytnio, czy można ja zwiększać poza pasmo akustyczne >20kHz. Dławik l1 jest też transformatorem jonizatora (bezdotykowe zapalenie łuku). D9 D10 C2 (L2 i R9 schemat zastępczy dławika) odpowiadają za łuk pilotujący . D8 C3 (R10 rezystancja przewodów w symulacji) to podtrzymanie prądu dławika. R4 J1 symulacja łuku między elektrodą a materiałem. C1 do ograniczenia skoków napięcia podczas otwierania tranzystora. Kondensatory i (rezystory 1k to warystory
    nie było ich w programie ) ograniczają skoki napięć które powstają w układzie, między zaciskami wyjściowymi transformatora jest także kondensator 10uF i warystory ale symulacja wtedy nie działa :( w układzie równolegle do kondensatora C4 jest jeszcze halogen 300W 230V aby ograniczyć napięcie inaczej warystory nie wytrzymują według symulacji trzeba zwiększyć pwm >7kHz aby napięcie nie wzrastało
    1kHz
    7kHz
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Witam.
    Aby przyspieszyć wylaczanie darlingtona musisz przy wylaczaniu polaryzować zlącze B-E zaporowo . Ten darlington podobny do mojego, większe hfe .Jako optoizolację zastosuj tlp250 . Symulacja nie oddaje wszystkiego.
    Zbuduj uklad i sprawdzaj .
    Wyjście BX z tego co widzialem demontując moje tranzystory sluży do lączenia tranzystorów równolegle. U mnie pracowaly po 3 polączone zworą(bx).
    Poprawcie mnie jeśli jest inaczej
  • IGE-XAO
    plastus00
    Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedz układ jest prowizorycznie zmontowany. Przy testach przy większej częstotliwość łuk bardziej świszczy (bardziej nieprzyjemny dźwięk) raczej zostanę przy 1 kHz. Czy trzeba polaryzować napięciem ujemnym złącze B-E, czy wystarczy zastosować parę mofetów N i P i tlp250 i zwierać złącze B-E? Czy kondensatory filtrujące napięcie sieciowe to dobry pomysł? Przy testach podłączyłem kondensator elektrolityczny 4700uF 100V przewodem 1mm^2 poprawiła się stabilność łuku przy małych prądach i zmalały szpilki napięć, leczy prądy były tak duże że po chwili izolacja stopiła się na przewodach :) czy może wpiąć kondensatory za tranzystorem ? Jeśli tak to jakie zastosować aby wytrzymały taki prąd i były w miarę tanie :) ?
    edit:
    Dzisiaj podłączyłem kondensator za tranzystorem i szpilki napięcia nadal występują czyli są one powodowane indukcyjnością transformatora :( jak je wyeliminować, czy kondensatory foliowe wpięte bezpośrednio do uzwojenia wtórnego coś pomogą ? Nawinąłem też prowizoryczny dławik i łuk już tak nie gra :)
    edit:
    Czy dławik skompensowany w obwodzie ac uzwojenia wtórnego coś pomoże ? Testowałem w uzwojeniu pierwotnym i nic nie pomaga :(
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Do znawców tematu.
    Zbudowałem jonizator oparty o poniższy schemat.
    Powielacz napięcia 4x daje ok 1200V. w układzie modelowym brak diody D6
    Napięcie Uge tranzystora igbt to 12V który grzeje się dość intensywnie mimo radiatora
    Przebieg z generatora ok 500Hz z wypełnieniem ~`10% .
    Przy zamianie tranzystora na prowizoryczny iskrownik iskra prawie 2x większa.
    plastus00
    Poziom 10  
    Musisz odłączać powielacz na czas rozładowania kondensatorów (włączenia igbt) a częstotliwość ładowania powielacza musi być co najmniej kilkakrotnie razy większa niż częstotliwość wyładowań jonizatora.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic773495.html sprawdzałem schemat z pierwszego postu z tym że zasilanie powielacza zrobiłem z zvs i blokowałem napięcie bramek (trochę zły pomysł) iskra ok 4mm na 500Hz na 1KHz ok 3mm (dosyć cienka niebiesko fioletowa) w powietrzu łuk łapie z ok 1 mm w argonie na pewno więcej ale na razie nie mam argonu i palnika tig , ale myślę żeby zrobić jeszcze przecinarkę plazmową i jonizator który zapali łuk z ok 3mm w powietrzu. Spróbuje jeszcze zrobić jonizator https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic773495-30.html z schematu autora glutek
    na schemacie zamiast igbt są mosfety napięcie powinno być ok 500v i nie przekraczać 600v ( igbt 1200v ) i zamiast rezystora R3 transformator jonizatora ale symulacja wtedy wariuje myślę żeby kluczować igbt z większą częstotliwościom ok 10 kHz jeśli sterowanie igbt nie będzie za wolne.
    Marbitfh
    Poziom 9  
    U mnie iskra startuje w tym momencie z ok 10-12mm w powietrzu.
    W jonizatorach iskrownikowych napięcie jest powielane do ok 4-5 kV laduje kondensator szeregowy przeskok iskry na iskierniku powoduje rozladowanie kondensatora .W takim ukladzie nie ma żadnego blokowania powielacza. Sam powielacz jest hamulcem prądowym w momencie przeskoku iskry na iskierniku.
    W momencie rozladowania kondensatora napięcie zmieia zwrot a dioda szeregowa za powielaczem eliminuje "zwarcie" w momencie rozladowania.
    Jak pisalem zastąpienie tranzystora iskiernikiem dale iskrę prawie dwa razy dluąsza.
    plastus00
    Poziom 10  
    Próbowałem też z iskrownikiem ale zakłócenia były takie że zawieszał się mikro-kontroler mimo ekranowania i izolacji optycznej. darlingtony mocy w mostku H
    według symulacji nacięcie powielacza spada do 0v. Nie przebija igbt mimo że napięcie jest ok 4kV a tranzystor 1,2kV ?
    Marbitfh
    Poziom 9  
    W wątkach przedstawionych przez Kolegę układ jonizatora nie jest stosowany w żadnym fabrycznym urządzeniu.Rozwiązanie z blokowaniem przetwornicy i kndensator równoległy.
    Magnum stosuje powielacze i iskiernik , kemppi - powielaczi klucz igbt.
    W moim rozwiązaniu kluczowanie wysokiego napięcia oparte jest o klasyczny zapłon CDI z kondensatorem magazynującym włączonym w szereg z uzwojeniem trafo.
    http://www.motocdi.com/gallery/image.php?album_id=23&image_id=1039&mode=medium

Dodano po 15 [minuty]:

Wracając do powielacza .
    U mnie jest to 15kHz powielacz daje ok 1200V. Sprawdzałen na oscyloskopie ładuje sę do takiego napięcia.
    Wydaje mi się że trzeba poeksperymentować z czasem otwarcie klucza . Tak aby kondensator mogł się w pełni rozładować i żeby niepotrzebnie nie obciążać powielacza .
    plastus00
    Poziom 10  
    U mnie rozwiązanie będzie podobne z tym że tranzystor Q2 będzie odłączał kondensator C3 w momencie włączenia Q1 i rozładowania C3 szeregowo z transformatorem jak w CDI. Tranzystory powinny jutro przyjść jak zbuduje układ to zdam relacje :) .
    plastus00
    Poziom 10  
    Witam dzisiaj przyszły 3 tranzystory igbt FGA25N120 więc podłączyłem układ i od razu 1 tranzystor się spalił więc przepatrzyłem układ i chciałem wymienić tranzystor najpierw chciałem go sprawdzić nowy nie używany lecz nie o dziwo nie działał miernik pokazywał tylko diodę między emiterem a kolektorem. Więc podłączyłem ostatni dobry tranzystor jak w twoim układzie i też od razu się spalił mimo zasilania 580 V Tranzystory kupiłem na allegro po 8 zł czy to podróbki jakich tranzystorów użyć ?
    1 otworzyłem młotkiem z ciekawości :)
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Ja używam G5PH50UD 45A/1200V
    Tranzystor grzeje się trochę przy pracy powiedzmy 10s jest mocno cieply.
    Ale to nic nie szkodzi bo to tylko do zaplonu potem jonizacja ma się wylanczać.
    Kondensator magazynujący (w sumie 66nF) laduje się do ok 900V.
    Im większa pojemność tym niżej się laduje ten kondensator (100nF laduje się tylko do 500-600V) napięcia sprawdzone na oscyloskopie dzielnikiem x100.
    Nawijam nowe trafo-dlawik HF na rdzeniu E80 .
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    Zamiast sztywnej częstotliwości zapłonu zrób układ z przerzutnikiem (wzmacniacz operacyjny z dodatnim sprzężeniem zwrotnym) sterowany z dzielnika oporowego. Uzyskasz wówczas wyzwolenie synchroniczne z przebiegiem źródła i zaskok iskry w tym samym zakresie naładowania pojemności magazynującej.
    Pierwsze kondensatory powielacza (C1,2) zwiększ do 47nF
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Mialo być G4PH50UD

Dodano po 18 [minuty]:

Kolego SQ5AZP czy jest potrzeba odcinania powielacza od pojemności magazynującej (przed diodą d5)na czas jej rozladowywania .
    Gdzieś w sieci natknolem się na taki zapis że w zaplonie CDI rozldowywanie pojemności magazynującej ma się odbywać przy przerwie w jej ladowaniu .
    Prubowalem z blokowaniem przetwornicy przy rozladowaniu C ale bez poprawy w grzaniu się igbt
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    W Kemppi nie ma żadnego blokowania. W Chińskim Magnum - również.
    Jeżeli ładowanie pojemności głównej od 0 V do 800V zajmuje 8-10 taktów źródła - to po co blokowanie? Podczas kolejnego taktu następuje przekroczenie bariery przebicia (iskiernik) lub zadanego poziomu podziału napięcia i przerzut potencjału wyzwalający klucz IGBT.

Dodano po 35 [sekundy]:

O wszystkim decyduje potencjał wyjściowy źródła. Dopóki nie zajdzie zapłon i nie popłynie zasadniczy prąd łuku jest wysoki, co umożliwia działanie iskrownika HF. Jeżeli łuk zaskoczy - napięcie spada kilkakrotnie i nie dochodzi do wyładowań.
    plastus00
    Poziom 10  
    co myślicie o takim układzie? zamiast mofetów igbt sterowane w przeciw fazie, generuje on impulsy w 2 kierunkach przy zasilaniu 580v przekładnia trafo 1:15 jak sterowałem kablem na przemian zamiast igbt :) łuk zapala się (w 1 kierunku) z ok 2mm w powietrzu.
    plastus00
    Poziom 10  
    Zapala się łuk :) https://drive.google.com/drive/folders/0Bx6a-cxt2GYYNGhrcWU0bXNFUVU?usp=sharing na 1 filmiku ok 2mm na drugim ok 5mm z ostrego (stare nożyczki łuk zapala się lepiej) na filmikach małe wypełnienie pwm spawarki, łuk nie jest w stanie się podtrzymać rozładowuję się tylko kondensator i łuk gaśnie. Przepraszam za bałagan i słabą jakość :) Nie wiem jeszcze jakich tranzystorów użyć aby wytrzymały i były w miarę tanie? Na trzecim filmiku wypełnienie jest większe łuk między elektrodą a cienkim drucikiem miedzianym przerwa ok 2mm najpierw kilka wyładowań bez załączonej spawarki.
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    SKW25N120+STTH812D przeciwrównolegle ze złączem C-E.
    plastus00
    Poziom 10  
    SKW25N120 jest dosyć drogi 20-25 zł może tyrystor 2N6509G koszt ok 3zł wytrzyma ? dodam że przetwornice zasilam z zasilacza 12v 10A z zabezpieczeniem nad-prądowym (wyłącza się na ok 1 s jak zrobię zwarcie na wyjściu przetwornicy i włącza się po 1 sekundzie) więc gdyby tyrystory się zablokowały układ się zrestartuje ale czy tyrystory nie będą sie blokowały ciągle ? Może FGA25N120ANTDTU w tme są po 13 zł , bądź H20R1203 na allegro są po ok 7 zł ale nie wiem czy to nie podróbki ?
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    A jak wyobrażasz sobie gaszenie tyrystora?
    Przecież przy 34-70kHz z przetwornicy nie zdąży się wyłączyć na skutek rozładowania.
    Ewentualnie - można się bawić z tranzystorami od odchylania poziomego TVC. Jednak konieczne będzie zastosowanie sterowania prądowego z transformatorem separującym.
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Plastus00 jaki masz przekrój rdzenia trafa HF
    plastus00
    Poziom 10  
    Zbudowałem układ na HGTG10N120BND ale nie działa słychać że pracuje ale iskry praktycznie nie było więc zamontowałem tyrystory lecz się blokowały więc zbudowałem coś takiego :
    tyrystory nie blokują się układ pracuje przy 1kHz i pobiera niecałe 100W przy wyższych częstotliwościach zasilacz się restartuje (zabezpieczenie nad-prądowe 10A 12V) tyrystory są lekko ciepłe grzeją się jedynie rezystory 10W x 6 sztuk równolegle 1K5 ohm. Sprawdzałem też zasilając przetwornice akumulatora 12V 3kHz też działa. napięcie przetwornicy ok 350V (ok 50kHz) szczytowe czyli ok 700V na kondensatorach, tyrystorach (powielacz) tyrystory - 2n6509g przekładnia trafo 1:30 iskra ok 1cm (wtórne przekrój 2,5mm^2 do testów) łuk zapala się z ok 1mm na małym prądzie :( może dlatego że przekrój przewodu jest za mały? Może zmniejszyć pojemność kondensatorów a zwiększyć częstotliwość lub na odwrót ?
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    A może postaraj się, aby wyzwolenie następowało w szczycie impulsu prądu źródła?
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Witam po dłuższej przerwie.
    poczyniłem postępy w jonizatorze.
    Nawinąłem prowizorycznie na rdzeniu e80 20 zw w igielicie 2,5mm2
    pierwotne 1 zw kablem hv od tv .
    Jako źródło dałem baterię kondensatorów 10000uf.
    Zwiększyłem kondensatory powielacza do 47nf.
    Kondensatory(źródła) ładuję i odłączam od zasilacza (co by sie nic nie zjarało:P)
    I tak przy napięciu 45v łuk skacze z ok 1,5mm
    przy nap 80V już z ok 3mm , a przy 105V prawie z 5mm.
    Ładunek w kondensatorach jest tak duży że upala końcówki drutu 2.5mm2
    Sama iskra na ok 10mm. W powietrzu oczytwiście.
    I najważniejsza rzecz przy nap zasilania 12V ne555 w roli gen do kluczowania igbt iskra jest słabiutka, zwiększyłem do 18V i moc wyładowania zwiększyła się kilkuktornie!! już 15V daje duże efekty.
    Schematy powielacza i jonizatora bez zmian.Pozdrawiam
    Jeszcze muszę wepchnąć to za mostek H i próba.
    Zobaczymy czy coś się zmieni.
    plastus00
    Poziom 10  
    Witam też zmieniłem trochę układ jonizatora
    tak aby impulsy jonizatora generowane były w jednym kierunku, kupiłem butle argonu oraz dostałem stary palnik tig z elektrodami ( bez oznaczeń ) iskra w argonie to jakieś 3 cm łuk zapala się z ok 1,5 cm ale nie zawsze, gdy się zapali przy małych prądach łuk jest niestabilny tzn nie wydobywa się z czubka elektrody tylko skacze po całej elektrodzie :( czy przyczyną może być stara nieodpowiednia elektroda ? próbowałem także zgrać jonizator z częstotliwością kluczowania tranzystora prądowego spawarki ale efekty były takie same ( bez jonizatora przy starcie lift łuk zachowuje się tak samo ).
    Marbitfh
    Poziom 9  
    Hej.
    Dla prądu stałego elektroda powinna być ostra jak igła , dla ac (głównie AL to końcówka powinna mieć kulisty koniec.
    Przy prądzie stałym jonizacja tylko na start, potem ma sie wyłanczać.
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    Przy AC kopułka na końcu zaostrzonego grota elektrody powstaje automatycznie.
    Przebieg powinien mieć wypełnienie 80/20%.