Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

darlingtony mocy w mostku H

Marbitfh 22 Kwi 2016 16:47 6384 63
  • #1 22 Kwi 2016 16:47
    Marbitfh
    Poziom 8  

Witam szanownych kolegów.
    Posiadam tranzystory SK300da100 .
    Chciałbym je wykorzystać w mostku H .
    Co po niektórzy powiedzą że darlingtony to przeżytek że lepiej igbt ale te tranzystory mam darmowe .
    Zbudowałem driver na IR2110 dedykowany dla mosfetów i igbt .
    Z mosfetami działa ok. małe U i małe I .
    W nocie katalogowej dla Ic=300A Ib ~`6A!
    Może ktoś ma pomysł?
    Urządzenie ma pracować jako przekształtnik z dc/ac w spawarce TIG.
    Słowa krytyki mile widziane.

0 29
  • SEW Eurodrive
  • #3 23 Kwi 2016 09:42
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Zastosuj optoizolator zamiast IR. Na przykład TLP250.
    Dorób do tego gipsu zasilacze separowane galwanicznie, wzmacniacz prądowy na parze V-mos N i P... Będzie działać.

0
  • #4 24 Kwi 2016 00:18
    Marbitfh
    Poziom 8  

Kolego SQ5AZP
    Ja chciałem zostawić driver IR , wsadzić tam jakieś irf np640, w obwody źródeł włączyć złącza BE tych darlingtonów przez rezystor ok 10-20 ohm . Jak nakreślę ten mój wymysł to wstawię

0
  • #5 24 Kwi 2016 10:00
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Przecież stopień wysoki tego układu działa na zasadzie pompy ładunkowej... jak zatem uzyskać tam 6A ciągłego prądu w miejsce przeładowania obwodu bramki?
    Po prostu nie bardzo mi to daje się zliczyć...

0
  • #6 25 Kwi 2016 21:43
    Marbitfh
    Poziom 8  

Nie w miejsce obwodu bramki tylko źródła, zamiast obciążenia mostka .
    Każdy mosfet dawał by prąd na bramkę darlingtona . Zasilania oddzielnie dla mosfetów +15V , a właściwy mostek z obwodu prądu spawania. Tylko masa musiała by być wspólna...( chyba jakieś herezje pisze...;P)

0
  • SEW Eurodrive
  • #8 01 Maj 2016 11:00
    Marbitfh
    Poziom 8  

W sieci znalazłem coś takiego darlingtony mocy w mostku H

Dodano po 3 [minuty]:

Czy lepiej polaryzować B-E górnych tranzystorów oddzielnym napięciem?
    Tylko zasilacze pomocnicze sporo prądu musiały by dać...

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

Nakreśliłem i zmontowałem na szybko takie coś;P
    Przy podaniu stanu niskiego na we A i D otwierają się Q1 i Q4 .
    Uce ok 0,75V to hyba nasycenie?
    Prądy baz darlingtonów na poziomie 300mA hmmm..
    co sądzicie?

0
  • #9 07 Cze 2016 20:23
    Marbitfh
    Poziom 8  

Widzę że temat umarł...szkoda

0
  • #10 20 Wrz 2016 11:24
    nojeks
    Poziom 12  

Witam.
    Ostatnio robiłem H dla silnika co prawda małej mocy ale dało mi to jakiś pogląd na sterowanie darlingtonami właśnie. NA 100% górne muszą być P. N-ki będą się grzać (N-chanel jeszcze bardziej). Do spawarki gdzie prądy są jeszcze większe to w mojej ocenie odpada.
    Górne P emiterem do + kolektorem do kolektora N którego emiter w minus (masę). Przewodzi lewy górny prawy dolny i odwrotnie prawy g. i lewy d. sterujesz bramkami odwrotnym napięciem. Gdzieś był działający schemat, który zrobiłem (do silnika) może i w spawarce się nada choć wątpię, za duży prąd bazy jest potrzebny.
    P.S.
    Na pierwszym schemacie to nie są darlingtony. Darlington to 2 tranzystory typu N lub typu P połączone kolektorami emiter 1-szego do bazy drugiego + rezystory polaryzujące bazę pierwszego i drugiego - wbudowane jeśli to jest w jednej obudowie.

0
  • #11 20 Wrz 2016 12:52
    SQ5AZP
    Poziom 26  

nooo popatrz popatrz...
    Power Ware w swoich UPS-ach dużej mocy stosowało darlingtony w falownikach pół mostkowych...
    I jakoś się nie grzały.

0
  • #12 22 Wrz 2016 09:50
    nojeks
    Poziom 12  

Ok, ale jak sam piszesz półmostek, wówczas mogą być N-ki i na takich budowane są zazwyczaj spawarki do 160A (2 tranzystory i 2 diody). Faktem jest, że przez falownik płynie prąd impulsowy (np. 40kHz) ale jeżeli przy ciągłym prądzie grzeje się "górny" n-tranzystor to przy impulsach też będzie się grzał tylko może mniej. Oczywiście piszę tu o swoich doświadczeniach w sterowaniu silnika siłownika bramy (czyli małego silniczka ale nie od cd-romu :)) na mostku H i N-MOSFET, na mostku H i NPN bipolarnych i w końcu na działającym mostku H na darlingtonach 2xNPN i 2xPNP(górne) - efekt był taki: 1-wszy górne Mosfety grzały się nawet przy silniczku z CD, drugi działał ale również górne się grzały, trzeci - nawet nie mają radiatora - to chyba mówi samo za siebie. Silnik jak i transformator to podobne obciążenie - indukcyjne.

P.S.
    Wydaje mi się, że UPS nawet dużej mocy nie jest dobrym porównaniem do spawarki.

P.S2.
    Z pewnością da się zrobić tylko kwestia sensu, dodatkowego zasilania, itd. zważywszy, że cena IGBT to już tylko 10zł lub mniej za 30A/600V/szt. (można je łatwo łączyć szeregowo). Proste sterowanie np. układem TLP250 lub poprzez transformatorek sterujący.

O to jest ten schemat mostka na darlingtonach ale do silnika

P.S.
    Szanowny kolego SQ5AZP może pomożesz w tej kwestii mój post z fotkami:)

0
  • #13 22 Wrz 2016 11:10
    SQ5AZP
    Poziom 26  

A czym różni się układ pół mostkowy od mostkowego? Ilością elementów przełączających?
    Sterowanie tranzystorów na poziomie ,,wysokim'' jak i ,,niskim'' będzie wymagało dostarczenia do baz tranzystorów w układzie darlingtona odpowiedniej energii.
    I finito.
    Jeżeli źle sterowałeś (zbyt mała wydajność prądowa układu sterowania) to jasne że tranzystory grzały jak piecyki.
    Poza tym pisałem o falownikach centralnych zasilaczy rezerwowych UPS. A w takich ,,drobiażdżkach'' moce zaczynają się od 12-15kW a kończą na 200kW. Do tego układy rozruchu automatycznego i synchronizacji rezerwowych generatorów z silnikami diesla... Całkiem spory kawałek elektroniki i elektromechaniki.
    W nowych rozwiązaniach stosuje się bloki i moduły IGBT...

Przecież wyraźnie napisałem ,,Power Ware stosowało''.

IGBT nie nadają się (bez specjalnej selekcji) do połączeń równoległych.
    W małych spawarkach ,,kozacy'' pakują sztuki z marketu ,,jak leci'' a później są zdziwieni że w ciągu paru tygodni wszystko odfrunęło ponownie.

Cytat:
    Wydaje mi się, że UPS nawet dużej mocy nie jest dobrym porównaniem do spawarki.

A czym się różni? (Poza koniecznością odtworzenia prądu przemiennego 230V/50Hz?)
    Jest to realizowane na drodze modulacji PWM.
    W spawarce - zbędne.
    I jedynie tym się różnią. (Podstawowe różnice) Spawarka jest lepiej zabezpieczona przed skutkami zwarcia, ponieważ jest to jej normalny stan pracy UPS - nie.
    Cytat:
    O to jest ten schemat mostka na darlingtonach ale do silnika

Do zabawki.
    Poszukaj (są na Elektrodzie) schematy ideowe falowników silnikowych 3x400V 5-15 kW.
    Wszystko śmiga obecnie na IGBT (często w formie 3 pół mostków w jednej obudowie).
    Gdyby występował problem z grzaniem w trakcie pracy (a układy te mają ,,wrednie'') pracują bowiem z modulacją PWM aby odtworzyć przebieg zbliżony do sinusoidalnego (z reguły częstotliwość PWM to kilkanaście kHz) a start obciążonego silnika to też nie jest bajka i trzeba stosować odpowiednie zabiegi programowe aby zbyt często elementów mocy nie wymieniać... Sterowanie silnikami przemysłowymi nie jest takie proste...

0
  • #14 22 Wrz 2016 11:36
    nojeks
    Poziom 12  

SQ5AZP napisał:
    IGBT nie nadają się (bez specjalnej selekcji) do połączeń równoległych.
    W małych spawarkach ,,kozacy'' pakują sztuki z marketu ,,jak leci'' a później są zdziwieni że w ciągu paru tygodni wszystko odfrunęło ponownie.

Bipolarnych też nie połączysz w szereg bez parowania, a co do spawarek to BESTER łączy IGBT w szereg a czy je paruje - nie wiem, ale nie sądzę( i kozakiem raczej nie jest), to i tak w tej chwili Chińczyk produkuje, mimo to nie lecą jak piszesz.

Co do sterowania owszem masz rację, porównuję tylko łatwość i efektywność pracy mostka dla pary PNP -NPN i samych NPN czy też n-mos (nawet dla "zabawki" jak piszesz). W pełny mostku i dużych prądach (małych też) w sterowaniu dochodzi czas przełączania przeciwstawnych kluczy (czas martwy) w półmostku nie trzeba o tym myśleć bo robią to diody ot i cała różnica. Chyba, że się mylę.

0
  • #15 22 Wrz 2016 11:57
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Cytat:
    Bipolarnych też nie połączysz w szereg bez parowania,

Może zastanów się co napisałeś. :cry:
    Bipolarne bez dobierania połączę równolegle. Kwestia sposobu połączenia.
    Szeregowego łączenia tranzystorów - nie stosuje się.
    Chyba że pomyliłeś tranzystory z tyrystorami.
    Chińczyk - jak piszesz - stosuje dobierane w trójki lub kwartety (spawarki inwertorowe przenośne Magnum). W stacjonarnych, gdzie waga i miejsce mniej się liczy - nadal królują stare dobre heksfety... Dopiero w trójfazowych (partie z ostatnich lat) pojawiły się IGBT bez cech parowania w układzie pełnego mostka złożonego z par takich tranzystorów.
    Cytat:
    W pełny mostku i dużych prądach (małych też) w sterowaniu dochodzi czas przełączania przeciwstawnych kluczy (czas martwy) w półmostku nie trzeba o tym myśleć bo robią to diody ot i cała różnica.

A o prądzie skrośnym kolega słyszał?

0
  • #16 22 Wrz 2016 12:08
    nojeks
    Poziom 12  

No o równoległe mi chodziło - przejęzyczenie oczywiste. Sorry. :P

A co do prądu skrośnego to nie bardzo rozumiem co ma prąd skrośny do czasu martwego przy pełnym mostku.

0
  • #17 22 Wrz 2016 13:59
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Cytat:
    A co do prądu skrośnego to nie bardzo rozumiem co ma prąd skrośny do czasu martwego przy pełnym mostku.

A bardzo wiele.
    jeżeli nie zachowasz odpowiedniego czasu martwego (np ustawisz ,,0'') może pojawić się prąd skrośny.
    Niezależnie od układu pół mostek, mostek.
    Półprzewodnik mocy musi mieć minimalny czas na pełne wyłączenie. Inaczej przez klucze popłynie prąd z pominięciem uzwojenia.
    (mogłem pomylić określenia - zetknąłem się z nim jedynie raz - w ub. wieku - w artykule dot. projektowania końcówek wzmacniaczy m.cz.)

0
  • #18 22 Wrz 2016 14:41
    nojeks
    Poziom 12  

A tak!
    Choć nie spotkałem się z takim określeniem, nie mniej jednak, jeśli czas martwy będzie zero to na pewno się pojawi "jak zwał tak zwał" takowy prąd i z tranzystorów jakie by to nie były, będą dość głośne, nie koniecznie fajne, fajerwerki.

Jednak w dwu tranzystorowym (forward) wypełnienie ma max 0,5 więc automatycznie jest minimum 50% czasu martwego, a w półmostku to szczerze nie jestem pewien ale raczej jest podobnie. Teraz z racji, że mos-y i IGBT są szybsze, to ten czas jest mniejszy, BJT a zwłaszcza darlingtony czasy wyłączania mają dłuższe to i Toff musi być dłuższe, stąd sterowanie tymi ostatnimi w pełnym mostku jest dość trudne i bardzo "precyzyjne" (przy dużych PWM) - choć możliwe.
    Fakt, że autor ma je za darmo ale dodatkowy "osprzęt" do ich sterowania będzie droższy niż do obecnie dość tanich i dostępnych IGBT (spalić takie szkoda - nawet za darmo). Wykorzystać można je zawsze gdzieś w prostszych aplikacjach, choćby napęd elektryczny do jakiegoś pojazdu na akumulator.

Pozdrawiam Sławek.

0
  • #19 23 Wrz 2016 12:59
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Pół mostek to jest w zasadzie ,,układ mostkowy z dwiema bateriami''
    Różni się tym od mostkowego, że napięcie skuteczne na uzwojeniu transformatora wynosi 1/2Uz,a prąd skuteczny kluczy 2Iz. Jest to po prostu ,,mostek dla ubogich'' powszechnie stosowany w układach małej i średniej mocy.
    Nie należy mylić go z układem dual forward (o którym kolega wspomniał).
    Obydwa układy mają tę samą zaletę - na kluczach nie występuje napięcie przekraczające wartość zasilania.

0
  • #20 15 Gru 2016 19:52
    Marbitfh
    Poziom 8  

Witam po długiej przerwie.
    Do kolegi SQ5AZP
    Dorobiłem zasilacze separowane w sumie 3 szt 4V.
    Sterowanie jak w schemacie w postach wyżej.
    "Balans" i częstotliwość zrealizowałem na gen piły + komparator.
    Zadbałem też o dead time ok 1% .
    Drivery bazowe to jak na schemacie PNP darlingtony bdx54c.
    Sterowane optoizolatorami .
    Tranzystory( bdx54c) pompują ok 2A do złącza BE tranzystorów SK300da.
    grzeją sie troszkę;) ale radiatorki i wentylator i jest ok.
    Próba 150A ( bo taka spawarkę mam pod ręką w pracy )ok .
    Bez żadnego dymu<lol>.
    Niebawem fotki i schematy i osccylogramy.
    Większość elementów z demontażu więc na razie projekt darmowy;)))

0
  • #21 15 Gru 2016 21:38
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Gratuluję zacięcia z jakim realizujesz ten projekt. Efekty są jak najlepsze.
    Darlingtony muszą sie trochę grzać bowiem występuje na nich spadek napięcia rzędu 1,5V, a to przy 150A to ponad 200W. Elementy sterujące również ,,tracą'' po 2-3W.
    Jednak mimo wszystko uzyskałeś niezłą sprawność.

0
  • #22 21 Gru 2016 00:12
    Marbitfh
    Poziom 8  

Witam.
    Brakuje mi jeszcze pomysłu jak to wszystko ubrać w całość , tzn jak zrealizować tryb pracy 2T/4Tetc..
    Jonizator wykorzystam pomysłu Pana Krasickiego z EP 2006, tylko potrzebna będzie większa częstotliwość pracy jonizatora , w projekcie jest mowa o ok 500 Hz a ja będę potrzebował ok 4kHz.
    Myślałem zamienić tyrystor na tranzystor IGBT i podnieść częstotliwość pracy generatora na Ne555.
    Może wypowie się ktoś obeznany w temacie ??

0
  • #23 21 Gru 2016 12:01
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Zrób na takiej zasadzie jak w kemppi.
    Dodatkowe uzwojenie na trafie głównym, powielacz do poziomu 800VDC i rozładowanie kondensatora przez obwód pierwotny HF elementem IGBT. Zapłon następuje w każdej dodatniej połówce napięcia. Jednak aby nie ryzykować - ,,start'' AC powinien być realizowany po wykryciu pojawienia się łuku.

0
  • #24 21 Gru 2016 23:05
    Marbitfh
    Poziom 8  

Ale ja na razie nie mam źrodla prądu... W przyszlości może , ale teraz zasilane będzie to z SPB315.
    Sorki za literówki Ly mi nie dziala.;)

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Parę fotek z obecnego stanu urządzenia;)
    darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H darlingtony mocy w mostku H

Dodano po 5 [minuty]:

Schemat od lewej to dead Time.
    Kondensatory C1 i C2 mają 22nF. Rezystory R1 iR2 już nie pamiętam ale coś 2,2k.
    Przy 50Hz na oscyloskopie wyraźna przerwa między stanami wysokimi między gałęziami mostka.
    Foto 2 od lewej to driver bazowy, potem płytka dead time i generatora.
    Częstotliwość pracy od 50 do 400Hz.

0
  • #25 02 Sty 2017 16:13
    Marbitfh
    Poziom 8  

Witam .
    Mam problem z projektem jonizatora z Ep2006/2007 .
    Nie działa przetwornica sg3525, tzn grzeje sie a na wyjściach nie ma nic..;/
    Oto schemat.

0
  • #26 02 Sty 2017 19:45
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Pin 2 połączyć z pin 16 przez R1k2.
    Pin 1 połączyć do masy przez rezystor 10k.
    Pin9 połączyć z pin 1 rezystorem 0,47M
    Pr1 skręć do masy.
    Układ powinien ruszyć z wypełnieniem maksymalnym (45-49%).

0
  • #27 02 Sty 2017 20:36
    Marbitfh
    Poziom 8  

niestety.. brak jakiejkolwiek reakcji..;/

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem dodać że czy z kluczami czy bez wynik taki sam

0
  • #28 04 Sty 2017 17:35
    Marbitfh
    Poziom 8  

Problem rozwiązany.
    Pin 8 zamiast ok 4,8V miał 0,6.
    Gdzieś błąd w pcb...

0
  • #29 06 Sty 2017 22:56
    Marbitfh
    Poziom 8  

Do SQ5AZP
    Obwód wysokiego napięcia zamyka się przez materiał spawany (czytaj masa)->kondensator C24 rezystor R50 i warystor W2.
    Tak jest zabezpieczony obwód spawarki w rozwiązaniu Pana Krasickiego.
    Ja buduję to urządzenie jako przystawka do spb 315 gdzie bedę spawał AC/DC bez pulsu. Można by regulować prądy baz jednej gałęzi mostka ( im dalej w las tym urządzenie się coraz bardziej komplikuje..)

0
  • #30 16 Sty 2017 20:43
    Marbitfh
    Poziom 8  

Pytanie do znawców tematu :
    Czy przetwornica mus być blokowana (pin8) na czas rozładowywania kondensatora(C23) w obwodzie pierwotnym transformatora HV
    Schemat jak w poście wyżej

0