Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodnica sprężonego powietrza do kompresora

22 Apr 2016 19:48 5835 12
 • Level 9  
  Cześć,

  Macie pomysł na jakieś zaimprowizowanie lub tańsze skonstruowanie chłodnicy sprężonego powietrza?
  Przyda mi się coś o przepuście ok 5m3, ale urządzenia dostępne w internecie to kasa od 7,5 tys w górę. Trochę sporo :)

  Jakieś sugestie, pomysły?

  Dzięki!
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • User removed account  
 • Level 9  
  Fakt, mogłem się rozpisać bardziej.
  Przewoźny CompAir. Jak to przewoźny - nie zawsze dostęp do energii elektrycznej a agregatu wbudowanego nie ma, wiec chłodnica prędzej pneumatyczna. Temperatur nie znam a pracuje na ciśnieniach 4-7,5 bar.
 • Level 9  
  Masz na mysli cos takiego?

  Link ?

  Nie wydaje mi sie zeby to wystarczajaco zdalo egzamin.

  Takie cos jak tu jest swietne tylko to malutkie:

  Link

  - Tak o chlodnicy z osuszaczem. Chlodnica koncowa i inne tego typu nazwy
 • Level 32  
  Link1 : podobne rozwiązania stosowane są w górnictwie - coś na kształt chłodnicy i odstojnik aby wyłapać część kondensatu z powietrza. Często są konstruowane z kawałka rury.
  Pooglądaj ustrojstwo które nazywają osuszacz cyklonowy, filtr cyklonowy, separator cyklonowy : to czysto mechaniczne urządzenia. M ożna dać taki cyklon do tego ze 2 stopnie filtrów sieciowych.
 • Level 9  
  Cośniecos wiem o separatorach cyklonowych. Mój sprzet ma dwa filtry 10 i 5 mikronow czy jakos tak ale podejrzewam, ze to za malo, bo soda lekko przypchala mi piaskarke i jak rzucilem okiem do srodka to wrecz grudki sie porobily.
  Takiego cyklona umocowac przy samym kompresorze czy przy piaskarce? Pewnie przy piaskarce, gdzie powietrze jest juz schlodzone po przejsciu przez 20m wąż.
 • Level 9  
  Cześć Panowie, to ponownie ja.
  ZNalazłem w fajnej cenie chłodnice OMI (2900 brutto za 4m3/min) ale oczywiecie na złośc okazało sie, ze jest juz niedostępna i moge kupic mocniejszą i 2x droższą ;)

  To stwierdzilem, ze kupie sobie osuszacz chłodniczy (ziebniczy).
  Znalazłem ALUP'a - nie wielki wiec można go tachać. 5000l/min, 32kg, 90x45x45cm i plusem względem chłodnicy jest to, że napędzany 220V (wentylatory chłodnic są na 400V). No i w teorii osuszacz lepiej separuje wodę.

  Myślicie, że mogę takie cos wpinać w przewoźną sprężarke śrubową? Do wejscia i wyjścia przykręcic szczelnie złącza kłowe i tak wpinać w układ między kompresorem a piaskarką?
 • Conditionally unlocked
  No to komplikuje troszkę układ ponieważ do osuszaczy tego typu potrzebny jest bekomat oraz separator, jednak nie zawsze konieczny. Nie wiem czy to kompresor suchy czy olejowy ? Podstawą osuszaczy jest duży zbiornik rozprężny także wyposażony w bekomat. Za mało informacji na temat twojego kompresora. Takie osuszacze powietrza bardzo dobrze osuszają powietrze poprzez szybsze skraplanie pary wodnej.
 • Level 9  
  Kompresor przewoźny spalinowy CompAir C42.
  Tak zagłębiam się w to wszystko i nerwy juz mnie biorą. Nie ma tu złotego środka.
  Nie mogę sobie pozwolić na wożenie wielkiego zbiornika dodatkowo.
  Dlatego chwilowo zamówiłem dodatkowe 5m przewodu powietrznego (żeby schłodzilo o kolejne 2 stopnie powietrze ;) ) i separator cyklonowy. Filtry w piaskarce zmienilem z 20um i 10um na 10um i 5um. Zobaczymy jaka będzie różnica. Oby zauważalna choć trochę. Wiem, że nie będzie wystarczająca, ale może dami czas na kupienie to czego potrzebuje - znalazlem w usafajną, nie gigantyczną chłodnice sprężonego powietrza, która wystarczy na 6,5m3/min (moj komp ma max 4,2m3), przy tym działa na 230V a kosztuje cos około 5500zł, więc mniej niz te dostępne u nas.
 • Conditionally unlocked
  Rozumiem ze separator cyklonowy masz założony do separacji wody. Wąż powinien być w miarę gruby, po to by jak najmniejsze spadki ciśnienia na nim były, gdyż wraz z gwałtownymi spadkami ciśnienia powietrze schładza się w wężu do punktu rosy, więc stąd dodatkowo masz krople wody w pistolecie.
 • Level 9  
  Jutro montuje właśnie w tym celu wspomniany separator.
  Wąż jest gruby, spokojnie ;)