Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodnica sprężonego powietrza do kompresora

ALPAq 22 Kwi 2016 19:48 2733 12
  • #1 22 Kwi 2016 19:48
    ALPAq
    Poziom 8  

Cześć,

Macie pomysł na jakieś zaimprowizowanie lub tańsze skonstruowanie chłodnicy sprężonego powietrza?
    Przyda mi się coś o przepuście ok 5m3, ale urządzenia dostępne w internecie to kasa od 7,5 tys w górę. Trochę sporo :)

Jakieś sugestie, pomysły?

Dzięki!

0 12
  • #2 22 Kwi 2016 20:02
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Kwi 2016 20:17
    ALPAq
    Poziom 8  

Fakt, mogłem się rozpisać bardziej.
    Przewoźny CompAir. Jak to przewoźny - nie zawsze dostęp do energii elektrycznej a agregatu wbudowanego nie ma, wiec chłodnica prędzej pneumatyczna. Temperatur nie znam a pracuje na ciśnieniach 4-7,5 bar.

0
  • #5 22 Kwi 2016 20:41
    mychaj
    Poziom 30  

Mam wrażenie że piszesz o osuszaczu?

0
  • #6 22 Kwi 2016 20:42
    ALPAq
    Poziom 8  

Masz na mysli cos takiego?

Link ?

Nie wydaje mi sie zeby to wystarczajaco zdalo egzamin.

Takie cos jak tu jest swietne tylko to malutkie:

Link

- Tak o chlodnicy z osuszaczem. Chlodnica koncowa i inne tego typu nazwy

0
  • #7 22 Kwi 2016 20:52
    mychaj
    Poziom 30  

Link1 : podobne rozwiązania stosowane są w górnictwie - coś na kształt chłodnicy i odstojnik aby wyłapać część kondensatu z powietrza. Często są konstruowane z kawałka rury.
    Pooglądaj ustrojstwo które nazywają osuszacz cyklonowy, filtr cyklonowy, separator cyklonowy : to czysto mechaniczne urządzenia. M ożna dać taki cyklon do tego ze 2 stopnie filtrów sieciowych.

0
  • #8 22 Kwi 2016 21:44
    ALPAq
    Poziom 8  

Cośniecos wiem o separatorach cyklonowych. Mój sprzet ma dwa filtry 10 i 5 mikronow czy jakos tak ale podejrzewam, ze to za malo, bo soda lekko przypchala mi piaskarke i jak rzucilem okiem do srodka to wrecz grudki sie porobily.
    Takiego cyklona umocowac przy samym kompresorze czy przy piaskarce? Pewnie przy piaskarce, gdzie powietrze jest juz schlodzone po przejsciu przez 20m wąż.

0
  • #9 03 Cze 2016 20:00
    ALPAq
    Poziom 8  

Cześć Panowie, to ponownie ja.
    ZNalazłem w fajnej cenie chłodnice OMI (2900 brutto za 4m3/min) ale oczywiecie na złośc okazało sie, ze jest juz niedostępna i moge kupic mocniejszą i 2x droższą ;)

To stwierdzilem, ze kupie sobie osuszacz chłodniczy (ziebniczy).
    Znalazłem ALUP'a - nie wielki wiec można go tachać. 5000l/min, 32kg, 90x45x45cm i plusem względem chłodnicy jest to, że napędzany 220V (wentylatory chłodnic są na 400V). No i w teorii osuszacz lepiej separuje wodę.

Myślicie, że mogę takie cos wpinać w przewoźną sprężarke śrubową? Do wejscia i wyjścia przykręcic szczelnie złącza kłowe i tak wpinać w układ między kompresorem a piaskarką?

1
  • #10 06 Cze 2016 00:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

No to komplikuje troszkę układ ponieważ do osuszaczy tego typu potrzebny jest bekomat oraz separator, jednak nie zawsze konieczny. Nie wiem czy to kompresor suchy czy olejowy ? Podstawą osuszaczy jest duży zbiornik rozprężny także wyposażony w bekomat. Za mało informacji na temat twojego kompresora. Takie osuszacze powietrza bardzo dobrze osuszają powietrze poprzez szybsze skraplanie pary wodnej.

0
  • #11 06 Cze 2016 07:57
    ALPAq
    Poziom 8  

Kompresor przewoźny spalinowy CompAir C42.
    Tak zagłębiam się w to wszystko i nerwy juz mnie biorą. Nie ma tu złotego środka.
    Nie mogę sobie pozwolić na wożenie wielkiego zbiornika dodatkowo.
    Dlatego chwilowo zamówiłem dodatkowe 5m przewodu powietrznego (żeby schłodzilo o kolejne 2 stopnie powietrze ;) ) i separator cyklonowy. Filtry w piaskarce zmienilem z 20um i 10um na 10um i 5um. Zobaczymy jaka będzie różnica. Oby zauważalna choć trochę. Wiem, że nie będzie wystarczająca, ale może dami czas na kupienie to czego potrzebuje - znalazlem w usafajną, nie gigantyczną chłodnice sprężonego powietrza, która wystarczy na 6,5m3/min (moj komp ma max 4,2m3), przy tym działa na 230V a kosztuje cos około 5500zł, więc mniej niz te dostępne u nas.

0
  • #12 07 Cze 2016 19:22
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Rozumiem ze separator cyklonowy masz założony do separacji wody. Wąż powinien być w miarę gruby, po to by jak najmniejsze spadki ciśnienia na nim były, gdyż wraz z gwałtownymi spadkami ciśnienia powietrze schładza się w wężu do punktu rosy, więc stąd dodatkowo masz krople wody w pistolecie.

0
  • #13 07 Cze 2016 21:42
    ALPAq
    Poziom 8  

Jutro montuje właśnie w tym celu wspomniany separator.
    Wąż jest gruby, spokojnie ;)

1