Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A

AdamPL90 22 Kwi 2016 09:29 1920 3
  • #1 22 Kwi 2016 09:29
    AdamPL90
    Poziom 6  

Witam.
    Chciałbym się odnieść do schematu:
    Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A

Mam trafo toroidalne ale na 24V. Po wyprostowaniu miałbym ok. 30V, co w pełni mi wystarczy do drobnych prac domowych (to nie ma być prostownik do akumulatorów samochodowych, a raczej podręczny zasilacz do testowania LEDów, silniczków itp.). czy w tym układzie zastosować te same stabilizatory? Nie osiągną one pełnego napięcia na wyjściu, ale też mniej by się grzały, prawda?

Poza tym, nie jest istotna dla mnie regulacja prądowa. Tylko napięcie. Czy jest możliwość wrzucenia rezystora zamiast potencjometru, tak aby okład za każdym razem brał tyle prądu ile potrzebuje? Bo nie chcę się martwić tym, że zapomnę skręcić potencjometr od regulacji prądu, ustawione będzie 1,6V i 2,5A i spalę sobie LEDa.

Pozdrawiam

0 3
  • #2 22 Kwi 2016 22:33
    Zielonka
    Poziom 20  

Witam
    Takie zasilacze budowało się jakieś 20 lat temu. Układ zdecydowanie przekombinowany. Ja bym szukał czegoś na LM317 lub lm2576.
    Pozdrawiam
    W.B.

0
  • #4 23 Kwi 2016 05:35
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolega, AdamPL90! Niezupełnie poprawnie rozumiesz przepisanie potencjometra regulacji prądu!. Ten potencjometr ustala znaczenie prądu ograniczenia na obciążeniu. Jeśli ustalisz napięcie 1,6V i prąd 2,5A to to nie oznacza, że przez diody pocieknie prąd 2,5А, to oznacza, że które by znaczenie oporu obciążenia nie podłaczyłeś, prąd w tym obciążeniu będzie ograniczony znaczeniem 2,5А. A faktyczno prąd w obciążeniu zależy od jej oporu i obciążenie weźmie prądu tyle, ile jej należy, lecz nie więcej ustalonego znaczenia.Ograniczenie prądu akurat pozwala obronić obciążenie.Jeden z wariantów schematu zasilacza z możliwością regulacji wyjściowego napięcia i prądu ograniczenia. Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A Przy użyciu LM317 maksymalny prąd będzie ograniczony 1,5А. Lecz w podobnych schematach maksymalny prąd znacznie zależy od różnicy między wejściowym i wyjściowym napięciem .

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jeden wariant schematu z użyciem L200. Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A Zasilacz Stabilizowany regulowany 0,2-30V/0,5-5A

0