Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć 3 głośniki przez 2 zwronice do jednego kanału

MadBoy2 23 Kwi 2016 01:38 582 9
  • #1 23 Kwi 2016 01:38
    MadBoy2
    Poziom 6  

Witajcie,

Mam pytanie dotyczące budowy skromnych kolumn DIY, projekt jest oparty o kolumnę trójdrożną, natomiast niestandardowe są pasma podziału, będzie to wysokotonówka, midwoofer oraz niskotonówka w podziale 3500 / 150 Hz

Ponieważ łatwiej jest mi dobrać dwie różne zwrotnice to pytanie do Was jak to podłączyć:

Głośniki mogę nabyć 4 lub 8 ohm

zwrotnica dwudrożna 3500 hz ma dzielić sygnał na wysokotonówkę i midwoofer

druga zwrotnica (filtr dolnoprzepustowy) ma podawać sygnał dla woofera niskotonowego.

Cała kolumna ma być podpięta pod jeden kanał amplitunera który może pracować w 4 lub 8 ohm, a kolumny będą dwie.

Jeśli moglibyście łopatologicznie mi poradzić czy zwrotnice mam podłączyć równolegle do wyjścia wzmacniacza, czy jedna za drugą - najpierw dwudrożna a następnie równolegle z midwooferem zwrtonica niskotonowa i woofer basowy.

Z góry dziękuje :)

• #2 23 Kwi 2016 20:20
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Rozrysuj to, bo nie rozumiem. Zwrotnice się projektuje a nie kupuje gotowe, to raz. Co to znaczy że chcesz użyć dwóch zwrotnic? Z Twojego opisu wynika że chcesz użyć 3 filtrów, czyli jednej, trójdrożnej zwrotnicy.

• #3 23 Kwi 2016 20:37
    MadBoy2
    Poziom 6  

Tak ale w formie dwóch oddzielnych płytek ponieważ sam nie jestem w stanie przeprojektować tego na jedna trójdrożna zwrotnice o niskim podziale

• #4 23 Kwi 2016 20:47
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

MadBoy2 napisał:
    Tak ale w formie dwóch oddzielnych płytek ponieważ sam nie jestem w stanie przeprojektować tego na jedna trójdrożna zwrotnice o niskim podziale
    Ale wiesz o tym, że jak podłączysz zwrotnice uniwersalne to podział może wypaść gdziekolwiek? Bo takie zwrotnice są projektowane pod wszystko, czyli są do niczego.
    Jak do podłączyć? Na wejście zwrotnic pełny sygnał do wyjść, odpowiednie głośniki i tyle.

• #5 23 Kwi 2016 21:58
    MadBoy2
    Poziom 6  

Ok tylko mnie chodzi o to ze do jednej kolumny (jeden kanał) potrzebuje wrzucić trzy głośniki używając dwóch zwrotnic , rzuć jeszcze raz proszę okiem na mój pierwszy post.

• #6 23 Kwi 2016 23:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

No i jaki jest problem? Jak działa filtr? Dostaje pełne pasmo i filtruje go. Chyba jest jasne że każdy z filtrów musi być podłączony bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza? Zatem odpowiadając na Twoje pytanie. Musisz podłączyć wejścia obu zwrotnic do wyjścia wzmacniacza.

• #7 24 Kwi 2016 01:28
    MadBoy2
    Poziom 6  

Ok, o to ostatnie zdanie mi chodziło, bo w teorii da się to też podłączyć szeregowo co jak widać było by błedem.

Jakbyś mógł mi tylko doradzić w kwestii impedancji zwrotnic i głośników. Jeśli zrobię zwrotnice 8 ohm i wszystkie 3 głosniki będą 8 ohm to wszystko będzie ok?

Amplituner który mam może pracować 4-8 ohm, głośniki są dostępne zarówno w 4 jak i 8 ohm

• Pomocny post
    #8 24 Kwi 2016 12:10
    DjMapet
    Poziom 42  

Jeśli jesteś pewny tego, że amplituner stabilnie będzie pracował z obciążeniem 4om na kanał, to nie widzę problemu. Jednak gro zestawów domowych, konstruuje się z impedancją 8 om.
    Nie wszystkie głośniki w zestawie muszą mieć taką samą impedancję. Tyle że konstrukcja poszczególnych filtrów, musi być dostosowana do impedancji zastosowanych przetworników.
    Poza tym, impedancję zestawu głośnikowego, determinuje impedancja największego zastosowanego w nim głośnika/głośników.

Pozdrawiam.

• #9 25 Kwi 2016 00:11
    MadBoy2
    Poziom 6  

Dzieki za odpowiedź, rozumiem, że w takim razie jeśli użyję głośników 8ohm oraz zwrotnic zrobionych również pod 8ohm to teoretycznie wszystko powinno grać jak trzeba, z amplitunerem, który tak jak mówisz zapewne lepiej będzie pracował przy 8ohm.

• #10 25 Kwi 2016 14:23
    DjMapet
    Poziom 42  

Obciążenie wzmacniacza impedancją 8 om (dla znacznej ich większości), gwarantuje komfortową i stabilną jego pracę. 4 om, to już mocne obciążenie dla wzmacniaczy home audio i trzeba mieć pewność (np. wgryźć się w parametry), że takie obciążenie na dłuższą metę, nie będzie dla niego szkodliwe i nie będzie miało ujemnego wpływu, na jakość przetwarzanego materiału muzycznego.
    Jeśli chcesz zbudować dobrze brzmiące zestawy głośnikowe, to radzę skorzystać z jednego z wielu dostępnych na forum i w sieci projektów. Budowanie od podstaw, bez specjalistycznej wiedzy, pomiarów i w dodatku zestawów trójdrożnych, to nie taka prosta sprawa i możesz nie do końca być zadowolony z końcowego efektu.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME