Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier U2 - Uziemienie

majsterbieda 23 Apr 2016 07:24 3000 10
 • #1
  majsterbieda
  Level 9  
  Na tylnej ściance są dwa wyjścia: antenowe i uziemienie.
  Czy gniazdo uziemienia mogę podłączyć do instalacji odgromowej (mieszkam w bloku i odgrom biegnie tuż za moim oknem) ?
 • #2
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  majsterbieda wrote:
  Czy gniazdo uziemienia mogę podłączyć do instalacji odgromowej (mieszkam w bloku i odgrom biegnie tuż za moim oknem) ?
  Nie. Z prostej przyczyny. Jak uderzy piorun to część energii pójdzie na twoje radio. Zresztą jak sama nazwa wskazuje jest to instalacja odgromowa a nie uziemiająca.
 • #3
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli nie masz dosyć doświadczenia, to lepiej zrezygnuj z pomysłu o uziemieniu radioodbiornika. Jego chassis jest elektrycznie połączone z elektryczną siecią.I w pewnym przypadku możesz mieć porażenie prądem. Łączyć podobne radioodbiorniki z uziemieniem można tylko przy pełnym rozumieniu tego co się robi i przy prawidłowym montażu sieciowych kabli w domu.
  Kto sam myśli o swoim bezpieczeństwie tego i bóg strzeże!
 • #4
  OTLamp
  Tube devices specialist
  I pod jakiekolwiek inne uziemienie też lepiej nie podłączać. Kondensator separujący ma tam pewnie upływ, a nawet jeśli został wymieniony, lepiej nie doprowadzać tam przewodów, które nieumyślnie dotknięte mogą spowodować porażenie. Pionier nie jest jakoś szczególnie chroniony, jeśli chodzi o izolację elementów, na których może wystąpić faza sieci. Sam nieraz poczułem mrowienie kręcąc spoconą ręką gałkami - ich śruby mocujące mają przecież połączenie elektryczne z chassis, co prawda są głębiej, ale licho nie śpi. Nie wspominam oczywiście o takich "kwiatkach", gdy ktoś z braku śrub wkręcił tak długą, że jej łeb jest na wierzchu gałki. Jeśli są zakłócenia, lepiej pobawić się z anteną ramową, lub nawet ferrytową (dołożyć kondensator zmienny i dostroić się do stacji).
 • #5
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Dla większego bezpieczeństwa można przecież zasilić radio przez transformator separujący.
 • #6
  cirrostrato
  Level 37  
  Spytam konkretnie i krótko a smacznie jak Benia Krzyk: mam Pionierka, sam wyremontowałem bo ,,niestety'' znam się na tym, mieszkam w domku więc antena zewnętrzna i UZIEMIENIE (prawidłowe i pomierzone, syn elektryk po PW, sprzęt ma) podłączone, czy mam się czegoś obawiać słuchając tego retro cuda polskiej myśli technicznej?
 • #7
  000andrzej
  Level 37  
  Nie. Jeśli wszystko sprawne a Ty się znasz na tym, sprzęt będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, to nie masz się czego obawiać.
 • #8
  majsterbieda
  Level 9  
  Dziwi mnie, dlaczego zatem Pionier posiada gniazdo uziemienia. Przecież nie był to prototyp, ale seryjnie produkowany odbiornik.
  Zdecydowałem się wykonać uziemienie. Zrobiłem dodatkowy przewód z PKL-ki, przykręciłem do śledzia namiotowego i wbiłem go w ziemię. Wcześniej sprawdziłem gniazdo uziemienia czy nie ma elektrycznego połączenia z chassis i gniazdem antenowym - nie ma.
  Włączyłem wtyczkę uziemienia do gniazda i uruchomiłem odbiornik. Nie zauważyłem występowania żadnego napięcia na obudowie radia i w okolicach, gdzie wbiłem śledź w ziemię. Potem włożyłem wtyczkę zasilająca odwrotnie (aby faza wystąpiła na drugim bolcu) i też efekt był taki sam.

  PS. Wydaję mi się, że poznikały niektóre posty z tego tematu.
 • #9
  aksakal
  Tube devices specialist
  Pionier-2 to klon Philips 203U/204U/208U ze znikomymi przemianami. Na schematach Philipsa gniazdo uziemienia jest nie wskazane. Napięcie sieci na gnieździe uziemienia w sprawnym radioodbiorniku Pionier-2 nie musi być, ono pojawi się przy przebitym kondensatorze w jednej z pozycji wtyczky sieciowego kabla. . Dla wymiaru napięcia woltomierz należy włączyć między szasis i uziemieniem.
 • #10
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  majsterbieda wrote:
  Dziwi mnie, dlaczego zatem Pionier posiada gniazdo uziemienia. Przecież nie był to prototyp, ale seryjnie produkowany odbiornik.
  Zdecydowałem się wykonać uziemienie.


  Formalnie uziemienie jest elementem systemu antenowego. Ale role uziemieni pełni też sieć zasilająca. W tamtych latach informowano iż podpięcie uziemienie może w niektórych przypadkach skutkować pogorszeniem odbioru odbiorników o dużej czułości.
  Jako separację zastosowano kondesatory. Identycznie było w telewizorach - mokra ręka dotykająca anteny podłączonej do TV i czuło się też mrowienie. A co jak antenę pokojową połączoną do telewizora dotknęło np. dziecko ustami?

  Obecnie zwłaszcza w dobie zasilaczy impulsowy nie jest lepiej. Stosowane dla celów przeciwzakłóceniowych połączenie z przewodem PE czy obudową tworzą tzw. sztuczną ziemie są przyczyna sporych upływów prądu. Nie mniejszych niż w przypadku uziemienie Pioniera. Podłączał ktoś kablówkę lub nawet antenę TV z masztem uziemionym- kopie i to silnie czyż nie?. W przypadku kablówek to można żarowkę kilku a nawet kilkunastowatową na napięcie 230V zaświecić.
  Przyjmując 3mA płynące do obudowy i PE z przewodu fazowego poprzez kondesatory tworzące "sztuczną ziemię" to przy 100 takich odbiornikach mamy 0.3A To jest 35W mocy (nie 70W bo na sztuczne j ziemie mamy 115V a nie 230V względem przewodu neutralnego) .
 • #11
  000andrzej
  Level 37  
  majsterbieda wrote:
  Zdecydowałem się wykonać uziemienie. Zrobiłem dodatkowy przewód z PKL-ki, przykręciłem do śledzia namiotowego i wbiłem go w ziemię.

  Trochę mało jak na uziemienie, aczkolwiek na potrzeby anteny powinno wystarczyć. Na potrzeby uziemienia ochronnego będzie nie wystarczające.