Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5

sherman34 23 Kwi 2016 18:04 6750 7
  • Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5

Witam.
    Chciałbym zaprezentować wykonany przeze mnie efekt gitarowy Dallas Rangemaster Treble Booster.
    Układ wykonałem opierając się na następujących schematach:

Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5

Ze względu na brak większej ilości blachy ocynkowanej obudowa efektu jest znacznie mniejsza niż w oryginale i nie ma dodatkowego miejsca na przechowywanie kabla i baterii. Zamiast tego wyjście efektu jest przez gniazdo, zaś zasilanie odbywa się poprzez zewnętrzny zasilacz lub leżącą obok, luźno baterię 9V.
    Użyty tranzystor TG5 został wyselekcjonowany z mojej kolekcji tych tranzystorów metodą prób i błędów. Widoczny na poniższych zdjęciach tranzystor powodował najmniej szumów.
    Od siebie dodałem diodę LED.
    Spinki gwintowane (czy jak to się nazywa) łączące górną i dolną część obudowy śrubkami M3 wykonałem własnoręcznie z wąskich paseczków blachy.
    Czas poświęcony budowie: 3 godziny.
    Zdjęcia:

Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    SylwekK
    Poziom 30  
    Kurcze, z łezką w oku się patrzy na układy m.cz. z germanowymi elementami :D
    Pamiętam jak moimi ulubionymi tranzystorami, na których się elektroniki uczyłem były TG3A i TG50.
    Mógłbyś jakąś próbkę (wave) wrzucić czystego sygnału i drugą z efektem ?
    sherman34
    Poziom 17  
    SylwekK napisał:
    Kurcze, z łezką w oku się patrzy na układy m.cz. z germanowymi elementami :D
    Pamiętam jak moimi ulubionymi tranzystorami, na których się elektroniki uczyłem były TG3A i TG50.

Z TG3A nie miałem styczności, ale to pewnie dla tego, że jestem za młody.
    Natomiast lubię tworzyć układy na TG5, TG4 bo po prostu lubię elektronikę retro.
    SylwekK napisał:
    Mógłbyś jakąś próbkę (wave) wrzucić czystego sygnału i drugą z efektem ?

Jutro to zrobię ;) Nie wiem jaką jakość uzyskam, bo mam do dyspozycji słuchawki z mikrofonem (dosyć dobrej jakości, ale jednak).
    Na kanale czystym wzmacniacza, efekt daje podbicie wysokich tonów i zwiększenie siły sygnału. Dodatkowo wydaje mi się że zachodzi w pewnym zakresie dodatkowo niewielka kompresja sygnału. Na kanale przesterowanym szybciej pojawia się przester niż przy suchym sygnale z gitary. Nawet jeżeli "Drive" mam we wzmacniaczu na zero, to wzmocniony przez efekt sygnał zostaje we wzmacniaczu przesterowany, więc fajnie :D
    sherman34
    Poziom 17  
    Znalazłem tranzystor TG5S, który jest o wiele cichszy od poprzedniego i zamieniłem nań, oraz wymieniłem kondensatory foliowe na bardziej "retro" bo antyczne z wylutu.
    EDIT wnętrza:
    Oto próbki dźwięku. Dwa pliki, jeden nagrany na czystym kanale, drugi na "brudnym" kanale, przester pochodzi ze wzmacniacza, lecz wymuszony jest zwiększonym przez efekt poziomem sygnału. Standardowo najpierw jest brzmienie bez efektu na obu przystawkach, potem z efektem, również na obu przystawkach.
    SylwekK
    Poziom 30  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Gdybyś zastosował TG3F byłoby lepiej - F'ka oznaczała "niskoszumny"...
    sherman34
    Poziom 17  
    TG4 nie były czasem niskoszumne również?
    Ten TG5S, który zastosowałem nie szumi praktycznie w ogóle.
    Ponieważ wymiana tranzystora w efekcie trwa 30 sekund (musi być otwarta obudowa) w przyszłości będę kombinował z innymi tranzystorami germanowym jak wpadną mi w ręce.

Ciekawostka:
    W numerze 1/1970 Radioamator i Krótkofalowiec pojawił się podobny układ treble-boostera na tranzystorze ASY35. Układ w zamierzeniu czyni dokładnie to samo, co Dallas Rangemaster.
    Muszę go zbudować i efekty porównać.
    cyruss
    Poziom 30  
    Parę wieków temu popełniłem kilka fuzz-ów według tego schematu z RiK, z braku czeskich tranzystorów 102NU70 - na radzieckich MΠ35. A także i na TG3F po zmianie polaryzacji zasilania i elektrolitów - TG5 przynajmniej w pierwszym stopniu miały za duże szumy.
    Wzmocnienie miał - o ile dobrze pamiętam - tak duże, że dało się grać na wejściu wzmacniacza 100 mV a nawet liniowym 775 mV. Przy gitarze o skuteczniejszym przetworniku fuzz wręcz się "zatykał" od przesterowania.
    Ja nie byłem gitarzystą, a elektrykiem / akustykiem w zespole.