Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka z silnikiem B&G nierówno pracuje

edi_mun 23 Apr 2016 19:25 5643 14
 • #1
  edi_mun
  Level 2  
  Witam. Szukałem podobnego tematu ale nic nie znalazłem. Mam kosiarkę z silnikiem B&G 450E 125cc, silnik od pewnego czasu bardzo nierówno pracuje. Rozebrałem gaźnik nie ma on membrany tylko pływak wszystko czyste i wygląda okay. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł proszę o odpowiedź.
 • #4
  edi_mun
  Level 2  
  Świeca wymieniona, żadnych przebić nie widzę. Spróbuję jeszcze raz rozebrać gaźnik i dobrze go przedmuchać jak nie pomoże to chyba wymiana na nowy.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  wojtek1234321
  Level 35  
  SKM 1964 wrote:
  Podobnie jak stały punkt zapłonu , nie ma co regulować

  Punkt zapłonu w pewnym zakresie można regulować zmniejszając lub zwiększając szczelinę pomiędzy cewką zapłonową a kołem magnesowym.
 • #9
  tadkli9743
  Level 24  
  Rycho T nie we wszystkich silnikach można ustawić luz zaworowy.
  W większości tanich kosiarek rozrząd zrobiony jest na krzywce jak na rysunku.
  Można jedynie regulować szczelinę na cewce. Kosiarka z silnikiem B&G nierówno pracuje
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  eurotips
  Level 38  
  Mogę się mylić ale z mojego doświadczenia z kosiarkami, a koszę jeszcze od epoki kosiarek dwusuwowych, każda kosiarka po roku czy dwóch zaczyna nierówno pracować. Ale zaobserwowałem że w większość przypadków ta nierównomierność polega na falowaniu obrotów. Teraz należałoby sprawdzić czy w kosiarce działa regulacja żółw/zając ?
 • #12
  wojtek1234321
  Level 35  
  eurotips wrote:
  każda kosiarka po roku czy dwóch zaczyna nierówno pracować. Ale zaobserwowałem że w większość przypadków ta nierównomierność polega na falowaniu obrotów

  Dzieje się tak czasami z bardzo prostej przyczyny, regulacja bardzo często w "tanich" kosiarkach "realizowana" jest poprzez siłę "wydmuchu" powietrza przez koło magnesowe, po kilku latach użytkowania ten prosty układ regulacji obrotów bardzo często ulega zanieczyszczeniu, zaczyna ciężej pracować i staje się "mniej elastyczny"dlatego obroty zaczynają falować, cały układ regulacji po wyczyszczeniu i doprowadzeniu do stanu "jak nowy" często zapobiega takim objawom.
 • #13
  eurotips
  Level 38  
  Kosiarki robione są z coraz bardziej tandetnych materiałów,
  moja ostatnia z silnikiem B&S już po roku utraciła regulację obrotów,
  wspomniany wcześniej żółw/zając bo.... z dziurki w blaszce gdzie włożona jest sprężynka od drgań zrobiła się łezka na dobre 3mm. Tak samo z regulacją opartą na wydmuchu, przez koło jeszcze nie spotkałem większość działa na zasadzie uchylnej klapki w której jedna sprężynka stawia opór samej klapie a druga idzie do gaźnika niby prosta sprawa ale po dwóch sezonach już tego nie da się ustawić aby obroty nie falowały, i to własnie na wolnych obrotach jest najtrudniej ustawić.
 • #14
  wojtek1234321
  Level 35  
  eurotips wrote:
  Tak samo z regulacją opartą na wydmuchu, przez koło jeszcze nie spotkałem większość działa na zasadzie uchylnej klapki w której jedna sprężynka stawia opór samej klapie a druga idzie do gaźnika niby prosta sprawa ale po dwóch sezonach już tego nie da się ustawić aby obroty nie falowały, i to własnie na wolnych obrotach jest najtrudniej ustawić.

  To właśne jest to, o czym pisałem, na klapkę dmucha wentylator koła magnesowego, wystarczy że "klapka" na ośce gdzie się obraca zacznie się ciut ciężej obracać przez zabrudzenie, podejdzie gdzieś jakieś źdźbło trawy itp przypadki, nawet jak pod klapką a obudową nazbiera się zbyt dużo kurzu tak że klapka trochę ciężej się uchyla i występuje "falowanie" obrotów...
  Więc się jednak spotkałeś bo wiesz o "klapce", a "klapkę" właśnie uruchamia podmuch powietrza z wentylatora chłodzącego silnik, więc się jednak spotkałeś, ale nie poznałeś zasady działania regulatora, im wyższe obroty to pęd powietrza większy i rzeczona klapka bardziej się "uchyla" i poprzez sprężynkę o której piszesz przymyka przepustnicę aby zmniejszyć obroty, mniejsze obroty, mniejszy "podmuch" przepustnica iklapka wraca na swoje miejsce, i obroty znów rosną. Aby działało to stabilnie to rzeczona klapka musi pracować leciutko i bez oporów, bo jak pracuje zbyt ciężko to własnie tak się dzieje jak pisałem wyżej. Zaś napięcie sprężynek o których pisałeś reguluje obroty minimalne/maksymalne na jakich może pracować silnik, jednocześnie regulując położenie przepustnicy i "czułość" regulatora...
 • #15
  lemmak
  Level 21  
  Falowanie na niskich obrotach w kosiarkach B&S z którymi się spotkałem to najczęściej odkształcenie się elementów z tworzyw sztucznych. W kosiarkach z gaźnikiem na zbiorniku paliwa odkształca się podstawa gaźnika, a w mocniejszych - element z pompką paliwa dobrze widoczny na zdjęciach w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2604946.html. Nawet nowa uszczelka nie załatwia często sprawy - tylko nowa pompka. Zbyt ciasne zawory, nagar albo wyrobione prowadnice, to następna przyczyna. Do tego jeszcze pęknięta, poluzowana lub nieszczelna rurka dolotowa albo jej oring.