Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MC34063 Step-down 80V - zewnętrzny klucz MOSFET

BlackDeath3 23 Kwi 2016 21:59 1557 17
  • #1 23 Kwi 2016 21:59
    BlackDeath3
    Poziom 14  

Witam.
    Mam scalaki MC34063. Chciałbym zrobić przetwornicę step-down. Mam trafo, które daje 50Vac (po wyprostowaniu około 72V, ale często w sieci mam większe napięcie niż 230V i potrafi skoczyć nawet do 76V). Oprócz tego trafo ma uzwojenie które daje około 9V (po wyprostowaniu 12V). Czy jest jakiś sposób aby zrobić taką przetwornicę z zewnętrznym kluczem n-mosfet? Szukałem schematów w internecie, ale nic nie ma. Sam też trochę kombinowałem, ale udało mi się tylko spalić kilka scalaków. Myślę że można jakoś wykorzystać te 12V do zasilania scalaka.

• #2 23 Kwi 2016 23:49
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy jest jakiś sposób aby zrobić taką przetwornicę z zewnętrznym kluczem n-mosfet?
    Sposobów bedzie kilka, ale żadnego prostego bo:
    1. NMOSFET wymaga na bramce napięć wyższych niż zasilanie, więc albo bootstrap albo transformator.
    2. MOSFETa nie możesz podłączyć wprost do scalaka bo przekroczysz dopuszczalne napiecie
    3.Rezystora ograniczenia prądowego też nie możesz podłączyć bezpośrednio do scalaka.

Dlaczego MC34063 nie mieli nic lepszego?

• #3 24 Kwi 2016 10:21
    BlackDeath3
    Poziom 14  

W takim razie jaki scalak polecasz na napięcie do 80V?

• #4 24 Kwi 2016 12:28
    Rzuuf
    Poziom 43  

Proponuję zainteresowanie się rodziną TOPSWITCH, powinny pracować na 80V, a mają "zapas" nawet powyżej 320VDC:
    https://www.power.com/sites/default/files/product-docs/top221-227.pdf . Cena ok. 10.- złotych ...
    Inna kombinacja (na większą moc): zasilacz do AT z przełącznikiem na 115V - powinien pracować przy 80V też.
    W serwisach takie zasilacze bywają za czteropak żywca ...

• #5 24 Kwi 2016 12:40
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Tu masz przykład jak zrealizować sterowanie zewnętrznego NMOSFET'a z bootstrapem.
    Link
    Ograniczenie prądowe na razie zlikwidujemy łącząc pin 6 z 7, później trzeba będzie dorobić coś na kilku tranzystorach.

Cytat:
    W takim razie jaki scalak polecasz na napięcie do 80V?
    Jakikolwiek z regulatorem PWM, 34063 ma regulator histerezowy.

Są dostępne scalaki które mogą pracować do 80V i m.in. Linear Technology takie ma.

• #6 24 Kwi 2016 21:44
    BlackDeath3
    Poziom 14  

Ale to ma być przetwornica regulowana. Nie za bardzo też mam pomysł jak do tego TOP221 dać zewnętrzny klucz. Nie chcę również żadnych transformatorów.

• #7 25 Kwi 2016 18:07
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Ale to ma być przetwornica regulowana. Nie za bardzo też mam pomysł jak do tego TOP221 dać zewnętrzny klucz. Nie chcę również żadnych transformatorów.Nie za bardzo też mam pomysł jak do tego TOP221
    Skoro nie odniósł sie do mojego posta to chyba nie widział co podlinkowałem?

• #8 26 Kwi 2016 00:57
    BlackDeath3
    Poziom 14  

Zrobiłem tą przetwornicę na scalaku MC34063 z użyciem transformatora. Schemat wygląda tak:

(wiem, brzydko rysuję) (zasilania 12v i 72v są odseparowane galwanicznie, więc połączyłem ich masy)
    Układ działa, ale mam problem z niestabilnym napięciem. Tak wygląda to na oscyloskopie:

(oscyloskop do samodzielnego montażu :D )

Z lewej strony przebieg z obciążeniem (żarówka 12V 20W) a z prawej strony ekranu bez obciążenia. Zakłócenia bez obciążenia mają amplitudę aż 5V, a te z obciążeniem nawet 10V czasami. Zwiększając kondensator na wyjściu przetwornicy do 2200uF zmniejszyłem tą amplitudę do około 1V bez obciążenia i 3V z obciążeniem, ale to i tak jest dużo. Jak poradzić sobie z tymi zakłóceniami oprócz zwiększenia pojemności? Nie mam już większych kondensatorów. Im mniejsze napięcie wyjściowe ustawię tym większą amplitudę mają zakłócenia. Oprócz tego cewka bardzo mocno się grzeje i wydaje dziwne dźwięki.

• #9 26 Kwi 2016 08:27
    marek_ka
    Poziom 26  

A jak ten mosfet ma się wyłączać?
    Przez rezystor 900R?
    To nie jest właściwa metoda sterowania. Wyłączanie klucza jest równie ważne jak jego włączenie.

• #10 26 Kwi 2016 10:11
    djfarad02
    Poziom 17  

Spróbowałbym zamiast transformatora sterującego użyć transoptora, modyfikując układ sterowania bramki.

• #11 29 Kwi 2016 11:48
    ukixx
    Poziom 19  

Transoptory są zbyt wolne do takich celów. Spokojnie wystarczy transformator, tylko trzeba dorobić układ rozładowania bramki z tranzystorem pnp.

jarek_lnx napisał:

2. MOSFETa nie możesz podłączyć wprost do scalaka bo przekroczysz dopuszczalne napiecie

Np. do UC3842 może spokojnie podłączyć jedynie przez rezystor np. 22R, do MC34063 też ale musi dorobić układ rozładowywania bramki, warunek taki aby scalak był zasilany z 12-16V.

• #12 29 Kwi 2016 12:29
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Np. do UC3842 może spokojnie podłączyć jedynie przez rezystor np. 22R, do MC34063 też ale musi dorobić układ rozładowywania bramki, warunek taki aby scalak był zasilany z 12-16V.
    Tylko że w takim układzie tranzystor będzie źródłem na masie, więc sprzężenie zwrotne w konwerterze buck będzie wymagało modyfikacji.

• #13 29 Kwi 2016 13:04
    ukixx
    Poziom 19  

Dokładnie tak. Ale to nie problem bo można zastosować prosty układ z TL431 i PC817.

Poza tym skoro dławik się grzeje i wydaje "dziwnie" dźwięki to jest coś źle dobrane. Nie ma nic o parametrach przetwornicy, jaka częstotliwość :?: Przy 22nF na pewno będzie za niska, optymalnie trzeba by zostawić kondensator o pojemności między 470pF a 1nF, o dławiku też praktycznie nic nie wiadomo, 150µH ale jaki prąd nasycenia :?:

• #14 29 Kwi 2016 13:40
    BlackDeath3
    Poziom 14  

ukixx napisał:
    Dokładnie tak. Ale to nie problem bo można zastosować prosty układ z TL431 i PC817.

Poza tym skoro dławik się grzeje i wydaje "dziwnie" dźwięki to jest coś źle dobrane. Nie ma nic o parametrach przetwornicy, jaka częstotliwość :?: Przy 22nF na pewno będzie za niska, optymalnie trzeba by zostawić kondensator o pojemności między 470pF a 1nF, o dławiku też praktycznie nic nie wiadomo, 150µH ale jaki prąd nasycenia :?:

Ten kondensator ma wartość 22pF. Jak ma wyglądać ten układ rozładowania bramki? Próbowałem tam jakoś dać tranzystor pnp, ale udało mi się tylko zewrzeć uzwojenie wtórne transformatora sygnałowego.

• #15 29 Kwi 2016 14:46
    ukixx
    Poziom 19  

Tu masz przykładowy układ jak to zrobić: http://www.seekic.com/circuit_diagram/Basic_C...power_MOSFET_isolated_gate_drive_circuit.html

Poza tym przy zastosowaniu takiego transformatora musisz zadbać o rozmagnesowanie rdzenia oraz współczynnik wypełnienia nie powinien być większy jak 50%, czyli max. napięcie wyjściowe może być równe połowie napięcia na wejściu.

• #16 29 Kwi 2016 22:17
    leotdipl
    Poziom 17  

BlackDeath3 napisał:
    Witam.
    Mam scalaki MC34063. Chciałbym zrobić przetwornicę step-down. Mam trafo, które daje 50Vac (po wyprostowaniu około 72V, ale często w sieci mam większe napięcie niż 230V i potrafi skoczyć nawet do 76V). Oprócz tego trafo ma uzwojenie które daje około 9V (po wyprostowaniu 12V). Czy jest jakiś sposób aby zrobić taką przetwornicę z zewnętrznym kluczem n-mosfet? Szukałem schematów w internecie, ale nic nie ma. Sam też trochę kombinowałem, ale udało mi się tylko spalić kilka scalaków. Myślę że można jakoś wykorzystać te 12V do zasilania scalaka.

kolego,

właśnie przed chwilą przeglądałem "Elektronika dla Wszystkich 02/2016"
    i Arrykuł "Przetwornica 5V/10A" zbudowaną właśnie na MC34063 z kluczem
    Mosfet BUZ11 (n). Wprawdzie inny poziom napięć, ale idea po Twojej myśli :D
    Artykuł od strony nr 58.

• #17 09 Wrz 2017 22:31
    gwarych
    Poziom 21  

Problem sterowania kluczem n-mosfet w "step-down" chyba najprościej da się ominąć odrobiną wyobraźni. A ta sugeruje aby plus uczynić masą, a kluczować minus zasilania. Można się wspomóc jakimś transoptorem i powinno dać radę ;-) no chyba, że coś przeoczyłem, co może być o tej godzinie...
    ...Ale warto pamiętać o takiej "ujemnej logice" i dostrzec prostotę pewnych rozwiązań, które "da się odwrócić"...

• #18 10 Wrz 2017 03:54
    BlackDeath3
    Poziom 14  

Dziękuję za pomoc, ale temat już dawno przeterminowany. Przez ten rok dużo się nauczyłem i zasilacz zrobiłem na tl494 i transformatorze impulsowym.

Teraz gdy czytam ten temat to śmieję się sam z siebie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo