Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

taryfa G11 obniżenie mocy umownej i zabezpieczenia p. licznikowego a cena prądu

zbiggy-o2 24 Kwi 2016 02:43 1410 3
  • #1 24 Kwi 2016 02:43
    zbiggy-o2
    Poziom 5  

Witam,

Pytania które mnie nurtują. Może ktoś zechce odpowiedzieć - czy po którejś z tych zmian rachunek za prąd będzie niższy?
    1. W umowie mam wpisane 'zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A', a w rzeczywistości jest w użyciu na klatce dla mojego licznika 16 A i mi wystarcza na wszystko. Czy jak poinformuję Energę, że używam mniejszy niż w umowie to oprócz tego powinni mi zmienić moc umowną na niższą odpowiadającą 16 A to opłaty będą niższe po skorygowaniu tej rozbieżności w umowie? Ze wzoru: P = U x I x cos(fi) wychodzi mi, że P = 230V x 16A x 0.93 = 3.4kW czyli powinienem domagać się korekty mocy umownej z 4,5 kW do 3,4 kW.

2. W umowie jest deklaracja, że zakupię i odbiorę 1100 kWh. Na fakturze mam zużycie roczne 889 kWh. Czy jak zwrócę się o korektę tej wartości na niższą to opłaty będą niższe? Ile kosztuje kara za przekroczenie tej wartości deklarowanej?

3. Czy to normalnie, że Energa wymienia licznik co 2 lata? Przedtem mieszkałem w innym bloku 2 ulice dalej i Energa wymieniała licznik raz na 15 lat. Czy częstość wymiany licznika zależy od rodzaju bloku mieszkalnego lub innego powodu (jakiego)?

4. 'Dobra zmiana' wprowadzi(ła) opłatę audiowizualną od licznika = 15 zł. Czy jak wymienię taryfę na G12 z licznikiem 2 strefowym to zapłacę 2x15=30zł?

Dane z umowy:
    Dostawca: Energa Płock
    Taryfa: G11
    potrzeby: gospodarstwo domowe
    klient deklaruje zakup i odbiór: 1100 kWh rocznie
    moc przyłączeniowa: 4,5 kW, grupa przyłączeniowa: V grupa
    moc umowna: 4,5 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A
    współczynnik mocy tg nie większy niż 0,4 w układzie 1 fazowym.

Dane z rachunku:
    Zużycie 2 miesiące: 150 kWh
    Zużycie w okresie ostatnich 12 miesięcy: 889 kWh

Co zauważyłem sam:
    Przy wymianie licznika w lutym 2016 przez pracownika Energi zauważyłem, że bezpiecznik topikowy na klatce to 16A 500V~ P-27 (szare oczko) w oprawie porcelanowej 25A 500V. Pracownik wymieniający licznik nie zamienił go na taki jaki jest wymieniony w umowie tylko wkręcił go tam gdzie był po wymianie licznika.
    Gospodarstwo domowe to kawalerka w bloku 2 pokoje.

• #2 24 Kwi 2016 02:48
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

zbiggy-o2 napisał:

Gospodarstwo domowe to kawalerka w bloku 2 pokoje.

Zdecyduj się, kawalerka to jeden pokój z kuchnią, a nie jeszcze dodatkowe salony.
    Masz "M3" :D

• #4 14 Maj 2016 10:10
    zbiggy-o2
    Poziom 5  

Oficjalna odpowiedź z Energa. Publikuję bo może się komuś przydać:

Cytat:
    W odpowiedzi informuję, że w przypadku grup taryfowych G wartość mocy umownej oraz zabezpieczenia przedlicznikowego nie mają wpływu na wysokość opłat.
    Wzór, który Pan podaje ma zastosowanie w przypadku pozostałych grup taryfowych.

Wartość deklarowana zużycia energii ma wpływ na stawkę opłaty przejściowej w następujący sposób:
    1) wartość deklarowana <500 kWh - stawka 0,24 zł/miesiąc netto,
    2) wartość deklarowana 500-1200 kWh - stawka 1,00 zł/miesiąc netto,
    3) wartość deklarowana >1200 kWh - stawka 3,15 zł/miesiąc netto.

Zużywając 889 kWh mieści się Pan w tym samym przedziale co zużywając 1100 kWh, więc nie ma to wpływu na wysokość opłat. Opłata zmniejszyłaby się jeśli zużywałby Pan mniej niż 500 kWh.

Podsumowując: w taryfie G opłacalne jest tylko zmniejszenie deklarowanego zużycia energii jeśli konsumujemy jej mniej niż przedziale w którym obecnie jesteśmy zadeklarowani.

Temat do zamknięcia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME