Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC (Ubuntu/Win) - Windows nie działa po zainstalowaniu Ubuntu

bialykostek 24 Kwi 2016 12:51 837 5
  • #1 24 Kwi 2016 12:51
    bialykostek
    Poziom 4  

Witam,
    mam następujący problem:

Otóż chciałem zainstalować Ubuntu obok Windowsa 10, w tym celu pobrałem instalator na zbootowanego pendriva, na dysku D zrobiłem partycję 30 GB (dysku C na którym jest windows 10 nie ruszałem), w menu bootowania wybrałem pendriva jako pierwszego na liście, włączył się instalator, wszystko śmigało jak należy, instalując ubuntu wybrałem jeszcze opcję "użyj innego rozwiązania" i stworzyłem z nowego dysku przestrzeń wymiany 3 GB. Wszystko się pięknie zainstalowało (jestem teraz na ubuntu), tyle że chciałem opalić Windowsa i tu się zaczął problem - w menu bootowania przed instalacją ubuntu był pokazany dysk podpisany jako rozruch windowsa czy jakoś tak, teraz zniknęła taka opcja...

Sprawdziłem i wszystkie pliki są na swoich miejscach, nic się nie sformatowało, nie wiem za bardzo co mam zrobić, pierwszy raz bawię się w instalację systemu.

Proszę o pomoc,
    Pozdrawiam

PS. w załączniku screenshot z menu bootowania

0 5
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 24 Kwi 2016 18:16
    Prot
    Poziom 29  

bialykostek napisał:
    nie wiem za bardzo co mam zrobić, pierwszy raz bawię się w instalację systemu.
    Proszę o pomoc,

1. Zasada generalna: zanim zaczniesz poważne modyfikacje komputera to zabezpiecz sobie odwrót - zrób odpowiednie kopie bezpieczeństwa i przejrzyj net jak robić takie modyfikacje - tu np. poradnik video

2. Zgodnie z zasadami tego forum powinieneś opisać szerzej swój sprzęt. Ja nie wiem czy Ty masz tam rzeczywiście dwa dyski fizyczne ? czy tylko podzieliłeś sobie dysk fizyczny na dwie partycje ? Dual boot w jednym i drugim przypadku funkcjonuje inaczej. Nie wiem czy masz standardową strukturę partycji na dysku ?
    PC (Ubuntu/Win) - Windows nie działa po zainstalowaniu Ubuntu

Brak jest również informacji czy posiadasz plik instalacyjny win 10 ?

W mojej ocenie najszybsze uzyskanie w pełni sprawnego systemu dual boot zależy od powyższych niuansów technicznych.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 24 Kwi 2016 21:51
    bialykostek
    Poziom 4  

1. Kopię zapasową mam sprzed kilku tygodni, ale wszystkie pliki są zachowane więc nie ma problemu z utratą danych
    2. Mam 2 dyski fizyczne, C, na którym jest Win10, oraz D który jak już pisałem, podzieliłem na 2 partycje, na jednej jest Ubuntu, na drugiej po prostu pliki...
    Co do Windowsa to mam płytkę instalacyjną Windowsa 8.1

Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

0
  • #4 25 Kwi 2016 00:54
    Prot
    Poziom 29  

Jeśli jesteś tak przygotowany jak piszesz to możesz poeksperymentować. Ja mam trochę doświadczeń ze swoim starym komputerem na którym mam 3 dyski w tym dwa z odrębnymi instalacjami XP, a drugi dysk ma dodatkowo możliwość uruchomienia Win98.

Cały problem wykorzystania dual bootingu sprowadza się do zainstalowania odpowiedniego boot loadera - zwanego też boot managerem. Jak przejrzysz podesłany Ci poprzednio poradnik to wskazany jest tam współczesny soft "EasyBCD", który przystosowany już jest do dysków typu Uefi (jak Twój), oraz obsługi Win 10.

Zwróć uwagę na wskazane tam na filmie ustawienia "BIOS" :!: , oraz bądź przygotowany na drobne problemy ze strony Win 10 ze strony tzw szybkiego rozruchu :?: - może być potrzeba ewentualnie jego wyłączenia. Opcja ta daje drobne przyspieszenie rozruchu - ponoć o ok. 6 s, ale ponieważ nie jest w pełni udokumentowana - może wywoływać jakieś komplikacje w niestandardowym rozruchu dual boot.

Na swoim laptopie z Win 10 też mam zainstalowany Linux Mint, ale nie w dualbootingu lecz w VirtualBoxie.

0
  • #5 25 Kwi 2016 06:51
    beo
    Poziom 36  

Jeśli masz włączone, to wyłącz secure boot - choć nie wiem czy to konieczne, skoro udało się zainstalować linuksa - uruchom ubuntu i zaktualizuj grub'a. sudo update-grub. Zobacz czy win10 zostanie wykryty. Możesz zainstalować też os-prober. Znajdzie system windows i doda go automatycznie do listy systemów.

0
  • #6 25 Kwi 2016 07:13
    stracho
    Poziom 12  

Próbowałeś przy boocie wybrać dysk twardy bez opcji UEFI ?

0