Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Ryży Ćwok 06 Nov 2020 09:30 91521 129
Optex
 • #121
  batot
  Level 15  
  Znajomy na dniach ma zamontować do swojego trakera 3x5-15 paneli taki:
  https://pl.aliexpress.com/item/4000167406842.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.41322e0eREC5er
  Gdyby link był nieaktualny "Solar Auto-tracking Controller, Solar Auto-tracking System, Two-axis Auto-tracking Toward the Sun" w cenie ok 340zł.
  Sam wiatromierz kupowany osobno to cena min 80zł.
  Obecnie testowany jest czy wszystko działa poprawnie przed zamontowaniem do trakera. Zebrał dobre opinie od kupujących. Może wart zainteresowania?
 • Optex
 • Optex
 • #123
  Yazu
  Level 11  
  pocjan wrote:
  Też taki chciałem , ale teraz się zastanawiam jak zobaczyłem

  Posiadam taki sterownik.
  A jakiego typu, masz tracker? W swoim, napęd wschód-zachód, mam rozwiązany poprzez siłownik liniowy. I przez to, nie można
  ustawić paneli płasko, w razie silnego wiatru. Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu
  Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu
 • #124
  wnoto
  Level 34  
  Czy jak wieje wiatr to naprężania na panelach nie powodują jego przyspieszonej degradacji ? Jak sprawdzic.porównac sprawność po kilku miesiącach jego użytkowania ?
 • #125
  Kapsel998
  Level 1  
  Witam szanowne grono odgrzewam temat ale z konkretnym pytaniem możliwe ze jest ktoś biegły w temacie.
  Mianowice zabieram się do budowy trackera i moje podstawowe pytanie brzmi czy jako słup mogę wykorzystać rurę średnica 300mm grubość ścianki 10mm długość to będzie 4m od gruntu. zamontowane będzie na niej 16 paneli z moich obliczeń wychodzi że całość na wieńcu będzie ważyć około od 700 do 750kg. Proszę o odpowiedź jeśli ktoś zna tak ową.
 • #126
  kris7922
  Level 3  
  Witam jestem na etapie zbierania materiałów i informacji na temat budowy solar trakera , można podpiąć się pod temat czy nowa dyskusje ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Kapsel998 wrote:
  Witam szanowne grono odgrzewam temat ale z konkretnym pytaniem możliwe ze jest ktoś biegły w temacie.
  Mianowice zabieram się do budowy trackera i moje podstawowe pytanie brzmi czy jako słup mogę wykorzystać rurę średnica 300mm grubość ścianki 10mm długość to będzie 4m od gruntu. zamontowane będzie na niej 16 paneli z moich obliczeń wychodzi że całość na wieńcu będzie ważyć około od 700 do 750kg. Proszę o odpowiedź jeśli ktoś zna tak ową.


  Temat chyba umarł?
 • #127
  encyklopedysta
  Level 10  
  Na pewno nie umarl. Trzeba konkretami rypnac i mysle ze sie pomoc znajdzie.
  Osobiscie tez gromadze graty. Moj plan jest taki: w osi pionowej bede obracal wiencem z kola zamachowego samochodu+reduktor 1:20 i silnik dc 24v. Posadzone na piascie samochodowej przedniego kola, auta osobowego, ktore wazy 1800 kg, wiec sadze ze nie bedzie "przeciazona". Jesli ma ktos jakies sugestie/doswiadczenia bardzo prosze...
  W poziomej osi planuje silownik liniowy. Moj projekt przewiduje 6-8 paneli, i wlasnie tutaj mam pytanie. Jakie macie rury/profile glownego slupa pod takie "male" Ilosci paneli? Slup potrzebuje ok 3-3.5m
 • #128
  kris7922
  Level 3  
  Niestety zainteresowanie tutaj jest bardzo małe tym wątkiem , tez osobiście jestem na etapie robienia trackera, wielkość kratownicy pod panele to 6.6mx5.5m ma się zmieścić 18sztuk paneli.
  Tyle ze w pierwszej kolejności chce zrobić kratownice pod panele (żeby wyrobić się przed 1 kwietniem) i usadowić ja na gruncie będzie działać na jednej osi czyli cala konstrukcja będzie strikte na południe i będzie się przechylać wschód zachód co do siłownika to plan jest na motoreduktor plus śruba trapezowa 30x6 myślę ze grubość spokojnie wystarczy .
  co do twojej rury pod panele to 20-25 cm spokojnie wystarczy z tym ze 20cm to ścianka 7mm myślę ze to minimum .
  więcej informacji można znaleźć na facebook
 • #129
  bachin
  Level 14  
  Dodam kilka wniosków.
  1. Silniki 12-24V nie bardzo się nadają, bo będzie jak z napędem bramy przesuwnej, czyli awaryjne. Najlepsze silniki to 220V z motoreduktorami, bo tam nie ma komutatora i są inne moce. Przewymiarowanie, to droga do długowieczności. Takie napędy można używane dostać za niską cenę. Dodatkowo miękki start, a lewe i prawe obroty są jak w napędzie bramy przez kondensator. Łatwo się to przełącza, a jak ktoś bardzo chce można zrobić elektronikę bez przekaźników (tylko triaki, albo jeszcze lepiej tani falownik 500W) - będzie na wieki.
  2. Co to rury to na yt jest gość, który zrobił na fi 32cm, ale ścianka chyba 2-3cm. Pytanie czy ktoś próbował liczyć maszt 3-4m z takiej rury, ale ze ścianką 8mm, bo takie są bardziej (również cenowo) dostępne.
  3. Ile więcej kWh jest na trakkerze, bo znalazłem badania z bodajże Politechniki Białostockiej, że można uzyskać minimum 1,4 razy więcej, ale pod warunkiem że wkoło nie ma domów i drzew. Czy to się opłaca, nawet jak samemu ze złomu będzie zrobione urządzenie?
  4. Jak pisali poprzednicy jest spory problem ze zrobieniem taniego łożyskowania pionowej osi. Łożyska wieńcowe są kosmicznie drogie, a piasta od naczepy jakoś do mnie nie przemawia. Mam wątpliwości, czy wytrzyma żagiel na 20-30 paneli (mniejszy nie bardzo opłaca się robić). Nie chodzi, że wytrzyma 2-3 lata, ma być wiele lat, czyli przewymiarowane.

  Chętnie poczytam opinie innych, bo też od 2-3 lat chodzi mi po głowie taka obrotnica, z racji że panele są drogie i planuje zredukować do minimum gaz ziemny.
 • #130
  ziomo3000
  Level 12  
  Witam, jestem w trakcie budowy solar trakera, potrzebuje porady jak najlepiej zrobić kratownice. Mianowicie, jak daleko bezpiecznie można wysunąć profil pv poza rame aby wszystko grało i było stabilne. Panele mam HxW 175x105cm. Będzie ich 18, stół o wymiarach 5.45x6.8m, z zachowaniem odległośći między panelami po 10cm. W poście #7 w filmiku profil wystaje niemal 1.5m poza rame, lecz tracker jest niski, u mnie obrotnica będzie na 4m. Obecnie każdy centymetr stali jest drogi, ale chcę to zrobić porządnie, proszę o radę.