Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Ryży Ćwok 25 Oct 2017 20:34 88809 128
    kiziorxxx
    Level 9  
    Ryży Ćwok wrote:
    @RANCZO-BOROVO Jestem autorem tego tematu, nie mam zdjęć bo moja konstrukcja jest u kolegi spawacza. Ale konstrukcja wychodzi pancerna i tak spokojnie na 20szt paneli.
    200kg składa się na podstawę, słup, i ramię a gdzie jeszcze stelaż?

@Edek45 Ja też będę robił na siłowniku w poziomie ale w taki sposób
    https://www.youtube.com/watch?v=ARFA1rNOnQk

Jak sądzicie czy jest sens budować konstrukcję na 12 paneli opartą na dwóch siłownikach elektrycznych tak jak w linku poniżej (siłowniki nie obracają konstrukcji, tylko przechylają w dwa kierunki):
    http://www.bsp.lt/en/sauls-moduli-trakeriai/1...s-with-backstructure-for-3-panels-09-kwp.html
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    Witam. Zastanawiam się nad nad silnikiem wolnoobrotowy i przekładnią ślimakową kontową do obracania konstrukcją solar trackera.
    Wszystko wyszło dosyć masywnie, bardzo solidna konstrukcja a co za tym idzie dosyć sporo waży.
    W miejscu obrotu chciałbym zamontować wieniec koła zamachowego, który
    byłby napędzany w/w silnikiem z przekładnią.
    Ale mam problem z odpowiednim wyborem silnika, przekładni i odpowiedniego przełożenia.
    Wstępny plan mam taki że taki silnik Link
    połączyć z przekładnią ślimakową PMRV Link
    Tylko pytanie czy ten silnik nie jest za słaby do tego typu przekładni i jakie wybrać przełożenie żeby finalnie uzyskać zadowalające efekty?
    Postaram się dodać w najbliższym czasie zdjęcia całej konstrukcji bo wszystko na razie zimuje w warsztacie u kolegi ;)
    Dziękuje za pomoc.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Też nad myślałem , jak zapewne zauważyłeś wątku który założyłem tez buduję dwie sztuki .
    Każdy na 12 szt paneli .

Po przemyśleniach za - przeciw .
    Najlepszym rozwiązaniem jest motoreduktor z silnikiem na 400/230 v .
    Ponieważ można kupić bardzo fajne sztuki w dobrej cenie na allegro .
    Ten pierwszy ma 26 obr/min ten drugi 70 obr/min .
    Przy małej zębatce z rozrusznika z przełożeniem na koło wieńcowe przy 26 obr/min da 1,5 obr trackera na minutę - szacunkowo .
    Więcej nic nie trzeba

Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Do sterowania / zmiany obrotów wystarczą dwa styczniki na stykach pomocniczych należałoby zrobić wzajemna blokadę w razie wu . Do zmiany kierunku obrotów przy przełączeniu tego silnika na napięcie 230V i dołożeniu kondensatora rozruchowego , muszą być trzy pary styków / dwa styki do zmiany obrotów jeden robi za on-off . Stycznikami może już sterować układzik elektroniczny .
    Układziki do sterowania solar trackerów na allegro to takie zabawki . Kompletnie nieprzemyślane wbudowane przekaźniki maja pojedyncze styki .

Te wszystkie silniki DC to jest totalny chłam . Po przejrzeniu praktycznie całego neta nie znalazłem niczego wartego uwagi . Czyli silnik DC z porządnym motoreduktorem i bardzo niskie obroty . Plus rozsądna cena .
    Można połączyć silnik DC z przekładnią , ale wszystko trzeba dorabiać .
    Mocowanie silnika do przekładni , średnica wału nie będzie pasować . Motoreduktory kątowe maja mocowania kołnierzowe , zamiast łapek .
    Do tego dochodzi cena kupowania oby dwu osobno . Wszytko nie pasuje . Prądy tych silniczków są znikome ok 1A a przy silnikach Dc 10-20A .

'' Niby '' producenci dają na trackerach akumulatory , Do tego trzeba znowu jakiś regulator ładowania itp . W cenie akumulatora masz kabel .

Co do przekładni ślimakowych, już widziałem spora takich pozrywanych . Z rożnych maszyn . Jak takim trackerem zacznie szarpać lewo - prawo przy silnym wietrze to według mnie to się rozleci, tylko kwestia czasu. Więcej wytrzyma przekładnia planetarna . Przy takim przełożeniu i tak sama ta przekładnia będzie działać jak hamulec . Hamulec można dorobić zapadkowy na elektromagnesie .
    który tylko będzie się włączał awaryjnie przy huraganie .

Wychodzi znacznie taniej, b dobra żywotność, dobre motoreduktory w dobrej cenie .

Ja zrobię tak że puszczę osobny kabel, w ziemi równolegle z kablem odpływowym . Dam w domu niewielki transformator separujący 230V/230V dla bezpieczeństwa . W skrzynce na trackerze wystarczy wtedy zabudować 4 niewielkie styczniki do sterowania motoreduktorami i jeden mały transformatorek 230/12 volt do zasilania sterownika który będzie ustawiał tracker .
    W moim przypadku do wychyłu pion poziom dam podnośnik trapezowy i napęd też motoreduktor .

Bo po prostu marnie widzę starcie tych śmiesznych siłowników z bram . Jak przywali jakimś huraganem , a dosyć często szaleją . Może przy trackerach na 4-6 to się sprawdza ale ty też budujesz coś większego .
    Do samych slupów jeszcze dorobię kotwy . Wywiercę dziurki w ziemi na 1,5 -2 metra beton plus pręt stalowy i zrobię odciągi - na łańcuchach .
    Chociaż fundament ma 1,5 metra głębokości płyta stalowa z dospawanymi szynami - zbrojenie alternatywne zamiast drucików :D

Połączenia / styki paneli nad samą mechanika uszczelnię i będą działać jak parasol ochronny przed wodą, żeby nie lała się woda po silnikach .
    Najlepsza ochrona antykorozyjna 3 razy podkładem / Nobikor plus dwa razy chlorokauczukiem . :D

Problem będzie z zabudowa ramy , chyba będę musiał zamówić jakiś mały dźwig .

Bardziej swędzi mnie perpetuum na prądnicy :D :D
    Ryży Ćwok
    Level 13  
    jaskiniowiex wrote:

Z czego zrobiłeś tą obrotnicę z kołem zębatym?
    jaskiniowiex
    Level 18  
    To jest os z przyczepy o nośności 11 ton przecięta na pół i wstawiona do rury .
    Tylko do osi jeszcze dospawałem takie rozpórki z płyt , coś jak stateczniki w bombie .
    Które symetryzują oś w rurze i u góry ob-spawałem to .
    Góra to jest piasta która stoczyłem tak żeby pasował wieniec z koła zamachowego z C-360 .
    Pod piasta jest łożysko oporowe - dla wzmocnienia .
    Rura jest ze starego kompresora którego przerobiłem na żyletki .
    Górny koszt to jest moja radosna twórczość, pospawałem tak jak mi się podobało . Wszystko spawałem dwustronnie . Projektując wszystko on -line w trakcie cięcia i spawania :D :D :D :D .

Na razie koszt budowy mnie wyniósł .
    Musiałem dokupić trochę żelastwa , bo wszystkiego nie miałem - 1600 zł .
    to już jest cena z kształtownikami które nie są zamontowane na ramach .
    Łożyska do obrotnic uszczelnienia oraz łożyska oporowe - 450 zł .
    Beton 500 zł
    Reszta kosztów to elektrody i tarcze do szlifierki - 500 zł .
    Trochę tego poszło .
    Należało by doliczyć po raz kolejny spalona jedna szlifierkę, ale znowu ja naprawię , stojan przewinę a wirnik kupie nowy - 100 zł .
    Farby na całość 250 zł . Ale na razie jest to tylko dwa razy podkładem pomalowane .

Resztę sobie sam zrobiłem , toczenie , piaskowanie, spawanie itp .

Trackery na pewno swoje ważą ok 1 tony jeden wszystko ma 5- 6 mm i więcej grubości .
    foto .

Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Jeszcze sporo zostało do zrobienia .
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Ryży Ćwok , na ile paneli przewidujesz swój tracker ? .
    Teraz jestem na etapie robienia podnośnika który będzie ustawiał ramę pion-poziom .
    Myślałem o podnośniku trapezowym ale po analizie za dużo aspektów konstrukcyjnych jest za nie . Robię to na śrubie pociągowej z ruskiej tokarki fi-44 mm . Trochę zabawy jest .
    Jak ty to zamierzasz rozwiązać ??? .
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Chmm nic ciekawego się nie dzieje w tym dziale o energii odnawialnej .
    To pokarze wam prawie urzeźbione podnośniki śrubowe do moich trackerów .
    Bardzo czasochłonne rzeźbiarstwo na tokarce .

W górnym koszu są dwa łożyska stożkowe umieszczone przeciwstawnie .
    Niestety cały ten kosz będzie nierozbieralny po przyspawaniu górnej tulei .
    Ale raczej przypuszczam ze wytrzyma i sto lat :D .
    Do niego będzie dospawane mocowanie silnika z motoreduktorem który będzie zaraz obok, połączony łańcuszkiem z motocykla .
    Napęd będzie u góry trackera a śruba będzie się wkręcała do dołu .
    Będą jeszcze porobione otwory i założone kalamit-ki do smarowania .
    Wałki są z starych półosi, Także materiałowo ciężko o coś wytrzymalszego .

Tyle filozofii .
    Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napęduBudowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Jak trochę zima odpuści to pomaluje finalnie cała konstrukcje i poskładam resztę ramy .
    FRONIUS SYMO
    Level 8  
    Powyżej na fotce jest sterownik edap i wiatromierz
    jaskiniowiex
    Level 18  
    A jak ustawia ci ten sterownik ten tracker - całkiem na płasko. Przygladam się od dłuższego czasu zachowaniu swojego trackera. Przeżył wszystkie huragany w ostatnich dniach. Ludziom dachy latały a tracker nic. Doszedłem do tego że najlepiej jak się ustawia go pod kątem pochylenia kilku stopni. Wtedy wiatr bije pod niewielkim kątem powodując docisk. Stelarz nie wchodzi w rezonans z powodu podwiewania od spodu. Co może być szkodliwe dla paneli mikropęknięcia itp. Mam przekładnię obrotu bez ślimaka i wiatr bez szkody dla przekładni potrafi wtedy przepchnąć przekładnie tak że sam się ustawi tym niewielkim kątem natarcia do huraganu . Przy budowie nad tym myślałem, uważam to za b dobre .
    ACCel
    Level 22  
    Możesz napisać z jakich profili jest cała konstrukcja? Rodzaj i przekroje.
    ACCel
    Level 22  
    Niezła konstrukcja. Czyli te grubsze pionowe to 100x50x3? A te poprzeczne pod profilami aluminiowymi?
    A słupki z jakiego profilu?
    Jakiej wielkości masz fundament?

Ja szukam jakiejś rozsądnej konstrukcji na 36 paneli po dwa poziomo. Nieruchomej.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Ja uważam swoje za bardzo solidne. Ilość żelaza na stelażu niczego by nie zmieniła. Chodzi o to że jak jest płasko to wiatr działa na konstrukcję od spodu i góry. A ustawienie jak " spojler " górną powierzchnią powoduje docisk na górną powierzchnię paneli . Wystarczy kilka stopni odchyłu. Siła działająca od góry jest większa od tej od spodu. No i nie wchodzi w drgania.
    nanab
    Level 27  
    jaskiniowiex wrote:
    Doszedłem do tego że najlepiej jak się ustawia go pod kątem pochylenia kilku stopni. Wtedy wiatr bije pod niewielkim kątem powodując docisk.

Tylko wiatr raz wieje z tej a raz z inej strony. Raz będzie dociskał a raz bedzie wyrywać z ziemii, a raz to i to kiedy będzie wiał z boku.

Czy liczycie jakoś wytrzymałość konstrukcji na wiatr? Jestem na etapie projektu średniego trackera na 6szt paneli, łącznie 2x2,5m, już teraz wychodzi mi do 2kN z wiatru. A mój projekt to miniaturka przy konstrukcjach jak na zdjęciach wyżej.
    olo20001
    Level 11  
    Stosował ktoś może sterownik solarny EDAP, przymierzam się do zakupu cena dość wysoka dlatego prosił bym o opinie jak to wygląda w użytkowaniu.
    scorpion-sufczyn
    Level 11  
    Jaki zastosować siłownik aby w poziomie uzyskać min. 180 stopni obrotu panelami których ilość będzie 10 lub 12 szt. i czy z takim ciężarem dobrze radzą sobie ogólnodostępne siłowniki Liniowe o sile ok. 150N czy raczej takie są za słabe ?. Prosił bym też autora tego wątku aby pokazał więcej zdjęć , i przekazał więcej informacji dot. wykonanego przez niego trackera. Jak dokładnie został wykonany, moze jakiś projekt z dokładnymi wymiarami i umiejscowieniem siłowników i model itp... ? Z góry dzięki za każdą informacje ....
    russet
    Level 9  
    Witam.
    Panowie czy ktoś może mi poradzić czy na takiej piaście od sprintera da radę tracker na 10 paneli ?

noja102
    Level 24  
    Mam takie łożysko nadto śr wew 190mm zew 320mm od wózka widłowego wysokiego składowania
    jasam
    Level 10  
    FRONIUS SYMO wrote:
    budowa nowego trackera

28 paneli!! Szok i niedowierzanie!! Brawo!!
    batot
    Level 15  
    A jak ktoś nie ma takich zdolności manualnych a też chciałby mieć trakera np na 14 paneli?
    Chętnie prywatnie bym skorzystał z takich usług o ile były by możliwe - tzn sam mechanizm obrotowy w osi X i Y wraz z oprogramowaniem bo reszta czyli podstawa i stelaż jest stosunkowo łatwy do wykonania.
    FRONIUS SYMO
    Level 8  
    Jakby było wszystko takie proste to by każdy budował sam mechanizm trzeba dobrać do obrotów silnika czy ślimacznicy drugi problem żeby się ślimacznica nie zacinała i żeby luzów nie było trzeba wszystko toczyć na tokarce i płacić za wszystkie usługi. To nie takie proste wszystko jest odpowiedni slup z blachy wygiąć pospawać kupa roboty i na dodatek ciężar taki slup np.3m wysokości w ściance 6 mm średnicy przy podstawie 55cm kryzy przy podstawie 70cm ,górna słupa 50cm średnica kryzy 55cm gr.kryz 2 cm waga kolo 500kg nie mówiąc o reszcie Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu
    krykiet66
    Level 10  
    Witam
    Zamierzam zbudować obrotnicę do śledzenia położenia Słońca. Małą , bo będzie obracała tylko dwa panele, Jeden z nich to jakieś dwa lata temu Qcells duo 310W , drugi też Qcells duo tylko 345W kupiony niedawno i jeszcze nie przetestowany . Regulator ładowania to Epower tracer 40A z mppt (podobno).
    Mam już wszystkie te badziewia do tego ,to znaczy siłowniki, sterownik, czujnik położenia Słońca … Sama konstrukcja jeszcze na papierze i w głowie, ale to najmniejszy problem.
    Panel (ten 310W) stał jakieś 15 metrów od przyczepy camp. na zolu podparty dwoma rurkami od namiotu. ( ktoś mi to wypomniał i przy okazji wjechał na ambicje) Ładowałem nim dwa aku 110 Ah na 12v. Obrotnica będzie stała w tym samym miejscu. Tyko :
    Czy regulator wytrzyma tą zwiększoną moc? 310W+345W=655W (i tak nigdy tyle nie „da”, ale?)
    Zasilać tą obrotnicę chcę z tych dwóch paneli „na miejscu” ,żeby nie ciągnąc kabli w te i we w te. I tak sobie myślę że będzie potrzebny jeszcze jeden akumulator (mały, ma zasilać tylko dwa siłowniki 12v, sterownik i ten czujnik), i jakiś mały regulator ładowania. Jak to połączyć żeby się nie ”gryzło” z tą główną instalacją?
    Pozdrawiam i zdrowia życzę
    Krykiet66
    farmerstain
    Level 13  
    Witam.
    Też się zastanawiam nad wykonaniem trackera.
    Potrzebował będe trackera na 16-20 paneli, ale nie do końca jestem przekonany czy łożysko jarzmowe wytrzyma taki żagiel z paneli, ma ktoś informacje bądź może doradzić na co patrzeć przy doborze takiego łożyska, bądź przekładki jarzmowej, no chyba ze jest jakis łatwiejszy sposób na obrót taki żaglem względem osi słupa?
    Pozdrawiam.