Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu

Ryży Ćwok 23 Apr 2020 09:03 93975 129
Optex
 • #91
  Edek45
  Level 29  
  Ja mam "rura w rurze" a pomiędzy znajduje się łożysko oporowe.
 • Optex
 • #92
  farmerstain
  Level 13  
  Można prosić o jakiś szkic, bo mnie cały czas meczą wątpliwości czy tego wiatr nie dźwignie.
  Ile ma Pan paneli na takim trackerze??
  Pozdrawiam
 • #93
  waranzkomodom
  Level 20  
  krykiet66 wrote:
  Czy regulator wytrzyma tą zwiększoną moc? 310W+345W=655W (i tak nigdy tyle nie „da”, ale?)


  Tracer 4210AN może przyjąć do 780, więc masz blisko 20% zapasu na wypadek idealnej zimowej pogody. Tutaj powinno być ok, zwłaszcza, jeśli będziesz miał jeszcze jakiś dodatkowy bezpiecznik.
  Uważaj z akumulatorami. Mniejsze pojemności niż 200 ah raczej nie powinny dostawać regularnie ładowania 40 amperami, a tyle będzie słał tracer, bez obciążenia, przy produkcji oscylującej w okolicach 500W. EDIT: A najlepiej byłoby mieć ze 300ah.
 • #94
  Edek45
  Level 29  
  farmerstain wrote:
  Ile ma Pan paneli na takim trackerze?

  8 szt. ale będzie 10 lub 12szt.
 • #95
  noja102
  Level 24  
  Piasta od przyczepy nie koniecznie rolniczej wytrzyma spokojnie żagiel z 20 paneli. A jak coś mam takie łożysko od wózka widłowego wysokiego składowania Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu w nadmiarze
 • #96
  farmerstain
  Level 13  
  Chodzi konkretnie o łożytsko wieńcowe??
  w którym miejscu w wózku jest takie łożysko?
  Bo jak patrze na to łożysko, to żagiel przykrecony będzie do jednej cześci, a słup do drugiej i nic poza tym nie będzie trzymało jednej i drugiej cześci i nurtuje mnie to czy przy wietrze sie to łożsko nie rozleci... No chyba że są inne sposoby na skręcenie góry konstrukcji z dołem (chodzi o tracker), żeby była możliwość obrotu osiowego??
 • #98
  farmerstain
  Level 13  
  Czyli jesli by miał to być jakiś wieniec obrotowy, to nie ma sie czego bać, że sie rozdwoi i panele poleca do sąsiada??
  To jeszcze pytanko, czy ma może ktoś jakiś namiary gdzie takie łożyska wieńcowe z zebatką na zewnątrz można kupić nowe tańsze lub używane?? Szukałem ale w wiekszości to takie ponad 1 metrowe snalazłem, pod jaką nawą ich szukać?
  Będe potrzebował 2 szt, gdyż musze zrobic 2 trackery po 20 paneli, do pompy ciepła.
  Ma ktoś może jakieś sprawdzone projekty takich trackerów, bo szukałem ale jakoś mało danych technicznych... :(
  Prościej jest kupić łożysko wieńcowe z napędem, łożyszko wieńcowe bez zebatki i obrót wykonać na podstawie siłownika teleskopowego, czy za pomocą silnika z zebatką i łożyszko wieńcowe z zebatką? Co o tym myslicie??
  Z góry dzięki za pomoc.
 • Optex
 • #100
  farmerstain
  Level 13  
  to tez jakies rozwiązanie, a jakiś namiar na dobre łożyska, które wytrzymaja takie obciążenia?
 • #102
  farmerstain
  Level 13  
  Slak68 wrote:
  Może post #97?

  Chodzi o łożyska do których możnaby dokręcić wieniec, gdyż jak kolega wyżej napisał tak będzie łatwiej.
  Nie dokońca wiem jak to przeliczyć, dlatego proszę o pomoc w ewentualnym doborze, lub nakierowanie któreby zdały egzamin.
  Jeśli chodzi o łożyska wieńcowe z widlaka, to pod jaką nazwą ich szukać, bo pod " łożysko wieńcowe wózek widłowy" nie znajduje, a jak już znalazłem pod nazwą"wieniec obrotowy" to one kostuja w okolicach 3-5tys. Może jest jakas alternatywa? Byłbym wdzięczny za jakies namiary, bo chciałbym w tym roku postawić te dwa tracker'y.
  Naprawdę byłbym wdzięczny za pomoc ;lub za wskazanie kierunku poszukiwań.
  Z góry dzięki :)
 • #103
  noja102
  Level 24  
  Łożysko wieńcowe od widlaka zaczyna się OD 5k ja tyle nie chcę, jak co to i 2 takie znajdę :-) , wieniec ze złomu jakiś od samochodu ( koło 2 masowe lub zamachowe ) można pod pasować
 • #104
  farmerstain
  Level 13  
  No właśnie już oglądałem takie wieńce które można by dokręcić, ale kwestia łożyska do którego można dokręcić, bo nie wiem skąd można wziąć jakieś dobre które wytrzyma takie przeciążenia tego żagla z paneli a przy okazji nie będzie kosztowało tysięcy złotych...
 • #108
  farmerstain
  Level 13  
  Witam.
  Mam pytanie:
  Aktualnie projektuje sobie trackera na 16 PV
  Budowa solar trackera - wybór rodzaju posadowienia i napędu
  Profile i slup mam już ogarnięte.
  - Jako obrót osiowy wykorzystałem półoś z naczepy tira (jest podwójnie łożyskowana), bęben hamulcowy chciałem zostawić jako mocowanie zebatki (koła wieńcowego z zębami wewnętrznymi) a jako napęd chciałbym wykorzystać silnik dwukierunkowy np z wycieraczek, ale nie do końca wiem jaki, gdyż nie wiem jak to przeliczyć.
  - Zębatkę do bębna i na silnik staram sie jakąś narysować do wycięcia, ale byłbym wdzięczny za pomoc przy przeliczaniu silnika i przekładni, chyba że jest jakiś fajny komplet w dobrej cenie (nie chciałbym wydawać milionów).
  - Łożyska do montażu konstrukcji z panelami i ich pochyłu zastosowałem łożyska: 6 szt UCPA206 (myślę, że wytrzymają takie obciążenie)
  - Ze wstępnych ustaleń 16 paneli wraz z konstrukcją "skrzydła" będzie ważyła ok 800kg.
  Wstępnie zakładam do pochylania "skrzydła" siłownik liniowy na 24V o obciążalności do 4500N (czy wg Was będzie to wystarczające?).
  Byłbym wdzięczny za wszelkie porady i pomoc.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję.
 • #110
  farmerstain
  Level 13  
  Ten film widziałem, ale już wcześniej, ale jakiś konkret chcesz pokazać?
 • #112
  farmerstain
  Level 13  
  No właśnie dlatego zwróciłem się z prośbą o pomoc w doborze jakiegoś zestawu na 24 V gdyż chciałbym korzystać ze sterownika EDAP.
 • #113
  farmerstain
  Level 13  
  Czy można liczyć, na pomoc w doborze silnika z przekładnią, albo jakieś gotowe zestawy, albo pomoc przy przeliczeniu, z jakich wzorów skorzystać...?
  Byłbym bardzo wdzięczny :)
 • #114
  p4tryk82
  Level 10  
  Witam.
  Również planuję budowę trackera opartego na sterowniku EDAP i dwóch siłownikach Qarl 4500N na 24v. Mój tracker ma być na 12 paneli. Również zastanawiałem się nad doborem siłowników i padło na Qarl 4500N choć pewności nie mam czy wytrzymają. Jak zbuduję, będę mógł odpowiedzieć :)

  --
  P4tryk Jakóbiak
 • #115
  farmerstain
  Level 13  
  Też myślałem o tym siłowniku, ale raczej będę go stosował jedynie do pochylania w pionie, bo przy obrocie strasznie jest obcięta możliwość obrotu. Z tego co zamodelowalem na komputerze to wyszło ok 131 stopni obrotu...
 • #116
  robil
  Level 11  
  Witam. Mam instalację na dachu 3kw. I już wiem że traker jest dobrym rozwiązaniem i właśnie zastanawiam się nad obrotnicą ,oczywiście poszukuję inspiracji na skupach złomu jak na razie bez efektu. Do śledzenia słońca wystarczy jeden siłownik lub obrotnica ruch pionowy solar wykona automatycznie jeżeli w osi północ południe punkt podparcia na elemencie stałym [słupie] będzie połączony z dolną częścią ramy za pomocą np. końcówek z układu kierowniczego samochodu. Problem tylko z parkowaniem burzowym. Pozdrawiam
 • #117
  nanab
  Level 27  
  robil wrote:
  Do śledzenia słońca wystarczy jeden siłownik lub obrotnica ruch pionowy solar wykona automatycznie jeżeli w osi północ południe punkt podparcia na elemencie stałym [słupie] będzie połączony z dolną częścią ramy za pomocą np. końcówek z układu kierowniczego samochodu.

  To będzie poprawnie działać tylko jeden dzień w roku.
 • #118
  pi0mac
  Level 1  
  Witam

  Czy możecie podpowiedzieć gdzie kupić sterownik astronomiczny trackera na dwóch siłownikach . Najlepiej jakby nie był zbyt skomplikowany w obsłudze i podłączeniu. Brak ofert na allegro.
 • #119
  batot
  Level 15  
  nanab wrote:
  To będzie poprawnie działać tylko jeden dzień w roku.

  To zależy jak brzmi definicja słowa poprawnie.
  Będzie działać cały czas poprawnie tylko z mniejszą sprawnością niż przy dwóch siłownikach.
 • #120
  robil
  Level 11  
  Poprawnie wymagało by korekt .Na pewno tanio. Czy spotkaliście się z urządzeniem solarsan do kupienia na eBay. Ukraińska elektronika potrafi być dobra.