Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik zamka centralnego slave - zabezpieczenie krańcowe

Pocieszny 25 Kwi 2016 14:35 2484 15
  • #1 25 Kwi 2016 14:35
    Pocieszny
    Poziom 38  

Mam zamiar kupić uniwersalny siłownik zamka centralnego (jeden z tych najtańszych na allegro). Teoretycznie wystarczy mi slave. Mam tylko jeden dylemat - czy te siłowniki powinny mieć jakieś zabezpieczenie wyłączające je po osiągnięciu krańcowej pozycji?

0 15
  • Pomocny post
    #2 25 Kwi 2016 14:59
    pawel16150
    Poziom 29  

Teoretycznie to jest w komplecie mały sterownik czasowy który podaje impuls na siłownik,ma określony czas.

0
  • #3 25 Kwi 2016 16:55
    Pocieszny
    Poziom 38  

Czyli w przypadku podania zbyt długiego impulsu zębatki są zagrożone uszkodzeniem.
    Kupiłem jednak master, będzie mniej kombinowania.

0
  • #4 25 Kwi 2016 16:58
    pawel16150
    Poziom 29  

Zębatki nie koniecznie,ale sam silniczek w siłowniku.

0
  • #6 26 Kwi 2016 23:50
    Pocieszny
    Poziom 38  

danthe napisał:
    Siłownik master nie ma zabezpieczeń

A nie ma tam przypadkiem krańcówki?

0
  • #7 27 Kwi 2016 00:12
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
  • #8 27 Kwi 2016 14:50
    danthe
    Poziom 29  

Jest, ale to nie krańcówka, tylko czujnik położenia siłownika. Służy do sterowania pozostałymi siłownikami przez centralkę. Styki te są typowo "sygnałowe" i nie przeznaczone do dużych prądów występujących w obwodzie silnika. Jak podnosisz kołek zamka w drzwiach to poruszasz też siłownikiem master, zwierają się odpowiednie styki i centralka podaje na 0,5 sekundy (najczęściej) napięcie na wszystkie siłowniki. Gdy kołek chowasz to zwierają się drugie styki, centralka zamyka wszystkie zamki podając napięcie odwrotnie niż poprzednio, na taki sam czas.
    Dodatkowo nadmienić trzeba że styki te nie zwierają się w skrajnych położeniach siłownika, tylko powiedzmy poniżej 1/3 wysuwu zwarty jeden, powyżej 2/3 - drugi styk.

Myślę że dokładnie wyjaśniłem jak to działa, żeby nie było więcej pytań.

0
  • #9 29 Kwi 2016 12:44
    Pocieszny
    Poziom 38  

grala1 napisał:
    Napisz co chcesz zrobić.

Chciałem użyć takiego siłownika jako elementu wykonawczego w pewnym urządzeniu (wystarczy mi przesuw o 2cm). Martwię się tylko o trwałość takiego elementu jeżeli nie będzie posiadał wyłącznika krańcowego. Ale z drugiej strony w samochodzie funkcjonuje to całymi latami i jakoś działa, więc może nie ma powodu do obaw.

0
  • #11 29 Kwi 2016 19:43
    Pocieszny
    Poziom 38  

Właśnie się bawię tym siłownikiem i widzę, że chyba ma coś jakby sprzęgło (słychać brzęczenie silniczka nawet na zablokowanym suwaku). Niestety nie jestem w stanie zajrzeć do środka, bo nie jest rozbieralny.

Siłownik zamka centralnego slave - zabezpieczenie krańcowe

0
  • #13 29 Kwi 2016 20:12
    Zdzisław1980
    Poziom 19  

Tutaj jest wnętrze siłownika od Opla.
    Siłownik Opel
    Wygląda że prowadnica ślimaka jest elastyczna i przy dalszej pracy silnika nie wychodzi siłownik dalej bo sprężynuje właśnie ta prowadnica.
    Po poście kolegi grala1 widać jaka jest różnica pomiędzy "markowym" a chińskim siłownikiem

1
  • #14 29 Kwi 2016 22:19
    Pocieszny
    Poziom 38  

Zdzisław1980 napisał:
    widać jaka jest różnica pomiędzy "markowym" a chińskim siłownikiem

Niedawno rozkręcałem oryginalny siłownik od swojej mazdy, żeby przeczyścić w nim styki. Rzeczywiście, wyglądał znacznie solidniej od tych chińskich.

0
  • #15 30 Kwi 2016 11:10
    gemiel
    Poziom 21  

Są różne konstrukcje siłowników uniwersalnych. W niektórych jest sprzęgło odśrodkowe.
    Jeśli chodzi i przełącznik w siłowniku Master to w żadnym wypadku nie należy nazywać go krańcówką. Służy on do informowania centralki zamka o pozycji główki siłownika, ale przełączanie następuje w jednym punkcie i to nie zawsze w połowie drogi. Dlatego też czasami występuje samoczynny powrót siłownika z powodu niewłaściwego zamocowania.
    A krańcówki, jak sama nazwa wskazuje, załączają się po osiągnięciu końcowej pozycji danego kierunku.

1
  • #16 08 Lis 2016 14:41
    bolej1
    Poziom 13  

Witam rozwiez poszukuje podobnego rozwiązania aby ramię sie wysowalo na określony czas np. 2s i z powrotem chciało. Najchętniej zeby czas byl regulowany. Nie musi byc to najtańsze rozwiązanie z siłownika zamka centralnego ale musi byc solidne i działać jak należy.
    Myslem o timerem na układzie 555 ale jaki silownik który ma kramcowki by się nadal?

0