Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sobie nabić wodomierz 5m3, bez odkręcania zaworu.

MARCIN.SLASK 28 Kwi 2016 08:17 91542 53
    zimny8
    Poziom 33  
    Szwagier przez 10lat przekładał licznik (skrzynka w elewacji), raz do przodu raz do tyłu, aż go sąsiad podp...., to przyszli plomby założyli i później karę, jak zużycie wyszło.
    Napisałeś ze ciśnienie rośnie i powoli spada, normalne, więc gdzieś ta woda za licznikiem upływa. Czasem spłuczka tak działa zawór przymyka i się znów otwiera, ponoć zakręcałeś dopływ, sprawdź raz jeszcze. Inaczej pozostaje dziwna nieszczelność instalacji.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Pozakręcam wszystko, a zostawię dopływ do bojlera i taki efekt jest (pisałem - poczytaj uważnie).
    Trudno nie zauważyć wycieku 7,5l / godzina lub 180l w ciągu doby. Dawno miałbym już sąsiada z dołu, że zalewam go w dwóch pomieszczeniach. Jasne?

zimny8 napisał:
    Szwagier przez 10lat przekładał licznik (skrzynka w elewacji), raz do przodu raz do tyłu, aż go sąsiad podp...., to przyszli plomby założyli i później karę, jak zużycie wyszło..

Nie rozumiem co sugerujesz?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jesion40
    Poziom 27  
    Problem obejmuje dwie kwestie: 1) przyczyna skoków ciśnienia i 2) skutki skoków ciśnienia w Twojej instalacji.

Jeżeli macie hydrofory, to za skoki ciśnienia nie odpowiada dostawca (wodociągi) a administrator (spółdzielnia ?) który ma w zarządzie hydroforownię. U nas przyczyną bardzo podobnego zjawiska był upływ zaworu zwrotnego przy pompach. Pompy włączały się, ciśnienie gwałtownie rosło, pompy wyłączały się, ciśnienie powoli spadało. Zamiast rozwiązać problem zwiększyli histerezę, żeby pompy nie wariowały na okrągło.

Jednak nawet takie skoki nie powinny powodować takiego efektu. Poduszka powietrzna w bojlerze jest chyba nieunikniona, ale na jego wejściu powinien być zawór zwrotny. Zapewne jest, tylko może niesprawny? To by tłumaczyło efekt cyklicznego przepływu wody przez licznik.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Kiedyś był tez taki efekt, ale trwał on krótko (parę dni i potem kilka lat spokoju). Kilka msc. temu dwukrotnie była awaria sieci i ciśnienie wzrosło ponad normę - zawory przy bojlerach otwierały się. Po tym zostały wymienione na nowe.
    Wodomierz także jest nowy, bo tamten już był bez legalizacji (5 lat).
    Kiedyś patrze, a tam ponad 4.5m³ w ciągu mniej niż 1/2 miesiąca, co jest wynikiem 2-3 krotnie większym. Przyjrzałem się pracy wodomierza i dlatego założyłem temat.
    Więc główny powód jest od strony hydroforni.
    Z ciekawości kupie manometr i zamontuję. Zobaczymy jak będą wahania ciśnienia.
    zibi581
    Poziom 21  
    Tak ,panie cud ,i na tym etapie potrzebny jest ktoś kto to ogarnie, autor jaja robi.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    zibi581 napisał:
    Tak ,panie cud ,i na tym etapie potrzebny jest ktoś kto to ogarnie, autor jaja robi.

Sam sobie jaja robisz.
    zdzichra
    Poziom 30  
    MARCIN.SLASK napisał:

Kup zawór zwrotny i reduktor i w takiej kolejności załóż.Zamiast bić pianę działaj :D
    janek1815
    Poziom 38  
    Tak z ciekawości czy popularne liczniki wodociągowe mają zabezpieczenie przed kręceniem się w drugą stronę? Czy w zależności jak jest podłączony dodaje lub odejmuje wskazania.
    zdzichra
    Poziom 30  
    janek1815 napisał:
    Tak z ciekawości czy popularne liczniki wodociągowe mają zabezpieczenie przed kręceniem się w drugą stronę? Czy w zależności jak jest podłączony dodaje lub odejmuje wskazania.

Stare kręciły się w obie strony(2lata temu) -nowoczesne nie wiem ale wystarczy znaleźć licznik w google i producent chwali się zabezpieczeniami
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    LIcznik najszybciej skorygować odkurzaczem nabija jak najęty .
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    LIcznik najszybciej skorygować odkurzaczem nabija jak najęty .
    Za duże koszty i problem z odpowiednim przepływem powietrza. Jak za duży przepływ to się wodomierz zatrzymuje. Są lepsze metody. Ale nie będę ich tu opisywał.
    m_wozniak
    Poziom 16  
    Myślę, że masz zapowietrzony zbiornik na wodę. Jeżeli występują zmiany ciśnienia w instalacji doprowadzającej wodę, to zbiornik pobiera wodę (gdy ciśnienie rośnie) i oddaje (gdy ciśnienie spada). Jednak licznik zlicza tylko w jedną stronę. Zawór zwrotny nie utrzymuje ciśnienia na max poziomie, więc woda oscyluje to w jedną to w drugą stronę. Zawór zwrotny nie rozwiązuje problemu. Trzeba odpowietrzyć zbiornik - woda jest nieściśliwa.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Ruch licznika spowodowany jest skokami ciśnienia w sieci. Zachowanie licznika to efekt fali tego ciśnienia, potocznie zjawisko to nazywa się to efektem sprężynowym. W licznikach mechanizm przepływu wody obraca się w obie strony, natomiast sam licznik mechaniczny ma blokadę jednokierunkową. Więc spadek ciśnienia wywołuje cofnięcie się wody w twojej instalacji spowodowany nie upustem wody lecz zmianami ciśnienia. Chodzi głównie o magistrale prostą gdzie zjawisko fali wstecznej występuje praktycznie cały czas. Podobny efekt to fala przyboju. Nawet czasy zmian ciśnienia są podobne. Może być to spowodowane złą synchronizacją pomp w hydroforni jak pisali wyżej koledzy. Spowodowane to może być brakiem lub złymi reduktorami ciśnienia w magistrali.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Będzie zamówiony i zamontowany za wodomierzem reduktor oraz zawór zwrotny. Aktualnie trwa zabawa zaworem kulowym.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Heh nie pisałem o reduktorze ciśnienia w domowej instalacji lecz w magistrali wodociągowej w ziemi. W mieszkaniu nic nie zdziała bez przepływu wody. Zawór zwrotny kulowy to może być nie wystarczające rozwiązanie. Ale czas pokaże co będzie, trzeba próbować.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    cooltygrysek napisał:
    Heh nie pisałem o reduktorze ciśnienia w domowej instalacji lecz w magistrali wodociągowej w ziemi. W mieszkaniu nic nie zdziała bez przepływu wody. Zawór zwrotny kulowy to może być nie wystarczające rozwiązanie. Ale czas pokaże co będzie, trzeba próbować.
    zdzichra napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:

Kup zawór zwrotny i reduktor i w takiej kolejności załóż.Zamiast bić pianę działaj :D

Zaworem kulowym zamykam dopływ. Jak akurat nie korzystam.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    MARCIN.SLASK napisał:

Więc musi być naczynie przeponowe.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:

Więc musi być naczynie przeponowe.

Jak wstawię zawór zwrotny to też. Obecnie zawór kulowy zamykam i delikatnie otwieram kran (by podczas grzania / stygnięcia ciśnienie było stałe).
    m_wozniak
    Poziom 16  
    Zapowietrzony zbiornik wody działa właśnie tak, jak naczynie przeponowe.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    m_wozniak napisał:

Z budowy bojlera wnioskuje, że aby go odpowietrzyć, to musiałby być na samej górze odpowietrznik (u mnie nie ma (?) - jest obudowany, zapiankowany) - widziałem w niektórych modelach taki odpowietrznik. Opcja druga to obrócić go do góry nogami z wodą (!) i odpowietrzyć.
    jesion40
    Poziom 27  
    MARCIN.SLASK napisał:
    m_wozniak napisał:

Z budowy bojlera wnioskuje, że aby go odpowietrzyć, to musiałby być na samej górze odpowietrznik (u mnie nie ma (?) - jest obudowany, zapiankowany) - widziałem w niektórych modelach taki odpowietrznik. Opcja druga to obrócić go do góry nogami z wodą (!) i odpowietrzyć.
    Można bez obracania - odciąć zawór na wlocie, do wylotu podłączyć pompę próżniową uzyskać próżnię techniczną, zamknąć zawór na wylocie, otworzyć wlotowy i napełnić :D

Tylko czy ścianki zbiornika wytrzymają ujemne ciśnienie?
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    jesion40 napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    m_wozniak napisał:

Można bez obracania - odciąć zawór na wlocie, do wylotu podłączyć pompę próżniową uzyskać próżnię techniczną, zamknąć zawór na wylocie, otworzyć wlotowy i napełnić :D

Tylko czy ścianki zbiornika wytrzymają ujemne ciśnienie?

No można... to już wolę zamienić bojler na przepływowy podgrzewacz :D
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Po modernizacji hydroforni (po 3 zalaniu) efekt pulsowania (zmiany znacznej ciśnienia) w sieci znikł.