Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sobie nabić wodomierz 5m3, bez odkręcania zaworu.

25 Kwi 2016 20:17 116721 53
  • Specjalista AGD
    Oto jak zachowuje się sieć wodociągowa w moim mieszkaniu.

W ciągu 2 minut nagrania, mamy naliczone 0.25l. Miesięcznie mamy w okolicach 5,5m³ bez odkręcania kranu czy innego zaworu.
    Spółdzielnia milczy na zgłoszenie.
  • Poziom 39  
    A spłuczka Ci nie puszcza albo pralka zmywarka ? Wszystkie zawory masz pozakręcane ?
  • Specjalista AGD
    Pewnie puszcza spłuczka, u sąsiadach słychać co kilka sekund buczenie spłuczki, u mnie w bojlerze słychać sporą zmianę ciśnienia. Jak odkręcę kran, to leci wolniej, zaraz dwa razy mocniej i znowu wolniej i tak cały czas.Licznik ma blokadę chyba na cofanie, więc w odwrotna stronę się nie kręci.
  • Poziom 43  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Miesięcznie mamy w okolicach 5,5m³ bez odkręcania kranu czy innego zaworu
    MARCIN.SLASK napisał:
    Pewnie puszcza spłuczka
    To w czym problem??? Nie gdybaj tylko zajrzyj do sedesu i się upewnij.
  • Specjalista AGD
    Sprawdzę, ale podejrzewam, że to nie pomoże.
  • Warunkowo odblokowany
    MARCIN.SLASK napisał:
    Miesięcznie mamy w okolicach 5,5m³ bez odkręcania kranu czy innego zaworu.
    To faktycznie masz problem. Nie zużywasz wody a musisz za nią płacić.
  • Specjalista AGD
    Wina jest po stronie hydroforni. Ostatnio w krótkim okresie czasu mieli awarię - w sieć poszło ponad 9bar - otwierały się zawory przy bojlerach.
  • Poziom 43  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Wina jest po stronie hydroforni.
    To nie tłumaczy zachowania wodomierza przy odciętym poborze, chyba że masz zapowietrzone rury. Woda jest nieściśliwa.
  • Poziom 21  
    Zamknij zawór za wodomierzem jak licznik stanie to masz odpowiedz.
  • Specjalista AGD
    vodiczka napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Wina jest po stronie hydroforni.
    To nie tłumaczy zachowania wodomierza przy odciętym poborze, chyba że masz zapowietrzone rury.

No jasne, ja i sąsiedzi także :D

zibi581 napisał:
    Zamknij zawór za wodomierzem jak licznik stanie to masz odpowiedz.

Tak, stanie, bo jest zaraz za wodomierzem.

Zachęcam do przeczytanie to co napisałem pogrubionym pismem.

EDIT.
    Dopiero jak zakręcę dopływ zimnej wody do bojlera, to licznik przestaje się obracać lub nieznacznie się obróci.
  • Poziom 21  
    Marcinie, twoja instalacja wodociągowa jest do dokładnego przeglądu ,nie ma siły gdzieś jest przeciek może stare rury, trudno powiedzieć?
  • Specjalista AGD
    Nie ma wycieku. Zakręcenie zaworów od spłuczki, umywalki, prysznica nic nie dały.
    Zamontowanie zaworu zwrotnego przy bojlerze jest dobrym pomysłem? Podczas grzania zwiększa się objętość (ciśnienie) wtedy taki zawór chyba tego nie przepuści i będzie mi lało z zaworu bezpieczeństwa.
    Czy nie lepiej zamontować reduktor zaraz za wodomierzem?
    Zaraz sprawdzę ile mi nabiło od 18.
  • Poziom 30  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Czy nie lepiej zamontować reduktor zaraz za wodomierzem?

Sam reduktor niewiele pomoże.Wstaw zawór zwrotny i ewentualnie reduktor-wtedy woda będzie pod stałym ciśnieniem i nie będzie się cofać za wodomierz
  • Specjalista AGD
    Czyli za wodomierzem reduktor (np. do 5bar), potem zawór zwrotny, naczynie przeponowe na trójniku, zawór kulowy i zaraz przed bojlerem zawór bezpieczeństwa.
  • Poziom 30  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Czyli za wodomierzem reduktor (np. do 5bar), potem zawór zwrotny

Zrobiłbym to w kolejności odwrotnej
    MARCIN.SLASK napisał:
    i zaraz przed bojlerem zawór bezpieczeństwa.

No nie mów że nie masz zaworu przed bojlerem-jeśli tak to powiem,że odważny jesteś
  • Specjalista AGD
    zdzichra napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Czyli za wodomierzem reduktor (np. do 5bar), potem zawór zwrotny

Zrobiłbym to w kolejności odwrotnej
    MARCIN.SLASK napisał:
    i zaraz przed bojlerem zawór bezpieczeństwa.

No nie mów że nie masz zaworu przed bojlerem-jeśli tak to powiem,że odważny jesteś

Pochwalić się?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Małolepszy napisał:
    Woda w bojlerze się rozszerza pod wpływem ogrzewania i cofa do sieci
    Ale nie skokowo a liniowo. Moim zdaniem jest to efekt skoków ciśnienia sieci i zapowietrzenia rur lub bojlera - wzrost ciśnienia powoduje napływ wody bo powietrze pod wpływem ciśnienia zmniejsza objętość. Licznik rejestruje ten napływ jako zużycie - przepływ wody w drugą stronę (przy spadku ciśnienia w sieci) nie zmienia wskazań licznika. odpowietrz dobrze instalację i powinno być OK.
  • Poziom 43  
    Małolepszy napisał:
    Ale u autora wskazuje cały czas zużycie.
    Cały czas? Nie oglądałeś załączonego filmu?
    Odrobinę nabije, przerwa i tak w kółko.
    Jakby był podłączony do faceta, który oddaje mocz mając problemy z prostatą :)
  • Specjalista AGD
    Jak już pisałem, licznik pewnie blokadę, bo nie cofa się.
    No OK. Ja i sąsiedzi też mają zapowietrzone instalacje, bo efekt jest podobny (inne liczniki i efekt mniejszy, ale występuje. Co ciekawe występuje on nie zawsze, ale przez większą część doby i to od pewnego czasu.
    Mam dwie 80tki (jeden zwykły, drugi z wężownicą) - dwie osobne instalacje, dwa różne liczniki.
    Jeżeli przykładowo mamy 3.5 bara w instalacji i nagle (w krótkim okresie) dobija nam np. do 5bar, to pewien przepływ wody jest, by także takie ciśnienie było w instalacji za wodomierzem (tym bardziej w sporym bojlerze). Potem ciśnienie maleje pomału. I tak się to powtarza. stojąc przy bojlerze słyszy się jak ciśnienie szybko narasta, sam zbiornik też pod wpływem tego ciśnienia pracuje.
    Chyba jakieś normy określają warunki sieci wodociągowej. To nie jest pierwszy przypadek, z którym się spotkałem. Z 10-12 lat temu podobnie było w instalacji p.p. w pewnym zakładzie, gdzie potrafiło nabić w ciągu 48 godzin >2m³ przy instalacji z 2" rur stalowych o łącznej długości ok. 60-70m.
  • Specjalista AGD
    Małolepszy napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Jeżeli przykładowo mamy 3.5 bara w instalacji i nagle (w krótkim okresie) dobija nam np. do 5bar, to pewien przepływ wody jest, by także takie ciśnienie było w instalacji za wodomierzem (tym bardziej w sporym bojlerze)
    Woda jest nieściśliwa więc wzrost ciśnienia nie powoduje przepływu wody a jeżeli już to jest to kilka kropel. Chyba że jest jak kolega Vodiczka pisał jakaś poduszka powietrzna albo naczynie przeponowe. W takim razie zostaje montaż zaworu zwrotnego i reduktora.

Za pewnie tak, podejrzewam, że budowa bojlera jest taka, że coś tam powietrza na górze jest.
    Hydrofornia jest prywatna - jakaś spółka. Dzwoniłem na wodociągi, to stwierdzili, że to nie ich, tylko jakaś spółka ze spółdzielni. Więcej nie wiem.
  • Poziom 33  
    Tylko co ten zawór zwrotny ma dać?, ten licznik (i chyba wszystkie), nie posiada żadnej blokady obrotów "wstecz". Widać to nawet na nagraniu, w jednym przypadku tak się zakręcił.
    Dziwne to, kręcenie impulsowe prawie dokładnie co 7 sekund, czy wtedy właśnie rośnie ciśnienie?.
  • Specjalista AGD
    zimny8 napisał:

Dziwne to, kręcenie impulsowe prawie dokładnie co 7 sekund, czy wtedy właśnie rośnie ciśnienie?.

Przecież pisałem o tym.

zimny8 napisał:
    ... ten licznik (i chyba wszystkie), nie posiada żadnej blokady obrotów "wstecz". Widać to nawet na nagraniu, w jednym przypadku tak się zakręcił.

No teraz zobaczyłem na filmiku, ze jednak blokady wstecznej nie ma.