Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary odbiorcze nowej zainstalowanej maszyny w zakładzie

123qazxsw 26 Kwi 2016 08:46 1821 5
  • #1 26 Kwi 2016 08:46
    123qazxsw
    Poziom 10  

Witam kolegów.

Mam pytanie odnośnie pomiarów odbiorczych nowej maszyny.

Maszyna jest nowa i duża;). We własnym zakresie elektrycy z zakładu w którym pracuję podłączyli prąd (WLZ) do szafy sterowniczej. Producent maszyny przysłał ekipę i zmontowali urządzenie i przeprowadzili rozruch.

Pytanie jakie pomiary odbiorcze należy wykonać?

Rozumiem że dla kabla zasilającego WLZ który został położony przez naszych pracowników to:
    1. Rezystancja izolacji
    2. Pętla zwarcia
    3. Badanie wyłącznika różnicowoprądowego.

Ale czy należy wykonać pomiar rezystancji uziemienia dla każdego silnika, konstrukcji maszyny itp? czy tylko wystarczy zbadać ciągłość PE i połaczeń wyrównawczych?

Czy wykonać pomiar pętli zwarcia dla silników itp podłączonych do wyłączników silnikowych?
    Czy mierzyc rezystancję kabli do silinków itp?

Maszyna jest nowa i pewnie papiery sama w sobie już jakieś ma. Ale montowali ją niemcy i nie wiem czy oni tam jakieś pomiary dają z maszyną czy nie.

Proszę o jakieś informacje.

0 5
  • #2 26 Kwi 2016 10:00
    retrofood
    Moderator

123qazxsw napisał:

Rozumiem że dla kabla zasilającego WLZ który został położony przez naszych pracowników to:
    1. Rezystancja izolacji
    2. Pętla zwarcia
    3. Badanie wyłącznika różnicowoprądowego.

Co tam robi RCD? Ktoś zaprojektował takie zabezpieczenie? Czy jest to wymóg producenta maszyny?

123qazxsw napisał:

Maszyna jest nowa i pewnie papiery sama w sobie już jakieś ma. Ale montowali ją niemcy i nie wiem czy oni tam jakieś pomiary dają z maszyną czy nie.

Skoro jest nowa, to pewnie ma gwarancję, więc nie macie tam co szukać.

0
  • #3 26 Kwi 2016 11:22
    123qazxsw
    Poziom 10  

W rozdzilni głównej jest zainstalowany wyłącznik CSV250F (wis) Schneidera + zamontowany blok róznicowoprądowy z nastawą prądu i czasu zadziałania oraz nastawnik - pokrętło nastaw prądu zadziałania zabezpieczenia termicznego Ir.

Pod wyłącznikiem jest RBK z BM 160A i dopiero leci kabel 5 żyłowy do szafy sterowniczej maszyny nowej.

Wydaje mi się że i tak te nastawy są złe. Powinoo być ustawione 0,03A dla czasu 0,4 s ? wg. normy HD30634

1
  • Pomocny post
    #4 26 Kwi 2016 12:20
    retrofood
    Moderator

123qazxsw napisał:
    W rozdzilni głównej jest zainstalowany

Ja rozumiem, że jest. Pytam tylko kto to zainstalował i kiedy? Czy jest projekt?
    Pytam dlatego, że dla większości urządzeń i maszyn RCD jest zbędne, a czasami wręcz szkodliwe. Dlatego jego zastosowanie musi być przemyślane.
    A w sprawie pomiarów, tak jak napisałem. Sprawdzasz swoje zasilanie, maszyny nie tykaj.

0
  • #5 26 Kwi 2016 12:30
    123qazxsw
    Poziom 10  

Zdemontowano starą maszynę która miała 10 lat a w miejsce niej zainstalowano taką samą tylko nową.

Podłaczono ją w miejsce starej maszyny czyli pod to RBK i ten wyłącznik. Założono nowy kabel od RBK do maszyny.

Widzę że ustawiony blok różnicowoprądowy jest na 1A z opóźnieniem 150ms

W takim układzie nie powinno być ustawione na 0,03A ?

Jeśli chodzi o pomiar to ok tylko WLZ.

Chcą jeszcze pomiar uziemienia maszyny. Mogę jedynie zmierzyć ciągłość PE bo jak inaczej zmierzę uziemnienie maszyny - konstrukcji.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Kwi 2016 13:02
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Dla Ciebie istotne jest założenie zasilania wraz z zabezpieczeniem zgodnie z wymaganiami producenta tej maszyny.
    Poproś DTR-kę, tam będzie napisane, co producent przewiduje.
    Możesz jeszcze zmierzy IPZ układu zasilania do obudowy, nie tylko ciągłość PE.

0