Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić tłok z tuleją?

26 Kwi 2016 10:09 2703 44
  • Poziom 27  
    Potrzebuję zrobić coś w rodzaju tłoka z tuleją. Bardziej jak pompka do koła, z tym że ma to być solidna konstrukcja do ściskania gęstej cieczy do dużego ciśnienia.
    Czyli tłok i tuleja muszą być dobrze dopasowane, a cała konstrukcja dość masywna aby wytrzymała nacisk kilku ton.

Sam jedynie wpadłem na pomysł aby kupić rurę i w nia wsadzić kawałek grubego pręta. Minus - trzeba spasować elementy na tokarce, a toczenei rury wyniesie mnie majątek.
    Inny pomysł to użycie tuleji i tłoka od DAFa. Minus - znaczna cena i bardzo małą długość tuleji.

Czy ktoś ma pomysł jak mógłbym coś takiego wykonać? Im wieksze tym lepsze, tylko ważna jest średnica, nie może być zbyt duża.
  • Poziom 32  
    Tylko tak dla porządku zapytam, czy masz już szacunkowe obliczenia głównych parametrów, np. ciśnienia i wydajności cieczy, mocy napędu itp. Chodzi o uniknięcie zbędnej robocizny, po której pęknie cylinder lub rozlecą się uszczelnienia.

Może zamiast rzeźbienia w metalu lepiej rozejrzeć się za elementami (choćby używanymi) gotowej hydrauliki siłowej, np. jakimś siłownikiem liniowym przystosowanym do odwróconego działania?

Krzysztof Podstawa
  • Poziom 27  
    Zamierzam mieć 3 tony nacisku za pomocą podnośnika samochodowego. Jeśli całość będzie z odpowiedniego stopu to nie peknie, jedynie się rozszczelni.

Ogólnie to chodzi o zrobienie raczej czegoś w rodzaju pistoletu do silikonu. Bo moim celem jest nie tyle tworzenie ciśnienia w tłoku, co wypchanie gęstej zawartości na zewnątrz. A że nie bedzie to łatwe to i nacisk musi być duży.
  • Warunkowo odblokowany
    Jakoś przemysłowe wyciskarki do klejów i silikonów nie stosują takich sił nacisku. W większości przypadków to zwykła beczka ( opakowanie producenta ) oraz dopasowany do pojemnika dekiel z tłoczyskiem poruszany za pomocą niewielkiego tłoka o dużym skoku, zasilany sprężonym powietrzem lub cieczą niskoprężną. Tłoczysko pojemnika zazwyczaj jest zintegrowane z pojemnikiem, podobnie jak tuby z silikonem do ręcznej wyciskarki i tak samo jednorazowe. Tłoczysko takie zbudowane jest w ten sposób że im większy nacisk, tym bardziej jego ścianki dociskają do ścianek pojemnika. W warunkach amatorskich raczej nie do zrobienia. Chyba że dysponujemy odpowiednim materiałem, teflon, pvc itp. To można by na tokarce taki wytoczyć. Ale po co skoro producenci już z opakowaniem dostarczają gotowe rozwiązanie. Pozostaje zbudować wyciskarkę i to wszystko. Jeśli koledze chodzi o pojemniki takie jak do silikonu to na rynku są ręczne, pneumatyczne wyciskarki z precyzyjną regulacją dozowania wyciskanego medium, nie są one drogie. Np do kleju do szyb samochodowych.
  • Poziom 27  
    Jest to jakiś pomysł z tym pistoletem, kosztuje około 100zł na allegro. Z tym że mi potrzebny jest po prostu tłok z tuleją. Muszę podgrzać zawartość do sporej temperatury i nacisnąć z dużą siłą. Przypuszczam że pistolet pneumatyczny sie tutaj nie sprawdzi.
    Natomiast wytoczyć to tylko łatwo powiedzieć. Potrzebuję sporego rozmiaru i sam blok stali będzie kosztował sporą sumę, pomimo że 75% zostanie zeskrawane. Taki tłok to najdroższy możliwy mechanizm do zrobienai na tokarce.
    Dlatego szukam czegoś co mogłoby zastąpic chociaż tuleję na tłok.
  • Warunkowo odblokowany
    A wiec tak, rozumiem. Jednak, po co taki blok skrawać. Lepiej zastosować odcinek grubościennej rury do siłowników pras hydraulicznych. W razie konieczności podtoczyć. Mają dość sporą grubość ścianki. Wiec taniej wyjdzie niż toczyć z bloku. Jednakże powinienem zapytać. O jakiej średnicy mówimy ? Suw tłoka ?
  • Poziom 27  
    O!!! I to jest chyba to czego szukałem.
    Taka rura do pras hydraulicznych byłady idealna, bo jest dopasowana do tłoka. Potrzebny mi minimum 10cm długości roboczej i 3-4cm średnicy. Chociaż idealna byłaby dłuższa, nawet 50cm.
    Powiedz jeszcze tylko jak znaleźć taką rurę do kupienia? Najlepiej z tłokiem abym nie musiał toczyć osobnego.
  • Warunkowo odblokowany
    Gotowiec to dość duży wydatek. Lepiej kupić gotowy tłok i pod niego wykonać cylinder z rury oraz zakrętki czopujące z pierścieniem uszczelniającym. Można kupić nie ma problemu. Pierwsza lepsza firma oferująca hydraulikę siłową. Nie wiem skąd jesteś bo być może w twojej okolicy jakaś firma operuje. Poszukaj w necie części zamiennych do hydrauliki siłowej. Bo tak jak mówię w twojej okolicy coś znajdziesz może.
  • Poziom 32  
    Witam,
    To może poszukać jakiś siłownik hydrauliczny od prasy lub maszyny budowlanej albo rolniczej.
  • Warunkowo odblokowany
    Pewnie że można tylko kwestia kasy pozostaje. Jeśli ktoś ma możliwości wykonania takiego siłownika to się to robi a nie kupuje. Zwłaszcza nietypowe rozwiązania.
  • Poziom 27  
    Dzięki wielkie! Chodziło mi własnie jak to się dokładnie nazywa. I pod hasłem siłownik hydrauliczny znalazłem na allegro to czego potrzebuję. Trochę będzie roboty przy tym, tzn odcięcie krawędzi ale to szczegół. Co prawda na allegro są dość drogie 100-150zł, ale na złomowisku znajdę jakiś zużyty za połowę tej kwoty. A przeciekać nie będzie bo i cieczy w niego wsadzać nie będę :)

Jeszcze zastanawiam się nad siłownikiem pneumatycznym. Te od samochodów są bardzo tanie, ale trochę za małe. Chociaż jeśli wypali mi prototyp to właśnie docelowo chciałbym użyc wielu małych tłoków zamiast jednego większego.
  • Warunkowo odblokowany
    Siłowniki pneumatyczne i hydrauliczne maja inny układ uszczelek wykonanych z różnych materiałów, wiec się takim szczegółem różnią. Zastanawiam się jak chcesz rozwiązać problem dozowania.
  • Poziom 27  
    No to kicha, u mnie może być tylko metal z powodu temperatury.
  • Warunkowo odblokowany
    Czemu kicha ?? Bo nie rozumiem.
  • Poziom 27  
    Ściskam termoplast, a właściwie gorącą masę polimerową.
    Ciśnienia nie znam, ale wiem że będę stosował nacisk do 3 ton.
    Temperatura pracy to do 300 stopni, więc żadnych uszczelek gumowych nie może być. Sam tłok nie musi być super szczelny bo to nie woda żeby przeciekało. A jak trochę wyleci to trudno, 5% strat nie robi mi różnicy bo materiał tani.
  • Poziom 32  
    No to poczytaj sobie o wtryskarkach ich budowie i chłodzeniu . Co do uszczelnień to mogą być silikonowe jak również pierścienie metalowe podobne do tłokowych ( siłowniki z tuleją żeliwną).
  • Warunkowo odblokowany
    Uch przy takiej temp pozostaje separacja termiczna po między tłoczyskiem a tłokiem masy polimerowej. To kolega buduje wtryskarkę jakąś ?
  • Poziom 32  
    Zapewne buduje ;) a że to dobry biznes to nie chce zdradzać szczegółów, no cóż tylko jest taki mały problem, że ludzie którzy działają w tej branży też nie zdradzają swoich tajemnic :)
  • Poziom 27  
    Tak wydało się ;) Ale to tak nie do końca wtryskarka. Wtryskarki mają przeważnie większy nacisk niż 3t. Ale ja sie za to nie biorę bo takie ciśnienia potrafią urwać śruby w formie i zrobić dziurę w ścianie :D
    Mi wystarczy taki mały tłok od siłownika.

A czy biznes z tego jest dobry? Oj chyba nie, zarobek jak ze zwykłej produkcji. Tyle tylko że wtryskarke można zautomatyzować a inne maszyny już niekoniecznie. I dlatego przy tym grzebię, pomijając że mam już odbiorcę na produkty a to 90% sukcesu.
  • Warunkowo odblokowany
    Więc poczytaj sobie o wtryskarkach i ich konstrukcjach. Bo zazwyczaj nie tłok popycha masę lecz śruba a to już nie jest mały wydatek. Nie wspomnę o matrycach.
  • Poziom 27  
    Dlatego ja nie robię wtryskarki tylko tłokarkę ;)
    Śruba jest po to aby to działało ciągle bez dosypywania granulatu. Są też powody techniczne.
    Ja dobrze wiem co robię z tym tłokiem.
  • Warunkowo odblokowany
    Śruba ma trzy zadania, transport granulatu, mieszanie, i sprężanie a co za tym idzie poprzez wzrost ciśnienia rośnie temperatura i w takiej postaci plastycznej, poprzez dysze i kanały w matrycy wtryskiwany jest do formy. Matryca posiada grzałki oraz chłodzenie wodne.
  • Poziom 27  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    A weź kup tuleje i tłok od c330 i masz .

Sprawdź sobie cenę to wtedy pogadamy :D Nic lepszego niż stary siłownik nie znajdę. Nie chcę wydawać wielkich kwot bo to prototyp.

@cooltygrysek
    Nie chce mi sie wierzyć że ciało stałe da się tak rozgrzać samym ściskaniem. Śruba miesza po to właśnie żeby równomiernie sie nagrzewał. Bo takie typowe polimery to bardzo kiepsko przewodzą ciepło. W tłoku jest ten właśnie problem że musi być dość cienki. Szczególnie że już po kilku minutach dochodzi do poważnego procentowo rozpadu polimerów.
  • Warunkowo odblokowany
    Ale tak są zbudowane wtryskarki współczesne. Te starszej generacji były tłokowe. Za śrubą czy tłokiem zawsze są bloki z grzałkami. Wiem że nie widziałeś takich wtryskarek ale ja do maszyn tworze automatykę. Więc nie jedną konstrukcje już widziałem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    No popatrz, a to według ciebie tylko gazy dają się sprężać ? Uznam że na temat wtryskarek mało wiesz.
    Tworzywo dozowane z zbiornika przesuwane jest przez obracający się wewnątrz cylindra ślimak o specjalnej konstrukcji. Cylinder wtryskarki ogrzewany jest za pomocną elementów grzejnych (elektrycznych, rzadziej olejowych). Tworzywo ogrzewa się od ścianek cylindra a także w wyniku tarcia. Ruch obrotowy ślimaka powoduje przesuwanie się tworzywa w cylindrze wtryskarki oraz silne jego mieszanie, co sprzyja równomiernemu ogrzaniu. Ślimak wytwarza też wysokie ciśnienie. Połączenie wysokiego ciśnienia i temperatury powoduje stopienie i upłynnienie tworzywa. Poza tym istnieje też odmiana formowania wtryskowego, w której nie stosuje się gotowego granulatu, lecz prepolimer i środek powodujący jego polimeryzację w trakcie procesu formowania. Ta odmiana wtrysku nazywana jest reaktywnym formowaniem wtryskowym. zamiast gotowego granulatu do formy wtłacza się ciekły prepolimer lub nawet monomer i środek powodujący polimeryzację, które są z sobą mieszane bezpośrednio przed wtłoczeniem; ciekły prepolimer nie wymaga upłynniania i ma znacznie mniejszą lepkość od stopu polimeru; dzięki temu można stosować niższe ciśnienia i temperaturę, a także produkować większe kształtki i o bardziej złożonych kształtach niż przy wtrysku tradycyjnym.
  • Poziom 27  
    Ale nagrzewanie od tarcia a nagrzewanie od sprężania/ściskania to dwie różne rzeczy. Już bym powiedział że bardziej się od tarcia grzeje niż od ściskania. Ciecze są mało ściśliwe, a ciała stałe to już fatalnie mało.
  • Warunkowo odblokowany
    Od tarcia oraz od tarcia spowodowanego ciśnieniem.