Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie materialy spawać elektrodami

luzik1980 26 Kwi 2016 12:28 1128 5
 • #2 26 Kwi 2016 14:33
  omikrooon
  Poziom 8  

  Aluminium raczej MMA 111 nie spawamy, częściej TIG 141.

  A co do reszty wartości to przejrzyj fachową literaturę albo normy.

 • #3 29 Kwi 2016 20:03
  luzik1980
  Poziom 19  

  Czyli producent trochę przekłamał z możnościami, lecz ja chciałbym jedynie łączyć niekiedy z ciekawości elementy aluminiowe , czy możesz mi polecić jakiś artykuł o takim łączeniu ? A jak się ma spawanie prętów z stali kwasoodpornej, chodzi mi 2 mm pręty typowo na ruszt na grilla (czy to nie jest tzw. stal nierdzewna ?).
  Czy elektrodami da się łączyć rurki miedziane ? (jaka grubość elektrody w stosunku do grubości materiału) ?

 • #4 01 Maj 2016 18:08
  omikrooon
  Poziom 8  

  Nie, nie, kolego :) To wcale nie tak, że od razu przekłamał. To wszystko zależy od tego jaki element chcesz pospawać. TIG daje akurat bardzo estetyczne, precyzyjne i wytrzymałe połączenia. Elektrodą otuloną pospawasz zarówno stal nierdzewną jak i stopy Al czy miedzi, jednak musisz się liczyć z tym, że tak wysokiej jakości połączenia jak w przypadku 141 raczej nie uda Ci się uzyskać.

  Co do grubości elektrody, to zasada jest taka, że średnica elektrody musi być mniejsza niż grubość materiału spawanego. Dobranie odpowiedniej średnicy elektrody wbrew pozorom nie jest wcale taką oczywistą sprawą, ale podejrzewam, że wraz z doświadczeniem nabierzesz co do tego pewnej intuicji. Jeśli to będzie połączenie 2mm to raczej jak najmniejsza średnica elektrody, np. 1.6mm

  Jeśli chcesz sobie pospawać dla ciekawości jak wyjdą połączenia, to proponuję kupić kilka elementów aluminiowych i popróbować. W każdym razie, jeśli chodzi o spawanie to najlepiej uczyć się po prostu spawając. Ja akurat mam małe doświadczenie jeśli chodzi o spawanie elektrodą otuloną, więc trudno mi coś więcej doradzić. Wcześniej spawałem głównie metodą TIG.

 • #5 01 Maj 2016 20:54
  Michelson
  Poziom 18  

  Jak kolega wyżej napisał, najszybciej nauczysz się spawając. Jeśli chodzi o aluminium, zobacz na Youtube pod hasłem "stick welding aluminium", "mma aluminium welding". Spawanie elektrodą aluminium i stopów miedzi jest możliwe, ale grubszych detali ze względu na stosunkowo niską temperaturę topnienia. Cienkie elementy po prostu się przetapiają. Potrzeba trochę doświadczenia do tego, ale ze względu na zanieczyszczenia tych spoin i występujące pory, nie będzie to połączenie jakościowo najlepsze.
  Co do stali nierdzewnej, to nie wszystkie jej gatunki są spawalne. Natomiast z pospawaniem rusztu z drucików 2mm może być problem, trochę za cienkie na elektrodę, sensowny drut na ruszt to z 4mm. Ruszta do grilli zgrzewane są z czarnej stali i przeważnie chromowane. Taka oszukana nierdzewka.

 • #6 01 Maj 2016 21:16
  marek-1983
  Poziom 16  

  Do spawania żeliwa są specjalne elektrody. A słowa że nie uda Ci się czegoś ładnie pospawać to się porostu mylisz. Kiedyś miałem taką wprawę że nie odróżnił czym spawałem czy elektrodą czy też TIG-iem. Tylko już wchodzi w grę pewność ręki

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME