Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krups XP 7240 - błąd 12 - tłok prasujący

26 Kwi 2016 13:40 3336 5
 • Poziom 35  
  Ekspres Krups XP 7240 zaczął mieć problemy po czym zaczął wyświetlać błąd 12.

  Przejrzałem instrukcję serwisową:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12651402#12651402

  Gdzie stoi diagnoza do błędu 12:
  "
  Brak uniesienia sworznia:
  -zatkane sitka w komorze ekstrakcji kawy
  -wypadnięcie sworznia podczas podnoszenia siłownika (przywrócić odpowiednie naprężenie sprężyny)
  -„switch” niewłaściwie się zamyka
  -przewody zbyt mocno naprężone
  -brak zwolnienia dźwigni przez metalową część -> umieścić podkładkę grubość 1 mm ( 5 mm) pomiędzy przykręconą podstawą wyłącznika a metalową płytą
  -połączenie elektryczne złej jakości
  -„switch” niekompletny (ruchoma część)
  "

  Zapoznałem się z tematem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2131962.html

  Rozebrałem zgodnie z instrukcją:
  https://www.youtube.com/watch?v=uRZuPRPXp4E

  Obejrzałem i jaka diagnoza? Otóż dolny tłok prasujący (http://zamienne.com.pl/pl/p/Zestaw-naprawczy-MS-0697153/1200) leżał sobie luzem - kiedy przechyliłem blaszka wypadła. Nie mam pojęcia co się stało ze śrubką, bo jak otwierałem, nic dziwnego (poza fusami) nie wypadło. Nie mam pojęcia jak też wygląda sworzeń i sprężyna dolnego tłoka prasującego - na razie więcej nie rozbierałem, a trzeba by cały tłok rozkręcać.

  Zatem pytanie czy ktoś miał kiedyś z czymś takim do czynienia? Może śrubka się poluzowała od użytkowania i kiedyś po prostu i zsypało z fusami do pojemniczka (a pojemniczek trzeba czasem opróżniać :P). Teraz pytanie czy ktoś wie jaka tam śrubka dokładnie była. Może wystarczy jak przymocuje tą blaszkę do tłoka, czy też zastanawiać się nad wymianą całego tłoka (ze sworzniem i sprężyną włącznie) ?

  EDIT
  Żeby tak nie trzymać się tylko teorii - o to co wypadło i skąd:
  Krups XP 7240 - błąd 12 - tłok prasujący Krups XP 7240 - błąd 12 - tłok prasujący
  Szczerze mówiąc nie widzę tam żadnego gwintu - czy to przypadkiem się coś nie ułamało?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Niestety kolego bez rozbierania się nie obędzie. Sworzeń wysuną się w dół i trzeba go wypchnąć do góry a śrubka identyczna jest w górnym tłoku. Z tego co pamiętam m3 łeb stożkowy na śrubokręt torx. Pozdrawiam.
 • Poziom 24  
  Jak wyżej, rozbiórka, sworzeń dolnego tłoka wypchniesz do góry bez rozbierania - wystarczy dostać się do niego dołem od przodu, uważaj na uszczelkę w dnie kotła - jak wyjedzie, trzeba ją umieścić dokładnie tak samo. Sprężyna dolnego tłoka rzadko się sypie, tak jak jego sworzeń, w przeciwieństwie do masowo rdzewiejących sprężyn siłownika. Jedyna część wymagająca okresowej wymiany to wspomniana uszczelka. Jeśli nie podciekał przed zgubieniem śrubki ani nie wyrzucał części naparu do ociekacza, wystarczy znaleźć podobną śrubkę, poskładać wszystko i powinno być po problemie. Trochę nie moja specjalizacja, ale jestem "szczęśliwym" posiadaczem egzemplarza serii EA, w związku z jego niezawodnością byłem zmuszony do dość gruntownego zapoznania się z jego budową...

 • Specjalista AGD
  Opcje są dwie śrubka się odkręciła lub opcja druga Urwała.. No i wiadomo, przy drugiej opcji to już jest pewien kłopot..
  Osobiście przy demontażu sitka zawsze zakładam nową uszczelkę wewnątrz komory i naturalnie Tobie też to radzę, choć wygląda jeszcze dobrze.

  Tych poszczególnych części nie dostaniesz, producent oferuje je jako komplet z całym zespołem kotła.

  Pod tym trzepieniem jest dźwignia, która podrzuca go do góry, nie wiadomo czy na dole nic się nie stało skoro trzpień ją zblokował..
 • Poziom 24  
  Dostanie, w pewnym popularnym sklepie z częściami, zestaw naprawczy MS-0697153 jest za 95 z groszami. Dolny tłok z trzpieniem, uszczelką, sprężyną, ogólnie cały zespół łącznie z nieszczęsną śrubką.