Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z laptopem- zawiesza się

27 Cze 2005 09:00 1866 20
  • Poziom 10  
    Mam wielki problem z laptopem california access 6500. Komputer zwiesza się po kilku chwilach pracy.Czasami wejdzie załaduje system operacyjny , ale przeważnie zawiesi się zaraz po włączeniu - po inicjalizacji urządzeń w biosie lub po wejściu do biosa.
    Sprawdzałem już napędy, pamięć i procek wszystko OK.
    Bateria i zasilacz też raczew w pożądku.
    Więc chyba coś z płytą główną???
    Proszę o wsparcie
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    hmmm w biosie ustaw mu ustawienia opcjonalne
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Chciałbym tego spróbować ale nie ma w BIOSIE opcji "load default"
    Sam bios w tym laptopie nie jest zwyt skomplikowany ale takiej opcji nie posiada.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    hmmm a nie ma czegoś takiefo jak bateryjka ?? albo na płycie głównej jakieś zworeczki są ??
    poszukaj :)
  • Poziom 10  
    Bateryjka jest owszem ale nowa nie śmigana - wymieniłem ją już.
    Co do zworek to jest przełącznik kombinacyjny lecz z tego co wiem to nie ma on wpływu na zwieszanie sie komputera bo z niego sygnał wchodzi do invertera matrycy.
    Sam już nie wiem.
    Flashowałem Biosa i też nic nie dało.Nowa wersja jest, ustawienia default i nic.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    sworki służą czasami jeszce do kasowania biosa tzn ustawienia mu istawień opcjonalnych ... a może ta bateryjka co ją kupiłeś nie jest naladowana ...?? a może to nie jest ten model ....
  • Poziom 10  
    Skoro tak mówisz to pewnie wiesz - nie będę się upierał.
    Sprawdzę.
    Bo żadnego innego pomysłu nie mam.
    Oprócz oczywiście młotka i przecinaka.
  • Poziom 10  
    Nic z tego nie mam zworek na płycie głównej. Albo jestem ślepy jak Stępień z 13-posterunku.
    Rozkręciłem go całego - nie ma nic.
    :(
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam :)

W takich przypadkach pomaga dokładne przelutowanie gniazd pamięci i "przygrzanie " płyty goracym powietrzem. Czasami nie obywa się bez specjalistycznych narzędzi do " lutowania " układów BGA . Jeśli masz możliwość sprawdż czy laptop wiesza się na innym zasilaczu- być może Twój stracił swoją wydajnosc prądową ( ja w takim momencie podłączam sprzęt pod zasilacz labolatoryjny o regulowanym zakresie natężenia od 0 do 10 A ) Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    POD ŻADNYM POZOREM NIE URUCHAMIAJ LAPTOPA! Jeżeli się zawiesza podczas startu systemu (bios) to jest pierwsza oznaka, że trzeba udać się do serwisu - uszkodzeniu uległa najprawdopodobniej podstawka (socket) procesora - jeżeli bedziesz dalej "majstrować" przy komputerze to spalisz po koleji: kondensatorki koło cpu, banki pamięci, drabinki rezystorowe banków pamięci - to tylko najbardziej optymistyczna wiadomość - w najgorszym przypadku - padnie cała płyta - nie pomoże naprawa w serwisie - płyta już nigdy nie wstanie! MOJA RADA - DO SERWISU (nie uruchamiaj lapka przed naprawą!) :!:
  • Poziom 10  
    Co racja to racja. Najlepiej byłoby iść do serwisu.
    Tylko że ja już byłem i owe gniazdo socket już mi przelutowali - nic to nie pomogło.
    Gość stwierdził że nie wie co jest grane. Może wymienić płytę główną (800 zł.) ale ta stara nie ma żadnych znamion uszkodzenia (nie wiem jak to stwierdził).
    Serwis Californi w Polsce jest najlepszy - nie ma co.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    witam - piszę znowu - bo chcę pomóc, przyczyną takich zwisów może być sama kość(i) pamięci RAM - spróbuj wymienić pamięć na inną - jeżeli to nie pomoże - to jeszcze powiem tak - nie trać nigdy dużo pieniędzy - na wymianę płyty głównej ! (800zł - to dzisiaj dużo pieniędzy :D ) Oddaj sprzęt do serwisu w Bydgoszczy (to nie jest jakaś reklama - tylko rekomendacja z mojej strony - oni znają się na rzeczy - mają naprawdę niskie ceny - ekspertyza/diagnoza kosztuje 0 zł, potrafią naprawić laptopa nawet po "powodzi" itd. - polecam - to jest @ do serwisanta: SLONIK77(malpa)interia.pl - napisz jaki masz problem) jeżeli to nie pomoże - to ostatecznie będziesz musiał zakupić nową płytę główną - ale i tu radzę zachować rozwagę - możesz skorzystać z allegro i tam za małą kasę kupić działającą w 100% płytę za mniejsze pieniądze. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    ninjafan napisał:
    witam - piszę znowu - bo chcę pomóc, przyczyną takich zwisów może być sama kość(i) pamięci RAM - spróbuj wymienić pamięć na inną - jeżeli to nie pomoże - to jeszcze powiem tak - nie trać nigdy dużo pieniędzy - na wymianę płyty głównej ! (800zł - to dzisiaj dużo pieniędzy :D ) Oddaj sprzęt do serwisu w Bydgoszczy (to nie jest jakaś reklama - tylko rekomendacja z mojej strony - oni znają się na rzeczy - mają naprawdę niskie ceny - ekspertyza/diagnoza kosztuje 0 zł, potrafią naprawić laptopa nawet po "powodzi" itd. - polecam - to jest @ do serwisanta: SLONIK77(malpa)interia.pl - napisz jaki masz problem) jeżeli to nie pomoże - to ostatecznie będziesz musiał zakupić nową płytę główną - ale i tu radzę zachować rozwagę - możesz skorzystać z allegro i tam za małą kasę kupić działającą w 100% płytę za mniejsze pieniądze. Pozdrawiam

Jeśli chodzi o RAM to kurde też sprawdzałem. Same kości są OK bo są nowe.Moze problem tkwi w samych bankach do RAMU?
    Napiszę jak radziłeś - do tego serwisanta.

Dodano po 7 [minuty]:

Aha jeszcze mi się coś przypomniało.
    "Same zwisy np. w BIOSIE spowodowane (tak mi mówił serwisant z KAREN NOTEBOOK) wadą gniazda SOCKET procesora charakteryzują się ciągłym zawieszaniem komputera po kilku sekundach pracy"
    u mnie jest trochę inaczej bo komp czasami się uruchomi poprawnie, sprawdzi urządzenia, zabotuje z płyty, wczyta MBR->LILLO i wszystkie pliki startowe.
    Wejdzie do systemu i...
    koniec
    Nie ma więc określonego czasu poprawnej pracy komputera (tak jak mówił ten pseudo serwisant).
    Nie wiem jednak czy jego słowa są choć trochę wiarygodne ;(
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam :)

Nie będę pocieszał użytkowników notebook-ów tej firmy są one wyjątkowo mocno " awaryjne " . Z tego co piszesz można podejrzewać kontroler dysku - też częsta usterka ( czasami pomaga przygrzanie gorącym powietrzem ) czy sprawdzałeś sprzęt bez wpiętego dysku ?? Dla wyeliminowania innego rodzaju usterek możesz odpiąć dysk i wejsc do biosu- pozostawić sprzet w takim stanie na kilka godzin od czasu do czasu zmieniając jego położenie ( powoduje się wówczas niewielkie naprężenia ) jeśli sprzęt nie zawiesi się - możesz smiało stawiać na sam dysk lub kontroler ... jeśli jednak zawieszenie będzie następować w takiej konfiguracji ( bez dysku i innych napędów ) to niestety procesor , pamięć , gniazda lub zły kontakt połączeń innych komponentów płyty głównej ( czyli w większości przypadków ponowny kontakt z serwisem ). Pozdrawiam :)
  • Poziom 10  
    Spróbuję!
    Dzięki.
    Mam jeszcz e pytanie co do tego podgrzewnania:
    nie zrozumiałem do końca - mam podgrzać płytę główną np. jakimś osuszaczem, czy suszarką techniczną??
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Przepraszam - faktycznie mało dokładnie opisałem . Podgrzewa się specjalnym sprzętem typu hot-air - regulowana temperatura i wydmuch powietrza , w ten sposób przy użyciu dodatkowo topników poprawia się jakość połączeń elementów smd i niektórych BGA ( przy użyciu odpowiednich dysz ) opisanie całego procesu raczej nie ma sensu- nie da sie tego zobrazować tekstem . Zakup sprzętu do"grzania" raczej mija się z celem jeśli miałby służyć do naprawienia jednego notebooka ( za duży koszt )
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem jeszcze raz bez dysku i napędów.
    Nic to nie dało zwiesza sie nadal. Jednakże taraz trochę inaczej dokładnie po 50 sekundach pracy. Zbieg okoliczności ?
    Nie wiem.
    Chyba już więcej nie da się zrobić.
    Gniazdo socket było przelutowywane wcześniej (stąd moje podejżenie że jest OK) na płycie widać ślady lutowania kilka kondensatorów, cewka bezpieczniki (ale są OK).
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Polecam zajrzec do postu "naprawa plyt glownych i kart graficznych" w ogloszeniach.. Z Twoim lapotopem tez sobie pewnie poradzimy. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ale gdzie znajduje się owy post "naprawa płyt głównych i kart graficznych"?
  • Poziom 12  
    Ogloszenie znajduje sie w dziale ogloszenia :) mozna rowniez wyszukac po nicku elektro27
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sorki ale nie mam kaski.Jestem wypłukany jak kostka sedesowa :(
    Jestem elektronikiem z wykształecnia (tylko z wykształcenia ;() więc myślałem że sobie sam poradzę.
    Szkoda że nie dam rady.
    Cena takiej naprawy zrównała się prawie z kosztami całej płyty głównej.
    Wszystko wyjaśnione temat zamykam . ( TJT )