Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)

kasadyga 26 Kwi 2016 19:47 11724 15
  • #1 26 Kwi 2016 19:47
    kasadyga
    Poziom 3  

Witam, ostatnio pisałem odnośnie radia na forum, szukałem radia z pewnymi dwoma funkcjami pod wyświetlacz i sterowanie + konieczne usb/mp3 na froncie, udało się kupić tanio, sprawne, używane.

Centralka to Pioneer DEH-P5100UB - 22W x4 rms, w samochodzie od razu zrobiło się milej, ogrom możliwości podkręcenia barwy dźwięku, nawet potrafi wydusić odrobinę basu z tych papierowych głośniczków, względem fabrycznego radia - jedna wielka przepaść.

Teraz szukam głośników ponieważ ta seria to jakieś nieporozumienie, bass zerowy a porównywałem ostatnio - seryjne w fordzie mondeo grają kilkukrotnie lepiej (może to też przez jakieś tam byle jakie seryjne wytłumienie drzwi - w lagunie nawet tego brak).

Nie mam możliwości zamontowania z przodu jakichkolwiek większych niż 13cm (a i te są ograniczone głębokością montażu max około 60mm). Producent nie przewidział po prostu nawet modyfikacji, nie mam zamiaru rezygnować z schowka, ciąć całą tapicerkę, wyginać blachę, szpachlować to, lakierować i cudować by to i grało i jakoś wyglądało... (z tyłu jest nieco więcej miejsca na tego typu modyfikacje ale tył na razie odpuszczam).

Zależy mi na niegłośnym graniu ale bardzo dudniącym mięsistym tłustym basie, lubię dubstep, dnb, hardstyle, electro-house i tego typu muzykę. Wiem że 13cm cudów nie stworzą i że czeka mnie jako tako wytłumienie drzwi. Nie słucham muzyki w formatach "bezstratnych", nie słucham żadnej klasyki, śpiewów, nie lubię za bardzo góry po prostu cos tam ma grać, główny nacisk to dół.

Zastanawiam się nad zestawem za 240 zł:
    - HERTZ DSK130.3
    2 x głośnik basowy DV-130.3
    2 x tweeter DT-24.3 + akcesoria montażowe
    2 x zwrotnica DX-300
    2 x redukcja do fabrycznej instalacji głośnikowej

"Moc Max: 120w
    Moc RMS: 80W
    Moc ciągła: 60W
    Pasmo przenoszenia: 60-23.000Hz
    Efektywność: 93dB
    Impedancja: 4Ohm"

lub wymieszaniem np woofery Hertz EV 130

"Moc (RMS/max.) 50W / 150W
    Impedancja 4 Ohm
    Pasmo przenoszenia 70 Hz - 6 kHz
    Skuteczność 93 dB"

+ góra i zwrotki z zestawu wyżej lub jeszcze inne.

Niestety nie wiem czy z zestawu wyżej ten głośnik niskotonowy to tego typu właśnie woofer pod bassy o gorszych parametrach od tego, czy może lepszy? z tego co czytam ten woofer jest z wyżej klasy Energy...

Ktoś coś może doradzić?

Dodaję zdjęcia tego czegoś co jest obecnie... głośnik niskotonowy jest chyba w 100% papierowo-plastikowy! w ogóle nie waży... magnezu brak? (śmiech).

Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)Zdjęcie0..3.jpg Download (804.39 kB) Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)Zdjęcie0..4.jpg Download (778.34 kB) Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)Zdjęcie0..8.jpg Download (733.24 kB) Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)Zdjęcie0..5.jpg Download (705.83 kB) Jakie głośniki do Laguny 2 (max 13cm)Zdjęcie0..6.jpg Download (894.39 kB)

0 15
  • #2 05 Maj 2016 21:33
    kamil trx
    Poziom 17  

Seryjne głośniki faktycznie są nieciekawe, wysokotonówka również, choć nie wygląda źle. Mogę Ci powiedzieć, że znacznie lepiej grają głośniki montowane w pakietach Priviliege oraz Initiale, pod marką Cabasse. Zwłaszcza wysokotówka jest naprawdę niezła i to wcale nie tylko jak na głośniki seryjne.
    Wiele osób właśnie tak robi: montuje głośniki Cabasse, bo to najtańsza i najłatwiejsza metoda znaczącej poprawy dźwięku. Komplety z tego co pamiętam chodziły po 50-100 zł. I nie trzeba nic rzeźbić: po prostu wypinasz stare, wpinasz nowe i przykręcasz - wszystko pasuje. Ale wytłumienie drzwi radzę zrobić od razu, nawet jak jeszcze nic nie kupiłeś.
    Oczywiście możesz kupić coś droższego i lepszego. Ja mam Infinity 5000 Cs i nie narzekam (+subwoofer 8"). Z tym że nie liczyłbym specjalnie na "tłusty bas", jeśli chcesz poprzestać na 13-tkach. Oczywiście możesz się uprzeć i kupić jakieś wybitne kickbasy o tym rozmiarze, ale moim zdaniem jest to droga kompletnie nieekonomiczna.
    Znacznie lepsze efekty uzyskasz wg mnie kupując 13-tki przyzwoite, a nie wybitne i dokładając jakiś nawet nieduży sub, choćby 6.5 lub 8 cali i wzmak.
    A moja ogólna rada na podstawie wielu doświadczeń jest taka: nie kupuj nic na bazie cudzych opinii, bo się możesz przejechać. Dlatego też nie polecam Ci nic konkretnego. I nie kieruj się ceną, bo droższe nie znaczy lepsze (zwłaszcza dla Ciebie).

0
  • #3 13 Maj 2016 13:52
    kasadyga
    Poziom 3  

Dzięki za zainteresowanie właśnie odebrałem paczkę z zestawem HERTZ DSK130.3 podłączę i przekonam się czy będzie też tak wielka różnica jak po wymianie radia. Jeśli w ogóle różnicy nie będzie oddam i zainteresuję się serią Carbasse ale wytłumienie drzwi jest pewne na 100% bo naprawdę sprawdzałem i NIC tam nie ma gra kompletnie wszystko całkiem surowo...

2
  • #4 19 Maj 2016 17:44
    kamil trx
    Poziom 17  

To dobrze, że masz możliwość zwrotu. Tylko ponieważ wiem, jak dla Ciebie liczy się bas, nie testowałbym tych Hertzów na niewytłumionych drzwiach, bo po po prostu nie będziesz raczej w stanie właściwie ocenić tego zakresu, na którym Ci najbardziej zależy. A zatem - zacznij od wytłumienia.

0
  • #5 19 Maj 2016 18:25
    kasadyga
    Poziom 3  

Przetestowałem na niewytłumionych góra gra całkiem inaczej, lepiej od razu to słychać względem drugiej strony fabrycznej lecz z dołem powiedzmy jest 1:1 ponieważ cała reszta głośników zagłusza ten ale przy większym natężeniu tonów niskich Hertz gra dalej "czysto" a inne strzelają, jakby "stukają" jeden z tyłu to kompletnie gra tak tandetnie że go rozłączyłem, wizualnie membrana mniej lata.

Teraz się zastanawiam nad zwrotkami czy jest SENS je montować? sprawa wygląda tak że kabelki do tweeterów lecą gdzieś pod deską osobno względem tych w drzwiach więc dodatkowe rozbieranie mnie czeka jeśli miałbym zamontować prawidłowo zwrotkę. Nie wiem JAK i GDZIE się łączą te przewody z drzwi i tweetera ale raczej fabrycznej zwrotki nigdzie nie ma...

0
  • #6 19 Maj 2016 18:49
    kamil trx
    Poziom 17  

Że wysokie będą lepsze z Hertzów, to było do przewidzenia nawet bez sprawdzania. Ale jeśli podłączyłeś Hertze bez zwrotnic, to nadal nie wiesz jak gra ten zestaw, bo w instalacji fabrycznej na głośniku wysokotonowym jest zamontowany kondensator, który pełni rolę zwrotnicy, a głośnik niskotonowy dostaje pełne pasmo.
    A czy w tym Twoim Pionku nie ma przypadkiem wbudowanej zwrotnicy aktywnej?

Aha, i przede wszystkim odłącz cały tył i słuchaj tylko przodu, jak już chcesz je porównywać.

1
  • #7 19 Maj 2016 19:19
    kasadyga
    Poziom 3  

Czyli to ten kondensator pełni tego typu rolę... a więc czeka mnie głębsze rozbieranie i montaż zwrotki. Nie mam zielonego pojęcia czy ten pionek coś takiego ma, jest w nim od groma konfiguracji jeśli chodzi o dźwięk, tak czy owak dedykowane mechaniczne urządzenie z zestawu powinno tu lepiej spełnić swoją role niż nawet tego typu dodatek w pionku tak?

0
  • #8 19 Maj 2016 23:44
    kamil trx
    Poziom 17  

Zwrotnica w Pionku byłaby lepsza, ale niestety nie nadaje się do cięcia takiego zestawu, co właśnie sprawdziłem: maks. częstotliwość wynosi tylko 125Hz, więc będziesz musiał użyć tej z kompletu.

Nie pamiętam niestety, czy w przednich drzwiach przewód głośnikowy po dojściu do niskotonowca idzie dalej na wysokotonowy. Więc sprawdź to przy najbliższej okazji.
    Jeśli tak, to instalacja będzie prosta.

0
  • #9 20 Maj 2016 12:03
    kasadyga
    Poziom 3  

W tyle tak jest przewód dochodzi do niskotonowca i zaraz idzie rozgałęzienie na tweeter, tyle że tam tweeter też jest w drzwiach, z przodu w ogóle nie ma tych przewodów są tylko od niskotonowca, a przewody z tweetera wychodzą z jego gniazdka w desce pod szybą po demontażu tweetera, niestety są strasznie krótkie ledwie pozwalają na odpięcie kostki... dosłownie na styk by tylko z wielkim trudem wypiąć tweeter.

Zamontowałem zwrotkę na tyle i sprawdziłem jedną strone z drugą fabryczną i powiem szczerze, góra ok jest znaczna różnica ale dół gra mniej więcej tak samo prawdę mówiąc nie słyszę różnicy poza tym że fabryczne są już pewnie zarżnięte i często "pukają, strzelają" chyba tylko jeden jest jeszcze w miarę sprawny. Wynik troche przekłamany ponieważ głośnik całkiem nie dochodził do zabudowy drzwi, musiałbym ciąć uchwyty albo tapicerkę a jeszcze nie chcę tego robić bo mam 30 dni na zwrot, gdybym się rozmylił to albo bym miał rozwaloną tapicerkę albo głośniki. Może też przez środowisko w jakim gra, gra jak gra, w końcu tam niema żadnego wytłumienia...

W załączniku tak wygląda tapicerka, z dziwnym czymś białym po lewej stronie... drzwi kompletnie nic nie mają poza blachą i dziurami technicznymi.

0
  • #10 20 Maj 2016 18:09
    adam_1991r
    Poziom 24  

Zamontuj dwa głośniki a potem oceniaj, dodatkowo głośniki muszą się trochę wygrzać. Już nie raz miałem tak że jest kicha itp. a po jakimś czasie jak podłączyłem stare głośniki to szok, jednak stare dużo gorsze :) wygłuszenie oczywiście pomaga, chociaż według mnie z 13 basu dużo i tak nie będzie. Mały subwoofer do bagażnika i będzie miodzio :)
    Zresztą jak sam mówisz stare głośniki już strzelają to i tak musisz je wymienić. A więcej basu z 13 w cenie tych hertzów i tak pewnie będziesz miał ciężko znaleźć.

Widzę że montaż głośników w tych autach to koszmar. Głośnik musi dolegać do podłoża. Dlatego musisz coś wymyślić, ale jak wytniesz w tapicerce to będzie chyba ciężko zamontować maskownice, a ciąć uchwyty głośnika to też masakra. Ciekawe czy będzie trzymać na dwóch śrubach.

0
  • #11 21 Maj 2016 00:06
    kamil trx
    Poziom 17  

kasadyga napisał:
    W tyle tak jest przewód dochodzi do niskotonowca i zaraz idzie rozgałęzienie na tweeter, tyle że tam tweeter też jest w drzwiach, z przodu w ogóle nie ma tych przewodów są tylko od niskotonowca, a przewody z tweetera wychodzą z jego gniazdka w desce pod szybą po demontażu tweetera, niestety są strasznie krótkie ledwie pozwalają na odpięcie kostki... dosłownie na styk by tylko z wielkim trudem wypiąć tweeter.

W takim razie możesz pociągnąć nowe kable (nie wiem czy planowałeś), albo zamontować zwrotnice za radiem, tuż na wyjściu.

kasadyga napisał:
    Zamontowałem zwrotkę na tyle i sprawdziłem jedną strone z drugą fabryczną i powiem szczerze, góra ok jest znaczna różnica ale dół gra mniej więcej tak samo prawdę mówiąc nie słyszę różnicy poza tym że fabryczne są już pewnie zarżnięte i często "pukają, strzelają" chyba tylko jeden jest jeszcze w miarę sprawny. Wynik troche przekłamany ponieważ głośnik całkiem nie dochodził do zabudowy drzw

W celu przetestowania mógłbyś zapakować je w kilkulitrowe najprostsze skrzynki, a nie w drzwi, bo w warunkach jakie opisałeś, trudno Ci będzie chyba uznać to porównanie za miarodajne.

0
  • #12 23 Maj 2016 20:04
    kasadyga
    Poziom 3  

Na dniach będę się za to wszystko porządnie zabierał obecnie czytam i gromadzę materiał zastanawiam się co użyć do tapicerki GMS 02 6mm czy GMS 012 3mm co doradzacie? boję się że grubsza "nie zmieści się" i mi nie dociśnie całego panelu... druga sprawa z panelu tapicerki te "białe czterofragmentowe coś z dziurami" usunąć czy zostawić? co z tym zrobić i jaką to pełni funkcję?

Zastanawiam się nad dystansami MDF około 10-15 zł sztuka, jednak te i tak były by zamontowane do całego panelu tapicerki, a głośniki do nich... ma to sens?

Do wewnątrz i z zewnątrz na techniczne użyję butylowo-alu STP Silver.

Do przewodów i tego typu rzeczy taśma parciana.

0
  • #15 24 Maj 2016 01:28
    kamil trx
    Poziom 17  

kasadyga napisał:
    Na dniach będę się za to wszystko porządnie zabierał obecnie czytam i gromadzę materiał zastanawiam się co użyć do tapicerki GMS 02 6mm czy GMS 012 3mm co doradzacie?

"Doradzamy" żeby do tapicerki nie używać niczego. Dokładnie tak. Chyba że... warstwa pianki pozwoli panelowi oprzeć się o drzwi - tylko wtedy będzie to miało sens.

kasadyga napisał:
    druga sprawa z panelu tapicerki te "białe czterofragmentowe coś z dziurami" usunąć czy zostawić? co z tym zrobić[...]?

W ogóle się tym nie zajmować.

kasadyga napisał:
    Zastanawiam się nad dystansami MDF około 10-15 zł sztuka, jednak te i tak były by zamontowane do całego panelu tapicerki, a głośniki do nich... ma to sens?

Nie ma. Dystanse mają być przymocowane do metalowej ściany drzwi z otworami technicznymi, a nie do tapicerki.

1