Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bzyczenie w głośnikach wraz z wzrostem FPS

aksel_pl 26 Kwi 2016 23:48 594 7
  • #1 26 Kwi 2016 23:48
    aksel_pl
    Poziom 25  

Witam
    Od dłuższego już czasu odnotowuję bzyczenie w głośnikach podczas grania w różne gry. Im większy FPS tym bzyczenie ma wyższą tonacje. Co jakby piszczenie cewek ale w głośnikach i nie są to cewki. Póki w grze jest hałas to w zasadzie tego nie słychać ale kiedy są cichsze ceny robi sie to bardzo upierdliwe. Synchronizacja pionowa na 60fps troche pomaga ale nadal bzyczy, jak jest powyżej 100fps to klękajcie narody...
    Bzyczenie jest niezależne, jeśli przełączę źródło dźwięku na słuchawki to podczas grania głośniki bzyczą, adekwatnie do fps. Poza grami nie bzyczy.

Czekam na pomysły, uziemienie jest, połączenie głośnik- komputer niesymetryczne, ale kilkuwarstwowo ekranowane.

Przed chwilą zauważyłem że przełączenie głośnika do gniazda bez przysłowiowego bolca problem rozwiązuje, ale jednocześnie odłączam głośnik od UPSa i od uziemienia więc nie fajnie.

Specyfikacja kompa:
    i7 2600K, ASRock z77 OC Formula, Gigabyte GTX970 Gaming, 16G Patriot Viper Xtreme div.4, SSD Samsung 850, Seagate ST100DM003, Thermaltake ToughPowerXT 675W, Windows 7x64 Ultimate
    Głośniki: Fostex PM1MKII
    Karta muzyczna: SB ZXR

0 7
  • Mitronik
  • #2 27 Kwi 2016 00:23
    310artur
    Poziom 43  

Coś sieje. Dla jasności bo nie zrozumiałem. Bzyczenie generuje karta dźwiękowa? W słuchawka też je słychać czy tylko dotyczy głośników?
    Jak odepniesz głośniki od komputera ale zostawisz kabel sygnałowy tak jak jest to bzyczą?
    Bo mam wątpliwości czy to dobry dział. Wygląda że UPS sieje na masie i tyle - stąd zakłócenia.

0
  • Mitronik
  • #3 27 Kwi 2016 00:26
    aksel_pl
    Poziom 25  

Wykluczyłem już sianie przez ups. Nie wiem co generuje bzyczenie, ale coś generuje. Słychać tylko na głośnikach. Nie, nie bzyczą jeśli odepnę.
    Problem jest raczej z uziemieniem, bo tak jak napisałem odłączenie od uziemienia problem rozwiązuje ale dlaczego?

0
  • #4 27 Kwi 2016 00:39
    310artur
    Poziom 43  

Ale odłączenie czego głośników czy PC? Jak podasz sygnał dźwiękowy z telefonu na głośniki gdy są tak podpięte jak są gdy bzyczą to problem jest czy nie?
    Bo w sumie to że w słuchawkach nie bzyczy nic nie znaczy - te aktywne głośniki mają spore wzmocnienie.
    A nie jest czasem uziemienie gdzieś po drodze realizowane jako mostek do masy?

Czystko komputerową opcją od zakłóceń jest "Spread spectrum" - to opcja BIOS, włączona zapobiega generowaniu zakłóceń przez przetwornice na płycie głównej. Widzę masz taką w OC tweaker. Tylko miej świadomość jak jest to włączone to ponoć OC jest mniej stabilne. Coś kosztem czegoś.

0
  • #5 27 Kwi 2016 00:47
    aksel_pl
    Poziom 25  

Przełączenie zasilania głośników do gniazda bez uziemienia rozwiązuje problem, ale dlaczego? Bzyczenie pojawia się tylko podczas grania w wymagające gry gdzie następuje przekroczenie 60fps i im więcej fps tym bzyczenie jest bardziej piszczące(wyższe częstotliwości).
    Spread Spectrum wyłączone.
    Na pewno głośniki nie wzmacniają szumów, nie tędy droga.
    Mam na listwie czujnik uziemienia i wskazuje że wszystko OK.
    Wsadziłem rozgałęziacz bez bolca w miejsce gdzie zawsze mam podpięte głośniki i to również rozwiązuje problem, nawet bym rzekł że nie wydobywa się nawet najmniejszy szmer po przyłożeniu ucha, ale nadal nie znam powodu dla którego uziemienie robi problem. Nawet bym rzekł że nie wydobywa się nawet najmniejszy szmer po przyłożeniu ucha.
    Czyżby powodem było niesymetryczne połączenie głośników z kartą muzyczną?

0
  • #6 27 Kwi 2016 00:56
    310artur
    Poziom 43  

aksel_pl napisał:
    Spread Spectrum wyłączone

Powinno być włączone.

Może inaczej się pobaw jak od strony komputera chcesz to ugryźć. Pobierz sobie OCCT. Uruchom kolejno testy CPU,GPU,Power supply. W tym przypadku ustawienia są bez znaczenia (niechh będą jak są domyślnie). W którym przypadku pojawia się dźwięk w głośnikach?
    Po co? Zobaczymy kiedy się to pojawia. Czy przy obciążeniu CPU, obciążeniu GPU, obciążeniu zasilacza. Jeśli się nie pojawi to sieje monitor przy wysokim FPS.
    BTW monitor analog czy cyfra? (sygnał analogowy to kablem VGA ewentualnie DVI-I pozostałe sygnały cyfrowe)

0
  • #7 27 Kwi 2016 01:00
    aksel_pl
    Poziom 25  

Tak furmark rownież wskazuje na grafikę, monitor cyfrowy. Nie wiem tylko co monitor miałby mieć z tym wspólnego przecież to nie antena. Nie wiem kto Ci powiedział ze spreadspectrum powinno byc włączone. Moze byc nie musi.

0
  • #8 27 Kwi 2016 01:13
    310artur
    Poziom 43  

Jakby monitor dostawał sygnał analogowy kiepskim kablem to ten kabel mógłby siać zakłócenia w teorii.
    Obciążenie CPU nie generuje dźwięku?

Z powyższych strzelam tak. Sieją przetwornice na karcie graficznej (pod obciążeniem) na kartę muzyczną, albo jakoś te zakłócenia na masę (w PC wszystko jest uziemione a dla audio masy się separuje z tego co wiem).
    Gdzie masz SB wpiętego? na samym dole najdalej od grafiki jak się da? Jeśli nie to możesz spróbować go tam wpiąć.

Podejrzewam że jak podepniesz głośniki do gniazdka z bolcem ale nie w UPS to bzyczeć nie będą.

0