Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony przewód zasilający domu

26 Kwi 2016 23:52 1089 4
  • Poziom 10  
    Cześć,

Dziś przydarzyło mi się niestety uszkodzić wiertłem kabel elektryczny. Pech chciał, że był w miejscu, w którym być nie powinien -to po pierwsze. Po drugie pech chciał, że trafiło na kabel zasilający cały dom, który idzie od licznika na zewnątrz domu do skrzynki rozdzielczej. Kabel 3x2.5mm.

Inspekcja wzrokowa wykazała, że przewody nie zostały przecięte ani znacząco uszkodzone. Uszkodzeniu uległa izolacja przewodu fazowego i neutralnego.

Chciałem się upewnić jak to naprawić. Standardowo można rozkuć na puszkę, rozciąć, złączki WAGO lub kostki zastosować i zmontować. Ale to jest przewód niestety najważniejszy w domu ;(. Inna opcja to zaizolowanie przewodów taśmą samowulkanizującą. A może jeszcze jakoś inaczej/prościej można. Z wilgocią problemów w tym miejscu być nie powinno - mogę spokojnie puszkę zostawić - to jest w niewidocznym miejscu w garażu.

Podpowiedzcie jak zrobić, żeby było bezpiecznie. Ewentualnie żebym wiedział jak zweryfikować naprawę przez elektryka - a dobrego niestety nie znam.
  • Sklep HeluKabel
  • Admin Elektroenergetyka
    tomwoz napisał:
    Cześć,

Dziś przydarzyło mi się niestety uszkodzić wiertłem kabel elektryczny. Pech chciał, że był w miejscu, w którym być nie powinien -to po pierwsze. Po drugie pech chciał, że trafiło na kabel zasilający cały dom, który idzie od licznika na zewnątrz domu do skrzynki rozdzielczej. Kabel 3x2.5mm.

Zasilanie całego domu kablem 3x2,5mm² to chyba jakiś żart.

tomwoz napisał:
    Podpowiedzcie jak zrobić, żeby było bezpiecznie. Ewentualnie żebym wiedział jak zweryfikować naprawę przez elektryka - a dobrego niestety nie znam.

Najpierw napisz jaki jest przydział mocy oraz wartość zabezpieczenia przedlicznikowego, bo być może wcale tego naprawiać nie będziesz musiał, tylko doprowadzisz nowy kabel o stosownym przekroju.

Może to altanka działkowa?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 10  
    Bardzo trafne spostrzeżenie z tym przekrojem przewodu. Pisałem na gorąco i sugerowałem się tym, że po zwarciu zadziałał bezpiecznik przed licznikiem na zewnątrz budynku. I błędnie założyłem, że to ten główny przewód.

Po analizie okazało się, że uszkodzona została izolacja przewodu oświetleniowego. czyli powinno być dużo prościej. Przewody jak pisałem są nieuszkodzone, tylko izolacja. Czy można to jakoś sprytnie zaizolować?? miejsca tam prawie nie ma. Może ściągnąć izolację całego przewodu i założyć np. pierścień łączeniowy - taki z blaszkami, który nie wymaga rozcinania przewodów??

A może jakiś inny sprytny patent?
  • Poziom 20  
    Proponuję wstawić puszkę (np. fi 80), rozciąć przewód i zrobić "wstawkę" (kawałek takiego samego przewodu). Czyli przewód - łączenie - wstawka - łączenie - przewód. Spokojnie w puszcze zmieścisz, i spokojnie będziesz spał.
  • Poziom 10  
    Ostatecznie udało mi się rozciąć izolację zewnętrzna przewodu, a przewody uszkodzone ułożyłem przelotowo bez rozcinania w pierścieniu rozgałęźnym (przyciąłem bo do 2 elementów). Rozkułem na puszkę, zaizolowałem, na koniec gips budowlany.