Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Subwoofer do pokoju?

piotuś 27 Kwi 2016 00:42 1401 25
  • #1 27 Kwi 2016 00:42
    piotuś
    Poziom 4  

Witam
    Chciałbym zbudować subwoofer do pokoju 4 na 3m
    Moje pytanie brzmi jaki głośnik wybrać?
    tak aby schodził nisko ale też przy szybszych kawałkach dawał radę
    zastanawiałem się nad GDN 30/120/1

Wszelkie sugestie mile widziane

• #3 27 Kwi 2016 11:05
    2510814
    Usunięty  
  • #4 27 Kwi 2016 18:18
    piotuś
    Poziom 4  

Elektronik987 napisał:
    Ile pieniędzy masz na głośnik,maksymalnie?

Na sam głośnik do 250zł

Tak widziałem sporo o GDN 30/120 i dlatego pytam czy nadawał by się do mnie

• #5 27 Kwi 2016 21:15
    2510814
    Usunięty  
  • #6 27 Kwi 2016 22:08
    piotuś
    Poziom 4  

Nie musi być koniecznie ten tonsil, po prostu podoba mi się jego membrana i widziałem że wiele osób na robi na nim subwoofery
    Nie jestem jakimś audiofiem ;)

Co do zasilania to chciał bym żeby to był subwoofer aktywny
    myślałem o wykonaniu panelu

• #7 28 Kwi 2016 10:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piotuś napisał:
    po prostu podoba mi się jego membrana
    Głośnik ma przede wszystkim GRAĆ - najlepiej zgodnie z przeznaczeniem.
    piotuś napisał:
    widziałem że wiele osób na robi na nim subwoofery
    Bo też im się podoba pewnie...
    piotuś napisał:
    Nie jestem jakimś audiofiem
    To nie powód, zeby zrobić byle jak i byle co - żeby tylko dudniło.
    piotuś napisał:
    Doświadczenie w montażu/budowie elektroniki masz na takim samym poziomie jak i w temacie budowania subwooferów? ;)

• #8 28 Kwi 2016 18:42
    piotuś
    Poziom 4  

398216 Usunięty napisał:
    Głośnik ma przede wszystkim GRAĆ - najlepiej zgodnie z przeznaczeniem.

W pełni się z tym zgadzam

398216 Usunięty napisał:
    piotuś napisał:
    Doświadczenie w montażu/budowie elektroniki masz na takim samym poziomie jak i w temacie budowania subwooferów?

Nawet większe;)

• #9 28 Kwi 2016 19:29
    marian133
    Poziom 37  

Wzmacniacz jest równie ważny jak i sam głośnik.
    Często się zdarza, że lepszy wzmacniacz zagra lepiej z gorszym głośnikiem jak na odwrót.

Jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu wzmacniaczy, to kup gotowca. Ostatnio sprzedawałem PA400 firmy ABelektronika za 400zł, czyli 1zł za 1W mocy :)

Co do samego głośnika, wolał bym już STX-a, a nawet dwa STX-y 10" zamiast tego jednego Tonsila.
    http://stx.pl/w-27-400-8-mc.html mam go na stanie i polecam.

• #10 28 Kwi 2016 20:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Pokoik ma ok. 12m2 - moim zdaniem budowanie subwoofera o mocy większej niż 60W to nierozsądne, bo i tak nie będzie można w pełni go wykorzystać. Jakie kolumny główne masz?

• #11 28 Kwi 2016 22:38
    piotuś
    Poziom 4  

marian133 napisał:
    Jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu wzmacniaczy, to kup gotowca.

No jakoś to doświadczenie trzeba zdobyć ;)
    Myślałem nad złożeniem jednego z projektów pana Mirley'a
    http://mirley.net/mini_wzmacniacz_100w.html
    lub jak będzie potrzebne więcej mocy.
    http://mirley.firlej.org/wzmacniacz200w

wydaje mi się że dałbym radę wykonać te wzmacniacze tylko pytanie czy się nadadzą do tego?

398216 Usunięty napisał:
    Pokoik ma ok. 12m2 - moim zdaniem budowanie subwoofera o mocy większej niż 60W to nierozsądne, bo i tak nie będzie można w pełni go wykorzystać.

Ale przecież nie będę całe życie siedzieć w takim pokoju ;)

398216 Usunięty napisał:
    Jakie kolumny główne masz?

Unitra Tonsil space '86
    Brakuje mi w nich niskich tonów ale poza tym mi wystarczają

Co sądzicie o zastosowaniu tu głośnika samochodowego?
    Na forum przeczytałem że muli ale podczas oglądania filmów można odczuć bass na "klacie"
    Będzie on używany i do muzyki i do filmów

• #12 29 Kwi 2016 10:28
    2510814
    Usunięty  
  • #13 29 Kwi 2016 11:33
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piotuś napisał:
    Ale przecież nie będę całe życie siedzieć w takim pokoju
    piotuś napisał:
    Unitra Tonsil space '86
    Jeżeli będziesz się przeprowadzał to i tak Space Ci nie wystarczą, a do nich jak ulał pasuje 60W sub.
    Chodzi mi o to, że w obecnej konfiguracji nie ma sensu inwestować w jakiegoś "potwora", który i tak Cię nie zadowoli, bo nie będzie mógł "rozwinąć skrzydeł", a w razie zmiany pokoju na większy będzie konieczność wymiany całego sprzętu - a skąd pewność, że ten "duży" (o większej mocy) subwoofer,(bo pomieszczenie większe) będzie w ogóle potrzebny do nowego zestawu wzmacniacza i kolumn?
    Zrobisz jak chcesz, ale moim zdaniem, to w tej chwili strzelanie z armaty do komara trochę jest.

• #14 30 Kwi 2016 01:07
    piotuś
    Poziom 4  

Mam jeszcze VK 965B... tak wiem niema czym się chwalić i dlatego też nie wymieniłem ich w poprzednim poście ale tak to jest jak się najpierw kupuje a potem czyta opinie...

Wydaje mi się że 60W to może być troszkę mało ale mogę się mylić ;)

Mój znajomy też ma VK 965B i do nich miał jeszcze subwoofer (nwm jaki) i bass można było odczuć na wnętrznościach xD chciał bym coś takiego odtworzyć u siebie.

• #15 30 Kwi 2016 02:56
    Falco76
    Poziom 25  

Możesz nawet odręcznie narysować schemat pokoju i rozmieszczenie elementów w nim? W tak małym pomieszczeniu będzie ciężko, to zrobić. A jeżeli to osiągniesz, to sąsiadom pobijesz wszystkie szklanki w szafce w kuchni.

• #16 30 Kwi 2016 11:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piotuś napisał:
    Wydaje mi się że 60W to może być troszkę mało ale mogę się mylić
    Jeśli bierzesz pod uwagę głośniki o realnie podawanych parametrach (jak Tonsil na przykład) - ja bym się o to nie martwił. Gra (słychać) nie moc, ale efektywność (skuteczność z jaką moc elektryczna przetwarzana jest na dźwięk).

• #17 30 Kwi 2016 16:57
    piotuś
    Poziom 4  

Falco76 napisał:
    to sąsiadom pobijesz wszystkie szklanki w szafce w kuchni.

najbliższy sąsiad jest jakieś 150m ode mnie. Chyba aż takich drgań nie będzie ;)

Falco76 napisał:
    Możesz nawet odręcznie narysować schemat pokoju i rozmieszczenie elementów w nim?

czy to będzie konieczne? i jak tak to czy wszystkich elementów?

• #19 16 Maj 2016 18:09
    piotuś
    Poziom 4  

Witam
    Przepraszam za tą nieobecność

Zrobiłem przemeblowanie w pokoju i po innym ustawieniu kolumn efekt jest lepszy

Ale jest niedosyt..

Jak w którymś z tematów przeczytałem to ma zabijać ;)
    Naczytałem się dużo o Tonsil i STX i mam mętlik w głowie.
    Jedni piszą że STX inni że Tonsil fanatyków nie brakuje...
    60W fakt to sporo i może wystarczy ale obawiam się że po krótkim czasie będzie mi się wydawać że to za mało i zacznę budować coś większego...

• #20 17 Maj 2016 15:06
    wojteklobo
    Poziom 7  

Warto też zająć się adaptacją akustyczną pomieszczenia. Jeśli odczuwasz "niedosyt" niskich częstotliwości to może po prostu ulegają one pochłonięciu przez meble, ściany itp. Nadmiar wysokich częstotliwości można rozproszyć dyfuzorem Shroedera albo panelem binarnym.
    Pasmo przenoszenia Space '86 to 60-20.000Hz według producenta :wink: , w tak małym pokoju nie potrzeba więcej basów.
    Wszystko zależy co chcesz osiągnąć i jaki masz budżet.

• #21 17 Maj 2016 15:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wojteklobo napisał:
    Jeśli odczuwasz "niedosyt" niskich częstotliwości to może po prostu ulegają one pochłonięciu przez meble, ściany itp.
    ?
    Na pewno wiesz o czym piszesz? Im mniejsza częstotliwość tym mniej wrażliwa na takie "pułapki".
    Jeśli już - to właśnie odwrotnie - miękkie tapicerowane meble, dywany, obrazy wpływają na zmniejszenie ilości wysokich częstotliwości, które są przez te materiały pochłaniane (a przy okazji większa ilość "gratów" w pokoju znacznie zmniejsza czas pogłosu).
    Poza tym - im mniejszy pokój, tym większy problem z uzyskaniem niskiego basu. Wynika to z długości fali i ustawienia (względem ścian/powierzchni odbijających dźwięk) subwoofera.
    Przykładowo - ustawienie suba bliżej środka długości pokoju powoduje większy wpływ na zmniejszenie ilości basu w porównaniu do ustawienia bliżej krótszej ściany.

• #22 17 Maj 2016 21:31
    piotuś
    Poziom 4  

wojteklobo napisał:
    Pasmo przenoszenia Space '86 to 60-20.000Hz według producenta , w tak małym pokoju nie potrzeba więcej basów.

VK Według producenta mają 40-20000Hz
    i mimo wszystko dalej jest niedosyt...

wojteklobo napisał:
    Wszystko zależy co chcesz osiągnąć

chciałbym osiągnąć możliwie niski i dynamiczny bass, który jak wspomniałem wyżej ma zabijać ;)
    myślałem tu o 35Hz ale czy to wgl w takim pokoju osiągalne?

wojteklobo napisał:
    ...i jaki masz budżet.

Na sam głośnik max 250zł

• #23 19 Maj 2016 00:32
    Falco76
    Poziom 25  

Są dwa rozwiązania braku basu w małych pomieszczeniach:
    1. "Kombinatoryka" - kombinujemy, ustawiamy, szukamy miejsc odsłuchowych itd....
    2. "Moc" - tworzymy subwoofer (za tyle ile mamy pieniędzy) i ogień.

• #24 20 Maj 2016 16:32
    piotuś
    Poziom 4  

Falco76 napisał:
    2. "Moc" - tworzymy subwoofer (za tyle ile mamy pieniędzy) i ogień.

Tylko jaki głośnik wybrać?

• #25 20 Maj 2016 17:35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Falco76 napisał:
    "Moc" - tworzymy subwoofer (za tyle ile mamy pieniędzy) i ogień.
    Czyli według Kolegi - za zmianę właściwości akustycznych pokoju odpowiada moc ? Bzdura Kolego. I to wielka. Chyba, że masz na myśli budowanie pompy ciśnieniowej i traktować pokój jak kabinę samochodu - wówczas - oczywiście, masz rację, że większa moc wpłynie na ODCZUCIE basu. Nie mniej jednak nie zmieni to akustyki i nie poprawi odtwarzania basu, a jedynie zniszczy cały muzyczny materiał - jak w samochodzie: "UmmmcykcykUmmmmcykcyk" - o jakości tego nie da się mówić (chyba, ze w samych negatywach), ale dudnienie będzie.

• #26 21 Maj 2016 02:20
    Falco76
    Poziom 25  

Cytat:
    Czyli według Kolegi - za zmianę właściwości akustycznych pokoju odpowiada moc ?

Nie napisałem, że za zmianę właściwości właściwości akustycznych pokoju odpowiada moc. Moc jest tu potrzebna do podbicia niskich częstotliwości. Cały czas jest mówione o tym, żeby "czuć bas". Koledze raczej chodzi o bas "który jak wspomniał wyżej ma zabijać".

Proponuję zwiedzić tą stronę:
    http://mdcs.elektroda.net/lw1200_2/lw1200.html

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME