Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega32 ZVL3 AVR - Dlaczego tranzystor przy wyświetlaczu 7-segmentowym jest wyz

Michu_PL 27 Kwi 2016 09:22 1188 21
  • #1 27 Kwi 2016 09:22
    Michu_PL
    Poziom 9  

Witam,

Mam do was jedno pytanie. Ostatnio na egzaminie prowadzący zadał mi pytanie w sprawie tranzystora przy wyświetlaczy 7-segmentowym.

Dlaczego tranzystor przy wyświetlaczu 7-segmentowym jest wyzwalany stanem niskim?

Czy mógłby mi ktoś dokładnie to wyjaśnić. Szukałem w Internecie i dokumentacji i nie mogłem uzyskać odpowiedzi. Układ, na którym mi pokazał to Atmega ZVL3. Poniżej ten układ i miejsce o które mi chodzi.

Atmega32 ZVL3 AVR - Dlaczego tranzystor przy wyświetlaczu 7-segmentowym jest wyz

0 21
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 27 Kwi 2016 10:03
    Radzio M.
    Poziom 32  

A wiesz jaka jest różnica między tranzystorami bipolarnymi npn a pnp ?

0
  • #3 27 Kwi 2016 10:05
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Odpowiedź jest prosta. Najpierw sprawdź rodzaj tranzystora - pnp/PMOS/npn/NMOS. Potem zobacz, jak działa tranzystor takiego typu jako wyłącznik - jak jest podłączony w tym konkretnym urządzeniu i jakiego napięcia wymaga na wejściu w celu załączenia.

0
  • #4 27 Kwi 2016 11:30
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@BlueDraco IMHO nie jest taka prosta, bo pytanie zawiera błędną tezę. Gdyby zatosować mniej popularne LED ze wspólną katodą to tranzystor NPN i sterowanie stanem wysokim byłoby na miejscu. Więc odpowiedz na to pytanie właściwie nie ma nic wspólnego z elektroniką - ot popularność wyświetlaczy ze wspólną anodą, którymi łatwiej się steruje przy pomocy tranzystora PNP.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 27 Kwi 2016 12:25
    BlueDraco

Eeee, nie takie knoty w schematach wdziałem. Może być wspólna katoda i pnp... ;)

0
  • #6 27 Kwi 2016 15:40
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 27 Kwi 2016 18:54
    Michu_PL
    Poziom 9  

Dziękuje wam za pomoc, ale nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Zabrzmi to trochę dziwnie, ale szczerze mówiąc nie interesuje się mikrokontrolerami AVR, a odpowiedź na to pytanie jest potrzebne mi wyłącznie do zaliczenia egzaminu. Poprawa jest jutro, więc szukanie teraz co to znaczy tranzystor biopolarny, a potem zagłębianie się dalej w temat może spowodować, że nie zdołam poznać odpowiedzi. Wiecie jak działa mechanizm. Zakuć, zapomnieć. Zapytałem się znajomego elektryka to powiedział, że tranzystor wyzwalany stanem niski wynika z tego iż w wyświetlaczy są inne tranzystory. Nie wiem czy to jest dobra odpowiedź, dlatego zwróciłem się o pomoc tutaj. Jeśli nie stanowi to problemu to wolałbym opis w dwóch lub trzech zdaniach.

0
  • #8 27 Kwi 2016 20:52
    BlueDraco

Twoje pytanie nie dotyczy mikrokontrolerów, a podstaw elektroniki.
    Z zasady to forum nie jest miejscem dla wyzawców 3Z. Jeśli już potrzebujesz pomocy na tej zasadzie, to proponuję jeszcze prostszy wariant - podaj adres e-mail wykładowcy, a my mu wyślemy odpowiedź - wtedy nie będziesz musiał nawet nic przepisywać i unikniesz w ten sposób błędów przy kopiowaniu.

3
  • #9 27 Kwi 2016 21:48
    tmf

Michu_PL napisał:
    Zakuć, zapomnieć. Zapytałem się znajomego elektryka to powiedział, że tranzystor wyzwalany stanem niski wynika z tego iż w wyświetlaczy są inne tranzystory. Nie wiem czy to jest dobra odpowiedź, dlatego zwróciłem się o pomoc tutaj. Jeśli nie stanowi to problemu to wolałbym opis w dwóch lub trzech zdaniach.

Znajomy najwyraźniej też jest wyznawcą zasady 3Z, tyle, że miał więcej szczęścia. Bo jeśli udzielisz odpowiedzi jakiej ci poradził, to kolejny termin masz jak w banku.
    Odpowiedź już dostałeś - można tam wsadzić dowolny tranzystor, to, że stosuje się pnp wynika z przyzwyczajenia i popularności takiego rozwiązania.

0
  • #10 28 Kwi 2016 08:31
    Michu_PL
    Poziom 9  

Wiem, że to forum nie jest dla wyznawców 3Z, ale na innych forach nie wiedzą. Dla mnie są to ciekawe tematy, ale nigdy nie miałem elektroniki, a na ćwiczeniach panuje zasada, że studenci, którzy przychodzą pierwszy raz na zajęciach z góry już wszystko wiedzą. Zero tłumaczenia.

0
  • #11 28 Kwi 2016 08:38
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 28 Kwi 2016 08:47
    BlueDraco

Kolega zapewne nie zauważył w planie zajęć wykładów, zresztą kto by tam chciał chodzić, siadać i słuchać albo - co gorsza - czytać jakieś podręczniki. Przecież liczy się tylko dyplom...

1
  • #13 28 Kwi 2016 09:09
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 28 Kwi 2016 10:00
    tmf

@Piotrus_999 U nas problem w tym, że zajęcia praktyczne kosztują, a na edukację, także wyższą, nikt nie chce za dużo płacić. Więc zajęcia ćwiczeniowe zamienia się na seminaryje i wykady, czyli głównie teorię. No i uczelnia nie ma za dużo pieniędzy, żeby kupować nowoczesny sprzęt, devboardy itd. Więc ciągle króluje '51. Jednak nie jest też tak źle - jak ktoś chce to też niezłe projekty można stworzyć. Prosty przykład - łazik marsjański, regularnie Polacy w konkursach zdobywają czołowe (pierwsze) miejsca. Wynika z tego, że większości studentów raczej się nie chce. Z drugiej strony i na zachodnich, nawet dobrych uniwersytetach są gnioty. Jeśli chodzi o średni poziom prac to jest on IMHO porównywalny.
    Co do tematu autora - @Michu_PL naprawdę masz już w poprzednich postach komplet informacji. Teraz wystarczy tylko usiąść i chwilę pomyśleć, ew. wygooglować jak działa tranzystor npn i pnp. Bez głębszej znajomości elektroniki, dojdziesz do właściwych konkluzji w parę minut.
    Weź też pod uwagę, że studia polegają na samodzielnej pracy, to nie szkoła podstawowa. To, że się wymaga przygotowania do zajęć powinno być normą, tym bardziej, że żyjemy w czasach, kiedy do prawie każdej informacji można dotrzeć w kilka minut. Zajęcia powinny służyć wyłącznie dysusji i wyjaśnianiu problemów, które powstały w czasie nauki/wykonywaniu ćwiczeń.

0
  • #15 28 Kwi 2016 10:04
    Michu_PL
    Poziom 9  

Starałem się i byłem na wszystkich wykładach oraz ćwiczenia. Jeśli chodzi o moje podejście, a zresztą co będę tłumaczył.

To o co się teraz pytam nie jest mi potrzebne do żadnego projektu. Jest to pytanie postawione przez prowadzącego i kazał się z tego przygotować. Na studiach słowo "projekt" jest każdemu obce. Większość uczelni, albo nie ma warunków albo wykładowcom się nie chce.

Pewnie wielu z was uważa mnie teraz za lenia, ale trzeba pamiętać, że informatyka, a elektronika to bardzo rozległa dziedzina. Studia są po to żeby zdobyć tylko dyplom, bo wiedze i doświadczenie nabierzesz w pracy. Ja jednocześnie pracuje i studiuje. Więcej nauczyłem się w pracy niż w szkole. Wole studiować i ukończyć studia raz, a nie studiować X-razy jak 90% studentów na jakiejkolwiek uczelni. A przy chodzi co do czego to nawet prostego gniazda lub kabla nie potrafią połączyć. Niby studiujemy informatykę, a na 40 osób tylko 5 pracują w zawodzie. Reszta oprócz zaocznych studiuje jeszcze dziennie lub pracują w markecie na kasie. Nie porównujcie również dzisiejszej edukacji do tego co było 20 lat temu, bo wtedy było zupełnie inaczej. Ktoś kto studiował medycynę, a teraz studiuje informatykę i pracuje w markecie budowlanym nie jest normalny.

0
  • #16 28 Kwi 2016 11:04
    Radzio M.
    Poziom 32  

tmf napisał:
    U nas problem w tym, że zajęcia praktyczne kosztują, a na edukację, także wyższą, nikt nie chce za dużo płacić.

Tmf ja sądzę, że pieniądze są, tylko wydawane nieodpowiednio. Uczelnia tworzy jak najwięcej kierunków by zwabić jak najwięcej studentów. Wśród tych kierunków na uczelniach technicznych można wyróżnić kierunki określane przez studentów jako "gry i zabawy", mowa tu np. o jakimś zarządzaniu, bezpieczeństwie wewnętrznym itp. Z tego co mi wiadomo, u nas w Rzeszowie te kierunki "śmieciowe" są mocno doinwestowywane poprzez różne stypendia (o które tam nie trudno), robisz w semestrze 1 artykuł i bdb z przedmiotu.
    Wyobraźcie sobie sytuację, która występuje nie w 1 przypadku a na palcach u rąk nie zlicze :
    Rodzice pracują za granicą, co przekłada się na to, że student dostaje stypendium socjalne, dodatkowo jest na śmieciowym kierunku i bez problemu bierze stypendium za wyniki. Swego czasu było jeszcze stypendium z UE. Sytuacja była taka, że te osoby zarabiały ponad 2000 zł nie pracując.
    Mój kolega z technikum, który składał tam podanie był ponad 600 na rezerwie, gdzie limit był coś koło 200 osób chyba. Za rekrutację trzeba zapłacić coś koło 100 zł, więc na jednym kierunku z tytułu samej rekrutacji uczelni wpływa sumka 80000 zł. 8051 nie miałem, był AVR ATMEGA (brak konkretnych zajęć praktycznych), więcej uC nie było. Przewinął nam się semestr z FPGA na XILINX spartan. Do tego różne sterowniki PLC. Uwaga! Co z tego, że ćwiczyliśmy różne platformy skoro wykonywaliśmy zawsze te same zadania, czyli jakiś automat sekwencyjno czasowy. Nie było konfiguracji różnych peryferiów, po prostu leciało się z programem głównym i tyle. Prawda jest taka i to nie jeden powie, że jakby się sam czymś nie zajmował to po studiach by guzik wiedział.

0
  • #17 28 Kwi 2016 11:58
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 28 Kwi 2016 17:29
    Gutek297
    Poziom 12  

Ja takie zeczy miałem w zawodowce 20 lat temu.

Dodano po 1 [minuty]:

Na kierunku monter aparatury rtv. Praktykę zdobyłem w zuricie.

Dodano po 34 [sekundy]:

Na kierunku monter aparatury rtv. Praktykę zdobyłem w zuricie.

0
  • #19 28 Kwi 2016 21:23
    idepopizze
    Poziom 32  

@Michu_PL
    Żeby Ci chłopie nie zadawali takich pytań na rozmowie o pracę ........

0
  • #20 28 Kwi 2016 22:56
    Michu_PL
    Poziom 9  

Widzę, że dyskusja poszła w odwrotną stronę.

Znalazłem osobę, która mi wytłumaczyła w czym rzecz. Poszedłem dzisiaj na egzamin i zdałem. Temat do zamknięcia.

0
  • #21 29 Kwi 2016 14:03
    tmf
  • #22 29 Kwi 2016 19:58
    Michu_PL
    Poziom 9  

Oto jak zostało mi to wytłumaczone.

Pytanie: Dlaczego tranzystor przy wyświetlaczu 7-segmentowym jest wzbudzany stanem niskim?

Odpowiedź: Tranzystor jest wzbudzany stanem niskim, ponieważ jest to tranzystor typu P, przez który płynie prąd o niskim napięciu. Poniżej 5V, czyli takim jaki może dać płytka mikrokontrolera. W przypadku zastosowania tranzystora typu N musielibyśmy dać większe napięcie, ok. 8V. Wymagałoby to podłączenia dodatkowego układu, który wzmocniłby napięcie, co było by to zawodne i kosztowne.

0