Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik SEW wysokie napięcie DC

27 Kwi 2016 13:15 2247 10
 • Poziom 10  
  Witam

  Posiadam falownik SEW MCF40A0075-5A3-4-00 działający w sieci IT 500V. Problem polega na tym, że podpinając falownik do sieci wraz z przewodem PE (bez uruchamiania silnika), napięcie w obwodzie DC skacze do poziomu 800V. Odpinając przewód PE i ponownie uruchamiając falownik napięcie w obwodzie DC jest na poziomie 700V (takie jakie powinno być na falowniku). Moje pytanie do forumowiczów, czy ktoś się spotka z taką pracą falownika, bądź wie co może powodować taki skok napięcia. Dodam jeszcze, że w wypuka pojawienia się w sieci doziemienia (nie na falowniku) napięcie w obwodzie DC osiąga wartość ponad 1000V.

  Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 10  
  To zjawisko występuje tylko na tym typie falownika, pozostałe falowniki działające w tym systemie mają napięcie na szynie DC rzędu 720V. Jeżeli dobrze zrozumiałem to mam zmierzyć napięcie pomiędzy PE falownika, a PE mojej sieci? Mierzyłem to napięcie przy doziemieniu gdzieś na sieci i wynosiło 290V.
 • Poziom 10  
  Na zakładzie mamy wszędzie 500V IT. Falownik służy do regulacji obrotów wagi rotorowej. Posiadam też inne falowniki SEW-a podpięte do tego samego wyłącznika więc bardziej skłaniał bym się tu do jakieś elektrycznej konfiguracji falownika, bądź uszkodzenia jakiegoś elementu wewnątrz.
 • Poziom 10  
  Napięcie jest podbijane jak napęd stoi, czyli silnik nawet nie jest uruchomiony. Falownik zgłasza błąd overvoltage po przekroczeniu około 850V na szynie DC. Dodam jeszcze, że wcześniej na tym falowniku miałem 1000V na szynie DC nawet bez doziemienia w innej części sieci, lecz wymiana kondensatorów w obwodzie DC spowodowała obniżenie tego napięcia właśnie do 800V, dlatego skłaniał bym się do tego, że jeszcze jakiś element może być uszkodzony chociaż pomiary miernikiem na to nie wskazują.
 • Poziom 10  
  Też go sprawdzałem, ale kto wie może pod wpływem napięcia coś się dzieje. Po majówce jeszcze to sprawdzę.
 • Poziom 10  
  Jest to spory zakład produkcyjny i wszystkie transformatory mamy izolowane. Rezystor sprawdziłem i wszystko w porządku. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz tylko nie mogę znaleźć żadne informacji w DTR-ce czy nie należy odkręcić jakieś śrubki bądź założyć podkładkę, aby ten falownik działał w sieci IT ze względu na filtr EMC. W małej mocy falownikach SEW MOVITRAC B należy założyć podkładkę, ale jest to opisane w DTR-ce.