Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CS3-1B - Czujnik ruchu i wyłącznik czasowy do wentylatorów w łazience

27 Kwi 2016 14:19 2313 3
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie,

W łazience gdzie nie ma okna sensownym rozwiązaniem było zastosowanie czujnika ruchu sterującego oświetleniem zamiast włącznika. Zaistniała potrzeba sterowania wentylatorem łazienkowym i do tego użyto wyłącznika czasowego z opóźnieniem włączenia CS3-1B.
    Czas czujnika ruchu ustawiono na ok 2-3min, a czas opóźnienia włączenia wentylatora ok 5min (wyjście czujnika podłączono do wejścia sterownika CS3-1B). Niestety przy dłuższym korzystaniu z łazienki wentylator może się jednak nie załączyć (gdy czujnik ruchu wyłączy się - np. potrzeba korzystania z toalety przez czas dłuższy niż 3 min).
    Myślę, że jakiś układ wpięty miedzy czujnikiem a sterownikiem podtrzymujący czas 5-10sek na wejściu CS3-1B rozwiązałby problem.
    Ostatecznie może inny sterownik? Jaki? Inne propozycje?

Dziękuję za wszelkie sugestie.
  • OptexOptex
  • Poziom 29  
    U mnie w łazience uprościłem wszystko: wentylator włącza się wraz z zapaleniem światła--->wyłącza po jego zgaszeniu. Proste do bólu, ale pewne rozwiązanie. Po co niepotrzebne komplikowanie sobie życia i to tam, gdzie "czasami potrzebny naprawdę spokój"?
  • OptexOptex
  • Poziom 17  
    Dziękuję.

Wentylator jest już zainstalowany.

krys06 napisał:
    U mnie w łazience uprościłem wszystko: wentylator włącza się wraz z zapaleniem światła--->wyłącza po jego zgaszeniu. Proste do bólu, ale pewne rozwiązanie. Po co niepotrzebne komplikowanie sobie życia i to tam, gdzie "czasami potrzebny naprawdę spokój"?

Oczywiście, ale w większości przypadków wentylator nie jest potrzebny (umywalka, pralka i toaleta w łazience) i bardziej inteligentne sterowanie może wydłużyć jego żywotność a jeśli wentylator posiada filtr to oszczędzi czas na czyszczeniu\wymianie filtra.

Popełniono więc taki układ:

CS3-1B - Czujnik ruchu i wyłącznik czasowy do wentylatorów w łazience

Edytuj

Jest to czysto teoretyczny układ "na papierze".
    Po wykryciu osoby w pomieszczeniu załącza się światło i podawane jest zasilanie na układ z wyjścia PIR. Przekaźnik podaje sygnał na wejście układu czasowego CS3-1B. Po zgaszeniu światła przekaźnik powinien podtrzymać zestyki przez około 5 sek.
    Czas można ustalić w zależności od pojemności Cx, rezystancji Rx i rezystancji wewnętrznej przekaźnika.
    Przekaźnik o niewielkiej obciążalności zestyków 0,5...1A (230V) powinien wystarczyć. Większa rezystancja wewnętrzna przekaźnika powinna korzystnie wpłynąć na działanie układu po zaniku zasilania.

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinię czy układ ma szanse zadziałać jak opisano powyżej.