Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CS3-1B - Czujnik ruchu i wyłącznik czasowy do wentylatorów w łazience

eudajmonion 27 Apr 2016 14:19 3162 3
Optex
 • #1
  eudajmonion
  Level 17  
  Witam serdecznie,

  W łazience gdzie nie ma okna sensownym rozwiązaniem było zastosowanie czujnika ruchu sterującego oświetleniem zamiast włącznika. Zaistniała potrzeba sterowania wentylatorem łazienkowym i do tego użyto wyłącznika czasowego z opóźnieniem włączenia CS3-1B.
  Czas czujnika ruchu ustawiono na ok 2-3min, a czas opóźnienia włączenia wentylatora ok 5min (wyjście czujnika podłączono do wejścia sterownika CS3-1B). Niestety przy dłuższym korzystaniu z łazienki wentylator może się jednak nie załączyć (gdy czujnik ruchu wyłączy się - np. potrzeba korzystania z toalety przez czas dłuższy niż 3 min).
  Myślę, że jakiś układ wpięty miedzy czujnikiem a sterownikiem podtrzymujący czas 5-10sek na wejściu CS3-1B rozwiązałby problem.
  Ostatecznie może inny sterownik? Jaki? Inne propozycje?

  Dziękuję za wszelkie sugestie.
 • Optex
 • Optex
 • #4
  eudajmonion
  Level 17  
  Dziękuję.

  Wentylator jest już zainstalowany.

  krys06 wrote:
  U mnie w łazience uprościłem wszystko: wentylator włącza się wraz z zapaleniem światła--->wyłącza po jego zgaszeniu. Proste do bólu, ale pewne rozwiązanie. Po co niepotrzebne komplikowanie sobie życia i to tam, gdzie "czasami potrzebny naprawdę spokój"?


  Oczywiście, ale w większości przypadków wentylator nie jest potrzebny (umywalka, pralka i toaleta w łazience) i bardziej inteligentne sterowanie może wydłużyć jego żywotność a jeśli wentylator posiada filtr to oszczędzi czas na czyszczeniu\wymianie filtra.

  Popełniono więc taki układ:


  CS3-1B - Czujnik ruchu i wyłącznik czasowy do wentylatorów w łazience  Edit

  Jest to czysto teoretyczny układ "na papierze".
  Po wykryciu osoby w pomieszczeniu załącza się światło i podawane jest zasilanie na układ z wyjścia PIR. Przekaźnik podaje sygnał na wejście układu czasowego CS3-1B. Po zgaszeniu światła przekaźnik powinien podtrzymać zestyki przez około 5 sek.
  Czas można ustalić w zależności od pojemności Cx, rezystancji Rx i rezystancji wewnętrznej przekaźnika.
  Przekaźnik o niewielkiej obciążalności zestyków 0,5...1A (230V) powinien wystarczyć. Większa rezystancja wewnętrzna przekaźnika powinna korzystnie wpłynąć na działanie układu po zaniku zasilania.

  Proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinię czy układ ma szanse zadziałać jak opisano powyżej.