Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysokie odczyty licznika energii - sposoby weryfikacji ich poprawności

NexciaK 27 Apr 2016 14:41 2700 3
lampy.pl
    NexciaK
    Level 8  
    Witam.
    Mam maly problem ze strona prawno-techniczna dot. dziwnych odczytow licznika.
    Otoz wczoraj bylem u jednej starszej pani, ktorej wydaje sie ze placi stanowczo za duze rachunki za prad.
    Otoz przy mieszkaniu 27m2, srednie miesieczne zuzycie pradu jest w okolicach 750-800 kWh. Podliczajac jej sprzety domowe, nie powinna przekraczac 250-300 kWh i to liczac dogrzewanie malym grzejnikiem.
    W tym mieszkaniu prad zuzywaja bojler elektryczny(1,8 kWh) Maly grzejnik elektryczny (650Wh) Lodowka(1kWh/dzien) i ew. pralka(Klasa A++, ale policzmy pranie jako 1kWh) Dodatkowo 3 punkty oswietlenia, gdzie ma nawet energooszczedne zarowki + komputer i ew. TV.
    Nawet zawyzajac mocno, liczac bojler 2h/d grzejnik 3h/d pranie/dzien, lodwoka caly dzien - daje to 7,5kWh. Doliczajac jakies pierdoly jak komputer(Zasilacz 300W) TV, czy podladowanie telefonu i tableta daje to 10kWh na dzien i to nawet zawyzajac. Jak widac nie ma opcji na srednie dzienne zuzycie rzedu 25-28 kWh.

Na mysl od razu nasuwaja sie 3 opcje.

1. Blad licznika.

Opcja najbardziej prawdopodobna. I teraz nie wiem co dalej z tym zrobic.
    Teorytycznie mozna zlozyc wniosek do dostawcy(ENERGA) o sprawdzenie licznika. Jesli ta blad licznika bedzie to darmowe - oczywiscie. Ale jesli nie to jakie beda koszty takiego sprawdzenia i ile bedzie one trwalo?
    Co w przypadku jesli licznik byl zepsuty? Ostatecznie byloby to placenie za prad, ktorego sie nie uzylo. I co z jakas homologacja na licznik? ENERGA powinna miec date ostatniego sprawdzenia go? Co ile lat musi byc sprawdzony(wydaje mi sie ze ok 10-15, ale wole sie upewnic) Kto ponosi koszty tego sprawdzenia?

2. Podpiecie sie.

Opcja nie taka niemozliwa. Sprawdzajac rachunki, miedzy zima, a latem roznia sie kolo 60-80 zl. Ta roznice moge sobie wyobrazic, liczac ten malutki grzejniczek - spoko. Ale dalej nie wyjasnia to tego ze srednio mocno zawyzone jest to o ok. 400kWh/msc. Tylko teraz nie wiem jak wyglada sprawdzenie tego ze strony prawnej.
    Powiedzmy ze trzeba by szukac na lini Z - dom. Wczesniej kamienica nalezala do wspolnoty mieszkaniowej, ale mieszkania zostaly wykupione na wlasnosc.
    Nie wiem w tym ukladzie kto jest za to odpowiedzialny? ENERGA(z?) budynkowe rozdzielnie?

3. Bledy instalacji.

Jako ze instalacja i tak jest stara - moze to z jej bledu, bicia itd?
    Ale czy byloby az tyle?
    Instalacje i tak zaprojektuje i zrobie od nowa.
  • lampy.pl
    haneb
    Level 24  
    NexciaK wrote:
    Instalacje i tak zaprojektuje i zrobie od nowa.
    No to kolego, jak jesteś elektrykiem to bierzesz miernik i mierzysz.
    Odłączasz wszystkie urządzenia w mieszkaniu i sprawdzasz czy licznik coś nalicza.
    Jak nalicza to bierzesz cęgi i sprawdzasz na którym obwodzie.
    Dobierasz się do puszek i wiesz w którym dokładnie miejscu.
    Przy podejrzeniach kradzieży sprawdzenie można wykonać kilkukrotnie o różnych porach/dniach.
    Jak nie nalicza to podłączasz czajnik czy grzejnik, mierzysz pobór prądu i sprawdzasz czy się zgadza z licznikiem.
    Stan instalacji sprawdzisz pomiarem rezystancji izolacji.
  • lampy.pl
    jesion40
    Level 27  
    Upływy w samej instalacji raczej bym skreślił - za duża moc. Jak sprawdzać już napisał Kolega haneb. Jeżeli licznik działa nieprawidłowo, to użytkownik może zażądać wymiany a później korekty faktur na podstawie zużycia w podobnym okresie mierzonym sprawnym licznikiem. Jeżeli po odłączeniu wszystkiego nie ma poboru a weryfikacja zmierzonej wartości wypada pomyślnie to sprawdź odczyty mocy z licznika (z wyświetlacza lub zliczając obroty) z tym, co jest włączone. Przy elektronicznym liczniku można też odczytać moc maksymalną, ale użyteczność tego jest o tyle ograniczona, że nie masz możliwości wyzerowania tej wartości.
    serwisor
    Level 29  
    NexciaK wrote:
    srednie miesieczne zuzycie pradu jest w okolicach 750-800 kWh. Podliczajac jej sprzety domowe, nie powinna przekraczac 250-300 kWh

Proszę Cię, takiego zużycia nie miałem w domu 150m z STALE włączonym piecem z podajnikiem, 3 TV, PC z dość dużym zapasem mocy i oświetleniem przez całe wieczory przed domem, a w domu halogeny, więc NIE, nie ma możliwości takiego zużycia na 27m2, chyba, że pani dogrzewa wszystkich sąsiadów dookoła.

Co to za grzejnik:
    NexciaK wrote:
    Maly grzejnik elektryczny (650Wh)

To chyba piec akumulacyjny.

P.S. Jest różnica, czy zrobisz komuś laske, czy łaskę, więc zacznij używać PL znaków.