Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 87 - Impuls przy załączaniu PTT niszczy słuchawki

27 Apr 2016 19:51 1083 7
  • Level 17  
    W radiach typu Alan 87, a być może też innych z SSB przy załączaniu i rozłączaniu PTT występuje takie głośne pyknięcie.
    W głośniku ono nie przeszkadza, ale słuchawki działają kilka tygodni i są do wyrzucenia, bo padają w nich cewki.
    W ten sposób załatwiłem już kilka sztuk słuchawek.
    Nie wiem czy temat był wałkowany - poszukuję schematu lub opisu modyfikacji do 87, by wytłumić owo "pyknięcie".
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Napisz nam jakie masz słuchawki. Czasem sprawdzam te radia na słuchawkach sony i nie zdarzyło mi się by się spaliły.
  • Level 17  
    Rózne to były, np. panasonic, sony teraz philips - od razu się nie palą, (przy sprawdzeniu), ale po dłuższym czasie używania (kilkudziesięciu godzinach rozmów).
  • Level 29  
    robertcb wrote:
    Rózne to były, np. panasonic, sony teraz philips - od razu się nie palą, (przy sprawdzeniu), ale po dłuższym czasie używania (kilkudziesięciu godzinach rozmów).

W telefonach kiedyś stosowano "tłumik trzasków" - równolegle do słuchawki montowano dwie diody (typu BYP401/1N400x) w układzie antyrównoległym (czyli połączone katoda z anodą, anoda z katodą). W momencie naciskania widełek bez takiego układu był impulsowy udar w uchu.

Jeżeli wyjście słuchawkowe nie jest brane wprost z końcówki mocy audio, a przez jakiś dzielnik (tego nie wiem - do sprawdzenia na schemacie), to przejściówka z diodami wlutowanymi jw. między żyłą gorącą a masą może pomóc (do eksperymentalnego sprawdzenia), a końcówce mocy audio nie zagrozi.

Prośba, żeby znawcy schematów radiotelefonów CB się wypowiedzieli co do konfiguracji wyjść słuchawkowych.
  • Level 17  
    1N4007 w antyrównoległym częściowo pomogły, stuknięcie jest na ucho o połowę słabsze, ale jest.
    Może diody schottkiego będą lepsze?
  • Level 29  
    robertcb wrote:
    1N4007 w antyrównoległym częściowo pomogły, stuknięcie jest na ucho o połowę słabsze, ale jest.
    Może diody Schottky'ego będą lepsze?

Bariera Schottky'ego to niższe napięcie i większa szybkość. Sprawdź doświadczalnie, tylko w pewnym momencie możesz zacząć odczuwać wpływ na zwykły odsłuch. Od biedy możesz zacząć od czterech diod - szeregowe pary połączone antyrównolegle.

Podkreślam - nie znam typowego schematu wyjścia słuchawkowego w radiotelefonie CB, a nikt znający się nie odezwał. Więc bądź ostrożny.
  • Level 34  
    Trzeba dołożyć tłumik do słuchawek.
  • Level 37  
    Strzał wynika z przeładowania kondensatora na wyjściu wzmacniacza m.cz.

Możliwe, że pomoże wpięcie równolegle do słuchawek rezystora około 4R lub i wstawienie mniejszej szeregowej pojemności tak by była mniejsza energia przeładowania.