Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.

ORMO_PL 27 Apr 2016 20:11 2505 13
  • #1
    ORMO_PL
    Level 19  
    Cześć.

    Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.


    Dorwałem taki schemat. Wiem, że Driver przeprojektował układ do podwójnej przemiany, jednak ja chciałbym pozostać przy pierwotnym rozwiązaniu.


    Jako heterodyny użyję Si5351 sterowanego z Arduino, więc tą sprawę też pomijamy.


    Cała sprawa rozbija się o zaprojektowanie filtrów pasmowych na wejściu. Pasmo to 118 - 136 MHz, pasmo lotnicze. Chciałbym dowiedzieć się, jakie filtry kiedy się stosuje, jak się je oblicza, i na co należy uważać.

    Przejrzałem Poradnik UKF, ale tam oprócz teorii są gotowe rozwiązania.

    Proszę o pomoc.

    Pozdrawiam.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • #3
    2N3866
    Level 29  
    Jakie jest podane w opisie do schematu pasmo odbiornika? Twój zakres przestrajania jest dość szeroki (127 MHz ±9 MHz = ±7%), a obwody rezonansowe we wzmacniaczu w.cz. nie są przestrajane z częstotliwością heterodyny.

    Szerokie pasmo wzmacniacza wejściowego to więcej szumów, większe ryzyko "przyduszenia" tranzystora wejściowego silnym niepożądanym sygnałem (po wzmocnieniu może być dostatecznie silny i przedostawać się dalej pomimo filtrów, "śmiecąc" w kolejnych stopniach). Dlatego stare dobre radiotelefony Radmora były projektowane i zestrajane na pasmo (maksymalny odstęp częstotliwości kanałów skrajnych) o szerokości 1 MHz. W radiofonicznych głowicach UKF (szerokość pasma około 20 MHz) przestraja się obwody rezonansowe wzmacniacza wejściowego współbieżnie z heterodyną.
  • #5
    2N3866
    Level 29  
    Obwody L3C4 i L4C3 są niezależnie dostrajane trymerami. To, co ci wyjdzie na symulacji, będzie zależne od wartości elementów, jakie wpiszesz, parametryzując model. Pokaż wykres modułu funkcji przejścia wzmacniacza w.cz. Charakterystyka o kształcie kapelusza będzie dość typowym efektem różnych częstotliwości rezonansowych obu obwodów.

    Pojemność 1 nF sprzęgająca wzmacniacz w.cz. z mieszaczem wydaje się ogromna z punktu widzenia wyjściowego obwodu rezonansowego. Wiele będzie zależeć od tego, co dokładnie modelujesz (fragment lub całość, jakie są modele elementów/układów czynnych).
  • #6
    ORMO_PL
    Level 19  
    Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.

    Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.


    Tak to wygląda.
  • #7
    2N3866
    Level 29  
    ORMO_PL wrote:
    Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.

    Projektowanie obwodów wejściowych odbiornika.


    Tak to wygląda.


    Bardzo ładna charakterystyka, przecież ciebie interesuje S21 - to jest moduł funkcji przejścia od wrót 1 do wrót 2. Jakie jest zafalowanie (ile dB) w zakresie przepustowym, 3 dB? Oglądałeś w powiększeniu?

    Poczytaj o macierzy S i sensie fizycznym poszczególnych współczynników w tej macierzy http://studia.elka.pw.edu.pl/pub/16L/TWCZ.A/TWCZ_4_-_MACIERZ_S.PPT

    Najogólniej: Sii to współczynnik odbicia na wrotach i. Sji to współczynnik przejścia od wrót i do j.
  • #8
    ORMO_PL
    Level 19  
    Tak, wiem o S21. Piszę teraz z innego komputera, ale sądząc po skali to to zafalowanie nie ma więcej jak 1 dB.
    Chciałem się tylko upewnić :) Skoro jest w porządku, to będę składał.

    Teraz o wzmacniaczu wcz. Czy mogę podać sygnał z filtra od razu na BF990? Czy być może lepiej jest zastosować inny wzmacniacz?

    Pozdrawiam
  • #9
    2N3866
    Level 29  
    ORMO_PL wrote:
    Tak, wiem o S21. Piszę teraz z innego komputera, ale sądząc po skali to to zafalowanie nie ma więcej jak 1 dB.
    Chciałem się tylko upewnić :) Skoro jest w porządku, to będę składał.

    Teraz o wzmacniaczu w.cz. Czy mogę podać sygnał z filtra od razu na BF990? Czy być może lepiej jest zastosować inny wzmacniacz?

    Pozdrawiam

    Takie charakterystyki jw. masz pod warunkiem impedancji generatora oraz impedancji obciążenia wynoszących 50 Ω. Ja nie wiem na oko, jaką impedancję wejściową ma wzmacniacz na schemacie... Ale ten obwód rezonansowy z wejścia będziesz pewnie chciał skasować.

    Dawno się nie bawiłem RFSim-em - czy tam jest możliwość projektowania filtrów dla niezależnie wybranych impedancji wejściowej i obciążenia? Bo możesz w ten sposób równocześnie z filtracją dopasować się do impedancji wejściowej wzmacniacza.
  • #10
    ORMO_PL
    Level 19  
    Tak, jest, ale mam braki w podstawach. Jak okreslić impedancję wejściową takiego wzmacniacza?
  • #11
    2N3866
    Level 29  
    ORMO_PL wrote:
    Tak, jest, ale mam braki w podstawach. Jak określić impedancję wejściową takiego wzmacniacza?

    Na użytek twoich symulacji w programie klasy SPICE zamodelować układ (producenci półprzewodników zapewniają ich modele), pobudzić go źródłem prądowym i wykonać analizę napięcia na wejściu w dziedzinie częstotliwości. Impedancja wejściowa to wyliczone napięcie dzielone przez wymuszony prąd. Oczywiście nie będzie mieć charakteru stałej i rzeczywistej w dziedzinie częstotliwości (nie będzie to czysty opór omowy). Możesz też sprawdzić, jak i czy zmienia się impedancja widziana na wejściu w zależności od zmian impedancji obciążenia wzmacniacza.

    Tylko nie szalej z wartością prądu wymuszającego. Od wejścia masz opornik 1 MΩ, to wartość wymuszenia powinna być rzędu µA i mniej.
  • #12
    ORMO_PL
    Level 19  
    Witam ponownie.


    Niestety, nie mam odpowiednich przyrządów do określenia czy zbudowany przeze mnie filtr działa. Sprawdziłem to mając jedynie do dyspozycji odbiornik RTLSDR, i generator DDS. Filtr reprezentuje zbyt wysokie tłumienie w okolicach 136 MHz.
  • #13
    qaz22
    Level 15  
    Witam
    W tych książkach jest to czego szukasz.

    Cewki do odbiorników - Henryk Borowski
    Radiotechnika-wzory i obliczenia _ Niemcewicz
    Nomogramy i tablice radiotechniczne
  • #14
    2N3866
    Level 29  
    @qaz22 W RFSim jest narzędzie do obliczania cewek, prawdopodobnie inicjator wątku z niego skorzystał.

    @ORMO_PL Jeżeli zamieścisz charakterystykę, która ci wyszła, będzie można próbować coś powiedzieć. To jest domena w.cz., tutaj wszelkie pasożytnicze pojemności, indukcyjności, oporności bardzo brużdżą. Pojemność 0,5-1 pF to jest przecież nic, ale jeśli gdzieś się tyle pojawi, to charakterystyka twojego filtru będzie zmieniona. Masz przecież w obwodzie kondensatory 3,9 pF.